Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Bieszczadzkie Morze

– Parking w Solinie kosztuje około 5 pln/h
– Zarezerwujcie sobie nieśpiesznie ok 3h na całość
– Wejście na Zaporę w Solinie jest bezpłatne
– Polańczyk jest najważniejszym miasteczkiem w okolicy Soliny

Solina, Polańczyk oraz Jezioro Solińskie to bez wątpienia jedna z ciekawszych i bardziej malowniczych atrakcji w województwie podkarpackim. Niewielka miejscowość Solina znajduje się około 2h drogi z Rzeszowa, w pobliżu Jeziora Solińskiego, czyli jednego z największych w Polsce sztucznie utworzonych zbiorników. Podróż wiedzie malowniczymi drogami, wiec nie warto się śpieszyć. Mawia się, że Jezioro Solińskie to takie bieszczadzkie morze, nad którym wczasowicze potrafią spędzić cały urlop. Jednak kto z Was wiedział, że obie atrakcje nie znajdują się w Bieszczadach, a w górach Sanocko-Turczańskich?  🙂

Solina Mapa Atrakcji

Miejscowość zamieszkuje raptem pół tysiąca osób. Jednak latem, w szczycie sezonu bywa tutaj tłumnie i gwarno. Solina oferuje mnóstwo atrakcji o każdej porze roku, choć najciekawiej jest tutaj latem, gdy słonce mocno grzeje i można szaleć w wodzie. Zapraszamy na przyjemny hydrologiczny dzień pełen solińskich atrakcji 🙂

Zapora w Solinie

Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce powstał w latach 60. XX wieku, dzięki czemu możliwa była ochrona Doliny Sanu przed licznymi powodziami. I śmiało można rzec, że Zapora w Solinie robi spore wrażenie i jest bezapelacyjnie największą atrakcją Jeziora Solińskiego. Ma 81,8 m wysokości i 664 m długości, co czyni ją najwyższą taką instalacją w Polsce. Budowa zapory trwała 8 lat i pracowało przy niej ponad 2 tysiące osób. Oficjalnie została oddana do użytku 20 lipca 1968 roku. Napełniony zbiornik wodny zmienił wówczas znacząco klimat okolicy, ponieważ latem kumuluje ciepło, natomiast zimą je oddaje. Elektrownia znajduje się na rzece San.

zapora solina zwiedzanie
zwiedzanie zapory w solinie

Nad zaporę widzie alejka pomiędzy licznymi budkami z bieszczadzkimi pamiątkami. Miejscowi nazywają ją solińskimi Krupówkami. Samochód możecie pozostawić na licznych parkingach w okolicy. Ten najbliższy deptaku, kosztuje 5 pln/h. Przejście przez nieco tandetne „Krupówki” zajmie Wam około 90 sekund, po tym wkroczycie już bezpośrednio na koronę Zapory.

Solina

Jako ciekawostkę, możemy wspomnieć, że Zapora w Solinie została przyozdobiona gigantycznym muralem przestawiającym niewielki okoliczny zwierzyniec. Do jego wykonania nie wykorzystano farb, a myjkę ciśnieniową. Strumień wody pod sporym ciśnieniem wyrzeźbił obraz w brudzie pokrywającym tamę. Mural autorstwa Przemysława Trusta Truścińskiego powstał w roku 2015 i dziś niestety jest już mało widoczny. Może doczekamy się jego reaktywacji. Wieczorem zapora jest podświetlona. Po drugiej stronie brzegu znajdziecie sporą ilość restauracji oraz przystań, gdzie możecie zaokrętować się na rejs statkiem. Głównym projektantem kompleksu hydroenergetycznego był inż. Feliks Niczkie.

solina zapora zwiedzanie
zapora-w-solinie

Zwiedzanie Zapory w Solinie

Zapora na Solinie oraz znajdująca się w niej hydroelektrownia są udostępnione dla zwiedzających. Jednak pamiętajcie, że nie wolno tutaj robić żadnych zdjęć, a wejście na teren elektrowni jest możliwe jedynie po okazaniu dowodu osobistego. Dziennie jest 8 wejść, o pełnych godzinach (7-14). Należy pojawić się na miejscu około 10 minut przed rozpoczęciem zwiedzania, a w środku panuje temperatura około 10 st. C, dlatego warto mieć pod ręką jakaś bluzę. Obiekt wchodzi w skład Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowice S.A.

solina zapora wodna
zapora w solinie zwiedzanie

Zwiedzanie odbywa się wraz z przewodnikiem. Jednak najważniejsze elementy wyposażenia hydroelektrowni są niedostępne dla zwiedzających. Punktem kulminacyjnym jest zejście na samo dno jeziora. Niestety, obecnie z uwagi na pandemię, zwiedzanie zostało zawieszone. Jednak monitorujcie na bieżąco aktualną sytuację, ponieważ jest to spora atrakcja Soliny! Bilet normalny kosztuje 18 pln, a zwiedzanie trwa około godziny. Informacje o zwiedzaniu zapory znajdziecie na poniższej stronie

tama solina zwiedzanie

Jezioro Solińskie – Bieszczadzkie Morze

Jest to sztuczny zbiornik retencyjny, którego budowę zapoczątkowano w roku 1960. Na miejsce budowy wybrano przewężenie doliny poniżej ujścia Solinki do Sanu, nieopodal wsi Solina. Jezioro Solińskie ma powierzchnię 22 km2 i największą w Polsce pojemność – 472 mln m³. Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m, bezpośrednio przy samej zaporze. Niestety, jak to bywa przy takich inwestycjach, podczas napełniania zbiornika zatopionych zostało kilka wsi, w tym wieś Solina, Teleśnica, Sanna, Horodek, Sokole, Chrewt i duża część Wołkowyi.

