Dolnośląska Magia Zamków i Pałaców
Burzliwa historia Dolnego Śląska oraz przepiękne położenie regionu sprawiły, że dziś praktycznie co krok można tutaj napotkać pradawne ruiny, warownie oraz wyborne pałace. Zazwyczaj położone są one w przepysznych okolicznościach przyrody, na niedostępnych sudeckich wierchach, skarpach, czy też w czarujących dolinach. Pozwalają przenieść się choćby na chwilę w odległe czasy rycerzy oraz księżniczek. Do dziś zachowało się przeszło setka takich obiektów. Dolnośląska Organizacja Turystyczna, w ramach projektu CERTESS, wyselekcjonowała te najpiękniejsze, tworząc Europejski Szlak Zamków i Pałaców. Na liście znajduje się łącznie 21 zamków oraz pałaców, a w śród nich takie perełki jak słynny Zamek Czocha, Zamek Grodno, czarujący Książ, czy też zjawiskowy Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim. W części obiektów można też przenocować oraz też spożyć wyborne jadło.
Aby odwiedzić wszystkie zamki na szlaku, będziecie musieli przejechać nieco ponad pół tysiąca kilometrów. To całkiem spora odległość, jak na jeden raz. Zapewne nie zabraknie takich śmiałków, lecz by nie zwariować i dozować sobie zamkowe endorfiny, zostawiając odrobinę na przysłowiowe później, polecamy zwiedzać dolnośląskie zamki i pałace partiami. Bo przecież atrakcji jest tutaj moc! Szlak wiedzie od okolic Wrocławia, przez czarującą Kotlinę Kłodzką i sięga aż po Jelenią Górę. A gdy już zwiedzicie wszelakie zakamarki, pamiętajcie, że dodatkowo, po czeskiej stronie, w ramach tego samego projektu, odnajdziecie jeszcze kolejne 25 zabytków. Artykuł bazuje na naszych doświadczeniach i zawiera garść informacji praktycznych, które będą dla Was przydatne – przynajmniej taką mamy nadzieję. Zważywszy na to, że jesteśmy krakowsko – podlaskim małżeństwem, to Dolny Śląsk rozkochał nas szalenie! Zapraszamy!
Mapa Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców na Dolnym Śląsku
1. Zamek Grodziec
Są zamki i zameczki, jednak Zamek Grodziec to zdecydowanie „Pan Zamek”. Ta późnogotycka warownia powstała na bazaltowym, wzgórzu, które wznosi się prawie 400 metrów nad poziom morza. Warownia praktycznie do ostatniej chwili skrywa uroki przed turystami. Jadąc tutaj, najpierw zobaczycie spore wzgórze pośrodku pól, a następnie wąska, asfaltowa droga wyprowadzi Was na parking pod samymi murami. Największą frajdę sprawiła nam możliwość swobodnego hasania po krużgankach, murach oraz blankach! Jest tutaj szalenie klimatycznie, dlatego nie dziwi fakt, że odbywają się tu liczne imprezy tematyczne, a w murach zamku kręcono wiele filmów i seriali. Nieśpieszny spacer po zamku zajmie Wam około godziny. Obok zamku przebiega turystyczny Szlak Zamków Piastowskich. A teraz nieco historii:
Pierwszy zamek, o którym wspomina już bulla wrocławska (1155 r), istniał tutaj jeszcze za czasów słowiańskiego plemienia Bobrzan. Zamek przez wieki dzielnie pełnił swoją rolę, a gdy nastały wojny husyckie (1419–36,) nie sprostał oblężeniu. Warownia została zdobyta, splądrowana i zdewastowana. Trzy dekady później, Grodziec został odkupiony przez legnickiego księcia Fryderyka I, któremu zawdzięczamy jego dzisiejszy układ przestrzenny. Za czasów jego syna, zamek przeistoczył się w jedną z najpiękniejszych rezydencji gotycko-renesansowych na Śląsku. Jednak dwa wieki później znów zawitały tutaj demony wojny i podczas wojny trzydziestoletniej (1618-48) – padł ofiarą działań militarnych. Po tym upadku już definitywnie stracił swoją wartość obroną i zaczął popadać w ruinę. Na początku XIX wieku ponownie go odbudowano oraz doposażono, dzięki czemu Zamek Grodziec stał się pierwszym w Europie zabytkiem specjalnie przystosowanym dla turystów. W roku 1945 został spalony przez Rosjan, a ocalałą część wyposażenia wywieziono w głąb Rosji. Stał opuszczony aż do 1959 roku, gdy rozpoczęto pierwsze prace zabezpieczające. Dziś Zamek Grodziec jest szalenie czarującym miejscem, a wizyta w jego murach na długo pozostaje w pamięci.
Zamek Grodziec informacje praktyczne:
Zamek Grodziec znajduje się około 55 km na północ od Jeleniej Góry (ok. 1h podróży samochodem), między Bolesławcem a Złotoryją. Na Zamku śmiało możecie spędzić około 2h.
Koordynaty GPS bezpłatnego parkingu: 51°10’34.9″N 15°45’32.1″E / Kliknij TUTAJ
Godziny otwarcia zamku: Zamek Grodziec jest otwarty przez cały rok. Czynne: (od 1 listopada do 31 stycznia) 10.00 – 16.00, (od 1 lutego do 31 marca) 10.00 – 17.00, (od 1 kwietnia do 31 września) 10.00 – 18.00.Zwiedzanie zamku z przewodnikiem odbywa się w każdą sobotę i niedzielę (od marca do listopada) w godzinach: 12:00, 13:00, 14:00, 15:00.
Ceny Biletów: 20 pln normalny
Strona www – http://new.grodziec.net/
2. Zamek Kliczków
Na prawym brzegu rzeki Kwisy, w systemie warowni granicznych książąt świdnicko-jaworskich, powstał z końcem XIII wieku Zamek Kliczków. Nie mamy pewności, ale zapewne został on ufundowany przez Bolka I Surowego, aby chronić ziemie przed najazdami czeskimi. Jednak dość szybko, bo już w XIV wieku, warownia utraciła swoje militarne znaczenie i zmieniła swój charakter na zamkowo-folwarczny. Kolejne rody, w tym Rechenbergowie, którzy otrzymali zamek wraz z folwarkiem od cesarza Rudolfa II jako lenno, przebudowali go na rezydencję renesansową.Kompleks uzyskał swój obecny kształt dopiero pod koniec XIX wieku. Dodatkowo, otoczono go dużym, osiemdziesięciohektarowym parkiem w stylu angielskim. Był modnym miejscem, do którego tłumnie przybywała śmietanka niemieckiej arystokracji. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że Książę Fryderyk zu Solms-Baruth stworzył tutaj cmentarz dla swych ulubionych koni. Niegdyś można było znaleźć tutaj kilkanaście takich nagrobków, jednak do dziś przetrwały jedynie dwa. Co prawda, budowla przeżyła II wojnę światową bez większych zniszczeń, jednak w roku 1945 została doszczętnie rozgrabiona przez Armię Czerwoną oraz szabrowników, którzy podążali za frontem. Dziś w zamku znajduje się hotel oraz centrum konferencyjno-wypoczynkowe, jednak mimo to, zamek można zwiedzać.
