Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Sucha Bela
Dolina w Słowackim Raju

– Opłata za parking 3 €, wejście do Słowackiego Raju 1,5 €
– Punktem startu wycieczki przez Suchą Belę jest camping Podlesok
– Warto rozważyć ubezpieczenie, gdyż łatwo tutaj o kontuzję
– Szlak przez Suchą Belę jest jednokierunkowy
– Opisy pozostałych Dolin oraz informacje praktyczne o Słowackim Raju – Klik

W opinii bardzo wielu osób, Sucha Bela uznawana jest za najpiękniejszą dolinę w Słowackim Raju. Jej legenda i uroki sprawiły, że to właśnie tutaj turuści najchętniej kierują swoje kroki. W sezonie, średnio pojawia się tutaj nawet 1000 osób dziennie. Na znacznej długości Sucha Bela ma charakter skalnego wąwozu, którego środkiem płynie potok, stąd też wzięła ona nazwę. Warto wybrać się tam wcześnie rano, żeby spokojnie cieszyć się widokami i nie stać w długich kolejkach do drabinek.

Informacje Praktyczne

Jeżeli przyjechaliście tutaj tylko na jeden dzień, to proponujemy połączyć przejście Suchą Belą z późniejszym powrotem przez Przełom Hornadu. W zależności od tego, ile macie czasu i sił tego dnia, długość trasy można odpowiednio modyfikować. Od 5h do 8h. Ostateczną decyzję możecie podjąć na węźle szlaków w miejscu zwanym Klasztorisko. W sezonie czasy przejścia, z uwagi na kolejki do drabinek, mogą znacznie się wydłużyć. 

Kamienie i stupaczki na szlaku bywają śliskie, stąd też nie trudno o kontuzję. Dlatego pamiętajcie o ubezpieczeniu. Jeśli nie wykupiliście ochrony jeszcze w domu, to na parkingu, gdzie będziecie płacić za postój oraz za wejście do parku, możecie wykupić jednodniowe ubezpieczenie za 0,2 € (Union). Uwaga – nie przy wszystkich punktach wejścia na szlak w Słowackim Raju istnieje opcja wykupienia ubezpieczenia. W 2019 nie było takiej możliwości przy wejściu na szlak do Rokliny Piecky oraz Velky Sokol.

Sucha Bela szlak

Sucha Bela Opis Szlaku przez Dolinę

Czas:1h 43 min, Dystans: 3,9 km, Przewyższenie: 429 m + Powrót ok 1,5 h

Aby dotrzeć z parkingu do Suchej Beli, trzeba przejść asfaltową drogą przez mostek i na małym rondzie skręcić w prawo. Jeśli skręcicie w lewo, wówczas po 20 minutach dotrzecie do Przełomu Hornadu. Są tutaj wielkie strzałki oraz tablice, zatem nie ma szans aby się zgubić 🙂 Zaraz za rondem jest informacja turystyczna, camping Podlesock, a w sezonie działa sklep spożywczy oraz restauracja. Tutaj też startują zielone szlakówki. Wzdłuż ogrodzenia z campingiem podąża niewielka asfaltowa alejka, natomiast szlak ucieka skosem w lewo i zagłębia się w gęstwinie. Co ważne, podobnie jak większość tutejszych szlaków jest to szlak jednokierunkowy.

Sucha Bela Słowacja
Sucha Bela szlak

Ten skalny wąwóz był zadziwiająco bardzo długo niedostępny, z resztą podobnie, jak pozostałe zakątki Słowackiego Raju. Dopiero w 1900 roku Martin Róth, taternik i lokalny działacz turystyczny, podjął pierwszą próbą przemierzenia doliny. Wyprawa dotarła do Misowego Wodospadu, który okazał się być wówczas nie do pokonania i dopiero dziesięć lat później udało się przejść ją całą.

Sucha Bela trasa
Sucha Bela
Sucha Bela wąwóz

W samej dolinie często spaceruje się środkiem potoku, dlatego pamiętajcie o dobrych butach. W bardziej newralgicznych miejscach z pomocą przychodzą drabinki oraz kładki. Są chwile, gdy ściany wąwozu niesamowicie mocno się zwężają się, co czyni ogromne wrażenie. Do Misowego Wodospadu dotrzecie po godzinie marszu. Wodospad jest też najwyższym wodospadem, jaki spotkacie w Suchej Beli, a jego wysokość sięga na 29,5 m.

