Szpilówka i tajna baza wojskowa

– Szpilówka oferuje uroczą panoramę
– Najkrótszy szlak z Iwkowej na wieżę zajmie Wam 15 minut
– Można zabrać na spacer psa

Wieża widokowa na Szpilówce w miejscowości Iwkowa jest obecnie najwyższą wieżą widokową w regionie. Wznosi się ona na wysokość ponad 34 metrów i dziarsko wystaje ponad korony otaczających ją drzew. Dzięki czemu możemy liczyć na przyjemną panoramę w każdym kierunku świata. Szlak na Szpilówkę jest dość prosty i krótki, toteż będzie to doskonała propozycja spaceru dla najmłodszych. Jednak raczej nie porywalibyśmy się tutaj na wycieczkę z wózkiem. W samej Iwkowej co roku odbywa się święto suszonej śliwki.

Szpilówka
szpilówka w Iwkowej

Gdzie jest Iwkowa i wieża na Szpilówce?

Iwkowa to niewielka wieś położona w południowej części powiatu brzeskiego, na Pogórzu Wiśnickim, w województwie małopolskim. Zarówno z Tarnowa, jak i z Krakowa, trzeba liczyć około godziny drogi samochodem. Jeśli lubicie prowadzić auto to tuż przed Iwkową czeka na Was seria zygzakowatych serpentyn na dość wąskiej drodze. Jak bardzo kręte? Niechaj przemówi lokalne powiedzonko: „Jesteś zakręcony jak droga do Iwkowej”.

Gdzie zaparkować samochód w Iwkowej?

Wbrew pozorom jest to dość podchwytliwy temat, szczególnie dla osób, które pierwszy raz wybierają się na Szpilówkę. Co prawda przygotowano tutaj kilka dedykowanych parkingów, są do nich kierunkowskazy, ale i tak pobłądziliśmy. A z rozmów z miejscowymi wynika, że turyści często potrzebują w tym miejscu wsparcia. Finalnie trafiliśmy na parking B2 i okazało się to strzałem w 10! Trasa stąd jest relatywnie krótka, acz widokowo przyjemna. Pamiętajcie również, że parking F, usytuowany najbliżej wieży w Iwkowej, został wyłączony z użytkowania z uwagi na osuwisko.

Wieża Widokowa Iwkowa – Parking B2 – koordynaty GPS

szpilówka parking

Pozostałe parkingi dla Szpilówki (zgodnie ze zdjęciem):

parking A na polanie w lesie od strony Tymowej – dystans około 3,5 km, czas przejścia ok. 1,5 h
parking B przy Ośrodku Zdrowia (dawny trakt węgierski) – 2,5 km, czas przejścia 50 min.
parking B2 (opisany wyżej) – odległość od wieży w Iwkowej to tylko 1,9 km, potrzeba tutaj 30 min
parking C w centrum Iwkowej – 4,2 km oraz 2 h spaceru
parking D znajduje się przy szkole w Iwkowej – 3,2 km oraz nieco ponad godzina spaceru
miejsca postojowe E tuż obok zakładu betoniarskiego to kwestia 40 minut i 2,2 km
parking F tuż pod wieżą na Szpilówce – 700 m oraz 15 minut (zamknięty do odwołania)
miejsca postojowe G wzdłuż drogi powiatowej – 2 km i 40 minut wędrówki
miejsca postojowe H wzdłuż drogi powiatowej w Iwkowej – 4 km oraz 1h 40 min na Szpilówkę 

szpilówka parkingi w Iwkowej

Najładniejszy szlak do wieży widokowej na Szpilówce

Spostrzegawcze oczy już z parkingu B2 w Iwkowej dojrzą wieżę na Szpilówce. Wędrować przyjdzie nam wraz z czerwonymi znacznikami szlaku gminnego. Do przejścia mamy raptem 1,9 km, a mapa podpowiada, że trasa zajmie nam około 50 minut. Jednak bliższe prawy są dwa kwadranse. Natomiast na całość wycieczki warto zarezerwować sobie niespieszne 2h. Bo przecież trzeba będzie jeszcze wejść na wysoką na wysoką wieżę i dać się porwać tutejszej panoramie.

