Atrakcje turystyczne w Szklarskiej Porębie i okolicy

– Szklarska Poręba położona jest pomiędzy Górami Izerskimi a Karkonoszami
– w pobliskich Jakuszycach znajduje się przejście graniczne z Czechami
– Czekają na nas cudne wodospady, szlaki oraz przepiękne panoramy

Szklarska Poręba to niewielka miejscowość położona w dolinie rzeki Kamiennej, na Dolnym Śląsku. Ulokowała się ona przepięknie pomiędzy Karkonoszami a Górami Izerskimi, nieopodal granicy z Republiką Czeską. Liczne atrakcje oraz dodatkowa bliskość Czach sprawiają, że turyści bardzo chętnie wybierają się tutaj na wakacyjny wypoczynek. Może dlatego, że tutejsze warunki klimatyczne są porównywalne to alpejskich miejscowości powyżej 2000 metrów lub po prostu dlatego, że jest tutaj szalenie uroczo!

Szklarska Poręba

Jak Dojechać do Szklarskiej Poręby?

Szklarska Poręba znajduje się na rubieżach województwa dolnośląskiego, tuż przy granicy z Czechami. Z Wrocławia dotrzemy na miejsce po niespełna 2 godz. podróży, z Krakowa po 4 godz., a ze stolicy kraju po 5 godz. Po opuszczeniu autostrady A4, trasa widzie w zasadzie już jedynie drogą krajową numer 5 i 3, co nieco wydłuża czas podróży. Choć trzeba przyznać, że finalny odcinek za Jelenią Górą jest szalenie plastyczny i wizualnie uroczy. Szczęśliwie składa się, że nawet jeśli nie macie samochodu, to komunikacja publiczna w tym zakątku kraju prezentuje się całkiem dobrze. Do Szklarskiej Poręby dociera zarówno komunikacja autobusowa jak również kolej!

Atrakcje Szklarskiej Poręby

Co prawda sama Szklarska Poręba może nie jest specjalnie dużą mieściną, jednak wraz z okolicą ma całkiem sporo atrakcji do zaoferowania! Wybierając się do niej na wakacyjny czas, pamiętajcie, że lipiec oraz sierpień bywają deszczowe, a temperatura wcale nie musi być wysoka, tak jak w innych rejonach Polski o tej porze roku. W poniższym wpisie odnajdziemy listą najciekawszych atrakcji Szklarskiej Poręby, jak również jej najbliższego sąsiedztwa.  Zapraszamy 🙂

1. Spacer przez Szklarska Porębę

Na początek warto wybrać się na spacer po samej Szklarskiej Porębie. Zapewne część z nas przejechała niedawno i szuka miejsca na spałaszowanie słodkiego deseru lub na kolację. Dlatego spacerując i szukając restauracji, z łatwością możemy odnaleźć sporo interesujących oraz całkiem ładnych budynków i budyneczków. Najbardziej przypadły nam do gustu te ulokowane przy głównej drodze. Ale warto zapuścić się też głębiej. Jest przecież Chata Walońska, gdzie znajdziecie sale pełne minerałów oraz opowieści o Duchu Gór.

Jest również Wlastimilówka, czyli dom malarza Wlastimila Hofmana. Tu z kolei możecie zobaczyć sporo przedmiotów związanych z artystą będącym kontynuatorem stylu Jacka Malczewskiego oraz oczywiście jego dzieła. Ponadto w Szklarskiej Porębie odnajdziemy kilka ciekawy tras tematycznych. Jest chociażby czarny szlak wokół miasta, Szlak Waloński, Magiczny szlak Ducha Gór, czy też Szlak Hauptmannów. Warto również wspomnieć, że w Szklarskiej Porębie znajduje się Skwer Radiowej Trójki.

Szklarska Poręba - co warto zobaczyć
Kamienica a Szklarskiej Porębie przy ulicy Jedności Narodowej 8

2. Skwer Radiowej Trójki

Wędrując przez Szklarską Porębę warto zatrzymać się na chwilę na Skwerze Radiowej Trójki. Na przyjemnym placyku znajdują się ławeczki oraz sporych rozmiarów rzeźba Ducha Gór, który został wykonany zgodnie z najstarszym wizerunkiem autorstwa Martina Helwiga z 1561 roku. Skwer został nazwany tak na cześć ogłoszenia Szklarskiej Poręby Stolicą Programu III Polskiego Radia w 1999 roku. Całość uzupełnia okalający murek z odciskami ust radiowych spikerów, czyli słynna Trójkowa Aleja Gwiazd.

3. Złoty Widok w Szklarskiej Porębie

Jednym z ciekawszych punktów widokowych w Szklarskiej Porębie jest bez wątpienia Taras Widokowy Złoty Widok, który oferuje czarujące spojrzenie na Karkonosze. Znajduje się on około 3 km od centrum Szklarskiej Poręby, na szczycie granitowych skałek, które opadają 20 metrowym urwiskiem wprost do doliny Kamiennej. Trafić tutaj jest całkiem łatwo, natomiast wrócić już dużo trudniej, bowiem panorama potrafi zahipnotyzować. Miejsce przeszło generalny remont wiosną 2020 roku. Dodano estetyczne balustrady, drewniane leżanki, ławki oraz stoły. Nic dziwnego, że bywa tutaj tłumnie.

Na Złoty Widok można dotrzeć w dwojaki sposób. Pierwszą opcją jest pozostawienie samochodu na niewielkim parkingu na końcu ulicy Matejki, obok Wlastimilówki i przespacerowanie ostatnich 300 metrów pieszo. W drugiej opcji parkujemy samochód na parkingu przy Jeleniogórskiej, która łączy Szklarską Porębę z Jelenią Górą (stąd można również wyruszyć pod Wodospad Szklarki). Do celu zaprowadzi nas Ścieżka Artystyczna po około 20 minutach. Wiele osób uważa wycieczkę na Złoty Widok za punkt obowiązkowy podczas urlopu w Szklarskiej Porębie. A my polecamy połączyć wycieczkę ze spacerem pod formację skalną Chybotek.

