Solina Bieszczadzkie Morze
oraz Uzdrowisko Polańczyk

– Parking w Solinie kosztuje około 5 pln/h
– Na spacer po Zaporze Solińskiej zarezerwujcie sobie nieśpiesznie ok 2h
– Wejście na Zaporę w Solinie jest bezpłatne
– Spora atrakcją jest rejs statkiem po Jeziorze Solińskim
– Noclegów najwygodniej szukać w miejscowości Polańczyk

Solina, Polańczyk oraz Jezioro Solińskie to bez wątpienia jedna z ciekawszych i bardziej malowniczych atrakcji w województwie podkarpackim. Niewielka miejscowość Solina znajduje się około 2h drogi z Rzeszowa, w pobliżu Jeziora Solińskiego, czyli jednego z największych w Polsce sztucznie utworzonych zbiorników. Podróż wiedzie malowniczymi drogami, wiec nie warto się śpieszyć. Mawia się, że Jezioro Solińskie to takie bieszczadzkie morze, nad którym wczasowicze potrafią spędzić cały urlop. Jednak kto z Was wiedział, że obie atrakcje nie znajdują się w Bieszczadach, a w górach Sanocko-Turczańskich? A w podróż nad Solinę proponujemy wybrać się przy dźwiękach piosenki „Zielone wzgórza nad Soliną” 🙂

Solina Mapa Atrakcji

Miejscowość zamieszkuje raptem pół tysiąca osób. Jednak latem, w szczycie sezonu bywa tutaj tłumnie i gwarno. Solina oferuje mnóstwo atrakcji o każdej porze roku, choć najciekawiej jest tutaj latem, gdy słonce mocno grzeje i można szaleć w wodzie. Zapraszamy na przyjemny hydrologiczny dzień pełen solińskich atrakcji 🙂

Zapora w Solinie

Nad zaporę widzie alejka pomiędzy licznymi budkami z bieszczadzkimi pamiątkami. Miejscowi nazywają ją solińskimi Krupówkami. Samochód możecie pozostawić na licznych parkingach w okolicy. Ten najbliższy deptaku, kosztuje 5 pln/h. Przejście przez nieco tandetne „Krupówki” zajmie Wam około 90 sekund, po tym wkroczycie już bezpośrednio na koronę Zapory.

Tuż przed wejściem na Zaporę na Solinie, przystańcie przy tablicy informacyjnej. Możecie dowiedzieć się z niej wielu ciekawostek takich jak moc elektrowni, czy data powstania. Po przekroczeniu bramki uwagę przykuwa „osiatkowane” wzgórze. Ta siatka ma za zadanie spowolnić erozję skarpy, a przy okazji chronić głowy turystów przed spadającymi okruchami skalnymi. Dopiero kilkanaście metrów dalej otwiera się urocza panorama na Jezioro Solińskie. Zwróćcie Wasz wzrok na boje, dryfujące w niewielkiej odległości od samej solińskiej zapory. Ta wytyczona linia to znak dla każdej jednostki pływającej, że bliżej tamy podpłynąć już nie można. Po lewej stronie Zapory na Solinie możecie dojrzeć budynki hydroelektrowni. Wnętrze zapory można zwiedzać, o czym przeczytacie nieco poniżej. Sama Zapora na Solinie ma długość 664 metrów. Po drugiej jej stronie znajdziecie przystań statków, kąpielisko oraz liczne restauracje. To taki mocno turystyczny, nieco tandetny zakątek.

zapora solina zwiedzanie
Bieszczadzkie Krupówki – Zapora Solińska

Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce powstał w latach 60. XX wieku, dzięki czemu możliwa była ochrona Doliny Sanu przed licznymi powodziami. I śmiało można rzec, że Zapora w Solinie robi spore wrażenie i jest bezapelacyjnie największą atrakcją Jeziora Solińskiego. Ma 81,8 m wysokości i 664 m długości, co czyni ją najwyższą taką instalacją w Polsce. Budowa zapory trwała 8 lat i pracowało przy niej ponad 2 tysiące osób. Oficjalnie została oddana do użytku 20 lipca 1968 roku. Napełniony zbiornik wodny zmienił wówczas znacząco klimat okolicy, ponieważ latem kumuluje ciepło, natomiast zimą je oddaje. Elektrownia znajduje się na rzece San.

zwiedzanie zapory w solinie
Zapora Solina
Solina
Solina zapora – spacer po koronie zapory

