Smażony Bakłażan z Erewania

Smażony Bakłażan to nasz smak Armenii. Z potrawą po raz pierwszy spotkaliśmy się w ormiańskim domu w Erewaniu, u dwóch przesympatycznych sióstr poznanych przez Couchsurfing. Później smażony bakłażan często spotykaliśmy na rodzinnych imprezach i piknikach, czy to w Armenii, czy w Gruzji. Najczęściej serwowany jest w formie sałatki, jako dodatek do mięs pieczonych na ognisku. W knajpkach, razem z pieczywem – jako przystawka. Danie proste i szybkie w przygotowaniu, a zarazem pyszne. Dla nas niezmiennie kojarzące się z kuchnią Zakaukazia, dlatego przy okazji odsyłamy do naszego wpisu o Armenii. Kto wie czy Bakłażan nie okaże się początkiem wielkiej, zakaukaskiej przygody!

Jako ciekawostkę można wspomnieć, że bakłażan czyli oberżyna to zwyczajowa nazwa Psianki podłużnej i to jest prawidłowa nazwa tego warzywa. Prawda, że urocza i wpadająca w ucho?:) Ale to nie koniec, ponieważ Psianka ma również inne nazwy jak choćby gruszka miłosna, jajko krzewiaste czy bakman! Roślina pochodzi z Egiptu, Arabii oraz Indii. Dziś uprawiane w tropikach i subtropikach a farmerzy prześcigają się w różnych wariacjach. Pojawiają się warzywa fioletowe, żółtozielone lub białe, a uprawiane w odpowiednich warunkach mogą ważyć nawet 500 kg!

Składniki:

– 1 bakłażan*
– 1 pomidor
– ½ cebuli
– 4 ząbki czosnku
– natka pietruszki
– sól, pieprz, chili, kumin, kurkuma
– olej/oliwa
– woda/bulion,  papryczka chili – opcjonalnie

*Podobno, powtarzam podobno, bakłażana przed gotowaniem/smażeniem należy wymoczyć w osolonej wodzie, bo inaczej staje się gorzki??? Ja tego nie robię 🙂

Smażony bakłażan

Smażony Bakłażan – Sposób Przygotowania

Bakłażana pokrójcie proszę w cienkie ćwiartki, natomiast pomidora w kostkę. Kolejnym krokiem będzie rozgrzanie na patelni oleju, lub jak wolicie oliwy. Teraz wrzućcie kurkumę i chwilę przesmażcie. Jeżeli lubicie ostre potrawy, możecie dorzucić do smażącej się kurkumy pokrojoną drobno papryczkę chili. Teraz pora aby dodać bakłażana, pomidora, posolić i dusić przez ok. 15 minut (można go podlać odrobią wody/bulionu). Ostatnim krokiem będzie przyprawienie do smaku i smażenie na małym ogniu ok. 5 minut. Na sam koniec końców dodajcie bardzo drobno posiekaną natkę pietruszki. Same pyszności!

Smażony bakłażan

Write A Comment