Złoty Widok - atrakcje Szklarskiej Poręby
Złoty Widok - atrakcja turystyczna Szklarskiej Poręby
Remont Złotego Widoku w Szklarskiej Porębie wzbudził duże kontrowersje.

4. Kołyszący się Chybotek

Ta bujająca formacja skalna to jedna z najbardziej znanych atrakcji Szklarskiej Poręby. Z uwagi na swój charakterystyczny kształt, Chybotek zwany był również Misą cukru. Choć sam Chybotek ma średnicę około 4 metrów i waży kilkanaście ton, to możemy go z łatwością rozkołysać jedną ręką. Wystarczy jedynie odkryć odpowiednie miejsce, w którym należy go pchnąć. Jak przystało na takie miejsca, także i Chybotek dorobił się swojej legendy. Miał on blokować wejście do podziemnej jaskini, w której skryte były skarby.

Ogromny głaz o średnicy 4 metrów znajduje się raptem około 10 minut od Złotego Widoku. Wystarczy podążać za szlakówkami, a spokojnie trafimy. Po drodze ze Złotego Widoku miniemy jeszcze symboliczny Grób Karkonosza, który niestety w obecnym stanie nie zwraca większej uwagi turystów. Podobnie jak powyżej, wycieczkę możemy połączyć z odwiedzinami Wodospadu Szklarki.

Chybotek - Szklarska Poręba i okolice
Niesamowite, że tą wielką skałę można z łatwością rozbujać

5. Diamentowy Widok w Szklarskiej Porębie

Dość spora  i interesująca architektonicznie platforma widokowa na Zbójeckich Skałach to relatywnie nowa atrakcja Szklarskiej Poręby. Zbójeckie Skały to grupa skalna znajdująca się w Górach Izerskich. Z uwagi na cudną panoramę, którą serwuje, została okrzyknięta Diamentowym Widokiem. Nic dziwnego, skoro można dojrzeć stąd Karkonosze w pełnej krasie, od Śnieżki aż po Szrenicę. Jest również Zamek Chojnik oraz Kotlina Jeleniogórska! Już samo zejście ze ścieżki na punkt widokowy jest nadzwyczaj przyjemnie i prowadzi wijącym się podestem wprost na platformę. Można powiedzieć, że konstrukcja dosłownie rozlewa się pomiędzy drzewami. Bardzo polecamy! Zbójeckie Skały uznawane są jeden z ciekawszych punktów widokowych w Szklarskiej Porębie. I mimo, że miejsce jest mniej znane niż Złoty Widok, to warto tutaj wpaść z wizytą.

Punkt widokowy Diamentowy Widok znajdują się one nieopodal stacji kolejowej „Szklarska Poręba Dolna”. Do celu prowadzi znaczona ścieżka, jednak jest spory problem z zaparkowaniem tutaj samochodu. Dlatego dużo lepszą opcja jest pozostawienie auta na parkingu pod słynnym Zakrętem Śmierci na Drodze Sudeckiej, skąd do celu dotrzemy po dwóch kwadransach. Po drodze można dodatkowo odwiedzić dawne sztolnie pirytu w Szklarskiej Porębie.

Diamentowy Widok w Szklarskiej Porębie
Diamentowy Widok w Szklarskiej Porębie
Jednej z ładniejszych punktów widokowych w Szklarskiej Porębie

6. Zakręt Śmierci, punkt widokowy na Szklarską Porębę

Najsłynniejszy zakręt drogowy w Polsce znajduje się na rogatkach Szklarskiej Poręby. Skrywa się dokładnie na drodze wojewódzkiej nr 358, pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrój, czyli na tak zwanej Drodze Sudeckiej. Zakręt powstał kilka lat przed drugą wojną światową, a specyficzna nazwa została nadana mu dopiero po pewnym czasie, w obliczu licznych wypadków samochodowych, które miały tutaj miejsce. Obecnie znajduje się tu przyjemny punkt widokowy na Karkonosze oraz na Kotlinę Jeleniogórską, położony na zboczach Czarnej Góry. Za samym zakrętem znajdziecie wygodny i całkiem spory parking, a wycieczkę na Zakręt Śmierci możecie połączyć wraz ze spacerem na Diamentowy Widok  lub też do Schroniska Wysoki Kamień w Górach Izerskich.

Zakręt Śmierci - Szklarska Poręba
Zakręt Śmierci - Szklarska Poręba
Zakręt Śmierci w Szklarskiej Porębie to również przyjemny punkt widokowy

7. Złoty Widok w Michałowicach

Jak łatwo można zauważyć, w okolicach Szklarskiej Poręby można odnaleźć całkiem sporo ciekawych punktów widokowych. Jednym z mniej popularnych, co nie znaczy że mniej urodziwych, jest punkt widokowy w Michałowicach. Zielony szlak z miejscowości zaprowadzi nas przez ciekawe kociołki wietrzeniowe wprost na punkt widokowy, który w przeciwieństwie do wcześniej wspomnianych nie oferuje spojrzenia na Szklarską Porębę czy odległe szczyty Karkonoszy, a na Góry Izerskie. Sama platforma jest bardzo przyjemna, a nieśpieszny spacer przez las jest nad wyraz sympatyczny. Złoty Widok w Michałowicach znajduje się na Szlaku Hauptmannów.

Z centrum Szklarskiej Poręby do Michałowic dojedziemy w około 15 minut. Ciekawą atrakcją po drodze będzie z pewnością tunel skalny wydrążony na dość ostrym zakręcie drogi. Znajduje się on pomiędzy Piechowicami a Michałowicami i od tej strony możemy liczyć na niewielką zatoczkę, gdzie możemy zatrzymać samochód. Na punkt widokowy możemy również dotrzeć po godzinie wspinaczki od strony Wodospadu Szklarki.

