Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Szklarska Poręba dla Aktywnych

– Szklarska Poręba położona jest pomiędzy Górami Izerskimi a Karkonoszami
– w Jakuszycach jest przejście graniczne z Republiką Czeską
– Czekają na Was wodospady, szlaki oraz przepiękne panoramy

Szklarska Poręba to niewielka miejscowość położona w dolinie rzeki Kamiennej, na Dolnym Śląsku. Ulokowała się ona przepięknie pomiędzy Karkonoszami a Górami Izerskimi, nieopodal granicy z Republiką Czeską. Liczne atrakcje oraz dodatkowa bliskość Czach sprawiają, że turyści bardzo chętnie wybierają się tutaj na wakacyjny wypoczynek. Może dlatego, że tutejsze warunki klimatyczne są porównywalne to alpejskich miejscowości powyżej 2000 metrów lub po prostu dlatego, że jest tutaj szalenie uroczo!

Szklarska Poręba

Jak Dojechać do Szklarskiej Poręby?

Szklarska Poręba znajduje się na rubieżach województwa dolnośląskiego, tuż przy granicy z Czechami. Z Wrocławia dotrzecie tutaj po niespełna 2h, z Krakowa po 4h, a ze stolicy kraju po 5h. Po opuszczeniu autostrady A4, trasa widzie w zasadzie już jedynie drogą krajową numer 5 i 3, co nieco wydłuża czas podróży. Choć trzeba przyznać, że finalny odcinek jest szalenie plastyczny i wizualnie uroczy. Szczęśliwie składa się, że nawet jeśli nie macie samochodu, to komunikacja publiczna w tym zakątku kraju prezentuje się całkiem dobrze. Kluczem jest dotarcie wówczas choćby do Jeleniej Góry, gdzie szczęśliwie kursują nocne autobusy, choćby z Krakowa. Znajdziecie również połączenia kolejowe, choć dojazd pociągiem z Wrocławia zajmuje około 3h.

Atrakcje Szklarskiej Poręby

Co prawda sama Szklarska Poręba może nie jest specjalnie dużą mieściną, jednak wraz z okolicą ma całkiem sporo do zaoferowania! Wybierając się do niej na wakacyjny czas, pamiętajcie, że lipiec oraz sierpień bywają deszczowe, a temperatura wcale nie musi być wysoka, tak jak w innych rejonach Polski o tej porze roku. Zapraszamy 🙂

1. Spacer przez Szklarska Poręba na Pogodę i Niepogodę

Na początek warto wybrać się na spacer po samej Szklarskiej Porębie. Zapewne przyjechaliście niedawno i szukacie miejsca na spałaszowanie słodkiego deseru lub na kolację. Dlatego spacerując i szukając restauracji, z łatwością możecie odnaleźć sporo interesujących i całkiem ładnych budynków i budyneczków. Nam najbardziej podobały się te ulokowane przy głównej drodze. Ale warto zapuścić się głębiej. Jest przecież Chata Walońska, gdzie znajdziecie sale pełne minerałów oraz opowieści o Duchu Gór. Jest również Wlastimilówka, czyli dom malarza Wlastimila Hofmana. Tu z kolei możecie zobaczyć sporo przedmiotów związanych z artystą będącym kontynuatorem stylu Jacka Malczewskiego oraz jego dzieła.

Szklarska Poręba atrakcje

2. Złoty Widok w Szklarskiej Porębie oraz Chybotek

Jeżeli już trafiliście pod Wlastimilówkę, to grzechem byłoby nie wybrać się dalej. Wystarczy bowiem porzucić bitumiczną nawierzchnię i po przejściu 300 metrów trafić do kolejnej atrakcji Szklarskiej Poręby. Spacer, który zajmie Wam dosłownie kilka minut, zawiedzie Was na jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w całych Sudetach, na Złoty Widok. Trafić tutaj jest całkiem łatwo, natomiast wrócić już dużo trudniej, bowiem panorama potrafi zahipnotyzować. Miejsce przeszło generalny remont wiosną 2020 roku. Dodano estetyczne balustrady, leżanki, ławki i stoły. Jest tu niechybnie pięknie!

