Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Szrenica Szlak ze Szklarskiej Poręby

Szrenica jest szczytem zlokalizowanym w zachodnich Karkonoszach, tuż nad Szklarską Porębą. Wysoka na 1361 m, znacząco góruje nad miastem i dzięki swojemu położeniu, oferuje rewelacyjną panoramę na okolicę. A jest co podziwiać! Z jednej strony, jak na dłoni, widać Kotlinę Jeleniogórską, Izery, a z drugiej wzrok śmiało można zakotwiczyć na czeskich Karkonoszach. Wycieczka na szczyt nie należy do specjalnie trudnych, a oferuje w zamian całkiem sporo. Jeśli spędzacie urlop w okolicy, koniecznie się tutaj wybierzcie!

Szczyt Szrenicy nieco wystaje ponad główny karkonoski grzbiet, co jest szczególnie widoczne z drugiej strony, od Mokrej Przełęczy. Stąd też łatwiej będzie Wam również dojrzeć na wschodnich szrenickich zboczach dość spore rumowisko. To granit karkonoski, który uległ wietrzeniu, a dziś porastają go żółtozielone porosty. A natomiast z daleka, przywodzi uważnym obserwatorom skojarzenia ze szronem. I tak dotarliśmy do najbardziej prawdopodobnej genezy nazwy tego szczytu. Alternatywna teoria wskazuje, że zimą skały i drzewa pokrywa szadź, czyli szreń.

Szrenica Parking – Gdzie Zostawić Samochód

Podobnie jak w przypadku Wodospadu Kamieńczyka, samochód możecie zostawić albo przy Szosie Czeskiej, albo na którymś parkingu w okolicy Ski Arena Szrenica. I wydaje się, że ta druga opcja jest dużo rozsądniejsza. Bo gdybyście postanowili na Szrenicy, że zjeżdżacie w dół kolejką lub też nieco wydłużacie wycieczkę i wracacie przez Schronisko pod Łabskim Szczytem, to dużo bliżej będzie Wam do samochodu zaparkowanego w okolicy Ski Arena Szrenica. Opłata za parking na Czeskiej Szosie to 20 pln za dzień, natomiast w drugiej opcji 10/15pln na parkingach prywatnych.

Wodospad Kamienczyka Szlak
Wodospad Kamienczyka

Czerwony Szlak na Szrenicę

Odcinek szlaku do Wodospadu Kamieńczyka opisaliśmy tutaj. Jeśli interesuje Was wizyta w Wąwozie Kamieńczyka i obejrzenie wodospadu z poziomu zero, to zerknijcie na nasz wpis. Po krótce, jeśli wyruszycie czerwonym szlakiem, to dotrzecie pod schronisko po 40 minutach. Jeśli natomiast czarnym, to po 47 minutach, krocząc od połowy również czerwonym. Dopiero nieco ponad Schroniskiem Kamieńczyk, przyjdzie Wam kupić bilety do Karkonoskiego Parku Narodowego. Dużym ułatwieniem jest możliwość zapłaty gotówką oraz kartą. Stąd do Schroniska na Hali Szrenickiej dzieli Was 1h 10 min spaceru.

Szlak na Szrenicę
Szrenica

Dla wielu osób pewnym zaskoczeniem może być fakt, że aż do Schroniska na Hali Szrenickiej przyjdzie spacerować po kostce, kamiennej lub betonowej. Nie jest to super komfortowa opcja, ale trasa, mimo to, jest całkiem przyjemna i umyka szybko. Do tego prędko pojawią się widoki, głównie na Góry Izerskie, które spoglądać na Was będą zza pleców. Hala Szrenicka jest wysokogórską łąką torfową, która rozciąga się po obu stronach głównego grzbietu Karkonoszy. Z końcem XVIII wieku na jej środku powstała chata pasterska zwana Nową Śląską Budą, sporadycznie nazywana również Kranichbaude. Bardzo szybko chata ta została przekształcona w gospodę i następnie w znane nam dziś Schronisko na Hali Szrenickiej. Jeśli bryła jeszcze jakoś przykuwa naszą uwagę, to niestety w środku nie można odnaleźć górskiego klimatu. Aczkolwiek zawsze warto wejść do środka na gorącą herbatę 😉