Michałowice kociołki
kociołki w michałowicach
Złoty Widok w Michałowicach
tunel w Michałowicach, niedaleko Szklarskiej Poręby

8. Wodospad Szklarki, jedna z atrakcji Szklarskiej Poręby

Trudno wyobrazić sobie urlop w Szklarskiej Porębie bez wizyty pod Wodospadem Szklarki. To jeden z najpiękniejszych polskich wodospadów. Wśród turystów krąży opinia, że choć nie najwyższa, to jest to zdecydowanie najbardziej czarowna tutejsza kaskada. Po polskiej stronie Karkonoszy wyższy jest tylko Wodospad Kamieńczyka. Kaskady Szklarki skręcają się spiralnie spadając z wysokości 13 metrów. Tuż obok znajduje się schronisko PTTK Kochanówka. Co ciekawe, choć Wodospad Szklarki nie znajduje się w samej Szklarskiej Porębie (leży w granicach admiracyjnych Piechowic), to stał się jednym z ważniejszych symboli miasta.

Wodospad Szklarki znajduje się około 2,5 km od centrum Szklarskiej Poręby. Parking jest bezpłatny, jednak by zobaczyć wodospad, należy wcześniej zapłacić za wstęp na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Do celu dotrzecie wybrukowaną ścieżką, dosłownie po kilkunastu minutach od parkingu. Można powiedzieć, że Złoty Widok, Chybotek oraz Wodospad Szklarki znajdują się w szklarskim trójkącie piękna. Bowiem te trzy atrakcje można odwiedzić wyruszając z jednego parkingu położonego jakby pośrodku nich, tuż przy drodze krajowej łączącej Jelenią Górę oraz Szklarską Porębę.

Wodospad Szklarki - warto zobaczyć w Szklarskiej Porębie
wodospad Szklarki koło Szklarskiej Poręby
Mimo, ze sam Wodospad Szklarki nie leży w Szklarskiej Porębie, to jest bardzo mocno kojarzony z miastem

9. Wodospad Kamieńczyka w Karkonoszach

Jeżeli jesteśmy już przy wodospadach, to drugi tutejszy okaz zauroczy również po stokroć. Mowa oczywiście o Wodospadzie Kamieńczyka, który jest piękny, czarujący i imponujący. Bo jakże można oprzeć się tysiącom litrów spadającej z hukiem wody? Trzeba przyznać, że jest to jedna z ciekawszych atrakcji nie tylko Szklarskiej Poręby, ale również i całych Karkonoszy. Wodospad znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i aby dotrzeć do niego ze Szklarskiej Poręby będziemy potrzebowali około 30 minut spaceru.

Wejście na dolną platformę, która znajduje się w Wąwozie Kamieńczyka jest płatne i możliwe jedynie w wyznaczonych godzinach. W otchłań wąwozu schodzi się po ażurowych schodach i następnie po przejściu kilkudziesięciu metrów zameldujecie się u stóp samego wodospadu, gdzie woda potoku Kamieńczyk spada trzema kaskadami z wysokości 27 m. Górny punkt widokowy jest bezpłatny i czyni również spore wrażenie. Więcej o szlaku ze Szklarskiej Poręby pod Wodospad Kamieńczyka przeczytacie tutaj.

Wodospad Kamieńczyka Szlak ze Szklarskiej Poręby
Wodospad Kamieńczyka - szlak ze Szklarskiej Poręby
Wodospad Kamienczyka w Szklarskiej Porębie - Karkonosze
Obowiązkowy punkt programu podczas urlopu w Szklarskiej Porębie

10. Punkt widokowy Krucze Skały w Szklarskiej Porębie

Krucze Skały w Szklarskiej Porębie tworzą dwie imponujące granitowe baszty o wysokości około 30 metrów. Można je podziwiać z dołu, czyli tuż znad potoku Kamienna lub wejść na nie od drugiej strony wygodna ścieżką. Leżą one w Karkonoszach, jednak oferują spojrzenie na Góry Izerskie oraz zabudowania samej Szklarskiej Poręby. Panorama nie jest aż tak imponująca jak z innych punktów widokowych, jednakże będąc w okolicy warto wpaść na chwilę. Z centrum Szklarskiej Poręby dotrzemy na Krucze Skały po około 20 minutach nieśpiesznego spaceru. Więcej na temat tej formacji przeczytacie w naszym osobnym artykule.

Krucze Skały w Szklarskiej Porębie
Krucze Skały w Szklarskiej Porębie

11. Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie

Pod adresem Jana Kilińskiego 20 w Szklarskiej Porębie skrywa się bardzo sympatyczny acz niewielki budynek. A w środku same czary i cuda. Bowiem mieści się tutaj Muzeum Mineralogiczne, w którym odnajdziemy ponad 3000 eksponatów. Nie tylko z ziemskiego padołu, ale również z kosmosu, skąd przybył do nas meteoryt Gibeon. Odnajdziemy tutaj również skamieniałości i szkielety dinozaurów, a przed budynkiem muzeum znajduje się jedyny w Europie “Las Karboński”, czyli skamieniałe pnie drzew, które rosły około 300 milionów lat temu. Jeśli będziemy schodzili ze Schroniska pod Łabskim Szczytem żółtym szlakiem, to wypadniemy wprost na muzeum. Natomiast spacer z centrum Szklarskiej Poręby powinien zająć nam tutaj nieco ponad kwadrans.