Złoty Widok - atrakcje Szklarskiej Poręby
Złoty Widok - atrakcja turystyczna Szklarskiej Poręby

Jednak dla osób, które nie potrafią usiedzieć na miejscu, 10 minut dalej, w leśnej gęstwinie, znajdziecie chyboczący się kilkutonowy granitowy głaz. Nazwa jest tutaj nie bez kozery. A legendy głoszą, że tuż pod nim znajduje się komnata pełna skarbów. Kto wie, może spacer okaże się Waszą wędrówką do niezmierzonego bogactwa 🙂

Złoty Widok oraz Chybotek – Kliknij po Opis Tutaj

Chybotek - Szklarska Poręba i okolice

3. Wodospad Szklarki

Można powiedzieć, że Złoty Widok, Chybotek oraz Wodospad Szklarki znajdują się w szklarskim trójkącie piękna. Bowiem te trzy atrakcje można odwiedzić wyruszając z jednego parkingu położonego jakby pośrodku nich, na drodze krajowej łączącej Jelenią Górę oraz Szklarską Porębę. Wodospad Szklarki, mimo, że nie najwyższy w Karkonoszach, nosi miano najbardziej romantycznego. Jej kaskady skręcają się spiralnie spadając z wysokości 13 metrów. Do celu dotrzecie wybrukowaną ścieżką, dosłownie po kilkunastu minutach.

Wodospad Szklarki - warto zobaczyć w Szklarskiej Porębie

Dobra wiadomość dla rodziców z dziecięcymi wózkami – możecie wjeżdżać bez obaw! Pamiętajcie, aby po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia z platformy naprzeciw wodospadu, podejść po schodkach kawalątek do góry i spojrzeć na niego z nieco innej perspektywy! Wejście jest tutaj płatne, jako, że atrakcja znajduje się na terenie Parku Narodowego.

Wodospad Szklarki – Kliknij po Informacje Praktyczne

Wodospad Szklarki niedaleko Szklarskiej Poręby

4. Wodospad Kamieńczyka

Jeżeli już jesteśmy przy wodospadach, to drugi tutejszy okaz zauroczy Was po stokroć. Mowa oczywiście o Wodospadzie Kamieńczyka, który jest piękny, czarujący i imponujący. Bo jakże można oprzeć się tysiącom litrów spadającego z hukiem monotlenkudiwodoru? Aby dotrzeć pod sam wodospad będziecie potrzebowali około 30 minut spaceru z parkingu. Można na niego spoglądać spojrzeć z góry oraz z dołu.

Wodospad Kamieńczyka Szlak ze Szklarskiej Poręby
Wodospad Kamieńczyka - szlak ze Szklarskiej Poręby

Wejście na dolną platformę, która znajduje się w Wąwozie Kamieńczyka jest płatne i możliwe jedynie w wyznaczonych godzinach. W otchłań wąwozu schodzi się po ażurowych schodach i następnie po przejściu kilkudziesięciu metrów zameldujecie się u stóp samego wodospadu, gdzie woda potoku Kamieńczyk spada trzema kaskadami z wysokości 27 m. Górny punkt widokowy jest bezpłatny i czyni również spore wrażenie. Nie jest to trasa dla rodziców z dziećmi w wózkach.

Wodospad Kamieńczyka – Godziny otwarcia, Wskazówki oraz Opis

Wodospad Kamienczyka

5. Szrenica oraz Trzy Świnki – Karkonosze

Częstokroć sam Wodospad Kamieńczyka jest jedynie początkiem górskiej wycieczki, która zawiedzie śmiałków na karkonoską grań. Szlak nie jest ani trudny, ani specjalnie czasochłonny. A do tego, po drodze czekają na Was przyjemne widoki na okalające góry oraz Kotlinę Jeleniogórską. Dla strudzonych wędrowców wsparciem będą przynajmniej trzy górskie schroniska po drodze, a finałem spaceru będą fantazyjne karkonoskie skałki, czyli Trzy Świnki.

