Tarnica Najwyższy
Szczyt w Polskich Bieszczadach
– Parking w Wetlinie kosztuje 16 pln
– W sezonie z Ustrzyk Górnych do Wetliny kursują busy
– Wejście na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest płatne
Tarnica to najwyższy szczyt w Bieszczadach po polskiej stronie i liczy 1346 m. Turyści wybierają się tutaj, nie tylko z uwagi na wysokość, ale przede wszystkim na widoki. Z uwagi na fakt, że wyżej w polskich Bieszczadach się da, Tarnica znalazła swoje miejsce w Koronie Gór Polski. Potwierdzeniem zdobycia szczytu będzie pieczątka, która możecie dostać w kasie Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz oczywiście zdjęcie ze szczytu. Natomiast po drugiej stronie granicy wznosi się najwyższy szczyt całych Bieszczad czyli Pikuj, zwany również Huśla przez który niegdyś przebiegała granica Państwa Polskiego. Jak zorganizować wyjazd w Bieszczady Ukraińskie – Klik.
Tarnica – Który Szlak Wybrać?
Istnieje spore prawdopodobieństwo, że trafiliście w Bieszczady na dłużej niż na jedno popołudnie. Dlatego próbując zoptymalizować wyjazd i trafić we wszystkie najpiękniejsze bieszczadzkie szlaki, proponujemy rozpocząć spacer we wsi Wołosate. Nie bez uwagi pozostaje również logistyka, ponieważ wychodząc z Wołosatego, bardzo łatwo można później wrócić do punktu startu. Natomiast jeśli zdecydujecie się na spacer z Ustrzyk, czerwonym szlakiem przez Szeroki Wierch, to będziecie potrzebowali około 3h 15 min na szczyt plus powrót.
Kolejnym krokiem przy wyborze szlaku na Tarnicę będzie decyzja, czy będąc już w Wołosatem zdecydujecie się na ponad 6h pętlę przez Halicz i Rozsypaniec, czy jednak wolicie krótki, bezpośredni spacer niebieskim szlakiem na szczyt i powrót. Warto zawczasu zdecydować się na jedną z opcji, ponieważ pętla jest dość forsowna i warto wrzucić do plecaka więcej prowiantu.
– Tarnica szlak z Ustrzyk Górnych.
Czas: 3h 15 min, Dystans: 8,1 km, Przewyższenie: 741 m + powrót. Kolor Czerwony – Trasa: Ustrzyki Górne – Szeroki Wierch – Przełęcz pod Tarnicą – Tarnica
– Niebieski szlak z Wołosatego:
Czas: 2h 05 min, Dystans: 4,3 km, Przewyższenie: 610 m + powrót. Trasa: Wołosate – Przełęcz pod Tarnicą – Tarnica
– Tarnica szlak czerwony z Wołosatego:
Czas: 5h 05 min, Dystans: 14,6 km, Przewyższenie: 861 m + powrót. Trasa: Wołosate – Przełęcz Bukowska – Rozsypaniec – Halicz – Przełęcz Goprowska – Przełęcz pod Tarnicą – Tarnica
Wołosate Dojazd oraz Parking
W sezonie dość licznie kursują busy z centrum Ustrzyk Górnych. Gdy ich zabraknie, możecie zdecydować się na wątpliwej przyjemności 6 km spacer lub stopowanie. Jeśli przyjedzie samochodem, to duży parking znajduje się po prawej stronie, około 500 metrów przed kasami Parku. Opłata za cały dzień postoju wynosi 16 pln. Niektórzy decydują się, aby pozostawić samochód gdzieś na poboczu. Nie ma zakazu, są jedynie tablice ostrzegawcze, że nie nikt nie odpowiada za tak pozostawiony samochód. Takich miejsc jednak nie ma za wiele i szybko się zapełniają.
Wołosate Tarnica Najkrótszy Szlak na Tarnicę
Trasa: Wołosate – Przełęcz pod Tarnicą – Tarnica. Czas: 3h 10, Dystans: 8,7 km, Przewyższenie: 612 m
Gdy już opłacicie bilety wstępu do BPN, polecamy podejść jeszcze 20 metrów wzdłuż asfaltu i wejść na kilka chwil na niewielki cmentarz. Niegdyś znajdowała się tutaj również cerkiew z roku 1872, pod wezwaniem wielkiego męczennika Dymitra. Po II wojnie światowej mieszkańców przesiedlono, a wieś wraz ze świątynią spalono. Dziś obok malutkiego cmentarza, na którym znajdziecie kilka krzyży, odnajdziecie również zrekonstruowaną studnię. Ma ona przypominać o tym, że niegdyś znajdowała się tutaj całkiem spora wieś. Studnia klimatycznie komponuje się z widocznym za nią bieszczadzkim grzbietem, na którym z łatwością dostrzeżecie Tarnicę. Powrót do właściwego niebieskiego szlaku to dosłownie 30 metrów na skos w lewo.