Szklarska Poręba - Muzeum Mineralogiczne
Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie
Na pogodę i niepogodę muzeum mineralogiczne w Szklarskiej Porębie

12. Wlastimilówka, czyli Dom Wlastimila Hofmana

Ze Szklarską Porębą swój los związał malarz Wlastimil Hofman, którego uznaje się za przedstawiciela symbolizmu. Mieszkał on w mieście przez ponad 20 lat, aż do swojej śmierci w 1970 roku i tutaj tworzył. Wlastimil Hofman nazywany był malarzem wewnętrznego blasku i kontynuował on zapoczątkował przez jego przyjaciela, Jacka Malczewskiego linię symboliczno-alegoryczną w malarstwie. Specjalizował się w portretach i pejzażach. Dlatego też dziś w mieście odnajdziemy niewielkie muzeum, które zostało poświęcone jego twórczości. To tak zwana Wlastimilówka, w której oprócz obrazów odnajdziemy liczne pamiątki oraz przedmioty, które towarzyszyły artyście w życiu codziennym. Muzeum znajduje się z dala od centrum Szklarskiej Poręby, przy ulicy Matejki 14.

Obecnie z uwagi na fakt że Dom Wlastimila Hofmana podlega gruntownej renowacji, wszystkie dzieła oraz wyposażenie zostało przeniesione na czas remontu do Domu Carla i Gerharda Hauptmanów w Szklarskiej Porębie.

13. Dom Hauptmannów w Szklarskiej Porębie

W niepozornej piętrowej willi przy ulicy 11 Listopada w Szklarskiej Porębie postanowili zamieszkać w Carl i Gerhart Hauptmannowie. Działo się to z końcem XIX wieku. Sławni bracia pałali się pisarstwem. Tak wybornie, że starszy z nich, Gerhart, otrzymał literacką Nagrodę Nobla za dramat opisujący krwawo stłumione powstanie tkaczy śląskich w 1844 roku. Natomiast Carl Hauptmann tworzył zarówno prozę, jak również dramaty oraz poezję. Obecnie w budynku mieści się oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze – „Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie”. Całość uzupełnia stała wystawa poświęcona karkonoskiemu Duchowi Gór.

14. Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”

W Jagniątkowie znajduje się jeden z bardziej zachwycających budynków, jaki możemy odnaleźć w okolicach Szklarskiej Poręby. To dom niemieckiego noblisty Gerharta Hauptmanna. Jeżeli jeszcze obok bryły willi część osób przejdzie spokojnym krokiem, to wnętrza czynią wprost niesamowite wrażenie. Wszystko za sprawą genialnej Rajskiej Hali, która została w całości pokryta polichromią. W środku  znajduje się muzeum poświęcone Hauptmannowi. Ze Szklarskiej Poręby do Jagniątkowa, które jest częścią Jeleniej Góry dotrzemy po około 18 minutach podróży samochodem.

dom hauptmannow jagniatkow
szlak hauptmannow karkonosze
szlak hauptmannow karkonosze 59

15. Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach

Gdy pada i pogoda nie pozwala na harce w naturze, polecamy wycieczkę do Huty Julia. Znajduje się ona nie więcej niż 7 km od centrum Szklarskiej Poręby, w stronę Jeleniej Góry. W tutejszej hucie powstaje szkło kryształowe wykonywane tradycyjnymi metodami. Zwiedzający mają szansę ujrzeć cały ręczny proces tworzenia pięknych artystycznych dzieł. Co ciekawe, ścieżka prowadzi przez działy, w których mamy szansę ujrzeć rzemieślników, którzy dmuchają i formują gorącą masę szklaną. Samo zwiedzanie z przewodnikiem przeważnie trwa około 45 minut. Tutaj znajdziecie więcej informacji.

16. Szlak Waloński wokół Szklarskiej Poręby

Jedną z mniej znanych tras w Szklarskiej Porębie jest Szlak Waloński. Nosi on imię Juliusza Naumowicza, Wielkiego Mistrza Sudeckiego Bractwa Walońskiego i przemyka przez najciekawsze atrakcje rozlokowane wokół Szklarskiej Poręby. Relatywnie prosta trasa została wyznaczona w 2010 roku, ma około 7 km długości, które pokonamy w mniej więcej 3,5 godz. Szlak Waloński rozpoczyna swój bieg w Szklarskiej Porębie Dolnej przy kościele, by następnie przemknąć między innymi obok Witriolejni, Wodospadu Szklarki, Starej Chaty Walońskiej oraz Złotego Widoku oraz Chybotka. Na trasie spotkamy liczne tablice informacyjne z opisami mijanych atrakcji.

Chybotek i szlak Walonski w Szklarskiej Porębie

17. Muzeum Ziemi JUNA – Strażnica Walońska

Muzeum Ziemi Juna, czyli Strażnica Walońska, jest ciekawym miejscem do odwiedzenia podczas urlopu w Szklarskiej Porębie. Jest to muzeum, które skrywa tajemnice i historię Walonów oraz przepiękne okazy minerałów. Podczas wędrówki przez sale na parterze poznamy najpierw historię wydobycia minerałów na terenie Sudetów, a piętro wyżej czeka na nas spora wystawa minerałów. Całość okraszoną legendami o Duchu Gór i tradycjami Walonów zwiedza się przez około 45 minut.  W Strażnicy Walońskiej można również nabyć dla siebie okazy minerałów. Muzeum JUNA znajduje się przy ulicy Jeleniogórskiej, mniej niż dwa kilometry przed centrum Szklarskiej Poręby.

Muzeum Ziemi JUNA – Strażnica Walońska w Szklarskiej Porebie

18. Stara Chata Walońska

Walonowie byli poszukiwaczami cennych minerałów, dlatego też nie może dziwić że w Starej Chacie Walońskiej odnajdziemy prywatną kolekcję skarbów Ziemi. Natomiast w podziemiach znajduje się Gar Dobrej Mocy, wystawa Tanich Win oraz tron Dobrej Wiedźmy. Prowadzone są tutaj Prelekcje Walońskie, które opowiadają o historii regionu oraz tradycjach walońskich. Jeśli spojrzymy na mapę, to Stara Chata Walońska skrywa się przy ulicy Kołłątaja 12 w Szklarskiej Porębie, raptem 20 min. drogi do Wodospadu Szklarki.