Zamek Kliczków informacje praktyczne:
Zamek Kliczków znajduje się około 13 km na północny zachód od Bolesławca.
Koordynaty GPS bezpłatnego parkingu: 51°20’08.2″N 15°25’59.7″E / Kliknij TUTAJ
Godziny otwarcia zamku: Zamek jest czynny cały rok. Indywidualne zwiedzanie Zamku Kliczków z przewodnikiem odbywa się od wtorku do niedzieli – i tak od wtorku do piątku w godzinach 11:00, 13:00, 15:00, natomiast w soboty i niedziele w godzinach: 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00. Jeśli planujecie zwiedzać zamek w tygodniu, to warto wcześniej potwierdzić taką możliwość pod numerem telefonu: +48 75 734 0 700. Minimalna ilość zwiedzających wynosi 4 osoby.
Ceny Biletów: 20 pln normalny
Strona www – https://kliczkow.com.pl/o-nas/zwiedzanie-zamku/
3. Zamek Czocha
Tajemniczy Zamek Czocha jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych warowni Dolnego Śląska. Nie dość, że jest zachwycający, to dodatkowo romantycznie góruje nad Zalewem Leśniańskim i rzeką Kwisą. Z uwagi na swoją tajemniczo-magiczną poświatę, nazywany jest też polskim Hogwartem. Kręcono tu miedzy innymi polską adaptację Wiedźmina oraz Sensacje XX wieku Bogusława Wołoszańskiego, czy też serial Tajemnica twierdzy szyfrów.
W połowie XIII wieku, a dokładnie w roku 1247, na polecenie czeskiego monarchy Wacława I, powstał na pograniczu śląsko-łużyckim zamek obronny. Na przestrzeni dziejów warownią władały różne rody, jednak najdłużej, bo przez blisko ćwierć tysiąclecia należał on do szlacheckiego rodu Nostitz. Swoje militarne znaczenie Zamek Czocha ostatecznie utracił po wojnie trzydziestoletniej, a następnie w roku 1793 wielki pożar, który dopadł warownię, pogrążył ją całkowicie. Trzeba było czekać przeszło setkę wiosen, nim jego losy się odmieniły. Albowiem w roku 1909, za kwotę 1,5 miliona marek, nabył go drezdeński producent wyrobów tytoniowych, Ernst Gütschow. Powierzył on zadanie przywrócenia świetności warowni, słynnemu w tamtych czasach, berlińskiemu architektowi Bodo Ebhardtowi. Co ciekawe, rekonstrukcja odbyła się w oparciu o rycinę z roku 1703, na której został przestawiony zamek. Jak głoszą plotki, w okresie II wojny światowej mieściła się tutaj szkoła szyfrantów Abwehry. Po zakończeniu działań wojennych zamek został rozszabrowany, a dzieła zniszczenia dopełnili greccy uchodźcy, którzy mieszkali tutaj przez pewien czas. I wyobraźcie sobie, że w Sali Rycerskiej trzymali zwierzęta gospodarskie. Od roku 1996 Zamek Czocha jest już publicznie dostępny. Funkcjonuje tu ośrodek hotelowo-konferencyjny. Jeśli zatrzymacie się tutaj na noc, niechaj nie zdziwi Was rozchodzący się po ciemnych korytarzach płacz małego dziecka…
Zamek Czocha informacje praktyczne:
Zamek Czocha znajduje się nad rzeką Kwisą, około 40 km na zachód od Jeleniej Góry. Sporą atrakcją w bezpośredniej okolicy zamku jest Jezioro Leśniańskie, nad którym góruje Czocha oraz Zapora Leśniańska. Zwiedzenia zamku z przewodnikiem plus nieśpieszny spacer wokół murów zajmie Wam około 3h.
Koordynaty GPS bezpłatnego parkingu: 51°01’43.7″N 15°18’08.3″E / Kliknij TUTAJ
Godziny otwarcia zamku: Zamek Czocha można zwiedzać w godzinach 10:00-20:00 (lipiec oraz sierpień) oraz 10:00-18:00 (w pozostałych miesiącach). Pamiętajcie, że ostatnie wejście jest możliwe na godzinę przed zamknięciem.
Ceny Biletów: bilet normalny kosztuje 25 pln. Jeśli planujecie wejść tylko na dziedzińce, to 8 pln.
Strona www – https://zamekczocha.com/
4. Zamek Chojnik
Jest to jeden z najbliższych naszemu górskiemu sercu zamków na Dolnym Śląsku. A wszystko dlatego, że aby dostać się na zamkowy dziedziniec, trzeba najpierw wdrapać się na sam szczyt Góry Chojnik. Jednak bez obawy, spacer nie jest specjalnie uciążliwy i zajmie Wam około 40 minut w jedną stronę. Pamiętajcie, że najpierw będziecie musieli uiścić opłatę za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego, a następnie potrząsnąć sakiewką przy zamkowych obwarowaniach i dopiero potem wejść za mury. Szalenie namawiamy, aby spacer na Zamek Chojnik odbyć zgodnie z poniższą mapą. Dzięki temu będziecie mogli zobaczyć to, co tutaj najpiękniejsze. Najpierw przyjdzie Wam przejść przez Zbójnickie Skały. Ale to nie wszystko, ponieważ dla śmiałków istnieje opcja przeciśnięcia się 15 metrową jaskinią szczelinową, zakończoną niewielkim kominkiem. Gdy już dotrzecie na zamek, koniecznie wdrapcie się na wieżę, z której rozpościera się fantastyczna panorama. Wzrok sięga hen daleko, jednak to pobliskie Karkonosze skradają najwięcej rozanielonych spojrzeń. Po zwiedzaniu zamku zapraszamy na punkt widokowy, do którego dociera raptem niewielka garstka turystów i kolejno zejść w stronę Przełęczy Żarskiej. Spacer na tym odcinku odbywa się już przez ogromne głazowisko, a dodatkowo, na własne oczy możecie ujrzeć skarpę, na której postawiono warownię.
Pierwsze wzmianki o budowli powstałej w celach obronnych na górze Chojnik datuje się na XIII wiek, choć niektóre hipotezy mówią, że było to jeszcze wcześniej. Murowany zamek postawił w tym miejscu Bolko II około 1355 roku. Twierdza ta była niewielkich rozmiarów, jednak niezwykle trudna do zdobycia. Położona na skalistym wzniesieniu, była doskonale widoczna z daleka. Dziś dosłownie „góruje nad Jelenią Górą”, a przekraczając zamkowe mury, trafiacie jakby do innego świata. Ta nigdy niezdobyta warownia miała burzliwą historię. Przez większość swego istnienia była w rękach śląskiego rodu Schaffgotschów. Jej kres położył dopiero pożar spowodowany uderzeniem pioruna w roku 1675. Zamek popadał w ruinę aż do XIX wieku, kiedy to stworzono w nim schronisko turystyczne, które notabene, istnieje do dziś! Zamek Chojnik posiada też swą mroczną legendę. Związana jest ona z córką właściciela zamku – Kunegundą. Była ona wybredną panną i wymagała, aby jej przyszły mąż objechał zamek dookoła w pełnym rynsztunku. Zważywszy na położenie budowli, było to praktycznie niemożliwe. Kolejni absztyfikanci spadali w przepaść. Aż pewnego dnia zjawił się pewien rycerz, który spełnił zachcianki pysznej księżniczki i na złość, na sam koniec, odrzucił jej rękę. Poniżona panna rzuciła się w przepaść i od tamtej pory, nocą, można spotkać ducha rycerza – ofiary okrutnej księżniczki pod postacią jeźdźca na koniu. We wrześniu odbywa się tutaj turniej rycerski „O Złoty Bełt Chojnika”.