Bieszczady Bilet Wstępu do Parku w okolicy Tarnicy – 7 pln
Natomiast jeśli zdecydujecie się na pętle przez Halicz, to w naszej opinii najlepiej ją przespacerować w kierunku odwrotnych to ruchu wskazówek zegara, czyli kontynuować spacer dalej na wschód, asfaltem. Po pierwsze dlatego, że początkowy 2,5h odcinek na Przełęcz Bukowską wiedzie praktycznie cały czas asfaltową drogą i lepiej go ugryźć na początku. Oraz dlatego, że spacerując w takim kierunku widoki są dużo przyjemniejsze dla oka. W naszej opinii jest to najpiękniejszy bieszczadzki szlak! Jego opis pojawi się wkrótce. Natomiast teraz zapraszamy do wariantu z niebieskim szlakiem. Przed Wami widok na wprost, w prawo i za siebie.
Szlak na Tarnicę bardzo szybko dochodzi do granicy lasu i zaczyna się stromo wspinać. Są tutaj tablice informacyjne, ławeczki. Świetne miejsce na drugie śniadanie. Można przyjąć, że w połowie drogi pojawi się drewniana wiata, tabliczki potwierdzają też, że do szczytu pozostaje godzina drogi. Na około 30 min przed szczytem szlak wychodzi z lasu. Pięknie widać Szeroki Wierch po lewej, przełęcz oraz sama Tarnica uśmiecha się do nas szeroko. Choć dobrze wypatrujcie krzyża na szczycie, bo perspektywa płata tutaj figle. Minusem dalszej trasy z pewnością będą schody, które nieco wybijają z rytmu.
Tarnica Szczyt Trzech Krzyży
Tarnica jest bardzo przyjemnym widokowym szczytem. Przy dobrej pogodzie można dostrzec Tatry, ukraińskie Gorgany, czy też rumuńskiego Pietrosula Rodnei w Górach Rodniańskich. Takie dalekie obserwacje z pewnością robią wrażenie. Jest też oczywiście Połonina Caryńska oraz spora część bieszczadzkich szczytów. Nazwa szczytu pochodzi od rumuńskiego słowa „tarnita”, które oznacza siodło. I tak, z uwagi na wygląd pierwotnie nazywana była przełęcz pod szczytem, rozdzielająca Tarnicę od Szerokiego Wierchu. Na wierzchołku odnajdziecie kilka ław oraz metalowy krzyż. Ma on 8,5 metra wysokości, waży pół tony i jest trzecim takim obiektem stojącym w tym miejscu. Pierwszy został ustawiony w roku 1979 i po pewnym czasie został przeniesiony na nieodległy Halicz. W jego miejsce pojawiła się większa konstrukcja, która jednak poległa w sporze z wichurą. Natomiast obecny krzyż został umieszczony w roku 2000.
Droga powrotna na parking zajmie Wam ok godziny. Jeśli zdecydujecie się maszerować widokową graniówką do Ustrzyk Górnych to 2h. Spacer przez Bukowe Berdo do Widełek zajmie Wam 3,5 h a pętla przez Halicz 4h.
Informacje Praktyczne
– Tarnica – najszybsza trasa wiedzie niebieskim szlakiem z Wołosatego
– Najpiękniejszy Szlak na Tarnicę prowadzi przez Halicz oraz Rozsypaniec
– Tarnica to najwyższy szczyt w Bieszczadach po polskiej stronie – jest wysoka na 1346 m
– Bieszczady bilet wstępu – w rejonie Tarnicy kosztuje 7 pln. Cennik tutaj
– Parking Bieszczady Wołosate: 16 pln
– Z centrum Ustrzyk Górnych pod szlak na Tarnicę, w sezonie kursują busy
– Pogoda Bieszczady Tarnica – kliknij tutaj oraz tutaj
– Bieszczady najpiękniej prezentują się jesienią 🙂
Panorama z Tarnicy
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
3 komentarze
Bylem w Bieszczadach co Roku od klasy 1-szej LO do 3-CV iego Roku studiow Dzieci mam juz odchowane,wnuki sie rodza,czas pokazac I’m Polske -na stale miezkam w Wielkiej Brytanii.Moi przodkowie pochodza za Szkocji,z okolic Inverness
a my czekamy żeby czasy się uspokoiły i żeby naszemu synowi pokazać Szkocję, do której mamy szaloną słabość. Przepiękna kraina, pozdrawiamy pięknie!
Dzięki, pomocny artykuł. Wyjątkowe zdj. Cmentarza… i jeszcze jedno, wspaniały blog. Czytam może jakiś artykuł raz na pół roku, ale zawsze pomaga mi to podjąć decyzje o sposobie wędrówki. Wspaniale, postanawiam Was wesprzeć na zrzutce. Pozdrawiam