Chata walońska w Szklarskiej Porębie
Chata walońska w Szklarskiej Porębie

19. Atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie

Teraz pora na nieco inne atrakcje w Szklarskiej Porębie. Pamiętajmy, aby przed wizytą w każdym miejscu zerknąć wcześniej na opinie w Internecie oraz zobaczyć aktualną garść zdjęć. Zacznijmy naszą listę od Parku Rozrywki Esplanada. Znajduje się on w centrum miasta, przy stacji Szklarska Poręba Górna. Dla najmłodszych przyszykowano tutaj dmuchańce, minigolfa, park linowy, czy też mini samochody. Nieco starsze osoby mogą zainteresować się 12 metrową wieżą emocji oraz zjeżdżalnią alpejską. Na miejscu znajduje się restauracja.

Drugim miejscem jest Dinopark Szklarska Poręba. Znajdziemy w nim kino 5D, dmuchańce, płukanie złota, mały park linowy, czy też tytułowe figury dinozaurów skryte pomiędzy drzewami. Przy każdej figurze odnajdziemy tablicę informacyjną z krótka garścią informacji. Dinopark znajduje się nieopodal stacji kolejowej Szklarska Poręba Średnia.

Praktycznie w samym centrum Szklarskiej Poręby, naprzeciwko Skweru Radiowej Trójki, znajdziemy Park linowy Trollandia. Na miejscu czeka na nas pięć tras, które zostały podzielone z uwagi na wiek, stopień trudności oraz ilość przeszkód do pokonania. Jest to ciekawe miejsce na spędzenie aktywnego dnia. Również w centrum Szklarskiej Poręby znajdziemy niewielką wystawę Klocków Brick City. Składają się na nią modele zbudowane z klocków Lego. Część modeli jest ruchoma, część interaktywna. Całość uzupełnia Wystawa Historyczna, czyli Zapomniane Zawody, które były wykonywane w Karkonoszach.

20. Wyciąg na Szrenicę – kolej krzesełkowa

Jak dostać się w iście ekspresowym tempie na karkonoski grzbiet, dosłownie pod sam szczyt Szrenicy? Wystarczy wskoczyć na dwuetapową kolej krzesełkową w Szklarskiej Porębie. Pierwszy etap jest nieco klaustrofobiczny w szpalerze drzew, a drugi prowadzi już dużo bardziej otwartym terenem. Warto chociażby na czas jazdy ubrać się nieco cieplej, bo wiatr potrafi dać się we znaki. Ze Szrenicy jest dosłownie rzut beretem pod fantazyjną formację skalną Trzy Świnki, czy też dwa pchnięcia kamieniem na Śnieżne Kotły. Zimą natomiast na Szrenicy szaleją narciarze. 

szrenicka skala

21. Szrenica oraz Trzy Świnki w Karkonoszach

Częstokroć sam Wodospad Kamieńczyka jest jedynie początkiem górskiej wycieczki, która prowadzi śmiałków na karkonoski grzbiet. Szlak nie jest ani trudny, ani specjalnie czasochłonny. A do tego po drodze czekają na nas przyjemne widoki na okalające góry oraz Kotlinę Jeleniogórską. Dla strudzonych wędrowców wsparciem będą przynajmniej trzy górskie schroniska po drodze, a finałem spaceru będą fantazyjne karkonoskie skałki, czyli Trzy Świnki. Dotrzecie tutaj po dwóch godzinach od wyruszenia z parkingu w Szklarskiej Porębie.

Oczywiście powstanie skałek tłumaczy legenda związana z Duchem Gór, z Karkonoszem, o której możecie przeczytać w naszym wpisie. Praktycznie cała trasa od wejścia do Karkonoskiego Parku Narodowego wiedzie betonowym chodnikiem. Nie jest to trasa przyjazna dla dziecięcych wózków. Wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego jest płatne.

Szlak na Szrenicę - góry w okolicy Szklarskiej Poręby
zamknięte szlaki w Karkonoszach
Trzy Świnki Karkonosze - Szklarska Poręba góry

22. Kukułcze Skały i schronisko pod Łabskim Szczytem

Kolejną wycieczką ze Szklarskiej Poręby w Karkonosze, która cieszy się sporą popularnością pośród turystów, jest wędrówka do schroniska pod Łabskim Szczytem. Trasa prowadzi żółtym szlakiem i przemyka obok Muzeum Mineralogicznego, po czym zapuszcza się w leśną gęstwinę. Po drodze szlak mija formację skalną Kukułcze Skały, która położona jest tuż przy szlaku, na zboczu Śląskiego Grzbietu.

W jej skład wchodzą trzy granitowe bloki skalne, wysokie na 7 metrów. Środkowy, nieco mniejszy filar, nosi nazwę „Wahadło”, ponieważ, jak wieść niesie, mocniejsze podmuchy wiatru potrafią je rozbujać. Po kilkunastu minutach drogi od Kukułczych Skał znajduje się jedno z najstarszych schronisk w Karkonoszach – schronisko pod Łabskim Szczytem. Stąd można dalej pognać na Śnieżne Kotły, na Szrenicę, do źródeł Łaby, czy też wrócić po swoich śladach do Szklarskiej Poręby.

