Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Supraśl Klejnot w Koronie Podlasia

– Supraśl to jedno z ciekawszych miasteczek na Podlasiu
– Warto odwiedzić min cerkiew, bulwary oraz Muzeum Ikon
– Nieśpieszny spacer po Supraślu zajmie Wam około 3h

Z dala od wielkomiejskiego zgiełku, pośrodku Puszczy Knyszyńskiej, na zielonej mapie Podlasia, odnajdziecie czarujące miasteczko Supraśl. Bywaliśmy tutaj wielokrotnie i za każdym razem daliśmy się porwać magii tego miejsca. Z centrum Białegostoku dotrzecie tutaj dosłownie po raptem 15 minutach. Koniecznie zarezerwujcie sobie nieśpieszne popołudnie na spacer po tutejszych atrakcjach!

Supraśl Mapa Atrakcji

Nieco Supraskiej Historii

Początki miasta Supraśl datuje się na rok 1501. To wtedy na uroczysku Suchy Hrud powstał prawosławny Monaster, przeniesiony z Gródka. Jeśli wierzyć słowom legendy, to o wyborze nowego miejsca miała zdecydować wola boża i nurty meandrującej rzeki Supraśl. Mnisi po kilkudniowych modłach puścili z biegiem rzeki drewniany krzyż z relikwiami, prosząc Bożą Opatrzność o wskazanie odpowiedniego miejsca na klasztor. Krzyż przepłynął około 30 kilometrów i wskazał miejsce, gdzie w pierwszej kolejności powstała drewniana świątynia pod wezwaniem świętego Jana Ewangelisty, następnie refektarz i mnisze pustelnie.

Klasztor oraz Dom Ogrodnika czyli Stara Poczta po lewej
Klasztor oraz Dom Ogrodnika czyli Stara Poczta po lewej

Niestety świątynia spłonęła po niespełna pół wieku. W 1516 wyświęcono Cerkiew Błogowieszczeńską. Później budynki monasteru wzbogaciły się o renesansową cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego, której siedziba stała się ważnym ośrodkiem kulturalnym i religijnym otaczającej go osady. Przez lata zakonnicy zgromadzili bogatą bibliotekę z cennymi drukami i rękopisami. A z końcem XVII wieku mnisi uruchomili przyklasztorną drukarnię. Z czasem klasztor rozpoczął rozwijać działalność wydawniczą, a od roku 1834 w Supraślu zaczęły działać pierwsze manufaktury sukiennicze i warsztaty tkackie. Supraśl otrzymał prawa miejskie w I poł. XIX w., a w roku 1999 uzyskał status uzdrowiska.

Dom Ludowy w Supraślu
Dom Ludowy w Supraślu

Atrakcje Miasta Supraśl

Jako, że Justi pochodzi z Białegostoku, to bardzo często wybieramy się na spacery po Supraślu. Nawet mroźną zimą jest to doskonały pomysł! Zapraszamy na mini wędrówkę. Samochód najwygodniej zostawić na sporym przycerkiewnym parkingu (zaznaczyliśmy go na mapie). I to stąd rozpocząć wycieczkę. Staraliśmy się ułożyć atrakcje w takiej kolejności, aby utworzyły one naturalny spacer po uzdrowisku. Na sam spacer zarezerwujcie sobie około 2h.

1. Monaster w Supraślu

Jest to jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Monaster został ufundowany przez Wielkiego Księcia Litewskiego Aleksandra Chodkiewicza i zapoczątkował losy Supraśla, ponieważ osada, która zaczęła tworzyć się w jego okolicy, działała wyłącznie na jego potrzeby. Wzniesiony został najprawdopodobniej w latach 1503 – 1511, a jego pełna nazwa brzmi Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa. I trzeba przyznać, że obronna budowla robi ogromne wrażenie.  Została wyrysowana na kwadracie, z wysokimi murami oraz narożnymi, jeszcze wyższymi wieżami.

Suprasl z góry
Suprasl
Suprasl Monaster

Z racji położenia na styku kultur wschodu i zachodu, można dostrzec pomieszanie wpływów architektonicznych. Zabudowania klasztorne stanowią również Brama – Dzwonnica z roku 1752 oraz cerkiew Św. Jana Teologa z roku 1888. Niestety, podczas II wojny światowej, świątynia została najpierw zdewastowana przez wojska radzieckie i następnie wysadzona w powietrze przez wojska niemieckie. Szczęśliwie została odbudowana w stylu renesansowym w 1985 roku. To, co się ostało, można zobaczyć w klasztornych zabudowaniach, w których znajduje się Muzeum Ikon.

