Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Czarujący Karkonoski Spacer

– Szlak na Szrenicę w dwie strony zajmie Wam około 4h
– Schronisko Szrenica jest zdecydowanie mniej tłoczne aniżeli na Hali Szrenickiej
– Można wyjechać wyciągiem krzesełkowym ze Szklarskiej Poręby bezpośrednio pod Szrenicką Skałę
– Koniecznie podejdzie pod formację skalną Trzy Świnki

Szrenica jest zlokalizowana w zachodnich Karkonoszach, tuż nad Szklarską Porębą. Szczyt jest wysoki na 1361 m, znacząco góruje nad miastem i dzięki swojemu położeniu, oferuje rewelacyjną panoramę na okolicę. A jest co podziwiać! Z jednej strony, jak na dłoni, widać Kotlinę Jeleniogórską, Izery, a z drugiej wzrok śmiało można zakotwiczyć na czeskich Karkonoszach. Wycieczka na szczyt nie należy do specjalnie trudnych, a oferuje w zamian całkiem sporo. Jeśli spędzacie urlop w okolicy, koniecznie się tutaj wybierzcie!

Szczyt Szrenicy nieco wystaje ponad główny karkonoski grzbiet, co jest szczególnie widoczne z drugiej strony, od Mokrej Przełęczy. Stąd też łatwiej będzie Wam również dojrzeć na wschodnich szrenickich zboczach dość spore rumowisko. To granit karkonoski, który uległ wietrzeniu, a dziś porastają go żółtozielone porosty. A natomiast z daleka, przywodzi uważnym obserwatorom skojarzenia ze szronem. I tak dotarliśmy do najbardziej prawdopodobnej genezy nazwy tego szczytu. Alternatywna teoria wskazuje, że zimą skały i drzewa pokrywa szadź, czyli szreń.

Szlak na Szrenicę
Wodospad Kamieńczyka - szlak na Szrenicę

Gdzie Zostawić Samochód pod Szrenicą?

Podobnie jak w przypadku Wodospadu Kamieńczyka, samochód możecie zostawić albo przy Szosie Czeskiej, albo na którymś parkingu w okolicy Ski Arena Szrenica. I wydaje się, że ta druga opcja jest dużo rozsądniejsza. Bo gdybyście postanowili na Szrenicy, że zjeżdżacie w dół kolejką lub też nieco wydłużacie wycieczkę i wracacie przez Schronisko pod Łabskim Szczytem, to dużo bliżej będzie Wam do samochodu zaparkowanego w okolicy Ski Arena Szrenica. Opłata za parking na Czeskiej Szosie to 20 pln za dzień, natomiast w drugiej opcji 10/15pln na parkingach prywatnych.

Szlak na Szrenicę - Wodospad Kamienczyka
Wodospad Kamienczyka - wejście na Szrenicę

Czerwony Szlak na Szrenicę

Odcinek szlaku do Wodospadu Kamieńczyka opisaliśmy tutaj. Jeśli interesuje Was wizyta w Wąwozie Kamieńczyka i obejrzenie wodospadu z poziomu zero, to zerknijcie na nasz wpis. Po krótce, jeśli wyruszycie czerwonym szlakiem, to dotrzecie pod schronisko po 40 minutach. Jeśli natomiast czarnym, to po 47 minutach, krocząc od połowy również czerwonym. Dopiero nieco ponad Schroniskiem Kamieńczyk, przyjdzie Wam kupić bilety do Karkonoskiego Parku Narodowego. Dużym ułatwieniem jest możliwość zapłaty gotówką oraz kartą. Stąd do Schroniska na Hali Szrenickiej dzieli Was 1h 10 min spaceru.

Dla wielu osób pewnym zaskoczeniem może być fakt, że aż do Schroniska na Hali Szrenickiej przyjdzie spacerować po kostce, kamiennej lub betonowej. Nie jest to super komfortowa opcja, ale trasa, mimo to, jest całkiem przyjemna i umyka szybko. Do tego prędko pojawią się widoki, głównie na Góry Izerskie, które spoglądać na Was będą zza pleców. Hala Szrenicka jest wysokogórską łąką torfową, która rozciąga się po obu stronach głównego grzbietu Karkonoszy.

