Czeska Ścieżka w Koronie Drzew

– Parking kosztuje 150 Koron
– Stezka Valaska jest wycieczką na pól dnia
– W kasie czeskiej ścieżki w koronie drzew można płacić gotówką oraz kartą
– Wybierzcie się koniecznie na spacer na sąsiedni Radegast

Stezka Valaska jest czeską ścieżką w koronach drzew, ulokowaną w Beskidzie Śląsko-Morawskim. Nazwa ta mniej więcej wskazuje, gdzie należy jej szukać, ale nim sięgniecie po radę Wujka Google, nieco ułatwimy Wam zadanie. Z Katowic, podróż na miejsce zajmie Wam 2h. Najlepiej kierować się na Ostrawę. A samą drogę możecie spokojnie przejechać bez kupowania winiety. Choć trzeba uważać i przydaje się nawigacja. W zasadzie to należy kierować się na miejscowość Rožnov pod Radhoštěm i tutaj, na światłach skręcić w lewo. Jest to ciekawa opcja głównie dla mieszkańców Śląska, ponieważ z Krakowa, czy Wrocławia jest już to spora wyprawa. Odpowiednio trzeba liczyć 3h oraz 3,5 h w jedną stronę.

stezka valaska szlak

Dojazd oraz Parking

Dużym plusem atrakcji jest parking ulokowany tuż pod Przełęczą Pustevny. Skąd do przespacerowania, spokojnym, nieśpiesznym krokiem, do atrakcji będziecie mieli około 15 minut. Parking mimo, że wydaje się dość spory, relatywnie szybko się wypełnia. Szczególnie zimą, gdy dodatkowo pojawiają się tutaj amatorzy białego szaleństwa. UWAGA – Ostatnie 10 km, po odbiciu z głównej drogi numer 35 jest typowo górskim traktem. Są tu serpentyny, bywa ślisko. Dlatego zimą, dobrze mieć w pogotowiu łańcuchy na koła. Po odbiciu z drogi 35, po około kilometrze, po prawej stronie będzie elektroniczna tablica z informacją, czy na parkingu u góry są wolne miejsca. Jeśli nie, wówczas możecie pozostawić samochód na dole i skorzystać z autobusu. Choć ilość kursów nie jest specjalnie imponująca. Rozkład jazdy możecie sprawdzić na tej stronie. Powyższe zdjęcie przedstawia konstrukcje widzianą ze szlaku na Radegast. Sprawne oko dostrzeże nie tylko Ścieżkę, ale również “centrum turystyczne” ulokowane po prawej stronie, tuż nad choinkami.

stezka valaska parking

Aby wjechać na parking trzeba pobrać bloczek z automatu. Szlaban wówczas się podniesie, a Wy będziecie mogli poszukać wolnego miejsca parkingowego. Jeśli wszystko będzie zajęte, to w ciągu 5 minut możecie opuścić teren bez uiszczania opłaty. Opłata jest za cały dzień wynosi 150 Koron. Jeśli przyjedziecie po 15stej to będzie taniej i zapłacicie 100 Koron. Płatność należy dokonać przed wyjazdem, w automacie tuż przy szlabanie wjazdowym. Należność można uiścić koronami lub opłacić kartą płatniczą. Pamiętajcie tylko, żeby po opłaceniu parkingu nie wyrzucić bloczka, ponieważ przy wyjeździe jest czytnik, który skanuje bloczki i jeśli zostały opłacone, podnosi szlaban.

stezka valaska parking

Stezka Valaska jak Dojść?

200 metrów od parkingu, już na samej przełęczy panuje ruch niczym na Krupówkach. Są restauracje, są budki z goframi. Całość prezentuje się dość słabo. A szkoda, bo dwa historyczne budynki wyglądają przecudownie. W lewo szlak odbija w kierunku szczytów Radegast i Radhost. Spacer tam i z powrotem to około 2,5 h. Natomiast do Stezka Valaska należy skręcić w prawo i iść caaaały czas prosto. Są znaki. Najpierw po prawej miniecie Restauracje Chata Sumna (na zdjęciu poniżej).