Zamek Chojnik informacje praktyczne:
Zamek Chojnik znajduje około 17 minut na południe od centrum Jeleniej Góry. Podobny dystans dzieli Was do zamku ze Szklarskiej Poręby. Jeśli spędzacie tutaj swój urlop to polecamy nasz artykuł o atrakcjach w Szklarskiej Porębie oraz spacery po Karkonoszach oraz Górach Izerskich. Spacer na Zamek, nieśpieszne zwiedzanie oraz powrót zajmuje około 3h.
Koordynaty GPS parkingu: 50°50’30.1″N 15°38’25.5″E Parking jest płatny – 12 pln za 3h. / Kliknij TUTAJ. Większy parking, choć nieco dalej, również płatny 10 pln: 50°50’31.9″N 15°38’54.8″E / oraz TUTAJ
Godziny otwarcia zamku: Zamek Chojnik jest otwarty w miesiącach: kwiecień – czerwiec, wrzesień – październik w godzinach 10:00 – 17:00. W lipcu oraz sierpniu 10:00-18:00 a listopad – marzec 10:00-16:00 (w tym okresie zamek jest nieczynny w poniedziałki).
Ceny Biletów: Bilet normalny kosztuje 7 pln
Strona online – brak
5. Pałac Pakoszów
Późnobarokowy Pałac w Pakoszowie położony jest u stóp Karkonoszy, w granicach miasta Piechowice, tuż nieopodal rogatek Jeleniej Góry. Natomiast sam Pakoszów jest częścią Piechowic. Pałac został wzniesiony w roku 1725, na zlecenie burmistrza Jeleniej Góry, Johanna Martina Gottfrieda. Obiekt służył początkowo jako reprezentacyjne pomieszczenia mieszkalne oraz manufaktura, która wybielała najwyższej jakości len produkowany w okolicy. Po II wojnie światowej pałac trafiał w ręce różnych instytucji (w tym był tutaj również dom dziecka), aż finalnie, w 2004 roku, stał się własnością potomków dawnych właścicieli. W środku niezwykłe wrażenie czyni sala balowa o długości ponad setki metrów. Pałac otoczony jest 15 hektarowym ogrodem.
Pałac Pakoszów informacje praktyczne:
W Pałacu Pakoszów znajduje się luksusowy hotel i obecnie obiekt nie jest udostępniony dla turystów.
Koordynaty GPS parkingu: 50°51’19.2″N 15°37’38.0″E / Kliknij TUTAJ
6. Zamek Wleń (Lenno)
Kolejnym przystankiem w naszej podróży po dolnośląskich warowniach będzie Zamek Wleń (Lenno), który wznosi się na górującej nad Wleniem Górze Zamkowej. Do dzisiejszych czasów pozostały mury oraz wysoka baszta. Dojście z samochodu do celu zajmie Wam dosłownie pięć minut, a sama droga do ruin? Niesamowite wrażenie – wiedzie wąską, brukowaną alejką, otoczoną kamiennym murem. Po prawej stronie miniecie Pałac Lenno, w którym warto zatrzymać się w drodze powrotnej na pyszną kawę i ciacho. Pałacyk można zwiedzać, a opłatą będzie właśnie zakup filiżanki z kofeiną.
Zamek Wleński Gródek powstał na miejscu istniejącego tu grodu drewniano-ziemnego, otoczonego wałem obronnym, który został podniesiony w roku 1108 do rangi kasztelanii przez Bolesława Krzywoustego. O Zamku Wleń wspomina bulla wrocławska z roku 1155, w której to papież Hadrian IV wziął pod opiekę biskupstwo wrocławskie. Zgodnie z najnowszymi badaniami, mniej więcej pięć lat później, Bolesław Wysoki rozpoczął budowę murowanego obiektu, tak zwanego „domu romańskiego”. Obiekt ten uznawany jest obecnie za najstarszy świecki budynek na Śląsku, a jednocześnie jedno z najstarszych założeń zamkowych w całej Polsce. Warto odwiedzić stronę internetową zamku, aby zobaczyć, jak ewoluowała tutejsza budowla. Zamek został zniszczony w trakcie wojny trzydziestoletniej, w 1646 roku. Od tej pory pozostaje ruiną.
Zamek Wleń informacje praktyczne:
Zamek Lenno znajduje się około 26 km na północ od Jeleniej Góry. Na zwiedzanie zamku oraz pałacu, w którym wypiliśmy pyszną kawę, poświęciliśmy około 2h.
Koordynaty GPS bezpłatnego parkingu: 51°00’58.8″N 15°39’43.1″E samochód zostawiliśmy na poboczu drogi / Kliknij TUTAJ
Godziny otwarcia zamku: w sezonie (maj-październik) zamek jest czynny codziennie od 10:00 do 18:00, a w pozostałym okresie od 10:00 do 16:00
Ceny Biletów: Bilet normalny kosztuje 7 pln, można płacić kartą.
Strona www – https://zameklenno.pl/
7. Zamek Książąt Głogowskich
Zamek Głogowski, czyli dawna siedziba władców Księstwa Głogowskiego, wzniesiony został w poł. XIII w przez księcia Konrada I. Początkowo była to budowla drewniana z murowaną wieżą, ulokowana przy brodzie przez Odrę. W roku 1291, w czasie wielkiego pożaru Głogowa, warownia spłonęła. Na przełomie XIII/XIV wieku zbudowano na planie prostokąta nową murowaną siedzibę. Przez kolejne wieki była częstokroć przebudowywana, a w wiekach XVII i XVIII, zamek nabrał charakteru rezydencji pałacowej. Do dnia dzisiejszego zachowała się cylindryczna, romańska wieża. Jej wysokość wynosi 24 m, a grubość murów to 2,7 m. Zamek został mocno zniszczony w 1945 roku. Z ważniejszych gości odwiedzających jego mury można wspomnieć o Napoleonie, który zawitał tu aż dwa razy. Odbudowano go w latach 1971-83. Obecnie siedzibę ma tu Muzeum Archeologiczno-Historyczne.
Zamek Książąt Głogowskich informacje praktyczne:
Zamek Książąt Głogowskich znajduje się około 60 km na północ od Legnicy, z której podróż zajmie Wam około 45 minut, a z Jeleniej Góry 1,5 h.
Koordynaty GPS bezpłatnego parkingu: 51°39’55.0″N 16°05’23.4″E / Kliknij TUTAJ
Godziny otwarcia zamku: Sale wystawowe czynne od środy do niedzieli w godzinach: 10:00 – 17:00. Natomiast wejście na dziedziniec zamku jest możliwe: poniedziałek i wtorek od 8:30 do 15:30, środa, czwartek i piątek od 8:30 do 17:00, sobota i niedziela od 10:00 do 17:00.