Szlak na Szrenicę
Szrenica szlak
Schronisko na Hali Szrenickiej
Szrenica schronisko

Z końcem XVIII wieku na jej środku powstała chata pasterska zwana Nową Śląską Budą, sporadycznie nazywana również Kranichbaude. Bardzo szybko chata ta została przekształcona w gospodę i następnie w znane nam dziś Schronisko na Hali Szrenickiej. Jeśli bryła jeszcze jakoś przykuwa naszą uwagę, to niestety w środku nie można odnaleźć górskiego klimatu. Aczkolwiek zawsze warto wejść do środka na gorącą herbatę 🙂

Szrenica Schronisko

Szrenica i Trzy Świnki w Karkonoszach

I teraz zaczyna się najciekawszy fragment wycieczki na Szrenicę. Wiele osób po dotarciu do pierwszego schroniska zawraca w kierunku Szklarskiej Poręby. A warto poświęcić dodatkowe 30 minut, aby dotrzeć do grupy zamczysk skalnych, czyli do uroczych Trzech Świnek. Znajdują się one na południowych stokach Szrenicy, tuż na początku Drogi Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Skałki zbudowane z granitu porfirowatatego, sięgają wysokości prawie 8 metrów. Granit budujący Trzy Świnki powstał w plejstocenie, a późniejsze, wiejące przez tysiąclecia wiatry i inne procesy erozyjne, doprowadziły skałki do formy, którą obecnie możemy podziwiać.

Schronisko Szrenica

Choć nam bardziej podoba się mniej oficjalna wersja, według której jako pomocnik do wypasu świń, przyjął się Liczyrzepa, tutejszy Duch Gór. Jednak pech chciał, że gospodarz i właściciel świń był człowiek chciwym. Nie chciał on wypłacić należnej pensji, a świnie ukrył. Jednak Duch Gór przywiódł gospodarza do miejsca skrycia trzody. Pochwycił świnie, następnie nadął je aż pękły i zamienił w kamień. Chyba jednak warto być uczciwym 🙂

Trzy Świnki Karkonosze - szlak na Szrenicę
Trzy Świnki Karkonosze - wejście na Szrenicę

Powrót do Szklarskiej Poręby

Dosłownie 100 metrów za Trzema Świnkami, znajduje się odbicie do Schroniska na Szrenicy. Odbicie wyrysowane na mapach jako ścieżka ma w rzeczywistości oficjalne oszlakowanie. To najszybsza opcja dotarcia do drugiego tutejszego schroniska z pod ostańców. Oczywiście możecie cofnąć się po swoich śladach i zawitać w schroniskowe progi po 17 minutach. Zatem jaka będzie teraz najlepsza opcja powrotu do samochodu lub kwatery?

Karkonosze - powrót ze Szrenicy do Szklarskiej Poręby

Wersja numer jeden to powrót ze Szrenicy po swoich śladach, dzięki czemu zameldujecie się przy samochodzie po dosłownie 1,5h. Opcja numer dwa, jest dedykowana dla osób o nieco mniejszym zasobie czasowym. Wystarczy od Trzech Świnek zejść w stronę Mokrej Przełęczy (czyli nieco przed siebie) i odbić w lewo. Po 17 minutach dotrzecie do kolejki krzesełkowej, która zwiezie Was bezpośrednio pod czarny szlak.

Opcja numer trzy jest najbardziej czasochłonna. Zajmie Wam ona około 2,5h. Najpierw trzeba dotrzeć do Schroniska pod Łabskim Szczytem. Jest tutaj naprawdę przyjemnie, dlatego warto przystanąć na coś słodkiego, choćby na ciasto drożdżowe. Następnie podróż odbywa się już żółtym szlakiem, który doprowadzi Was bezpośrednio pod Muzeum Mineralogiczne. Tutaj trzeba porzucić szlakowe oznaczenia i kierując się w lewo, w otchłań ulicy Uroczej, po 15 minutach dotrzeć na parking i w okolice czarnego szlaku.

Szrenica

Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na stronach bloga wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Pozwoli to nam dalej się rozwijać i tworzyć nowe wpisy. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


Produkty z Górskiej Półki, czyli nasz sklepik


24 komentarze

      • Dzień dobry,
        po przeczytaniu wczoraj waszego bloga o trasach na Śnieżkę dzisiaj weszliśmy żółtym szlakiem , który jest zachwycający jeśli chodzi o widoki szczególnie przy Kotle Wielkiego Stawu, a wróciliśmy niebieskim. Jutro mamy zamiar wejść na Szrenicę. Dziękujemy za bardzo cenne informacje. ?

        • w Karkonoszach można się bardzo łatwo zakochać 🙂 bardzo się cieszymy, że wycieczka się udała! 😉

  1. Witam. Mam pytanie czy możliwa jest taka opcja? Wjechać wyciągiem na Szrenicę i z tego miejsca ruszyć na Trzy Świnki? Czasowo jak by to wyglądało (w jedną stronę)?