Następnie po lewej stronie górną stację kolejki krzesełkowej. W jej budynku znajduje się bar, gdzie sprzedają całkiem tanią i całkiem dobrą kawę. Po prawej będą jeszcze wyciosane w pniach postacie z bajek i dopiero wtedy zanurzycie się w las. Jednak konstrukcja jest bliżej niż mogłoby się wydawać. To naprawdę kilkanaście minut spaceru od parkingu. O przełęczy, tutejszej historii więcej opowiemy przy okazji wpisu o nieodległym szczycie Radegast 🙂

Stezka valaska trasa
stezka valaska trasa

Godziny Otwarcia i Bilety

Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 200 Koron. Są oczywiście bilety rodzinne oraz ulgowe dla najmłodszych. Sporym ułatwieniem jest możliwość płatności kartą. Dzięki takiemu rozwiązaniu spędziliśmy dzień w Czechach bez konieczności odwiedzenia wcześniej kantoru. Bilety są całkiem ładne. Z nimi trzeba podejść do bramki-kołowrotka i przekroczyć próg wejściowy do atrakcji. Godziny otwarcia są uzależnione od miesiąca, choć przeważnie atrakcja swoje podwoje otwiera o godzinie 09:30.

Stezka Valaska szlak
  • Styczeń – Marzec: 9:30 – 16:00
  • Kwiecień – Maj: 09:30 – 18:00
  • Czerwiec – Wrzesień: 09:30 – 19:00
  • Październik: 10:00 – 18:00
  • Listopad: 10:00 – 16:00
  • Grudzień: zamknięte
  • Dorosły: 200 KoronDzieci (5-15 lat) oraz Seniorzy od 65 lat: 150 Koron
  • Rodzina (max 2 + 3): 500 Koron
  • Wstęp dla grupy (od 15stu osób): 180 Koron/osoba
stezka valaska ciekawostki
stezka valaska trasa

Himalajska Ścieżka oraz Skywalk

Chodnik w całości jest drewniany. Jednak nie jest pochyły, a dla osób niepełnosprawnych oraz wózków dziecięcych przygotowano specjalne podjazdy, widoczne na zdjęciu powyżej. Spore wrażenie zrobiła na nas himalajska ścieżka. Ten wiszący most długi na 135 metrów został przyozdobiona różnokolorowymi buddyjskimi flagami modlitewnymi. Symbolizują one niebo, wodę, ogień, ziemię oraz powietrze. Po drodze odnajdziecie liczne tablice, opisujące choćby tutejsze zwierzęta. Niestety nie ma wersji językowej innej niż czeskiej. To chyba nasze największe zastrzeżenie. Choć mniej więcej można domyśleć się treści umieszczonych na planszach.

Stezka Valaska
Stezka Valaska
Stezka Valaska

Jak z Wózkiem Dziecięcym?

Jeśli macie wózek dziecięcy, to najtrudniejszym etapem jest dostanie się do samej Ścieżki. Od parkingu aż po górną stacje kolejki jest asfalt. Później trzeba liczyć około 300 metrów po leśnej ścieżce. Natomiast na samej konstrukcji, nawet jeśli pojawiają się schody, to obok odnajdziecie pochylnie dla wózków. Widzieliśmy sporo rodziców i nikt nie wyglądał na umordowanego. Nie jest też stromo, bo średnie nachylenie ścieżki wynosi 6%. Przez nepalski most wiszący wózkiem nie przejedziecie, ale jest obejście, więc i tak traficie na szczytową platformę.

Stezka Valaska
Stezka Valaska

Stezka Valaska Podsumowanie

Na ścieżkę trafiliśmy jakby przypadkiem, gdyż naszym głównym celem był Radegast. Z Krakowa to kawał drogi i mając w świadomości, że dużo bliżej jest słowacka wersja, oferująca cudowne tatrzańskie widoki, to Stezka Valaska nieco blednie. Pomijając aspekt, jak bardzo takie konstrukcje zmieniają krajobraz gór, sam spacer nam się podobał. Był świetnym uzupełnieniem trekkingu pod Radegasta.

Jeśli jesteście mieszkańcami Śląska, Stezka Valaska i Radegast mogą się okazać kusząca opcją niedzielnego popołudnia. Spacer w jedną stronę pod Kaplicę Cyryla i Metodego, powrót oraz sama ścieżka zajęła nam prawie 4h. Gdy zgłodniejecie, możemy polecić restaurację. Stare Czasy (miejscowość Horni Becva). Ceny nie są wygórowane, a jedzenie przeeeeepyszne!  

stezka valaska
stezka valaska
stezka valaska

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

2 komentarze

Write A Comment