Sucha Bela – Słowacki Raj


Sucha Bela informacje dodatkowe:

  • Długość doliny: 3,9 km Czas: 2 h 05 min; Dolina na mapie: tutaj
  • Proponowana trasa: 9 km Czas: 3h 38 min; Trasa na mapie: tutaj
  • Słowacki Raj praktycznie oraz opis pozostałych dolin: tutaj
  • Opłata za parking 3 €, wejście do Parku 1,5 €.
  • Punktem startu jest camping Podlesok.
  • Parking: Parkoviště Podlesok
  • Czas przejścia w sezonie lub przy wysokim stanie potoków / złej pogodzie może się znacząco wydłużyć.

Sucha Bela opis szlaku

To właśnie tą krasową dolinę turyści wybierają najczęściej. W sezonie, średnio pojawia się tutaj 1000 osób dziennie. Dużo. Na znacznej długości Sucha Bela ma charakter skalnego wąwozu, którego środkiem płynie potok, stąd też wzięła ona  nazwę. Warto wybrać się tam wcześnie rano, żeby spokojnie cieszyć się widokami i nie stać w długich kolejkach do drabinek. Ten skalny wąwóz był zadziwiająco bardzo długo niedostępny, z resztą podobnie, jak pozostałe zakątki Słowackiego Raju. Dopiero w 1900 roku Martin Róth, taternik i lokalny działacz turystyczny, podjął pierwszą próbą przemierzenia doliny. Wyprawa dotarła do Misowego Wodospadu, który okazał się być wówczas nie do pokonania i dopiero dziesięć lat później udało się przejść ją całą.

Sucha Bela
Sucha Bela

Jeżeli przyjechaliście tutaj tylko na jeden dzień, to proponujemy połączyć przejście doliną wraz z późniejszym powrotem przez Przełom Hornadu. W zależności od tego, ile macie czasu i sił tego dnia, długość trasy można odpowiednio modyfikować. Od 5h do 8h. Ostateczną decyzję możecie podjąć na węźle szlaków w miejscu zwanym Klasztorisko. W sezonie czasy przejścia, z uwagi na kolejki do drabinek, mogą znacznie się wydłużyć. Pamiętajcie o ubezpieczeniu. Kamienie i stupaczki na szlaku bywają śliskie, nie trudno o kontuzję. Jeśli nie wykupiliście ochrony jeszcze w domu, to na parkingu, gdzie będziecie płacić za postój oraz za wejście do parku, możecie wykupić jednodniowe ubezpieczenie za 0,2 € (Union). Uwaga – nie przy wszystkich punktach wejścia na szlak w Słowackim Raju istnieje opcja wykupienia ubezpieczenia. W 2018 nie było takiej możliwości przy wejściu na szlak do Rokliny Piecky oraz Velky Sokol.

Sucha Bela
Sucha Bela
Sucha Bela
Sucha Bela

Po opuszczeniu parkingu należy przejść asfaltową drogą przez mostek i dotrzeć na malutkie rondo, widoczne na pierwszym zdjęciu powyżej. Jeśli skręcicie w lewo, po 20 minutach dotrzecie do Przełomu Hornadu. Natomiast w prawo, do informacji turystycznej, do campingu Podlesock oraz w kierunku Suchej Beli. W sezonie jest tutaj sklep spożywczy i działa restauracja. Po drodze są wielkie strzałki, tablice, nie ma szans aby się zgubić 😊 Interesujący Was szlak jest oznaczony kolorem zielonym i zaczyna się nieopodal campingu Podlesok. Dróżka asfaltowa podąża wzdłuż ogrodzenia z campingiem, natomiast szlak ucieka skosem w lewo, przez łąkę i zagłębia się w gęstwinie. Co ważne, jak większość tutejszych szlaków jest jednokierunkowy. Nas na szlaku zaskoczył spory nieład. Spotkacie tutaj ogrom powalonych drzew, jakby nikt się nimi nie interesował. Często spaceruje się środkiem potoku, a w bardziej newralgicznych miejscach z pomocą przychodzą drabinki i kładki. Chwilami ściany wąwozu mocno się zacieśniają. A do Misowego Wodospadu dotrzecie po ok. 1 godzinie marszu. Będzie to najbardziej widowiskowe przejście w całej dolinie.

Sucha Bela
Sucha Bela

Turyści wspinają się do góry po jego lewej stronie, systemem drabinek, wchodząc w nieznane. Warto nadmienić, że Misowy Wodospad jest też najwyższym wodospadem, jaki spotkacie w Suchej Beli. Jest wysoki na 29,5 m. Przemykając pomiędzy drabinkami napotkacie pierwsze metalowe półki, tak zwane stúpačky. Są one charakterystyczne dla Słowackiego Raju. Trasa jest w tym miejscu niesamowicie poprowadzona, a gdyby nie stupacki i drabinki, nie było by szans na pokonanie wąwozu.

Sucha Bela
Sucha Bela
Sucha Bela

Ale to nie jedyny wodospad, jaki tutaj spotkacie. Po 15 minutach po pierwszym, czeka na Was nieco krótsza drabinka i piękny Okienkowy Wodospad. Woda spływa tutaj z „raptem” 12,5 metra. Na końcu drabinki czeka na Was krótki łańcuch. Trzeba przetrawersować niedługi odcinek w prawo i przejść przez skalne okienko (!) i pognać dalej do ostatniego wodospadu. To Wodospad Korytowy, spływający trzema kaskadami z wysokości ok. 10 m. Wąwóz jeszcze raz się mocno zwęża, jednak to już końcówka atrakcji. Na trasie pojawi się jeszcze Boczny Wodospad (8 m wysokości). Przejście całego wąwozu powinno zająć nieco ponad 2 godziny. Od Korytowego do jego końca czeka Was mniej niż godzina. Trzeba pamiętać, że do trasy trzeba jeszcze doliczyć czas na powrót. Jeśli uznacie, że wystarczy Wam atrakcji na dziś, wówczas do samochodu wrócicie kombinacją szlaków żółty + czerwony w mniej więcej 1,5 h.

Sucha Bela
Sucha Bela
Sucha Bela
Sucha Bela
Sucha Bela
Sucha Bela

Jednak zachęcamy do rozwinięcia trasy choćby o Klasztorisko i o powrót do punktu wyjścia uroczym przełomem Hornadu. W opcji dłuższej, macie możliwość wejścia na Tomasovsky Vychlad. Jednak jest to trasa, która zajmie Wam łącznie około 8h. Proszę spojrzeć na mapę. Natomiast jeśli pominiecie Tomasovsky Vychlad i zejdziecie do Przełomu Hornadu żółtym szlakiem, wówczas i tak zobaczycie większość ciekawych miejsc, a trasa zajmie Wam raptem 5h. Jest jeszcze opcja pośrednia, czyli dojście do rzeki czerwonym szlakiem, wówczas całość wycieczki zajmie Wam 6h. Szlak poprzez Przełom Hornadu został opisany w osobnym wpisie.

Sucha Bela
Sucha Bela
Sucha Bela
Sucha Bela
Sucha Bela
Sucha Bela
SUCHA BELA opis szlaku Słowacki RAJ
5 (100%) 10 vote[s]

2 komentarze

Write A Comment

Inline
Inline