Szlak na Szrenicę - góry w okolicy Szklarskiej Poręby
Schronisko na Hali Szrenickiej

Dotrzecie tutaj po dwóch godzinach od wyruszenia z parkingu. Oczywiście powstanie skałek tłumaczy legenda związana z Duchem Gór, z Karkonoszem, o której możecie przeczytać w naszym wpisie. Praktycznie cała trasa od wejścia do Karkonoskiego Parku Narodowego wiedzie betonowym chodnikiem. Jednak początkowy fragment prowadzący do Wodospadu Kamieńczyka nie pozwala na wykorzystanie wózków podczas wędrówki. Wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego jest płatne.

Szrenica oraz Trzy Świnki – Kliknij po Opis Szlaku

Trzy Świnki Karkonosze - Szklarska Poręba góry

6. Śnieżne Kotły – Szklarska Poręba

W naszej opinii będzie to najpiękniejsza wycieczka prowadząca ze Szklarskiej Poręby w Karkonosze. I co ciekawe, może to być kontynuacja poprzedniej trasy lub też całkiem nowa przygoda. Aby skrócić szlak, a przy tym unikając najbardziej męczącego podejścia, możecie na grań wyjechać wyciągiem krzesełkowym, bezpośrednio pod samą Szrenicę i stąd wyruszyć na podbój Karkonoszy. Szlak jest bezapelacyjnie przyjemny, widokowy i piękny.

Śnieżne Kotły - okolice Szklarskiej Poręby
Snieżne Kotły - góry w okolicy Szklarskiej Poręby

Finałem będą dwa cyrki polodowcowe. Czyli najpierw, od strony Szklarskiej Poręby – Mały Śnieżny Kocioł, a od wschodu, czyli bliżej Karpacza, Wielki Śnieżny Kocioł. Są one oddzielone od siebie skalistą grzędą, a w dole możecie dostrzec Śnieżne Stawiki. Stoi tutaj również charakterystyczna wieża przekaźnikowa. Niegdyś stało tutaj pierwsze sudeckie schronisko. Co ciekawe, bliźniacze schronisko powstało nieopodal, choć już w innych górach, po drugiej stronie Szklarskiej Poręby, w Górach Izerskich, o czym w następnym akapicie.

Śnieżne Kotły – Kliknij po Opis Szlaku

Śnieżne Kotły - Szklarska Poręba i okolice

7. Schronisko Wysoki Kamień – Szklarska Poręba

Gdy Karkonosze będą Wam nieprzychylne pogodowo i straszyć Was będą ciężkimi chmurami, wówczas warto wzrok skierować na zachód, ku Izerom. Jest spora szansa, że pogoda będzie tutaj dużo łaskawsza. Na początek przygody z Górami Izerskimi, polecamy spacer do Schroniska Wysoki Kamień, skąd rozpościera się fantastyczna górska panorama.

Wysoki Kamien - Szklarska Poręba
Wysoki Kamień - Szklarska Poręba

Jeśli wybierzecie opisany przez nas poniżej żółty szlak, wówczas trasa nie wystraszy Was hardym podejściem, a u celu zameldujecie się po nieco ponad godzinie marszu. Obok schroniska powstaje kamienna wieża, rękami właściciela schroniska, pana Pawła Gołby. Koniecznie zajrzycie do naszego wpisu, gdzie wspominamy romantyczną historię schroniska!

Szlak na Wysoki Kamień – Kliknij po Informacje i Opis

Wysoki Kamień

8. Skok w Góry Izerskie na Naleśniki

Góry Izerskie ze Szklarskiej Poręby to zawsze pyszny pomysł, szczególnie, że szlaków do wyboru jest co najmniej kilka. Z naszej strony śmiało możemy polecić obiadowe tournee po tutejszych schroniskach. Na pierwsze danie zapraszamy do Schroniska Orle. Niedługi szlak z Jakuszyc, wiodący asfaltową alejką doprowadzi Was do przepysznej zupy pokrzywowej. Jest to też ciekawa opcja dla rodziców spacerujących wraz z wózkiem dziecięcym. Od Orle wiedzie już mniej przyjemny dla wózkowych kółek i cierpliwości rodziców szuter.