jezioro solińskie

Spore wrażenie sprawiła na nas natomiast linia brzegowa Jeziora Solińskiego. Jest ona mocno nieregularna i znajdziecie tutaj liczne zatoczki. Przy średnim stanie wody liczy sobie ona aż 166 km! Obecnie Jezioro Solińskie cieszy się spora popularnością, a na jego brzegach powstało kilka ośrodków rekreacyjnych. W tym najsłynniejszy, ulokowany na zachodnim brzegu jeziora – Polańczyk.

jezioro solińskie bieszczady

Pamiętajcie, że można się tutaj jedynie kąpać w wyznaczonych miejscach. W pozostałych może to się okazać dość niebezpieczne z uwagi na nieprzystępne brzegi oraz przeszkody podwodne. Na całym akwenie obowiązuje strefa ciszy, zgodnie z którą, nie można używać silników spalinowych. Dlatego też na tafli jeziora królują tutaj łopoczące białe żagle oraz kitesurfing. Choć z uwagi na ulokowanie Jeziora Solińskiego w górach, żeglowanie jest tutaj trudniejsze niż na terenach nizinnych. Podmuchy wiatru bywają zdecydowanie intensywniejsze. Najliczniejsze przystanie znajdują się oczywiście w okolicy miejscowości Polańczyk. Jeśli nie przepadacie za przechyłami, to zawsze możecie udać się w rejs statkiem wycieczkowym. Wokół jeziora utworzono wiele piaszczystych plaż. Po drugiej stronie zapory znajdziecie Jezioro Myczkowieckie.

Rejs Statkiem po Solinie

Rejs Statkiem po Solinie – Port Solina

Przechodząc przez Zaporę Solińską traficie na tutejsze kąpielisko oraz na przystań statków turystycznych. Jedną z najciekawszych atrakcji Jeziora Solińskiego jest rejs statkiem po tafli bieszczadzkiego morza, jak również przeprawa do Polańczyka. Przystań oraz kasę znajdziecie bez problemu. Uśmiechnięty i tekturowy Pan Kapitan wskaże Wam drogę. Wycieczki statkami odbywają się codziennie, od godziny 10 do 17, w sezonie co godzinę. Rejs po jeziorze trwa około 55 minut i kosztuje kilkanaście złotych (18 pln bilet normalny, ulgowy 15pln a dzieci bezpłatnie – 2020r.).

rejs po jeziorze solińskim

Podczas rejsu, z głośników lektor raczy turystów ciekawostkami na temat Jeziora Solińskiego i okolicy. A z tarasu widokowego można podziwiać to, co najpiękniejsze, a mianowicie malownicze krajobrazy Zalewu Solińskiego oraz największa atrakcję czyli Zaporę na Solinie! Ahoj przygodo! Większość atrakcji nad Jeziorem Solińskim jest ściśle związana z wodą. Ponieważ oprócz rejsu statkiem można również wypożyczyć rowerki wodne oraz kajaki. Można tez odpocząć nad brzegiem jeziora lub pognać na rowerze. Lub też powędkować. W Jeziorze Solińskim odnajdziecie ogrom przeróżnych ryb, z których największą atrakcją dla amatorów wędkarstwa jest pstrąg potokowy.

polańczyk atrakcje

Solina Atrakcje – Polańczyk

Polańczyk jest uzdrowiskiem położonym na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego. Jest to typowa miejscowość wczasowo – uzdrowiskowa, będąca przyjemną atrakcją okolicy. To tutaj znajdziecie najwięcej punktów gastronomicznych oraz noclegowych. Wieś istniała już w 1580 roku, powstała na prawie wołoskim, choć wówczas pod nazwą Polieszczańskie. W Polańczyku lecznictwo uzdrowiskowe rozpoczęto w 1974. Leczy się tutaj choroby układu oddechowego i moczowego oraz choroby kobiece. W tutejszych sanatoriach jest miejsce dla przeszło 1200 kuracjuszy.

Polańczyk
atrakcje polańczyk

W Polańczyku odnajdziecie również bardzo przyjemny punkt widokowy, który zaznaczyliśmy na mapie. Roztacza się stąd świetny widok na sporą cześć Jeziora Solińskiego. Jak dla nas, punkt ten był nawet większą atrakcją, aniżeli zjazd na koniuszek cypla. Choć namawiamy Was do odwiedzenia obu tych miejsc. Ponadto w Polańczyku rozpoczyna się urocza i co ważniejsze, widokowa, 1,5 kilometrowa ścieżka turystyczna, która okala całą miejscowość. Nie przysparza ona większych trudności, dlatego śmiało można polecić ją i młodszym, i starszym turystom. Natomiast, aby dostać się w Bieszczady, trzeba jeszcze nieco podjechać samochodem. Dla osób kochających piękne górskie wędrówki, proponujemy nasz wpis o najpiękniejszych bieszczadzkich szlakach.

polańczyk atrakcje turystyczne
polańczyk co warto zobaczyć
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 4   Average: 5/5]

Write A Comment