Schronisko na Hali Szrenickiej
Szrenica
Schronisko na Hali Szrenickiej
Szrenica Schronisko

Szrenica Trzy Świnki Karkonosze

I teraz zaczyna sią najciekawszy fragment wycieczki. Wiele osób po dotarciu do pierwszego schroniska zawraca w kierunku Szklarskiej Poręby. A warto poświęcić dodatkowe 30 minut, aby dotrzeć do grupy zamczysk skalnych, czyli do uroczych Trzech Świnek. Znajdują się one na południowych stokach Szrenicy, tuż na początku Drogi Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Skałki zbudowane z granitu porfirowatatego, sięgają wysokości prawie 8 metrów. Granit budujący Trzy Świnki powstał w plejstocenie, a późniejsze, wiejące przez tysiąclecia wiatry i inne procesy erozyjne, doprowadziły skałki do formy, którą obecnie możemy podziwiać.

Choć nam bardziej podoba się mniej oficjalna wersja, według której jako pomocnik do wypasu świń, przyjął się Liczyrzepa, tutejszy Duch Gór. Jednak pech chciał, że gospodarz i właściciel świń był człowiek chciwym. Nie chciał on wypłacić należnej pensji, a świnie ukrył. Jednak Duch Gór przywiódł gospodarza do miejsca skrycia trzody. Pochwycił świnie, następnie nadął je aż pękły i zamienił w kamień. Chyba jednak warto być uczciwym 😉

Schronisko Szrenica
Trzy Świnki Karkonosze
Trzy Świnki Karkonosze

Powrót do Szklarskiej Poręby

Dosłownie 100 metrów za Trzema Świnkami, znajduje się odbicie do Schroniska na Szrenicy. Odbicie wyrysowane na mapach jako ścieżka ma w rzeczywistości oficjalne oszlakowanie. To najszybsza opcja dotarcia do drugiego tutejszego schroniska. Oczywiście możecie cofnąć się po swoich śladach i zawitać w schroniskowe progi po 17 minutach. Zatem jaka będzie teraz najlepsza opcja powrotu do samochodu lub kwatery?

  • Powrót po swoich śladach, dzięki czemu zameldujecie się przy samochodzie po dosłownie 1,5h.
  • Opcja numer dwa, jest dedykowana dla osób o nieco mniejszym zasobie czasowym. Wystarczy od Trzech Świnek zejść w stronę Mokrej Przełęczy (czyli nieco przed siebie) i odbić w lewo. Po 17 minutach dotrzecie do kolejki krzesełkowej, która zwiezie Was bezpośrednio pod czarny szlak.
  • Opcja numer trzy jest najbardziej czasochłonna. Zajmie Wam ona około 2,5h. Najpierw trzeba dotrzeć do Schroniska pod Łabskim Szczytem. Jest tutaj naprawdę przyjemnie, dlatego warto przystanąć na coś słodkiego, choćby na ciasto drożdżowe. Następnie podróż odbywa się już żółtym szlakiem, który doprowadzi Was bezpośrednio pod Muzeum Mineralogiczne. Tutaj trzeba porzucić szlakowe oznaczenia i kierując się w lewo, w otchłań ulicy Uroczej, po 15 minutach dotrzeć na parking i w okolice czarnego szlaku.
Szrenica
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 6   Average: 3.7/5]

5 komentarzy

  1. Witam. Mam pytanie czy możliwa jest taka opcja? Wjechać wyciągiem na Szrenicę i z tego miejsca ruszyć na Trzy Świnki? Czasowo jak by to wyglądało (w jedną stronę)?

    • Śmiało możesz taka wersje wybrać 🙂 Wyjazd na górę zajmuje około 30 minut, ponieważ wyciąg krzesełkowy jest dwuetapowy i w połowie drogi trzeba się przesiąść. Z górnej stacji dojście do Trzech Świnek jest już praktycznie bez przewyższenia i powinien zając około 15stu minut. Zatem łącznie 45 min 😉

  2. Klaudia Konstanty Reply

    Czy szlaki są dobrze oznakowane ? Ile zajmuje wejście na szrenice? Czy amatorzy sobie poradzą? Czy jest ciężko?

Write A Comment