Ceny Biletów: Bilet normalny 6 pln. W sobotę wstęp jest bezpłatny. Wstęp na dziedziniec Zamku Książąt Głogowskich jest bezpłatny.
Strona www – http://muzeum.glogow.pl/
8. Pałac Łomnica
Wczesnobarokowy pałac został wzniesiony około II połowy XVII w. Wraz z sąsiednim z budynkiem mieszkalnym, tzw. Domem Wdowy oraz malowniczym parkiem, tuż nad przepływającą obok rzeką Bóbr, tworzy uroczy zespół pałacowy. Po II wojnie światowej pałac został przejęty przez władzę ludową i do około połowy lat 70’ mieściła się tu szkoła. Później opustoszał i zaczął popadać w totalną ruinę. Warto zobaczyć, w jakim stanie pałac został zakupiony na początku lat 90’ przez polsko-niemiecką spółkę. Dwór Dom Wdowy w Łomnicy został wzniesiony przez Christiana Gottfrieda Mentzla w 1804 roku. Został przebudowany w XX wieku, a w latach 1995-1998 przeprowadzono remont kapitalny. Dziś jest tu hotel, natomiast w Dużym Pałacu mieści się muzeum z multimedialną wystawą „Trzy wieki życia w Pałacu Łomnica”. Znajdziecie tutaj historyczne meble, dzieła sztuki oraz przedmioty codziennego użytku z różnych epok. Całość uzupełniają dwie restauracje (Pałacowa oraz Stara Stajnia).
Pałac Łomnica informacje praktyczne:
Pałac Łomnica znajduje się około 5 km na wschód od Jeleniej Góry oraz tylko 13 km od Karpacza. Jeśli planujecie urlop w Karpaczu, koniecznie przeczytajcie nasz artykuł o największych atrakcjach miasta. Polecamy również szalenie spacer w magicznych i pełnych atrakcji Rudawach Janowickich.
Koordynaty GPS bezpłatnego parkingu: 50°52’36.4″N 15°48’28.1″E / Kliknij TUTAJ
Godziny otwarcia zamku: Muzeum oraz sklepy z lnem i lokalnym rękodziełem: 10:00 – 19:00
Ceny Biletów: Bilet normalny kosztuje 19 pln
Strona www – https://palac-lomnica.pl/
9. Pałac Wojanów
Widząc pierwszy raz Pałac w Wojanowie przecieraliśmy oczy ze zdumienia. Trzeba przyznać, że romantyczna rezydencja dworska wygląda zjawisko i prezentuje się godnie, jak przystało na prawdziwy pałac. Warto zajrzeć tutaj na dłużej i przespacerować się po południowej części kompleksu, gdzie znajdziecie park oraz niewielkie oczko wodne. Pałac odbijający się w wodnej toni wygląda zjawiskowo.
Pierwsze wzmianki o majątku w Wojanowie pojawiły się już w 1281 roku, gdy tutejsze dobra lenne należały wówczas do Eberharda von Schildau. Jednak na pałac przyszło światu całkiem długo poczekać. Renesansowy dwór w Wojanowie pojawił się dopiero roku 1607 za sprawą Nikolausa von Zedlitz und Nimmersatt. Uczynił to w przeddzień trudnych dla regionu czasów, a sam pałac nie nacieszył włodarzy zbyt długo. Siedziba rodu została spalona przez wojska szwedzkie kilkanaście lat później, podczas wojny trzydziestoletniej. Odbudowy podjął się Christoph von Zedlitz w roku 1667, nadając jej barokowy wymiar. Od początku XVIII w. dobra w Wojanowie często zmieniały właścicieli. W roku 1831 przeszły w ręce Karla Albrechta Ike, radcy sądowego Królestwa Pruskiego. Zgodnie z jego zaleceniami, pałac został przebudowany w stylu neogotyckim. Gdy Ike przeniósł się do Królestwa Polskiego, majątek ten zakupił dla swej córki Luizy Niderlandzkiej, król pruski Fryderyk Wilhelm III. To wówczas pałac zyskał uroczy park oraz została dokonana niewielka przebudowa.
Podczas II wojny światowej w pałacu mieszkali jeńcy wojenni, którzy pracowali w pobliskiej fabryce papieru w Dąbrowicy. Po zakończeniu działań wojennych, pałac został, jak większość podobnych obiektów, do cna splądrowany. W okresie powojennym mieszkali tutaj robotnicy z pobliskiego PGRu, a pałac niepilnowany zaczął popadać w coraz większą ruinę. Co gorsze, w roku 2002 budynek strawił pożar. Karta odwróciła się dwa lata później, gdy nieruchomość została kupiona przez spółkę „Pałac Wojanów”, która rozpoczęła gruntowany remont. Dzięki temu powstał tutaj ekskluzywny hotel z częścią konferencyjną i rekreacyjną
Pałac Wojanów informacje praktyczne:
Pałac Wojanów znajduje się około 9 km na wschód od Jeleniej Góry oraz tylko 14 km od Karpacza. Z uwagi na hotelowy charakter obiektu, Pałac nie oferuje możliwości zwiedzania wnętrz budynków.
Koordynaty GPS bezpłatnego parkingu: 50°52’35.1″N 15°48’52.2″E / Kliknij TUTAJ
Strona www – https://www.palac-wojanow.pl/
10. Zamek Bolków
Zamek Bolków położony jest na górującym nad miastem, widocznym z daleka wzgórzu. Walory obronne fortyfikacji podnosi zbocze, które urywa się od strony Nysy Szalonej ostrym urwiskiem. Jest to warownia, która ma w sobie jakąś magię, która wzbudza szeroką sympatię. Warto wdrapać się tu na samą górę wieży i spojrzeć na falujący horyzont. Szczególnie barwnie wygląda on jesienią. Natomiast w kierunku północnym możecie dojrzeć nieodlegle ruiny Zamku Świny, który został zbudowany z brunatno-czerwonego zlepieńca.
Zamek Bolków wybudowano na polecenie księcia legnickiego Bolesława II Rogatki, zwanego Łysym. Zgodnie z opinią historyków, zamek za czasów Bolka II, przez około 100 lat, pełnił odpowiedzialną rolę skarbca. Co ciekawe, w czasie wojen husyckich miasto zostało zniszczone, a zamek oparł się atakującym. Warownia zmieniała właścicieli dość często, jak również regularnie bywała oblegana. Do dziś przetrwała imponująca wieża mająca około 25 metrów wysokości. Spostrzegawcze oko dojrzy, że została ona zbudowana na planie koła, jednak w kierunku południowo-zachodnim nadano jej kształt klina. Taki zabieg miał na celu ochronę budowli przed ostrzałem artyleryjskim (kule miały się ślizgać). W roku 1703, po wygaśnięciu bolkowskiej gałęzi rodziny Zedlitz, zamek oraz miasto trafiły w ręce cystersów z Krzeszowa. Od tej pory zamek pozostaje niezamieszkany. Jednak dziś, dzięki licznym turniejom oraz festiwalom – żyje.