monaster w supraslu
monaster supraśl
monaster w Supraślu
monaster supraśl

2. Muzeum Ikon w Supraślu

W Pałacu Archimandrytów z połowy XVII wieku znajduje się jedno z ciekawszych muzeów na Podlasiu, Muzeum Ikon. Jest to interaktywne muzeum sztuki sakralnej prawosławia. Pomiędzy eksponatami spaceruje się w półmroku, słuchając jednocześnie śpiewu liturgii prawosławnej, a ikony są okraszone wąskim snopem światła. To naprawdę robi wrażenie. Nowoczesne i multimedialne muzeum zawiera jedną z największych kolekcji ikon w Polsce. Wiele z nich pochodzi z konfiskaty na granicy. Natomiast najcenniejszą częścią muzeum są ocalałe fragmenty XVI-wiecznych fragmentów polichromii z Cerkwi Zwiastowania. Zwiedzanie muzeum odbywa się co pełną godzinę wraz z przewodnikiem. Opuszczając progi budynku warto wybrać się nad rzekę Supraśl.

suprasl

3. Bulwary nad Rzeką Supraśl

Spacer wzdłuż leniwie płynącej rzeki Supraśl to zawsze dobry pomysł. To ona zapoczątkowała historię miasteczka. Jest to idealne miejsce zarówno dla aktywnego wypoczynku, jak i nieco bardziej leniwego. Alejka spacerowa rozciąga się na długości nieco ponad 1 km. Znajdziecie tutaj liczne instalacje artystyczne. Polecamy spacerować od strony mostu drogowego nad rzeką, w stronę centrum, czyli w uproszczeniu od lewej do prawej.

Suprasl
suprasl bulwary
bulwary w supraslu

4. Pałac Buchholtzów w Supraślu

Uroczy pałac nie powstałby, gdyby nie miłość, która zawładnęła sercem Adolfa Buchholtza juniora. Zakochał się on w córce łódzkiego przemysłowca, Karola Scheiblera. Jednak rodzice przyszłej panny młodej negatywnie wypowiedzieli się na temat warunków mieszkalnych, w których przyszłoby żyć ich córce. I tak Adolf rozpoczął inwestować w pałac, który wcześniej należał do Wilhelma Zacherta. Trzeba przyznać, że wzniesiony według projektu nieznanego architekta, w eklektyczny sposób łączy cechy włoskiego i francuskiego renesansu.

Znajdziecie go przy ulicy Kościuszki. Od 1959 roku pałac jest siedzibą Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera, jednakże został on udostępniony dla zwiedzających. Przed pałacem znajdziecie rzeźbę z roku 1905, Róg Obfitości.

Pałac Buchholtzów w Supraślu
Pałac Buchholtzów w Supraślu

5. Domy Tkaczy

Po upadku Powstania Listopadowego, władze carskie wprowadziły 15% cła na towary z Królestwa Polskiego. Łódzcy właściciele przedsiębiorstw w obliczu krachu swoich interesów postanawiają przenieść swoje fabryki tuż za granice Królestwa, w tym znamienite rody Zachertów oraz Buchholtzów. I tak, nieco senna do tej pory osada, przeistacza się w prężny ośrodek przemysłowy. Wraz z fabrykami przenosi się kilkusetosobowa grupa pracowników, która przybywa z okolic łódzkiego Zgierza.  I to dla nich Wilhelm Zachert, buduje słynne dziś Domy Tkaczy. Każdy dom był przewidziany na 4 rodziny. Pierwotnie były one bielone wapnem i kryte gontem, jednak dziś wyglądają nieco inaczej. Jednak trzeba przyznać, że są to perełki architektury drewnianej. Domy znajdują się wzdłuż ulicy 3. Maja.

Domy Tkaczy w Supraslu
Domy Tkaczy w Supraślu
Supraśl

6. Kościół p.w. Św. Trójcy

Na końcu ulicy 3. Maja, przy ulicy Piłsudskiego 9, znajduje się Kościół p.w. Św. Trójcy. Został on wzniesiony w latach 1861-63 i ufundowany przez fabrykantów. Świątynia przeszła liczne remonty, jak choćby ten, który rozbudował ją o wieżę kościelną, dzwonnicę, dwie zakrystie. Od roku 1906 roku posiada prawa kościoła parafialnego. Kościół został wzniesiony na planie prostokąta. Spod kościoła, po 500 metrach dotrzecie do parkingu na którym zaparkowaliście samochód. My również trafiliśmy na remont.

Supraśl Kościół p.w. Św. Trójcy
Supraśl Kościół p.w. Św. Trójcy
suprasl

Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na stronach bloga wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Pozwoli to nam dalej się rozwijać i tworzyć nowe wpisy. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


Produkty z Górskiej Półki, czyli nasz sklepik


Write A Comment