    • Śmiało możesz taka wersje wybrać 🙂 Wyjazd na górę zajmuje około 30 minut, ponieważ wyciąg krzesełkowy jest dwuetapowy i w połowie drogi trzeba się przesiąść. Z górnej stacji dojście do Trzech Świnek jest już praktycznie bez przewyższenia i powinien zając około 15stu minut. Zatem łącznie 45 min 😉

  2. Klaudia Konstanty Reply

    Czy szlaki są dobrze oznakowane ? Ile zajmuje wejście na szrenice? Czy amatorzy sobie poradzą? Czy jest ciężko?

    • Szlak jest tutaj bardzo dobrze oznaczony, poza tym szlak wiedzie szeroką sciężkodrogą, wiec jest naprawdę ciężko się tutaj zgubić. Trasa nie jest super męcząca. Z pewnością dacie radę 😉

  3. Czy czerwonym szlakiem że szklarskiej poręby da się wjechać wózkiem sportowym?

    • Odcinek ze Szklarskiej Poręby do Schroniska Kamieńczyk (szczególnie odcinek od Rozdroża pod Kamieńczykiem) jest nieco mało przyjazdy dla wózków. Kamienie, dziury, to potrafi mocno zniechęcić i uprzykrzyć drogę (spójrz na pierwsze dwa zdjęcia). Ale od schroniska trasa diametralnie się zmienia, wiedzie cały czas takim duktem jak na późniejszych zdjęciach. My ten odcinek wnosiliśmy dziecko w nosidełku i byliśmy mega zadowoleni że nie korzystaliśmy z wózka. Teraz jak zerkamy na mapę, nasunęło nam się pytanie czy nie da się dotrzeć do Schroniska Kamieńczyk drogą dojazdową, która znajduje się 750 metrów za parkingiem dedykowanym dla Wodospadu Kamieńczyk, na Szosie Czeskiej. W ten sposób uniknęlibyście kłopotliwego odcinka. Ale tutaj nie wiemy jak jest z parkingiem.

  4. Cześć. Zamierzamy iść jutro na Szrenicę i mamy pytanie od której godziny można podjechać na parking jakbyśmy chcieli zacząć od parkingów przy ski arena Szrenica? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • jeśli nas pamięć nie myli, to opłatę za miejskie parkingi wznosi się w automatach postawionych obok. Niestety trudno nam się wypowiedzieć na temat prywatnych miejsc postojowych

  5. Chciałabym zjechać że Szrenicy pierwszym etapem a potem zejść pieszo. Jaki szlak wybrać aby dojść do SKI Arena?

    • najrozsądniejszej będzie wybrać najpierw zielony szlak do Wysokiego Mostu i tutaj odbić czarnym szlakiem w prawo. Całość powinna zająć około 45 minut 🙂

  6. Planuję wejść na Szrenicę po drodze zaliczając wodospad Kamieńczyka. Natomiast ze Szrenicy chciałabym zjechać wyciągiem. Czy bliety na wyciąg można kupić na szczycie, czy tylko w kasach na dole?

    • taką informację znaleźliśmy na stronie SKI Arena Szrenica: „Bilety można tez nabyć na górnej stacji oraz na stacjach przesiadkowych – u obsługi kolei”, wiec powinno się udać 🙂

    • Już zazdrościmy, wrzesień bywa magiczny w Karkonoszach, choć pogoda potrafi płatać tutaj wtedy figle. Gdyby w Karkonoszach było kiepsko, to proszę pamiętać o sąsiednich Górach Izerskich i Rudawach Janowickich, w których może akurat aura będzie dużo łaskawsza. Życzymy udanego urlopu 🙂

  7. Szrenica to nie jest moja najszczęśliwsza góra – zimą złapała potworna zamieć ze śniegiem po pas i zerową widocznością (ale przynajmniej miałam okazję spać w schronisku po raz pierwszy :)) a zaledwie kilka dni temu pogoda uprzykrzyła życie, od wodospadu również zero widoków, na poziomie oczu mleczna ściana mgły. Na szczycie niestety też nic nie było widać. 🙁 Może za trzecim razem się uda. 🙂

    • trzymamy kciuki i oby trzecie podejście okazało się szczęśliwe 🙂 u nas w takim rankingu króluje Barania Góra. Ilekroć się tam wybierzemy, to nic ze szczytu ujrzeć nie możemy 🙂

  8. Podziwiam Waszą cierpliwość w odpowiadaniu na komentarze. 99% pytań to minuta szukania w Google lub na mapie. Bałabym się takich bezradnych ludzi puszczać w góry ?

  9. Czy wyprawa ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę z dziećmi 5/8 lat które wcześniej nie były w górach to nie jest za duże wyzwanie ? 😉
    Liczę na to, że zarażę je swoją miłością do gór a nie zrażę 😉
    Pozdrawiam i dziękuję za ten blog, będzie nam pomocny jak w piątek dotrzemy na miejsce 🙂

Write A Comment