Zamek Bolków informacje praktyczne:
Zamek w Bolkowie znajduje się około 80 km na południowy zachód od Wrocławia. Dojazd na miejsce ze stolicy Dolnego Śląska zajmie Wam nieco ponad godzinę. Z Jeleniej Góry to tylko 40 minut. Na spacer po bolkowskich ruinach zarezerwujcie sobie około godziny.
Koordynaty GPS parkingu: 50°55’13.5″N 16°05’52.3″E Parking płatny 3 pln / Kliknij TUTAJ
Godziny otwarcia zamku: od 1 maja do 30 września: poniedziałek-piątek: 9:00 – 16:30, sobota, niedziela i Święta: 9:00 – 17:30. W kwietniu i październiku: 9:00 – 16:30; od 1 listopada do 31 marca: 9:00 – 15:30.
Ceny Biletów: 12 pln normalny. W poniedziałki robocze wejście jest bezpłatne jednak pamiętajcie, że sale wystawowe są wówczas nieczynne.
Strona www – http://www.zamek-bolkow.info.pl/
11. Zamek Książ
Zamek Książ to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych budowli w Polsce. Położony w malowniczej scenerii, nad urwiskiem, otoczony lasami, robi niesamowite wrażenie. Jego historia sięga kilkuset lat i związana jest z dynastią Piastów Śląskich. Kompleks zamkowy znajduje się w wałbrzyskiej dzielnicy Książ, która jest częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (zaraz po Zamku w Malborku oraz Zamku Królewskim na Wawelu). Zapewne powstał pod koniec XIII wieku, na życzenie Bolka I Surowego. Od początku warownia była uważana za „klucz do Śląska”, o bardzo istotnym znaczeniu strategicznym. Jego dzieje, jak większości budowli obronnych w tym regionie, były burzliwe. Kilkukrotnie ulegał zniszczeniu i był zarazem odbudowywany i przebudowywany. Najsłynniejszą postacią związaną z zamkiem bez wątpienia była Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, czyli Księżna Daisy. Historia jest tutaj zawiła i skomplikowana, dlatego polecamy wizytę na zamku i wysłuchanie jej bezpośrednio z ust przewodnika.
Niestety w trakcie II wojny światowej zadomowili się tutaj Naziści. A organizacja TODT przystąpiła do przekształcania zamku w jedną z kwater Adolfa Hitlera. Wiele wnętrz utraciło swój pałacowy charakter. Część stropów została zalana betonem lub też skuta. Finalnie zniszczono większą część zabytkowego wystroju wnętrza. Jednak najbardziej tajemnicze rzeczy działy się w podziemiach zamku, gdzie drążono tunele. Według jednych teorii miał tutaj powstać schron lub też podziemny kompleks, w którym planowano prowadzić prace nad bronią atomową lub też fabryka sprzętu wojskowego. Po wojnie zamek okrutnie niszczał, plądrowany przez okoliczną ludność. Na szczęście w dzisiejszych czasach kompleks pałacowo-parkowy prezentuje się przepięknie!
Całość robi ogromne wrażenie, a największe ochy i achy zbiera Sala Maksymiliana. Oprócz samego zamku, warto zejść do ruin Zamku Stary Książ (ruiny zostały specjalnie wybudowane), czy też odwiedzić Palmiarnię, do której Książę Jan Henryk XV sprowadził z Sycylii siedem wagonów kolejowych wypełnionych wulkanitami spod Etny. Polecamy zarezerwować sobie na zwiedzanie tych atrakcji większą część dnia.
Zamek Książ informacje praktyczne:
Zamek Książ znajduje na północnych rogatkach miasta Wałbrzych. Dojedziecie tutaj z Wrocławia po godzinie. Dodatkowo, jeśli macie nieco czasu, polecamy spacer do ruin Starego Książa. Na Zamku Książ można spokojnie spędzić dzień pełen wrażeń.
Koordynaty GPS parkingu: 50°50’15.0″N 16°18’05.2″E parking płatny, 20 pln / Kliknij TUTAJ
Godziny otwarcia zamku: od kwietnia do października: poniedziałek – piątek: 9:00-17:00, sobota – niedziela: 9:00-18:00. Od listopada do marca: poniedziałek – piątek: 10:00-15:00, sobota – niedziela: 10:00- 16:00
Ceny Biletów: Istnieje kilka pakietów i rodzajów biletów, a wszystko zależy od tego, co planujecie zobaczyć. Dlatego najwygodniej będzie, jeśli ceny biletów sprawdzicie na stronie zamku i dobierzecie odpowiedni wariant dla siebie. Jednak uprzedzamy, jest on najdroższy na naszej liście. Wariant podstawowy wynosi 45 pln.
Strona www – https://www.ksiaz.walbrzych.pl/
12. Zamek Grodno
Zamek zlokalizowany jest na samym szczycie góry Choina, w Górach Czarnych, na granicy Gór Wałbrzyskich i Sowich, w miejscowości Zagórze Śląskie. Wznosi się u stóp Bystrzycy Świdnickiej, jest jedną z najbardziej malowniczo położonych warowni na Dolnym Śląsku. Jego historia sięga ponad 700 lat wstecz, choć pierwsze wzmianki o zbudowanej w tym miejscu strażnicy sięgają aż IX wieku! Budowniczym murowanej konstrukcji był Piast Śląski – książę Bolko I Surowy. Nadrzędną rolą Zamku Grodno było zabezpieczenie szlaku handlowego biegnącego doliną. W roku 1392 Zamek Grodno wraz z całym księstwem świdnicko-jaworskim został wchłonięty do Korony Czeskiej. Co ciekawe, w okresie wojen husyckich, pozostawał w rękach rodzin pałających się rozbojem. Z biegiem lat znaczenie budowli malało, a ona sama zaczynała podupadać. Zdobycie przez Szwedów podczas wojny trzydziestoletniej i pożar wieży również nie pomogły. Warownia chyliła się ku upadkowi. Gdy w roku 1789 osunęło się częściowo skrzydło południowe zamku górnego, zamek był już opustoszały. A teraz posłuchajcie tej części dziejów, która urzekła nas wyjątkowo – w roku 1823 okoliczni chłopi wykupili zamek na licytacji. Planowali go rozebrać i w ten sposób pozyskać tanim kosztem materiały budowlane. I w tutaj na białym koniu wjeżdża prof. Johann Gustav Büsching z Wrocławia, któremu to sąd, po protestach, przyznał Zamek Grodno w dożywotnie użytkowanie. Dzięki pracy profesora zamek został zabezpieczony i uniknął całkowitego zniszczenia. Od 2008 roku warownia jest własnością gminy Walim, która czyni dla niej wiele dobrego.
Samochód możecie śmiało pozostawić na szerokim poboczu ulicy Głównej w Zagórzu Śląskim. Tutaj odszukajcie niebieski szlak, który w leśnym szpalerze drzew zawiedzie Was niespecjalnie męczącym podejściem i po 20 minutach zawitacie pod zamkową bramę. Już ona czyni szalenie piękne wrażenie! Piękna elewacja w postaci dwóch lwów wykonana techniką sgraffito naprawdę imponuje, a później będzie już tylko lepiej!