Jako ciekawostkę, możemy wspomnieć, że Zapora w Solinie została przyozdobiona gigantycznym muralem przestawiającym niewielki okoliczny zwierzyniec. Do jego wykonania nie wykorzystano farb, a myjkę ciśnieniową. Strumień wody pod sporym ciśnieniem wyrzeźbił obraz w brudzie pokrywającym tamę. Mural autorstwa Przemysława Trusta Truścińskiego powstał w roku 2015 i dziś niestety jest już mało widoczny. Może doczekamy się jego reaktywacji. Wieczorem zapora jest podświetlona. Po drugiej stronie brzegu znajdziecie sporą ilość restauracji oraz przystań, gdzie możecie zaokrętować się na rejs statkiem. Głównym projektantem kompleksu hydroenergetycznego był inż. Feliks Niczkie.

solina zapora zwiedzanie
tama solina zwiedzanie
Zapora Solina po „drugiej stronie”

Zwiedzanie Zapory w Solinie

Zapora na Solinie oraz znajdująca się w niej hydroelektrownia są udostępnione dla zwiedzających. Jednak pamiętajcie, że nie wolno tutaj robić żadnych zdjęć, a wejście na teren elektrowni jest możliwe jedynie po okazaniu dowodu osobistego. Dziennie jest 8 wejść, o pełnych godzinach (7-14). Należy pojawić się na miejscu około 10 minut przed rozpoczęciem zwiedzania, a w środku panuje temperatura około 10 st. C, dlatego warto mieć pod ręką jakaś bluzę. Obiekt wchodzi w skład Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowice S.A.

solina zapora wodna
zapora w solinie zwiedzanie

Zwiedzanie odbywa się wraz z przewodnikiem. Jednak najważniejsze elementy wyposażenia hydroelektrowni są niedostępne dla zwiedzających. Punktem kulminacyjnym jest zejście na samo dno jeziora. Niestety, obecnie z uwagi na pandemię, zwiedzanie zostało zawieszone. Jednak monitorujcie na bieżąco aktualną sytuację, ponieważ jest to spora atrakcja Soliny! Bilet normalny kosztuje 18 pln, a zwiedzanie trwa około godziny. Informacje o zwiedzaniu zapory znajdziecie na poniższej stronie

zapora-w-solinie
Palmy i Zalew Soliński

Jezioro Solińskie, czyli Bieszczadzkie Morze

Jest to sztuczny zbiornik retencyjny, którego budowę zapoczątkowano w roku 1960. Na miejsce budowy wybrano przewężenie doliny poniżej ujścia Solinki do Sanu, nieopodal wsi Solina. Jezioro Solińskie ma powierzchnię 22 km2 i największą w Polsce pojemność – 472 mln m³. Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m, bezpośrednio przy samej zaporze. Niestety, jak to bywa przy takich inwestycjach, podczas napełniania zbiornika zatopionych zostało kilka wsi, w tym wieś Solina, Teleśnica, Sanna, Horodek, Sokole, Chrewt i duża część wsi Wołkowyja. Spore wrażenie sprawiła na nas natomiast linia brzegowa Jeziora Solińskiego. Jest ona mocno nieregularna i znajdziecie tutaj liczne zatoczki. Przy średnim stanie wody liczy sobie ona aż 166 km! Obecnie Jezioro Solińskie cieszy się spora popularnością, a na jego brzegach powstało kilka ośrodków rekreacyjnych. W tym najsłynniejszy, ulokowany na zachodnim brzegu jeziora – Polańczyk.

Pamiętajcie, że można się tutaj jedynie kąpać w wyznaczonych miejscach. W pozostałych może to się okazać dość niebezpieczne z uwagi na nieprzystępne brzegi oraz przeszkody podwodne. Na całym akwenie obowiązuje strefa ciszy, zgodnie z którą, nie można używać silników spalinowych. Dlatego też na tafli jeziora królują tutaj łopoczące białe żagle oraz kitesurfing. Choć z uwagi na ulokowanie Jeziora Solińskiego w górach, żeglowanie jest tutaj trudniejsze niż na terenach nizinnych. Podmuchy wiatru bywają zdecydowanie intensywniejsze. Najliczniejsze przystanie znajdują się oczywiście w okolicy miejscowości Polańczyk. Jeśli nie przepadacie za przechyłami, to zawsze możecie udać się w rejs statkiem wycieczkowym. Wokół jeziora utworzono wiele piaszczystych plaż. Po drugiej stronie zapory znajdziecie Jezioro Myczkowieckie.