Schronisko Orle - Góry Izerskie - okolice Szklarskiej Poręby
Schronisko Orle
Chatka Górzystów - góry w okolicy Szklarskiej Poręby

Obok schroniska znajdziecie instalację symbolizującą Słońce. I dalej, w proporcjonalnych odległościach, odnajdziecie kolejno wszystkie planety. Po 1,5 h takiego spaceru dotrzecie do najsłynniejszego izerskiego schroniska, do Chatki Górzystów. W sezonie możecie spodziewać się tutaj długiej kolejki po przepyszne naleśniki, które stały się wręcz symbolem schroniska. Warto również zapoznać się z historią wsi, po której obecnie pozostał jedynie jeden budynek. Góry Izerskie nadają się najlepiej na rower lub zimą, na biegówki.

Schronisko Orle – Opis Szlaku
Chatka Górzystów – Kliknij po Opis Szlaku

Chatka Górzystów - Szklarska Poręba i okolice

9. Zakręt Śmierci punkt widokowy na Szklarską Porębę

Najsłynniejszy zakręt drogowy w Polsce znajduje się na rogatkach Szklarskiej Poręby. Znajdziecie go dokładnie na drodze wojewódzkiej nr 358, pomiędzy Szklarską a Świeradowem-Zdrój, czyli na tak zwanej Drodze Sudeckiej. Zakręt powstał kilka lat przed drugą wojną światową, a specyficzna nazwa została nadana mu dopiero po pewnym czasie, w obliczu licznych wypadków samochodowych, które miały tutaj miejsce. Obecnie znajdziecie tutaj nowo oddany punkt widokowy na Karkonosze oraz na Kotlinę Jeleniogórską, położony na zboczach Czarnej Góry. Za samym zakrętem znajdziecie wygodny i całkiem spory parking, a wycieczkę na Zakręt Śmierci możecie połączyć wraz ze spacerem do Schroniska Wysoki Kamień.

Zakręt Śmierci - Szklarska Poręba
Zakręt Śmierci - Szklarska Poręba

10. Czarujący Zamek Chojnik

Jeśli już jesteśmy przy punktach widokowych, to nie sposób nie wspomnieć o Zamku Chojnik, który znajduje się na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Ruiny wznoszą się wysoko na wzgórzu, które najpierw musicie zdobyć, nim zaczniecie szturmować bramy zamku. I prawdę powiedziawszy już droga prowadząca do celu okazuje się wielką przygodą.

Zbójeckie Skały - Szklarska Poręba i okolice
Zamek Chojnik - okolice Szklarskiej Poręby

Po przecież spacerując czarnym szlakiem będziecie mieli możliwość przedarcia się przez Zbójeckie Skały oraz przejścia przez niewielką, 20 metrową jaskinię szczelinową uwieńczona krótkim, 3 metrowym kominem. A na powrót polecamy zejście przez pełne tajemnic i mrocznego klimatu Głazowisko. A ruiny? Ulalalala! To chyba jeden z bardziej uroczych zamków na ziemiach Dolnego Śląska. A do tego zachowała się wieża zamkowa, na którą prowadzą w dużej mierze zewnętrzne schody. Z samej wieży rozciąga się wyśmienita panorama, godna każdej warowni. Szalenie polecamy!!!

Opis Szlaku na Zamek Chojnik – Kliknij Tutaj

Zamek Chojnik

11. Huta Julia w Piechowicach

Gdy pada i pogoda nie pozwala na harce w naturze, polecamy wycieczkę do Huty Julia. Znajduje się ona nie więcej niż 7 km od centrum Szklarskiej Poręby, w stronę Jeleniej Góry. W tutejszej hucie powstaje szkło kryształowe wykonywane tradycyjnymi metodami. Zwiedzający mają szansę ujrzeć cały ręczny proces tworzenia pięknych artystycznych dzieł. Co ciekawe, ścieżka prowadzi przez działy, w których macie szansę ujrzeć rzemieślników, którzy dmuchają i formują gorącą masę szklaną. Samo zwiedzanie z przewodnikiem przeważnie trwa około 45 minut. Bilet normalny kosztuje nieco ponad 20 pln. Tutaj znajdziecie więcej informacji.