Trasa z parkingu wiedzie szeroką, szutrową drogą, skrajem lasu, dzięki czemu można zerkać na lewo i do tyłu na falujące wzgórza. Byliśmy zaskoczeni sielankowością okolicy, jest tutaj naprawdę uroczo. Po drodze znajdziecie kilka punktów z ławami, na którymi można przysiąść. Po kilometrze, czerwony szlak czmycha w las, a my wraz z nim. To połowa drogi. W drodze na Szpilowkę spotkamy jeszcze leśną kapliczkę, jedno mocniejsze podejście i już będziemy na miejscu.

szlak do wieży widokowej w Iwkowej
szlak na Szpilówkę
szlak na Szpilówkę

Wieża widokowa na Szpilówce w Iwkowej została wybudowana w maju 2019 roku na najwyższym szczycie Pasma Szpilówki. To także najwyższy szczyt na Pogórzu Wiśnickim sięgający nieba na wysokość 516 metrów. Jest on w całości zalesiony, więc wieża jest tu jedyną opcją na widoki. Konstrukcja jest metalowo – drewniana i sięga hen wysoko. Należy uczciwie przyznać, że zbudowano ją z rozmachem. Pokaźnych rozmiarów górna platforma to jedna z największych, na jakich byliśmy. Wzrok sięga na Pogórze Rożnowskie, Pogórze Ciężkowickie, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy oraz Gorce, Pogórze Wiśnickie i Beskid Żywiecki. Wieść niesie, że przy sprzyjającej pogodzie dojrzeć można również Góry Świętokrzyskie. Tylko Tatr nie widać. A to, czego nam tutaj najbardziej zabrakło, to tablicy wraz z opisaną panoramą. Pod wieżą znajduje się zadaszona wiata, miejsce na ognisko oraz pieczątka w pudełku.

Już w latach 50’ zeszłego stulecia na Szpilówce wznosiła się drewniana wieża triangulacyjna. Powstała ona na potrzeby geodetów, miała cztery platformy. Jednak z czasem nadgryzł ją ząb czasu i zbutwiała konstrukcja zawaliła się.

szlak na szpilówkę
szlak w Iwkowej
szlak na szpilówkę

Tajna baza wojsk radzieckich

A teraz wprowadzimy nieco tajemniczości. Bowiem na Szpilówce w okolicach 1962 roku powstała tajna baza wojsk radzieckich. Miejscowi podejrzewali, że w lesie kryją się wyrzutnie rakiet, pociski z głowicami atomowymi, a nawet stacja kosmiczna. Tylko obcych tutaj brakowało. Prawda była jednak dużo mniej spektakularna. Na powierzchni kilku hektarów, kilkunastu żołnierzy ochraniało stację anten nadawczo-odbiorczych. Pełniący wartę żołnierze chronili się w specjalnie przygotowanej ziemiance, która dla celów turystycznych została odbudowana w swoim pierwotnym miejscu, tuż pod wieżą.

ziemianka pod szpilówka

Najkrótszy szlak na Szpilówkę

Jeśli cierpicie na brak czasu, to możecie pokusić się o wejście na Szpilówkę wprost z parkingu F. W tej wersji dotarcie na szczyt zajmie raptem 20 minut. Warto jednak pamiętać, że parking ten jest dostępny jedynie w dni robocze. W weekendy obowiązuje zakaz wjazdu dla osób spoza Iwkowej. Dosłownie po dwóch krokach z parkingu dotrzecie do miejsca, w którym opisany wyżej czerwony szlak gminny ucieka  w las. Uwaga – ze względu na osuwisko na trasie dojazdowej do parkingu obecnie parking został wyłączony z użytkowania!

szpilówka wieża
szpilówka wieża widokowa
wieża na Szpilówce
iwkowa panorama z wiezy
szpilówka wieża widokowa

Pustelnia św. Urbana

Na południowych stokach góry Bukowiec, nieopodal wieży na Szpilówce, znajduje się Kaplica św. Urbana. Wędrując na wieżę widokową z pewnością traficie na drogowskazy prowadzące do pustelni. Wieść niesie, że na przełomie X i XI wieku mieszkał tutaj pustelnik Urban. A przynajmniej w letnie miesiące, bo gdy przybywał mróz ,to nasz pustelnik opuszczał swoje lokum i udawał się na Węgry. Obecna Kaplica powstała podczas budowy kościoła w Iwkowej, dużo później aniżeli żył Urban, bo w XVIII wieku.

szlaki na Szpilówce
pustelnia Urbana

Atrakcje w okolicy Iwkowej

Wycieczka na wieżę widokową na Szpilowce zajmie Wam zapewne tylko część dnia, dlatego warto zastanowić się co począć z resztą wolnego czasu:

– kwadrans drogi od Iwkowej znajdują się czarujące ruiny zamku w Czchowie
– dwa kwadranse na północny wschód czeka na wędrowców Zamek Wiśnicz.
– po trzech kwadransach dotrzecie do Kopalni Soli w Bochni
– natomiast po 40 minutach możecie trafić pod wieżę widokową pod Jaworzem, skąd już widać Tatry
– ciekawie prezentują się  tez ruiny zamku w Melsztynie, to tylko 25 minut od Iwkowej.

zamek w Czchowie
zamek w Czchowie
wieża pod jaworzem
wieża widokowa pod Jaworzem
zamek w melsztynie
Zamek w Melsztynie

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment