Sokolia Dolina
Dolina w Słowackim Raju

Czas:1h 18 min, Dystans: 3,1 km, Przewyższenie: 327 m + Powrót ok 2 h

– Opłata za parking 3 €, wejście do Słowackiego Raju 1,5 €
– Pamiętajcie o ubezpieczeniu w słowackie góry
– Sokolia Dolina jest jednokierunkowa
– Opisy pozostałych Dolin oraz informacje praktyczne o Słowackim Raju – Klik

Sokolia Dolina należy do grupy wewnętrznych roklin (wąwozów). Odkryto ją relatywnie późno, bo dopiero w kwietniu roku 1910, kiedy przebyto ją jednocześnie w dwóch kierunkach. Zarówno z dołu, jak i z góry. Stała się tym samym ostatnią odkrytą tutaj doliną, długo skrywając zacnej urody skarb – 75 metrowey Wodospadu Welonowy (Závojový vodopád). Czyli najwyższy wodospad Słowackiego Raju! Jakże by inaczej, szlak wiedzie tutaj wzdłuż wodospadu po metalowych drabinkach, mostkach, stupiankach, 75 metrów do góry!

Jednak to nie tak, że woda swobodnie spada pionowo z hen wysoka. Wodospad składa się z pięciu kaskad potoku Sokoliho, a najwyższa z nich ma 20 m wysokości. Geneza nazwy wodospadu jest intuicyjna i nawiązuje do zasłon wodnych, które tworzą się na niektórych poziomach 🙂 Przejście przez ścianę wodospadu możliwe jest dopiero od roku 1981, gdy zamontowano system drabinek oraz mostków. Wcześniej szlak podążał inną trasą.

Sokolia dolina - slovensky raj
Sokolia dolina - slovensky raj
Sokolia dolina - slovensky raj
slovensky raj

Wiele osób uważa, że Sokola Dolina, schowana głęboko w Słowackim Raju, jest jednym z najdzikszych tutejszych wąwozów. Wiedzie nią jednokierunkowy szlak. Trudności specjalnie nie odbiegają od tych z pozostałych dolin, choć po drabinach wychodzimy wyżej, aniżeli u sąsiadów. To wyjątkowe miejsce o niebanalnych wartościach przyrodniczych, dlatego znalazła swoje miejsce w obszarze rezerwatu przyrody „Kysel”, który ma najwyższy, piąty stopień ochrony.

Sama dolina może nie jest długa, ale dotarcie do niej i pełna realizacja trasy pochłonie najprawdopodobniej cały dzień. Dlatego aby nie robić “pustych” leśnych przebiegów i przy okazji zobaczyć dodatkowo inne wąwozy, proponujemy poniższy wariant. Trasa została zwizualizowana na mapie na wstępie i przebiega przez następujące rajskie zakamarki: Podlesok – Prielom Hornádu – Kláštorská roklina – Kláštorisko – Sokolia dolina – Podlesok 

sokolia dolina
słowacki raj
Sokolia dolina

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

6 komentarzy

  1. Dzień dobry,
    zauważyłam, że pod linkiem z mapą wyświetla się trasa na Suchą Belę, zamiast Sokolią Dolinę. Poza tym świetny i bardzo pomocny post. Wyjeżdżamy ze znajomymi w długi weekend. Mam nadzieję, że nie spanikuję na trasie, ponieważ wszystkie szlaki wyglądają dość groźnie oraz że wrócimy cali i zdrowi 🙂 Pozdrawiam serdecznie!

  2. Dziękuję za Wasze opisy, które pomagają nam zaplanować wakacje 🙂 Wkradł się tu błąd edytorski do opisu trasy „Sokolia Dolina – Słowacki Raj”, gdzie na początku w sekcji „Informacje Dodatkowe” jest wszystko wraz z linkami do map dotyczące trasy Sucha Bela i wprowadza to dezorientację.

  3. Dzień dobry. Która trasa trudniejsza ? Byłem na Via Ferrata Kysel i chciałbym pójść na Sokolia Dolina. Porównywalnie czy trudniejsza jest Sokolia ?

  4. Właśnie wróciliśmy z opisanego wyzej szlaku. Byliśmy z dziećmi w wieku 16 i 11 lat które trasę po drabinach pokonały bez problemu choć jedna dziewczyna z powodu leku wysokości zawracała. Drabiny i Wodospad robią duże wrażenie i jeżeli ktoś nie boi się wysokości są do pokonania bez większych problemów. My cała trasę zrobiliśmy w adidasach. Polecamy choć na pewno nogi będą bolały.

    • dziękujemy pięknie za komentarz, z pewnością informacja o wieku dzieci będzie przydatna dla kolejnych czytelników 🙂 Wszystkiego dobrego 🙂

Write A Comment