12. Dom Hauptmannów w Szklarskiej Porębie oraz w Jagniątkowie

W Jagniątkowie znajdziecie urocze Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”. Znajduje się ono w niezwykłej rezydencji, w której pisarz mieszkał przez większą część pierwszej połowy zeszłego wieku. Pan Gerhart był niemieckim dramaturgiem oraz powieściopisarzem. Dwa lata przed rozpoczęciem pierwszej wojny światowej otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Był przedstawicielem nurtu naturalistycznego w teatrze. Natomiast w Szklarskiej Porębie znajduje się dom Carla i Gerharda Hauptmanów,  w którym mieści się muzeum pisarzy – oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Bo Carl również był pisarzem, który, co ciekawe, często pisał w dialekcie śląskim.

Szklarska Poręba atrakcje turystyczne

13. Muzeum Minerałów w Szklarskiej Porębie

Gdy będziecie schodzić ze Schroniska pod Łabskim Szczytem, to szlak wyprowadzi Was idealnie na Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie. Co ciekawe, w tym niewielkim, acz całkiem ładnym budyneczku, znajdziecie prawie 3000 eksponatów. I nic w tym dziwnego, bo jeśli interesujcie się Sudetami z geologicznego punktu widzenia, to z pewnością wiecie jak duuużo różnych minerałów skrywają tutejsze ziemie. Krystek musi wiedzieć, bo w końcu Justyśka jest geologiem 🙂 Najstarszym z nich jest okaz pochodzący z Gór Kaczawskich i mający aż 570 mln wiosen!

Szklarska Poręba - Muzeum Mineralogiczne

14. Narty oraz Rower w Szklarskiej Porębie

Grzechem byłoby nie wspomnieć o zimowych atrakcjach Szklarskiej Poręby. Bo przecież jest jedną z najważniejszych miejscowości na narciarskiej mapie Polski. Na Szrenicy czeka na Was 5 tras o łącznej długości 12 kilometrów, które w okresie zimowym przeżywają istne oblężenie. A do tego niebanalny wyciąg krzesełkowy. Mający swoje lata i swój klimat. Co ważne wyciąg działa również latem, dzięki czemu można znacząco skrócić czas dojścia na karkonoską grań.

Szklarska Poręba

Jeśli macie słabość do rowerowych przejażdżek, to trafiliście idealnie. Szczególnie w Górach Izerskich przygotowano ogromną ilość tras, co jest widoczne nawet po szlakówkach, gdzie zamiast czasu przejścia dla piechura znajduje się często kilometraż. To oczywiście ukłon w stronę rowerzystów oraz biegaczy narciarskich. Tak naprawę nasi gospodarze z Michałowic powtarzali nam, że Izery to głównie na rower lub zimowe bieganie. Łącznie w okolicy Szklarskiej Poręby znajdziecie nawet 450 kilometrów tras o różnym poziomie trudności. Całkiem sporo 🙂 Nawet jeśli nie zabraliście rowerów na wakacje, to na miejscu jest kilka wypożyczalni, które chętnie oddadzą w Wasze ręce swoje dwa kółka!

Szklarska Poręba - co warto zobaczyć

Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na stronach bloga wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Pozwoli to nam dalej się rozwijać i tworzyć nowe wpisy. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


Produkty z Górskiej Półki, czyli nasz sklepik


20 komentarzy

 1. Jak patrzy się na takie zdjęcia, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż 🙂 Pozdrawiamy!

  • Dokładnie tak, Dolny Śląsk pełny jest magii i uroczych zakamarków 😉 pozdrawiamy!

 2. W sumie blisko szklarskiej też jest ten zamek Chojnik, taki spacerek można też do niego zrobić bo nie jest jakoś bardzo daleko. No i polecam wszystkim wychodzenie na trasy z samego rana tak jak wstaje słońce aby wracać przed zmierzchem. Oraz jak upalnie to aby brać lepiej za wiele picia niż za mało. Piękne rejony dobre do łagodnych wędrówek.

 3. A czy zamiast „Izery”, autorzy mogliby napisać poprawnie: Góry Izerskie? Dobry reportaż stałby się jeszcze lepszy :), a Góry Izerskie odzyskałyby swe prawdziwe miano…
  Pozdrówka!

 4. Bardzo ciekawy wpis. W tym roku zamierzam spędzić urlop w Szklarskiej Porębie i na pewno skorzystam ze wskazówek na spędzanie czasu. Możecie polecić jakiś nocleg? Pozdrawiam

  • Dzięki bardzo za dobre słowo! Parokrotnie nocowaliśmy w samej Szklarskiej, ale strzałem w 10tkę był dla nas nocleg w „Michalinie”, w Piechowicach (10 min od Szklarskiej). Bardzo pozytywni właściciele a do tego dojazd przez skalny tunel, który bawił nas za każdym razem 🙂 Prawdę powiedziawszy nie był nam potrzebny nocleg w mieście, bo i tak wiedzieliśmy, że będziemy podróżować zarówno w stronę Szklarskiej Poręby jak i Karpacza plus Rudawy Janowickie.

   • Hej! właśnie też zastanawiamy się nad noclegiem poza Szklarską. Gdzie wtedy zostawiacie auto? Zwykle priorytetem dla nas jest parking pod miejscem noclegu, żeby można od razu wyjść na szlak, ale chciałabym spróbować to zmienić.

    • Rok temu mieszkaliśmy w Michałowicach i to był w naszym przypadku strzał w 10tkę. W zależności od atrakcji staraliśmy zostawiać samochód blisko zejścia/wejścia na szlak. Choć trzeba pamiętać, że zazwyczaj będą to już płatne parkingi (przynajmniej te w Szklarskiej Porębie czy Karpaczu).

 5. Bardzo fajnie wszystko opisujecie, naprawdę jestem pod dużym wrażeniem. I dziękuję za bardzo ciekawe informacje, dzięki którym można sobie bardzo sprawnie i ciekawie zaplanować urlop.

 6. Agnieszka Harasimik Reply

  Świetny tekst, inspirujący. Na pewno skorzystam z rad!

 7. Wybieram się niedługo z małżonkiem w te okolice i dzięki Wam wiem co naprawdę warto zobaczyć i poczułam się zaciekawiona tamtejszym regionem Polski 🙂

  • Dolny Śląsk jest szalenie piękny i potrafi zaskoczyć na sto różnych sposobów 🙂 A do tego cudne góry! dużo słońca na urlopie życzymy 🙂

   • Super strona! Dzięki Wam spacery były zdecydowanie ciekawsze. Ciasto u Pani Doroty w schronisku na Wydokim Kamieniu bajka….
    Będę chętnie wracała do Was przy kolejnych wojarzach.

    • ciasto na Wysokim Kamieniu zawsze palce lizać! Dziękujemy pięknie za komentarz i do zobaczenia na szlaku 😉

 8. Zupełnie przypadkiem wybraliśmy Świeradów Zdrój na miejsce tegorocznego urlopu i był to strzał w dziesiątkę. Dziękuję za bloga, który okazał się bardzo pomocny i inspirujący, ponieważ mimo że sporo podróżujemy, w tej części Polski bywamy rzadko. Świetne opisy, dokładne, zachęcające, ale też pozwalające na tworzenie własnych tras wycieczek. Dziękuję i życzę wytrwałości w pracy, by przybliżać piękne miejsca w Polsce.

  • Szalenie pięknie dziękujemy za tak pozytywny komentarz, to zawsze dodaje sił do pisania kolejnych relacji 🙂 pozdrawiamy

 9. A jak to wygląda zimą – co zobaczyc z czego zrezygnować z powyżej wymienionych- jedziemy po raz pierwszy w tym roku i prosimy o poradę :), dziekuję

  • wszystko zależy od pogody, ale jeśli lubicie chodzić po górach i aura byłaby łaskawa to lista byłaby niezmieniona 😉 pozdrawiamy!

Write A Comment