Bywaliśmy na Zamku Grodno już wielokrotnie. Ale za każdym razem cieszymy jak się dzieci z kolejnej wizyty. Z jednej strony sama warownia jest szalenie urocza, a z drugiej gościnność i uśmiechy osób tu pracujących nastrajają pozytywnie. Dlatego też, jeśli już zawędrujecie do Zamku Grodno, zawitajcie również do Karczmy Rycerskiej. Jadło podają tutaj smaczne, a i napitek też nie gorszy.
Zamek Grodno informacje praktyczne:
Zamek Grodno znajduje się w Zagórzu Śląskim. To raptem 20 minut drogi od Zamku Książ. Zatem z Wrocławia zameldujecie się pod warownią po mniej niż 1,5 h podróży. Dodatkową atrakcją regionu są tajemnicze Góry Sowie, Jezioro Bystrzyckie oraz zapora wodna na Bystrzycy. Warto również pamiętać, że nieopodal znajdują się słynne Sztolnie Walimskie „RIESE”. Na zwiedzanie zamku wraz ze spacerem z parkingu należy przewidzieć około 2,5 h, a jeśli dołożycie do tego wizytę w Karczmie, to minie Wam tutaj nieśpiesznie całe popołudnie.
Koordynaty GPS bezpłatnego parkingu: 50°45’14.6″N 16°24’18.3″E / Kliknij TUTAJ
Godziny otwarcia zamku: od maja do września: poniedziałek – piątek: 09:00-18:00, w soboty, niedziele i święta: 09:00-19:00. Od października do kwietnia: poniedziałek – piątek: 09:00-17:00, w soboty, niedziele i święta: 09:00-18:00. Pamiętajcie, że ostatnie wejście jest na godzinę przed zamknięciem.
Ceny Biletów: bilet normalny kosztuje 24 pln
Strona www – https://zamekgrodno.pl/
13. Zamek Sarny
Zamek Sarny jest jednym z najciekawszych architektonicznie, historycznych kompleksów pałacowo-folwarcznych w obecnych granicach Dolnego Śląska. Na początku, w średniowieczu, wzniesiono tutaj wieżę rycerską. Jednak dziś już nie góruje nad okolicą, a jej śladów można szukać w piwnicach pałacu. W roku 1590, Fabian von Reichenbach zakończył budowę ufortyfikowanego dworu renesansowego. W kolejnym stuleciu zamek został przebudowany na pałac (w 1661 roku oraz w pierwszej połowie XVIII wieku przez Götzenów). Pałac był wówczas jedną z najbardziej okazałych rezydencji rodowych na ziemi kłodzkiej.
Przez większość swojego udokumentowanego istnienia, budowla należała do zamożnej rodziny hrabiów von Götzen. I to tutaj, w roku 1866, na świat przychodzi Gustaw Adolf, habia Götzen, późniejszy kolonialny gubernator Niemieckiej Afryki Wschodniej. I to właśnie ta rodzina buduje przepiękna Kaplicę św. Jana Nepomucena, która powstała w latach 20-tych XVIII wieku. Kaplica była bogato zdobiona freskami poświęconymi świętemu męczennikowi oraz innym świętym. Pałac po II wojnie światowej trafił w ręce Skarbu Państwa. Działał tutaj PGR. I podobnie jak to miało miejsce w przypadku Pałacu Wojanów, brak opieki doprowadził go do ruiny. Do tego stopnia, że stanął na skraju zawalenia. Na szczęście w roku 2014 trafił w ręce fundacji, która planuje rewitalizację obiektu, oszacowaną na ok. 20 lat prac. Trzymamy kciuki! Szczególnie, że po raz pierwszy trafiliśmy tutaj przypadkiem, błądząc po okolicznych bezdrożach i budowla zrobiła na nas ogromne wrażenie.
Zamek Sarny informacje praktyczne:
Zamek Sarny znajduje się niedaleko Kłodzka, na pograniczu Gór Sowich oraz Gór Stołowych. Radośnie apelujemy do Waszego podróżniczego sumienia, aby poznać Kotlinę Kłodzką lepiej. Jest to szalenie ciekawa kraina, pełna niespodziewanych atrakcji! Z Kłodzka dojedziecie tutaj po 24 minutach, a z Wrocławia po 1,5 h. Zwiedzanie kompleksu zajmuje około trzech kwadransów.
Koordynaty GPS bezpłatnego parkingu: 50°32’50.1″N 16°27’47.3″E / Kliknij TUTAJ
Godziny otwarcia zamku: –
Ceny Biletów: wejście na teren jest bezpłatne
Strona www – http://www.zameksarny.pl/
14. Pałac Kamieniec
Pałac znajdujący się w Kotlinie Kłodzkiej, we wsi Kamieniec. To tutaj, w roku 1780, Hrabia von Hartig, ówczesny właściciel dóbr kamienieckich, wznosi niewielki barokowy pałac. Nowy właściciel dobytku, Artur von Seherr-Thossa, zleca około roku 1883 rozbudowanie pałacyku o nowe eklektyczne skrzydło. Na terenie obiektu obecnie znajduje się uroczy ogród krajobrazowy, herbaciarnia oraz zabudowania folwarczne pochodzące z początków XIX w.
Pałac Kamieniec informacje praktyczne:
Pałac Kamieniec znajduje się około 11 km od centrum Kłodzka. W środku funkcjonuje obecnie hotel oraz restauracja, dlatego też zwiedzanie obiektu jest możliwe jedynie po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
Koordynaty GPS bezpłatnego parkingu: 50°27’20.3″N 16°32’26.4″E / Kliknij TUTAJ
Strona www – https://www.palackamieniec.pl/pl
15. Zamek Międzylesie
Zamek w Międzylesiu wzniesiono na miejscu poprzedniego grodu w roku 1370. Był on siedzibą rycerskiego rodu Glaubitzów, jednakże został zniszczony w czasie wojen husyckich. Na miejscu zamku, w latach 1580-90, rodzina Tschirnhausów wzniosła renesansowy dwór, dla którego XVII wiek nie był szczęśliwym okresem. Najpierw w czasie wojny trzydziestoletniej, a później w wyniku pożaru miasta, uległ uszkodzeniu. W okresie powojennym był użytkowany przez kilka instytucji jako ośrodek wczasowy i kolonijny. W roku 1974 znów pojawił się niszczący ogień. Całość założenia składa się z dwóch części: starszej – renesansowej oraz nowszej z okresu baroku. Powiada się, że najsłynniejszym gościem w progach był Król Jan III Sobieski, który zatrzymał się tu wracając z udanych wiedeńskich wojaży.
Zamek Międzylesie informacje praktyczne:
Zamek w Międzylesiu znajduje się na krańcach Kotliny Kłodzkiej. Aby dotrzeć tutaj ze stolicy regionu, Kłodzka, będziecie potrzebowali około 30 minut. Z Wrocławia będą to już prawie 2h. Dla osób poszukujących atrakcji w okolicy, polecamy spacer na Śnieżnik oraz czarujący Wodospad Wilczki.
Koordynaty GPS bezpłatnego parkingu: 50°08’55.1″N 16°40’01.2″E / Kliknij TUTAJ
Godziny otwarcia zamku: zwiedzanie zamku jest możliwe tylko z przewodnikiem. Od maja do września codziennie o godz.: 12.00, 14.00, 16:00. W pozostałych miesiącach piątek-niedziela podobnie, a od wtorku do czwartku tylko po uprzedniej rezerwacji. Pamiętajcie, że w poniedziałki zamek jest nieczynny.