Kukułcze Skały oraz Wahadło
schronisko pod Łabskim Szczytem

23. Śnieżne Kotły – wycieczka ze Szklarskiej Poręby

Naszym zdaniem będzie to najpiękniejsza wycieczka prowadząca ze Szklarskiej Poręby w Karkonosze. I co ciekawe, może to być kontynuacja poprzedniej trasy lub też całkiem nowa przygoda. Aby skrócić szlak, a przy tym uniknąć najbardziej męczącego podejścia, możemy na karkonoski grzbiet wyjechać wyciągiem krzesełkowym, bezpośrednio pod samą Szrenicę i stąd wyruszyć na podbój Karkonoszy. Szlak jest bezapelacyjnie przyjemny, widokowy i piękny.

Finałem będą dwa cyrki polodowcowe. Czyli najpierw, od strony Szklarskiej Poręby – Mały Śnieżny Kocioł, a od wschodu, czyli bliżej Karpacza, Wielki Śnieżny Kocioł. Są one oddzielone od siebie skalistą grzędą, a w dole możemy dostrzec Śnieżne Stawiki. Na miejscu odnajdziemy charakterystyczną wieżę przekaźnikową, a niegdyś stało tutaj pierwsze sudeckie schronisko. Co ciekawe, bliźniaczy budynek powstał nieopodal, choć już w innych górach, bo po drugiej stronie Szklarskiej Poręby, w Górach Izerskich.

Śnieżne Kotły
Schronisko Nad Śnieżnymi Kotłami
Schronisko Nad Śnieżnymi Kotłami (Szklarska Poręba i okolice)

24. Czarujący Zamek Chojnik

Jeśli już jesteśmy przy punktach widokowych, to nie sposób nie wspomnieć o Zamku Chojnik, który znajduje się na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach w Sobieszowie, będącym częścią Jeleniej Górze. Ruiny wznoszą się wysoko na wzgórzu, które najpierw musimy zdobyć, nim zaczniemy szturmować bramy zamku. I prawdę powiedziawszy już droga do celu jest wielką przygodą.

Po przecież spacerując czarnym szlakiem będziemy mieli możliwość przedarcia się przez Zbójeckie Skały oraz przejścia przez niewielką, 20 metrową jaskinię szczelinową uwieńczona krótkim, 3 metrowym kominem. A na powrót polecamy zejście przez pełne tajemnic i mrocznego klimatu Głazowisko. A ruiny? Ulalalala! To chyba jeden z bardziej uroczych zamków na ziemiach Dolnego Śląska. A do tego zachowała się wieża zamkowa, na którą prowadzą w dużej mierze zewnętrzne schody. Z samej wieży rozciąga się wyśmienita panorama, godna każdej warowni. Szalenie polecamy!!! Ze Szklarskiej Poręby na parking, przy którym przemyka szlak na zamek trzeba liczyć około 15 minut drogi samochodem.

Zbójeckie Skały - Szklarska Poręba i okolice
Zamek Chojnik - okolice Szklarskiej Poręby
Zamek Chojnik

25. Bobrowe Skały w Szklarskiej Porębie

Nieopodal Szklarskiej Poręby znajdują się nieco zapomniane granitowe Bobrowe Skały. Dotarcie do nich z parkingu zajmuje zazwyczaj około 30 minut. Na szczycie znajduje się przyjemny punkt widokowy, na który prowadzą metalowe schodki. Dojrzeć stąd można śmiało Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską oraz nieco oddalone Rudawy Janowickie. Jednak warto pamiętać, że stare barierki, a często ich brak na dość wąskiej skale nie sprzyjają bezpieczeństwu. Północna ściana, która skrywa liczne drogi wspinaczkowe ma tutaj nawet 25 metrów. Ze Szklarskiej Poręby trafimy tu podążając zielonym szlakiem po około 45 minutach. Natomiast niebieski szlak od strony Zimnej Przełęczy zajmie nam około 25 minut.

Bobrowe Skały koło Szklarskiej Poręby
Bobrowe Skały koło Szklarskiej Poręby
Bobrowe Skały koło Szklarskiej Poręby

26. Schronisko Wysoki Kamień nieopodal Szklarskiej Poręby

Gdy Karkonosze będą nam nieprzychylne pogodowo i straszyć będą ciężkimi chmurami, wówczas warto wzrok skierować na zachód, ku Górom Izerskim. Jest spora szansa, że pogoda będzie tutaj dużo łaskawsza. Na początek przygody z Górami Izerskimi polecamy spacer do Schroniska Wysoki Kamień, skąd rozpościera się przyjemna górska panorama.

Dotrzeć tutaj można czerwonym szlakiem wprost ze Szklarskiej Poręby lub też żółtym z Zakrętu Śmierci. Jeśli wybierzecie drugą opcję, wówczas trasa nie wystraszy Was hardym podejściem, a u celu zameldujecie się po nieco ponad godzinie marszu. Obok schroniska powstaje kamienna wieża, rękami właściciela, pana Pawła Gołby. Koniecznie zajrzycie do naszego wpisu, gdzie wspominamy romantyczną historię schroniska!

Wysoki Kamien - Szklarska Poręba
Wysoki Kamień - Szklarska Poręba
wieża na Wysokim Kamieniu koło Szklarskiej Poręby

27. Wysoka Kopa — najwyższy szczyt Gór Izerskich

Jeżeli jesteśmy przy Górach Izerskich, to grzechem byłoby pominąć szlak na Wysoką Kopę. Jest to najwyższy szczyt tego czarownego pasma. Samochód najwygodniej będzie pozostawić na Rozdrożu Izerskim. Dojedziemy tutaj po około 15 minutach od centrum Szklarskiej Poręby. Pętla, która poprowadzi nas obok nieczynnej już Kopalni Kwarcu „Stanisław”, powinna zająć nam około 4,5 godz. Ze swojej strony szalenie polecamy Góry Izerskie jesienią, gdy borowina przybiera iście płomienny odcień.

wysoka kopa szlak

28. Kulinarny skok ze Szklarskiej Poręby w Góry Izerskie

Góry Izerskie ze Szklarskiej Poręby to zawsze pyszny pomysł, szczególnie, że szlaków do wyboru jest co najmniej kilka. Z naszej strony śmiało możemy polecić obiadowe tournee po tutejszych schroniskach. Na pierwsze danie zapraszamy do Schroniska Orle. Niedługi szlak z Jakuszyc wiodący asfaltową alejką doprowadzi nas do przepysznej zupy pokrzywowej. Jest to też wygodna opcja dla rodziców wędrujących wraz z wózkiem dziecięcym. Choć należy pamiętać, że od Schroniska Orle wiedzie już mniej przyjemny dla wózkowych kółek i cierpliwości rodziców szuter.

