Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Sokolia Dolina – Słowacki Raj

Informacje Dodatkowe

 • Długość doliny: 2,3 km Czas: 1 h 28 min; Dolina na mapie: tutaj
 • Proponowana trasa: 18,1 km Czas: 6h 51 min; Trasa na mapie: tutaj
 • Słowacki Raj praktycznie oraz opis pozostałych dolin: tutaj
 • Opłata za parking 3€, wejście do Parku 1,5€
 • Punktem startu jest camping Podlesok.
 • Parking: Parkoviště Podlesok
 • Czas przejścia w sezonie lub przy wysokim stanie potoków / złej pogodzie może się znacząco wydłużyć.

Sokolia Dolina opis szlaku

Sokolia Dolina należy do grupy wewnętrznych roklin (wąwozów). Odkryto ją relatywnie późno, bo dopiero w kwietniu roku 1910, kiedy przebyto ją jednocześnie w dwóch kierunkach. Zarówno z dołu, jak i z góry. Stała się tym samym ostatnią odkrytą tutaj doliną, długo skrywając zacnej urody skarb – 75 metrowey Wodospadu Welonowy (Závojový vodopád). Czyli najwyższy wodospad Słowackiego Raju! Jakże by inaczej, szlak wiedzie tutaj wzdłuż wodospadu po metalowych drabinkach, mostkach, stupiankach, 75 metrów do góry! Jednak to nie tak, że woda swobodnie spada pionowo z hen wysoka. Wodospad składa się z pięciu kaskad potoku Sokoliho, a najwyższa z nich ma 20 m wysokości. Geneza nazwy wodospadu jest intuicyjna i nawiązuje do zasłon wodnych, które tworzą się na niektórych poziomach 😉 Przejście przez ścianę wodospadu możliwe jest dopiero od roku 1981, gdy zamontowano system drabinek oraz mostków. Wcześniej szlak podążał inną trasą.

Sokolia dolina
Sokolia dolina
Sokolia dolina

Wiele osób uważa, że Sokola Dolina, schowana głęboko w Słowackim Raju, jest jednym z najdzikszych tutejszych wąwozów. Wiedzie nią jednokierunkowy szlak. Trudności specjalnie nie odbiegają od tych z pozostałych dolin, choć po drabinach wychodzimy wyżej, aniżeli u sąsiadów. To wyjątkowe miejsce o niebanalnych wartościach przyrodniczych, dlatego znalazła swoje miejsce w obszarze rezerwatu przyrody „Kysel”, który ma najwyższy, piąty stopień ochrony.

Sama dolina może nie jest długa, ale dotarcie do niej i pełna realizacja trasy pochłonie najprawdopodobniej cały dzień. Dlatego aby nie robić “pustych” leśnych przebiegów i przy okazji zobaczyć dodatkowo inne wąwozy, proponujemy poniższy wariant. Trasa została zwizualizowana na mapie na wstępie i przebiega przez następujące rajskie zakamarki: Podlesok – Prielom Hornádu – Kláštorská roklina – Kláštorisko – Sokolia dolina – Podlesok 

słowacki raj
Sokolia dolina
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 4   Average: 5/5]

4 komentarze

 1. Dzień dobry,
  zauważyłam, że pod linkiem z mapą wyświetla się trasa na Suchą Belę, zamiast Sokolią Dolinę. Poza tym świetny i bardzo pomocny post. Wyjeżdżamy ze znajomymi w długi weekend. Mam nadzieję, że nie spanikuję na trasie, ponieważ wszystkie szlaki wyglądają dość groźnie oraz że wrócimy cali i zdrowi 🙂 Pozdrawiam serdecznie!

 2. Dziękuję za Wasze opisy, które pomagają nam zaplanować wakacje 🙂 Wkradł się tu błąd edytorski do opisu trasy “Sokolia Dolina – Słowacki Raj”, gdzie na początku w sekcji “Informacje Dodatkowe” jest wszystko wraz z linkami do map dotyczące trasy Sucha Bela i wprowadza to dezorientację.

 3. Dzień dobry. Która trasa trudniejsza ? Byłem na Via Ferrata Kysel i chciałbym pójść na Sokolia Dolina. Porównywalnie czy trudniejsza jest Sokolia ?

Write A Comment