Ceny Biletów: 20 pln bilet normalny.
Strona www – http://zamekmiedzylesie.pl/
16. Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
Trzeba przyznać, że Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim czyni ogromne wrażenie. I nie bez przyczyny można spotkać określenie, że jest to monumentalny neogotycki pałac z XIX wieku. Będąc pod samymi murami, spojrzy się w górę, to jego mają wysokość 33,6 m. Zaglądamy do pałacu regularnie, gdy tylko jesteśmy w okolicy i bardzo cieszą nas postępy prac remontowych.
W 1838 roku właścicielką dóbr kamienieckich stała się królewna niderlandzka Marianna Orańska. W tym samym roku zleciła wykonanie projektu swojej przyszłej rezydencji Karlowi Friedrichowi Schinklowi, który był wówczas jednym z najwybitniejszych europejskich architektów. Na miejsce dla swojego nowego pałacu Marianna Orańska wybrała wzgórze owiane romantyczną legendą. A inspiracją dla przyszłego projektu miała się okazać podobno twierdza w Malborku. Budowa trwała ponad trzydzieści lat. Miały na to wpływ zarówno zawirowania historyczne, jak również skandale obyczajowe (w roku 1848 księżna rozwiodła się z Albrechtem Hohenzollernem). Trzeba przyznać, że jak na tamte czasy, pałac był wyjątkowo nowoczesnym obiektem, który mógł się pochwalić chociażby oświetleniem gazowym oraz największymi fontannami na świecie. Założenia tarasowo-ogrodowe zaprojektowane zostały w roku 1858 przez Petera Josepha Lenné, generalnego dyrektora Ogrodów Pruskich.
Przyjmuje się, że budowa pałacu została zakończona 8 maja 1872. Tego dnia, został odsłonięty pomnik Nike, posadowiony na jedenastometrowej kolumnie. Niestety, w lutym 1946 cały kompleks spłonął, dwukrotnie podpalony przez radzieckich żołnierzy (za pierwszym razem mieszkańcy ugasili pożar). Pozostałości tutejszych marmurowych posadzek zostały użyte przy budowie Sali Kongresowej w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim informacje praktyczne:
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim znajduje się około 80 km na południe od Wrocławia. Dotrzecie tutaj po nieco ponad godzinie drogi samochodem. Na spacer ze zwiedzaniem zarezerwujcie sobie około 3h oraz dużo miejsca na karcie pamięci w aparacie.
Koordynaty GPS parkingu: 50°31’19.8″N 16°52’43.8″E parking jest płatny – 10 pln / Kliknij TUTAJ
Godziny otwarcia zamku: Zwiedzanie pałacu z przewodnikiem rozpoczyna się co godzinę od 10 do 17. Kasy biletowe czynne są od 9:30 do 17:00.
Ceny Biletów: bilet normalny kosztuje 25 pln
Strona www – https://palacmarianny.com.pl/
17. Zamek w Ząbkowicach Śląskich
Zamek w Ząbkowicach Śląskich jest przykładem renesansowej budowli obronnej. Została wzniesiona w latach 1522–32 przez Karola I, na miejscu gotyckiego zamku obronnego, pochodzącego z XIV wieku. W końcowym okresie wojny trzydziestoletniej, w roku 1646, część zamku uległa zniszczeniu. Kolejne działania wojenne w następnych wiekach doprowadziły finalnie do opuszczenia warowni w roku 1728. Na domiar złego, w roku 1784, wybuchł tutaj pożar, który doprowadził obiekt do całkowitej ruiny.
Zamek w Ząbkowicach Śląskich informacje praktyczne:
Obecnie trwają tu prace remontowe, przez co wejście na dziedziniec jest niestety niemożliwe. Na szczęście termin zakończenia prac rewitalizacyjnych nie jest odległy, a planowane ich zakończenie to kwiecień 2022. Obecnie, jeśli bardzo chcecie wejść na teren nieremontowanej części ruin, wystarczy podejść do Centrum Informacji Turystycznej zlokalizowanej pod adresem Rynek 56. Tam z pewnością uzyskacie wszystkie informacje. A od kwietnia kasa wraca na swoje miejsce na zamku. Dobra wiadomość jest również taka, że ruiny znajdują się bardzo blisko centrum miasta, dlatego odwiedzając Ząbkowice Śląskie, pamiętajcie o starym mieście i słynnej krzywej wieży.
Samochód zaparkowaliśmy w tym miejscu: 50°35’13.8″N 16°48’30.3″E / Kliknij TUTAJ
18. Pałac Krobielowice
Krobielowice to niewielka wieś, którą odnajdziecie ok. 30 km od Wrocławia, na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy. Pierwotna, stojąca tu budowla, była ufortyfikowanym dworem i powstała w XIV w., gdy miejscowość należała do rodu von Sitten. Następnie, na miejscu dawnego obiektu, w drugiej połowie XVI wieku, powstał renesansowy murowany dwór. W środku swoje miejsce znalazł klasztorny zarząd dóbr, były mieszkania przeznaczone dla urzędników oraz tymczasowo przebywających tutaj zakonników. W latach 1699-1704 opat wrocławskich norbertanów, Karl Keller, przeprowadził generalną rozbudowę dworu, dzięki czemu nabrał on charakter rezydencji typu pałacowego. W 1878 roku powstały w duchu eklektycznym trzy narożne wieże z ceglanymi hełmami, dodatkowo został dołożony taras od południa oraz weranda z arkadami.
Przeczytajcie jeszcze historię, która najbardziej nas ujęła. W nagrodę za pokonanie Napoleona pod Waterloo, pruski feldmarszałek Gebhart Leberecht von Blücher otrzymał od pruskiego króla Fryderyka Wilhelma III pałac wraz z licznymi dobrami. Kompleks pozostał w rękach rodziny Blücherów aż do 1945 r. Później, przez pewien czas, działało tutaj przedszkole, a później mieszkali pracownicy pobliskiego PGR’u. Mieszkańcy wkrótce przenieśli się do nowych bloków, a pałac zaczął chylić się ku upadkowi. Uratował go obecny właściciel, Chris Vaile, który pochodzi z Nowej Zelandii, a jednocześnie jest spokrewniony z rodziną Blücherów. Jako mały chłopiec otrzymał zdjęcie i rysunek pałacu sporządzony przez jego cioteczną babcię, która odwiedziła to miejsce w okresie I wojny światowej. Jako dorosły człowiek postanowił przybyć do Polski, żeby zobaczyć jak pałac wygląda w rzeczywistości. Budynek był w opłakanym stanie, jednak mimo tego, postanowił go kupić. Obecnie mieści się tutaj hotel, restauracja oraz niewielkie pole golfowe.
Pałac Krobielowice informacje praktyczne:
Pałac Krobielowice znajduje się niespełna 30 km od Wrocławia, w kierunku południowym. W środku mieści się hotel oraz prowadzona jest restauracja. Dla górskich zapaleńców z całego serca polecamy nieodległą Ślężę, zwaną Śląskim Olimpem.