Obok schroniska odnajdziemy kosmiczny szlak. Najpierw pojawia się instalacja symbolizująca Słońce i następnie w proporcjonalnych odległościach, odnajdziemy kolejno wszystkie planety. Po 1,5 godz. takiego spaceru dotrzemy do najsłynniejszego izerskiego schroniska, do Chatki Górzystów. W sezonie możemy spodziewać się tutaj długiej kolejki po przepyszne naleśniki, które stały się wręcz symbolem tego miejsca. Warto również zapoznać się z historią wsi, po której obecnie pozostał jedynie ten budynek. Góry Izerskie cieszą się spora popularnością pośród rowerzystów oraz narciarzy biegowych.

Schronisko Orle - Góry Izerskie - okolice Szklarskiej Poręby
Schronisko Orle
Chatka Górzystów - góry w okolicy Szklarskiej Poręby
Chatka Górzystów - Szklarska Poręba i okolice

29. Świeradów Zdrój i Skywalk

W Górach Izerskich, w dolinie rzeki Kwisy, odnajdziemy sympatyczne uzdrowisko. To Świeradów Zdrój, oddalony od Szklarskiej Poręby raptem o 25 min drogi samochodem. Spore wrażenie na turystach czyni długa na 70 metrów Hala Spacerowa w tutejszej pijalni wód. Uzdrowisko może pochwalić się gęsta siecią szlaków turystycznych oraz rowerowych. Do tego dochodzi kolejka gondolowa na Stóg Izerski. Obecnie najbardziej popularną atrakcją Świeradowa Zdrój jest Skylwalk, czyli Ścieżka w Chmurach.

Świeradów Zdrój
Świeradów Zdrój i Skywalk (okolice Szklarskiej Poręby)

30. Atrakcje Jeleniej Góry

Trzeba przyznać, że Jelenia Góra potrafi oczarować. Ma ogromny potencjał i sporo do zaoferowania. Począwszy od jeleniogórskiego rynku, na którym zaparkowany jest czerwony tramwaj, przez ciekawe uliczne rzeźby, kończąc na niewiarygodnym Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Do tego muzea oraz ekspozycje. Warto spędzając urlop w Szklarskiej Porębie pamiętać o tym, że pod ręką mamy wyjątkowe miasto, które z łatwością nas zaskoczy i zauroczy.

Jeleniogórski deptak
Kościół Łaski pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze oraz kaplice nagrobne
Jelenia Góra panorama

31. Harrachov w czeskich Karkonoszach

To czeskie miasto znane jest większości z nas dzięki skokom narciarskim. W Harrachowie odnajdziemy bowiem kompleks skoczni narciarskich w tym jedną mamucią o punkcie konstrukcyjnym K-185. W mieście odnajdziemy ponadto muzeum szklarstwa wraz z zabytkową kaplicą szklarzy pod wezwaniem św. Elżbiety. Natomiast górscy wędrowcy będą zauroczeni Wodospadem Mumlawy, który zdobią liczne kotły eworsyjne zwane Czarcimi Okami. Sam wodospad ma około 10 metrów wysokości. Ze Szklarskiej Poręby do Harrachowa dotrzemy po 20 minutach.

Wodospad Mumlawy niedaleko Szklarskiej Poręby

32. Izerka w czeskich górach Izerskich

Spójrzmy teraz łaskawym okiem na „bliską zagranicę”. Czyli wybierzmy się przez przejście graniczne w Jakuszycach na czeską stronę Gór Izerskich. Celem będzie Izerka, czyli niewielka osada szalenie pięknie i sielsko położona na rozległej łące. Niegdyś funkcjonowała tutaj huta szkła, w której produkowano dmuchane szkło oraz szklane pręty. Samochód można pozostawić na płatnym parkingu u podnóża Bukowca i następnie wyruszyć na pełną uśmiechu trasę. Dla osób z lepszą kondycją polecamy spacer na Pytlácké kameny. Ze Szklarskiej Poręby do Izerki dotrzemy po około 30 minutach drogi.

Izerka - Góry Izerski, okolice Szklarskiej Poręby
Izerka - Góry Izerski, okolice Szklarskiej Poręby
Izerka - Góry Izerski, okolice Szklarskiej Poręby

33. Narty oraz Rower w Szklarskiej Porębie

Grzechem byłoby nie wspomnieć o zimowych atrakcjach Szklarskiej Poręby. Bo przecież jest jedną z najważniejszych miejscowości na narciarskiej mapie Polski. Na Szrenicy czeka na nas 5 tras o łącznej długości 12 kilometrów, które w okresie zimowym przeżywają istne oblężenie. A do tego niebanalny wyciąg krzesełkowy. Mający swoje lata i swój klimat. Co ważne, wyciąg działa również latem, dzięki czemu można znacząco skrócić czas dojścia na karkonoski grzbiet.