jezioro solińskie bieszczady
Spokojna tafla Jeziora Solińskiego

Rejs Statkiem po Solinie – Port Solina

Przechodząc przez Zaporę Solińską traficie na tutejsze kąpielisko oraz na przystań statków turystycznych. Jedną z najciekawszych atrakcji Jeziora Solińskiego jest rejs statkiem po tafli bieszczadzkiego morza, jak również przeprawa do Polańczyka. Przystań oraz kasę znajdziecie bez problemu. Uśmiechnięty i tekturowy Pan Kapitan wskaże Wam drogę. Wycieczki statkami odbywają się codziennie, od godziny 10 do 17, w sezonie co godzinę. Rejs po jeziorze trwa około 55 minut i kosztuje kilkanaście złotych (18 pln bilet normalny, ulgowy 15pln a dzieci bezpłatnie – 2020r.).

rejs po jeziorze solińskim
Pan Kapitan zaprasza na rejs po Solinie
Rejs Statkiem po Solinie
Przystań statków na Jeziorze Solińskim.znajduje się po drugiej stronie Zapory na Solinie

Podczas rejsu, z głośników lektor raczy turystów ciekawostkami na temat Jeziora Solińskiego i okolicy. Warto zająć miejsca na tarasie widokowym, ponieważ to stąd można najlepiej podziwiać to, co najpiękniejsze – malownicze krajobrazy Zalewu Solińskiego, Bieszczady oraz oczywiście największą atrakcję, którą jest Zapora na Solinie! Statki po Jeziorze Solińskim pływają zazwyczaj dwoma trasami. Jedna z nich wiedzie najpierw obok Wyspy Okresowej. Jak sama nazwa wskazuje, nie zawsze będziecie mieli szanse ją dojrzeć. Ponieważ, szczególnie wiosną, lubi chować się pod taflą Jeziora Solińskiego. Czasem potrafi przycupnąć nawet 5 metrów pod wodą. Później statek mija charakterystyczny cypel, jakby jęzor Polańczyka, dociera do Wyspy Dużej i zawraca. Jej już nie sposób ominąć, a czasem kryje się pod nazwą Wyspa Energetyka. Druga trasa widzie w rejony Półwyspu Jawor. Ahoj przygodo! W Solinie odnajdziecie cztery statki – „Żubr”, „Bieszczady”, „Dariusz” oraz szkuner gaflowy „Perła Soliny”. Ponadto kursuje kilka innych statków wycieczkowych z Polańczyka.

Większość atrakcji nad Jeziorem Solińskim jest ściśle związana z wodą. Ponieważ oprócz rejsu statkiem można również wypożyczyć rowerki wodne oraz kajaki. Można tez odpocząć nad brzegiem jeziora, pognać hen na rowerze, lub chociażby powędkować. W Jeziorze Solińskim odnajdziecie ogrom przeróżnych ryb, z których to pstrąg potokowy sprawia największą radość wędkarzom. Pamiętajcie, że na całym Jeziorze Solińskim obowiązuje zakaz kąpieli na dziko. Na szczęście amatorzy wodnej uciechy nie są pozostawieni sami sobie, ponieważ nad Zalewem Solińskim funkcjonują cztery kąpieliska. W Solinie znajduje się kąpielisko w bezpośrednim sąsiedztwie Białej Floty. Polańczyk może zaoferować dwa takie miejsca – Cypel oraz Patelnię. A we wsi Wołkowyja jest  Zielona Plaża. 

jezioro solińskie
Dzwon przy przystani statków nad Soliną

Polańczyk Uzdrowisko nad Jeziorem Solińskim

Na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego znajduje się uzdrowisko Polańczyk. Jest to typowa miejscowość wczasowo – uzdrowiskowa, będąca przyjemną atrakcją okolicy. To tutaj znajdziecie najwięcej punktów gastronomicznych oraz noclegowych. Wieś istniała już w 1580 roku, powstała na prawie wołoskim, choć wówczas pod nazwą Polieszczańskie. W Polańczyku lecznictwo uzdrowiskowe rozpoczęto w 1974, a status uzdrowiska miejscowość dzierży od roku 1999. Leczy się tutaj choroby układu oddechowego i moczowego oraz choroby kobiece. W tutejszych sanatoriach jest miejsce dla przeszło 1200 kuracjuszy. W Polańczyku występują m.in. wody chlorkowo-sodowo-bromkowe i jodkowe. To najbardziej znana miejscowość obok Soliny w okolicy. Dzieli się na Polańczyk oraz Polańczyk Zdrój. Polańczyk jest obecnie siedzibą władz Gminy Solina. Znajduje się tutaj wiele miejsc noclegowych i przystani żeglarskich. Tutaj też śmiało możecie szukać domków nad Soliną.