Sucha Bela Słowacki Raj
Misiowy Wodospad – Sucha Bela

A teraz szykujcie się, bo to tutaj znajduje się najbardziej widowiskowe przejście w całej dolinie. Turyści najpierw wspinają się do góry po lewej stronie wodospadu, a systemem drabinek, wyprowadza w nieznane. Przemykając pomiędzy drabinkami napotkacie pierwsze metalowe półki, tak zwane stúpačky, które są charakterystyczne dla Słowackiego Raju. Trasa została w tym miejscu fantazyjnie poprowadzona, a gdyby nie stupacki i drabinki, nie było by szans na pokonanie wąwozu.

Sucha Bela Słowacja
Sucha Bela trasa
Sucha Bela

Wodospad Okienkowy i Skalne Okienko

Ale to nie jedyny wodospad, jaki spotkacie w Suchej Beli, ponieważ 15 minut po pierwszej kaskadzie, czeka na Was nieco krótsza drabinka i piękny Wodospad Okienkowy. Woda spływa tutaj z wysokości „raptem” 12,5 metra, wspinacie się po jego lewej stronie a na końcu drabinki czeka krótki łańcuch. Nie jest trudno, trzeba w zasadzie tylko przetrawersować niedługi odcinek w prawo i przejść przez skalne okienko (!) i pognać dalej.

Ostatnim wodospadem na trasie będzie Wodospad Korytowy, spływający trzema kaskadami z wysokości ok. 10 m. Wąwóz jeszcze raz się mocno zwęża, jednak to już będzie koniec atrakcji. Na trasie pojawi się jeszcze niespecjalnie imponujący Boczny Wodospad.

Sucha Bela wąwóz
Sucha Bela
Sucha Bela trasa
Sucha Bela
Wodospad Okienkowy – Sucha Bela
Sucha Bela Słowacki Raj
Sucha Bela

Od Korytowego do końca Doliny trzeba liczyć neico mniej niż niż godzina spaceru. Natomiast przejście całej Suchej Beli powinno zająć Wam nieco ponad 2 godziny. Trzeba pamiętać, że do trasy trzeba jeszcze doliczyć powrót. Jeśli uznacie, że wystarczy Wam atrakcji na dziś, wówczas do samochodu wrócicie kombinacją szlaków żółty + czerwony w mniej więcej 1,5 h.

Jednak zachęcamy do rozwinięcia powrotnej trasy o Klasztorisko i powrót do punktu wyjścia uroczym przełomem Hornadu. Możecie wybrać dłuższą wersję przez Tomasovsky Vychlad, choć jest to trasa, która zajmie Wam łącznie około 7h (licząc już z przejściem doliny Sucha Bela). Proszę spojrzeć na mapę.

Natomiast jeśli pominiecie Tomasovsky Vychlad i zejdziecie do Przełomu Hornadu żółtym szlakiem, wówczas i tak zobaczycie większość ciekawych miejsc, a trasa zajmie Wam już raptem 5h. Jest jeszcze opcja pośrednia, czyli dojście do rzeki czerwonym szlakiem, wtedy całość wycieczki zajmie Wam 6h. Opis szlaku przez Przełom Hornadu – Klik.

Sucha Bela szlak
Sucha Bela
Sucha Bela trasa
Sucha Bela szlak
Sucha Bela Słowacja
Sucha Bela

Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na stronach bloga wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Pozwoli to nam dalej się rozwijać i tworzyć nowe wpisy. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


Produkty z Górskiej Półki, czyli nasz sklepik


5 komentarzy

  1. Na załączonej mapie nie poprowadziliście trasy Suchą Belą. Z pozdrowieniami.

  2. Sporo lat temu przeszliśmy Suchą Belę. Niestety sucho nie było, ale po obfitych opadach deszczu. . Przez niektóre schodki przelewała się woda na tyle głęboka, że przelewała się też przez nasze buty. Być może teraz te miejsca zostały poprawione. To był koniec zwiedzania Słowackiego Raju, ponieważ buty schły kilka dni. Ale niezapomniane wspomnienia pozostały.

  3. Świetna relacja. Już dwa lata się wybieram z dzieciakami. Teraz, po Twoim opisie nic mnie nie powstrzyma

    • to jeśli traficie już do Słowackiego Raju na dłuższą chwilę, to polecamy również Piecky oraz Velky Sokol, naprawdę imponujące doliny 🙂

Write A Comment