Jeśli mamy słabość do rowerowych przejażdżek, to lepiej trafić nie mogliśmy. Szczególnie w Górach Izerskich przygotowano ogromną liczbę rowerowych tras, co jest widoczne nawet po szlakówkach, gdzie zamiast czasu przejścia dla piechura znajduje się często kilometraż. To oczywiście ukłon w stronę rowerzystów oraz biegaczy narciarskich. Tak naprawę nasi gospodarze z Michałowic powtarzali nam, że Góry Izerskie to głównie na rower lub zimowe bieganie. Łącznie w okolicy Szklarskiej Poręby znajdziecie nawet 450 kilometrów tras o różnym poziomie trudności. Całkiem sporo 🙂 Nawet jeśli nie zabraliśmy rowerów na wakacje, to na miejscu jest kilka wypożyczalni, które chętnie oddadzą w nasze ręce swoje dwa kółka!

Szklarska Poręba

Mapa atrakcji w Szklarskiej Porębie

Na poniższej mapie atrakcji Szklarskiej Poręby umieściliśmy wszystkie wspomniane punkty, zgodnie z numeracją nieniesioną w artykule. W mieście spędziliśmy niezliczone dni, kręcąc się głównie po szlakach Karkonoszy oraz Gór Izerskich. Jednak Szklarska Poręba ma szansę przypaść również do gustu osobom, które stronią od górskich wędrówek. Bo atrakcji tutaj całkiem sporo.


Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

20 komentarzy

  1. Jak patrzy się na takie zdjęcia, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż 🙂 Pozdrawiamy!

    • Dokładnie tak, Dolny Śląsk pełny jest magii i uroczych zakamarków 😉 pozdrawiamy!

  2. W sumie blisko szklarskiej też jest ten zamek Chojnik, taki spacerek można też do niego zrobić bo nie jest jakoś bardzo daleko. No i polecam wszystkim wychodzenie na trasy z samego rana tak jak wstaje słońce aby wracać przed zmierzchem. Oraz jak upalnie to aby brać lepiej za wiele picia niż za mało. Piękne rejony dobre do łagodnych wędrówek.

  3. A czy zamiast „Izery”, autorzy mogliby napisać poprawnie: Góry Izerskie? Dobry reportaż stałby się jeszcze lepszy :), a Góry Izerskie odzyskałyby swe prawdziwe miano…
    Pozdrówka!

  4. Bardzo ciekawy wpis. W tym roku zamierzam spędzić urlop w Szklarskiej Porębie i na pewno skorzystam ze wskazówek na spędzanie czasu. Możecie polecić jakiś nocleg? Pozdrawiam

    • Dzięki bardzo za dobre słowo! Parokrotnie nocowaliśmy w samej Szklarskiej, ale strzałem w 10tkę był dla nas nocleg w „Michalinie”, w Piechowicach (10 min od Szklarskiej). Bardzo pozytywni właściciele a do tego dojazd przez skalny tunel, który bawił nas za każdym razem 🙂 Prawdę powiedziawszy nie był nam potrzebny nocleg w mieście, bo i tak wiedzieliśmy, że będziemy podróżować zarówno w stronę Szklarskiej Poręby jak i Karpacza plus Rudawy Janowickie.

      • Hej! właśnie też zastanawiamy się nad noclegiem poza Szklarską. Gdzie wtedy zostawiacie auto? Zwykle priorytetem dla nas jest parking pod miejscem noclegu, żeby można od razu wyjść na szlak, ale chciałabym spróbować to zmienić.

        • Rok temu mieszkaliśmy w Michałowicach i to był w naszym przypadku strzał w 10tkę. W zależności od atrakcji staraliśmy zostawiać samochód blisko zejścia/wejścia na szlak. Choć trzeba pamiętać, że zazwyczaj będą to już płatne parkingi (przynajmniej te w Szklarskiej Porębie czy Karpaczu).

  5. Bardzo fajnie wszystko opisujecie, naprawdę jestem pod dużym wrażeniem. I dziękuję za bardzo ciekawe informacje, dzięki którym można sobie bardzo sprawnie i ciekawie zaplanować urlop.

  6. Agnieszka Harasimik Reply

    Świetny tekst, inspirujący. Na pewno skorzystam z rad!

  7. Wybieram się niedługo z małżonkiem w te okolice i dzięki Wam wiem co naprawdę warto zobaczyć i poczułam się zaciekawiona tamtejszym regionem Polski 🙂

    • Dolny Śląsk jest szalenie piękny i potrafi zaskoczyć na sto różnych sposobów 🙂 A do tego cudne góry! dużo słońca na urlopie życzymy 🙂

      • Super strona! Dzięki Wam spacery były zdecydowanie ciekawsze. Ciasto u Pani Doroty w schronisku na Wydokim Kamieniu bajka….
        Będę chętnie wracała do Was przy kolejnych wojarzach.

        • ciasto na Wysokim Kamieniu zawsze palce lizać! Dziękujemy pięknie za komentarz i do zobaczenia na szlaku 😉

  8. Zupełnie przypadkiem wybraliśmy Świeradów Zdrój na miejsce tegorocznego urlopu i był to strzał w dziesiątkę. Dziękuję za bloga, który okazał się bardzo pomocny i inspirujący, ponieważ mimo że sporo podróżujemy, w tej części Polski bywamy rzadko. Świetne opisy, dokładne, zachęcające, ale też pozwalające na tworzenie własnych tras wycieczek. Dziękuję i życzę wytrwałości w pracy, by przybliżać piękne miejsca w Polsce.

    • Szalenie pięknie dziękujemy za tak pozytywny komentarz, to zawsze dodaje sił do pisania kolejnych relacji 🙂 pozdrawiamy

  9. A jak to wygląda zimą – co zobaczyc z czego zrezygnować z powyżej wymienionych- jedziemy po raz pierwszy w tym roku i prosimy o poradę :), dziekuję

    • wszystko zależy od pogody, ale jeśli lubicie chodzić po górach i aura byłaby łaskawa to lista byłaby niezmieniona 😉 pozdrawiamy!

Write A Comment