Koordynaty GPS bezpłatnego parkingu: 51°00’26.7″N 16°47’57.3″E/ Kliknij TUTAJ
Godziny otwarcia zamku: Pałac jest czynny cały rok i udostępniony pod zwiedzanie.
Strona www – https://palackrobielowice.com/
19. Zamek Topacz
Zapewne w XIV wieku, z inicjatywy Zakonu Templariuszy, powstała tutaj wybudowana na planie prostokąta, dwupiętrowa, podpiwniczona wieża obronno – mieszkalna, mająca na celu ochronę przemierzających tędy kupców. Nie była szalenie wysoka, jednak grube mury oraz fosa podnosiły jej walory obronne. Dwa wieki później budowla otrzymała jeszcze jedno piętro zwieńczone attyką. Jednak dopiero w 1618 roku do wieży dobudowano renesansowy budynek. Ostatni etap rozbudowy, już w XIX wieku, dodał jeszcze jedno piętro. Po II wojnie światowej w zamku funkcjonował zakład karny, a następnie pomieszczenia wykorzystywał tutejszy PGR. W roku 2002 zamek trafił w prywatne ręce. Dziś funkcjonuje tutaj luksusowy hotel, restauracja oraz SPA. Znajdziecie również park oraz warte odwiedzenia Muzeum Motoryzacji.
Zamek Topacz informacje praktyczne:
Zamek Topacz znajduje się dosłownie kilka kilometrów na południe od Wrocławia. Jadąc autostradą A4, wystarczy zjechać w Bielanach Wrocławskich, by po 5 minutach zameldować się przy zamku. Jest to zatem doskonałe miejsce na atrakcyjny przerywnik podczas podróży.
Koordynaty GPS bezpłatnego parkingu: 51°02’02.3″N 16°59’29.4″E / Kliknij TUTAJ
Strona www – https://www.zamektopacz.pl/
20. Zamek w Leśnicy
Dawna rezydencja książęca powstała pierwotnie w roku 1132, jako niewielki gród obrony. Gdy w roku 1201 zmarł Bolesław I Wysoki, jego syn Henryk I Brodaty, chcąc zachować zamek dla siebie, musiał sfałszować testament, a przy okazji udobruchać cystersów, którzy mieli te włości „obiecane” (jako rekompensatę przekazał wieś Bartoszowa). Przez wieki zamek częstokroć był niszczony, czy to przez husytów, mieszczan wrocławskich, czy tez podczas wojny trzydziestoletniej. W latach 1735-40, pod kierownictwem architekta Christopha Hacknera, Zamek w Leśnicy został przebudowany w stylu barokowym. Przez wieki też zmieniał właścicieli. Przetrwał w całkiem dobrej kondycji II wojnę światową, jednak w 1953 roku dopadły go ognie pożaru. Wówczas to został odbudowany i przebudowany na potrzeby domu kultury.
Zamek w Leśnicy informacje praktyczne:
Z centrum Wrocławia do Zamku Leśnica dojedziecie nawet tramwajem. Znajduje się tutaj Centrum Kultury Zamek.
Koordynaty GPS bezpłatnego parkingu: 51°08’44.4″N 16°52’12.6″E / Kliknij TUTAJ
Godziny otwarcia zamku: Centrum Kultury Zamek jest czynne codziennie. Wejście do środka nie jest obarczone żadnymi kosztami, nie trzeba kupować biletów. Co ciekawe, zamek oraz przylegający park można zwiedzać z przewodnikiem. Jednak warto wówczas wcześniej skontaktować się z włodarzami.
Strona www – http://www.zamek.wroclaw.pl/
21. Zamek Książęcy w Oleśnicy
Z pewnością jest to jeden z najcenniejszych zabytków na Dolnym Śląsku. Renesansowy zamek został zbudowany w XIV wieku, w miejscu gotyckiej warowni z XIII wieku. Usytuowano go w południowo-zachodniej części fortyfikacji miejskich. Był on siedziba Książąt Oleśnickich aż do XIX wieku. Najstarszą zachowaną częścią dawnej gotyckiej budowli jest wieża z końca XIII wieku. Zamek Książąt Oleśnickich znajduje się na dawnym szlaku bursztynowym. Po II wojnie światowej w ocalałych budynkach przetrzymywano węgierskich i włoskich jeńców wojennych.
Zamek Książęcy w Oleśnicy informacje praktyczne:
Do Zamku Książęcego w Oleśnicy dotrzecie po około 35 minutach podróży z Wrocławia, kierujcie się na północny – wschód. Warto zwiedzić całe miasto wież i róż, które prezentuje się nadzwyczaj przyjaźnie.
Koordynaty GPS bezpłatnego parkingu: 51°12’33.9″N 17°22’29.1″E / Kliknij TUTAJ
Godziny otwarcia zamku: Od 1 października 2021 do 28 lutego 2022 roku zamek jest czynny dla zwiedzających w każdy weekend oraz dni wolne od pracy: Piątek od 14:00 do 18:00; Sobota-Niedziela od 10:00 do 18:00
Ceny Biletów: Bilet normalny kosztuje 25 pln
Strona www – http://zamek-olesnica.pl/
Certyfikat zdobywcy Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców
Dziś w zamkach i pałacach wszyscy śmiałkowie mogą dobyć miecza i stanąć w rycerskich szrankach, odkrywać sekretne tajemnice, jak również wkroczyć tanecznym krokiem na balowe sale barokowych pałaców. A do tego możecie śmiało pobrać ze strony internetowej ulotkę Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców i zbierać pieczątki z odwiedzonych twierdz i warowni. Następnie odesłać ją na adres Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. W zamian otrzymacie certyfikat i oraz potwierdzenie, że zwiedziliście cały szlak! Pieczątki znajdują się przy recepcjach i kasach biletowych w 17 obiektach ze szlaku oraz w punktach informacji turystycznej na Dworcu Głównym PKP oraz na lotnisku we Wrocławiu. Ulotkę można pobrać i samodzielnie wydrukować.
Nasz wpis powstał w ramach 4. Turystycznych Mistrzostw Blogerów organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną, a partnerem podczas naszych wojaży była Dolnośląska Organizacja Turystyczna, której szalenie dziękujemy za wsparcie! Byliśmy zachwyceni życzliwością, pomocą oraz serdecznością. Polecamy również wykorzystać Bon Turystyczny, który z pewnością ułatwi spędzenie wymarzonego urlopu. I tutaj dobra wiadomość, ponieważ jego ważność została przedłużona do września 2022 roku. My nasz już wykorzystaliśmy, teraz pora na Ciebie!
#visitpoland #mistrzostwablogerow #polskibonturystyczny
3 komentarze
Bardzo mi sie podoba Wasza strona. Bardzo często polecam ją wybierającym sie w podróż po POlsce. Dzieki WAM zajrzałam do Łomnicy, Wojanowa, na Chojnik. Bardzo dziekuję:) solidny i ciekawy opis, przepiekne fotografie. Wszystko w punkt!!!
bardzo pięknie dziękujemy za tak pozytywny komentarz 😉 pozdrawiamy!
Super strona dzekuje bedę zwiedzac w ferie zimowe z wnuczką