polańczyk atrakcje
Polańczyk – punkt widokowy na Solinę
Polańczyk
Bieszczady Solina

Polańczyk Atrakcje nad Soliną

W Polańczyku odnajdziecie bardzo przyjemny punkt widokowy, który zaznaczyliśmy na mapie. Roztacza się stąd świetny widok na sporą cześć Jeziora Solińskiego. Jak dla nas, punkt ten był nawet większą atrakcją, aniżeli zjazd na koniuszek cypla. Choć namawiamy Was do odwiedzenia obu tych miejsc. Ponadto w Polańczyku rozpoczyna się urocza i co ważniejsze, widokowa, 1,5 kilometrowa ścieżka turystyczna, która okala całą miejscowość. Nie przysparza ona większych trudności, dlatego śmiało można polecić ją i młodszym, i starszym turystom. Warta odnotowania jest murowana cerkiew pw. Św. Paraskewi z ikoną Matki Boskiej z Łopienki. Obecnie jest to kościół.Natomiast, aby dostać się w Bieszczady, trzeba jeszcze nieco podjechać samochodem. Dla osób kochających piękne górskie wędrówki, proponujemy nasz wpis o najpiękniejszych bieszczadzkich szlakach.

atrakcje polańczyk
Bieszczady Solina – widok z Polańczyka

Jezioro Myczkowskie, czyli Zalew Myczkowski

Jezioro Myczkowskie jest sztucznym zbiornikiem wodnym o powierzchni ok. 2 km². Znajdziecie je po drugiej stronie Zapory Solińskiej. Jego głębokość sięga od 5 do 15 m. To zbiornik retencyjny na Sanie. Tama znajduje się około pięciu kilometrów w linii prostej od Jeziora Solińskiego. Budowę prowadzono w latach 1921–1925, a w późnych latach 50tych podwyższono zaporę oraz dokończono budowę elektrowni. Jezioro Myczkowskie tworzy zapora ziemna o długości 386 m, a szerokość jej korony wynosi 9 metrów. Natomiast część przelewowa jest już z betonu. Temperatura wody Zbiornika Myczkowskiego jest o około 5 st/C niższa od temperatury w Jeziorze Solińskim. A to dlatego, że trafia tutaj chłodna woda z dolnych warstw Jeziora Solińskiego.

polańczyk atrakcje turystyczne
Zalew Soliński

Kamera z Widokiem na Solinę

Jeśli tak, jak i my, lubicie podglądać co dzieje się na bieżąco w górach, czy w innych ciekawych zakątkach, nie ruszając się jednocześnie z domu, to odsyłamy Was do dwóch kamer internetowych. Pierwsza z nich to tak zwana Kamera Solina, która została zamontowana przy „Puncie Widokowym” w Polańczyku. Dzięki temu widok na Jezioro Solińskie jest przepyszny i śmiało można obserwować tutejsze wschody Słońca – idealne na rozpoczęcie dnia w pracy z kubkiem kawy ? Druga kamera, jest ulokowana tuż obok przystani statków na Jeziorze Solińskim, po drugiej stronie zapory nad Soliną. Jest nieco mniej spektakularna, ale warto też mieć uwagę i na nią ?

Solina Noclegi, Gdzie Szukać Kwatery?

Kto w młodości nie marzył o tym, żeby spędzić wakacje nad Soliną? Dziś przeglądając oferty noclegów można spokojnie znaleźć zarówno pola namiotowe, domki i apartamenty. Jednak największym zainteresowaniem cieszą się domki nad Soliną. Najwygodniej oczywiście jest wykorzystać do poszukiwań aplikację booking. Jak z niej korzystać, możecie przeczytać tutaj. Natomiast najbardziej popularne wyszukania będą dotyczyły noclegów w Polańczyku. A gdy już wypoczniecie nad Soliną, zapraszamy w góry, na szlaki w Bieszczadach. Warto odwiedzić choćby Tarnicę, najwyższy szczyt Bieszczad, Połoninę Caryńską oraz pojawić się na Połoninie Wetlińskiej, tam gdzie Chatka Puchatka

Informacje Praktyczne

Pogoda Solina: klik
Pogoda Polańczyk: klik
Kamera Solina: klik
Polańczyk Kamera: klik

polańczyk co warto zobaczyć
Solina i Bieszczady

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

1 Comment

Write A Comment