Tarnica Najwyższy Szczyt Bieszczad

Tarnica jest najwyższym bieszczadzkim szczytem po polskiej stronie i liczy 1346 m. Turyści wybierają się tutaj, nie tylko z uwagi na wysokość, ale przede wszystkim na widoki. Z uwagi na fakt, że wyżej w polskich Bieszczadach się da, Tarnica znalazła swoje miejsce w Koronie Gór Polski. Potwierdzeniem zdobycia szczytu będzie pieczątka, która możecie dostać w kasie Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz oczywiście zdjęcie ze szczytu. Natomiast po drugiej stronie granicy wznosi się najwyższy szczyt całych Bieszczad czyli Pikuj, zwany również Huśla przez który niegdyś przebiegała granica Państwa Polskiego. Jak zorganizować wyjazd w Bieszczady Ukraińskie piszemy tutaj.

Tarnica

Tarnica, ile się idzie, który wybrać szlak?

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że trafiliście w Bieszczady na dłużej niż na jedno popołudnie. Dlatego próbując zoptymalizować wyjazd i trafić we wszystkie najpiękniejsze bieszczadzkie szlaki (o których piszemy tutaj), proponujemy rozpocząć spacer we wsi Wołosate. Nie bez uwagi pozostaje również logistyka, ponieważ wychodząc z Wołosatego, bardzo łatwo można później wrócić do punktu startu. Natomiast jeśli zdecydujecie się na spacer z Ustrzyk, czerwonym szlakiem przez Szeroki Wierch, to będziecie potrzebowali około 3h 15 min na szczyt plus powrót.

Kolejnym krokiem przy wyborze szlaku będzie decyzja, czy będąc już w Wołosatem zdecydujecie się na ponad 6h pętlę przez Halicz i Rozsypaniec, czy jednak wolicie krótki, bezpośredni spacer niebieskim szlakiem na szczyt i powrót. Warto zawczasu zdecydować się na jedną z opcji, ponieważ pętla jest dość forsowna i warto wrzucić do plecaka więcej prowiantu.

   • Czerwony szlak z Ustrzyk G. przez Szeroki Wierch: Czas: 3h 15 min, Dystans: 8,1 km, Przewyższenie: 741 m + powrót
   • Niebieski szlak z Wołosatego: Czas: 2h 05 min, Dystans: 4,3 km, Przewyższenie: 610 m + powrót
   • Czerwony szlak z Wołosatego: Czas: 5h 05 min, Dystans: 14,6 km, Przewyższenie: 861 m + powrót

Tarnica Dojazd oraz Parking

W sezonie dość licznie kursują busy z centrum Ustrzyk Górnych. Gdy ich zabraknie, możecie zdecydować się na wątpliwej przyjemności 6 km spacer lub stopowanie. Jeśli przyjedzie samochodem, to duży parking znajduje się po prawej stronie, około 500 metrów przed kasami Parku. Opłata za cały dzień postoju wynosi 16 pln. Niektórzy decydują się, aby pozostawić samochód gdzieś na poboczu. Nie ma zakazu, są jedynie tablice ostrzegawcze, że nie nikt nie odpowiada za tak pozostawiony samochód. Takich miejsc jednak nie ma za wiele i szybko się zapełniają.

Najkrótszy Szlak na Tarnicę

Czas: 3h 10, Dystans: 8,7 km, Przewyższenie: 612 m

Gdy już opłacicie bilety wstępu do BPN, polecamy podejść jeszcze 20 metrów wzdłuż asfaltu i wejść na kilka chwil na niewielki cmentarz. Niegdyś znajdowała się tutaj również cerkiew z roku 1872, pod wezwaniem wielkiego męczennika Dymitra. Po II wojnie światowej mieszkańców przesiedlono, a wieś wraz ze świątynią spalono. Dziś obok malutkiego cmentarza, na którym znajdziecie kilka krzyży oraz kamienie polne jako nagrobki, odnajdziecie zrekonstruowaną studnię. Ma ona przypominać o tym, że niegdyś znajdowała się tutaj całkiem spora wieś. Studnia bardzo klimatycznie komponuje się z widocznym za nim bieszczadzkim grzbietem, na którym z łatwością dostrzeżecie właśnie Tarnicę. Powrót do właściwego niebieskiego szlaku to dosłownie 30 metrów na skos w lewo.

Natomiast jeśli zdecydujecie się na pętle przez Halicz, to w naszej opinii najlepiej ją przespacerować w kierunku odwrotnych to ruchu wskazówek zegara, czyli kontynuować spacer dalej na wschód, asfaltem. Po pierwsze dlatego, że początkowy 2,5h odcinek na Przełęcz Bukowską wiedzie praktycznie cały czas asfaltową drogą i lepiej go ugryźć na początku. Oraz dlatego, że spacerując w takim kierunku widoki są dużo przyjemniejsze dla oka. W naszej opinii jest to najpiękniejszy bieszczadzki szlak! Jego opis pojawi się wkrótce. Natomiast teraz zapraszamy do wariantu z niebieskim szlakiem. Przed Wami widok na wprost, w prawo i za siebie.

Tarnica

Szlak bardzo szybko dochodzi do granicy lasu i zaczyna się stromo wspinać. Są tutaj tablice informacyjne, ławeczki. Świetne miejsce na drugie śniadanie. Można przyjąć, że w połowie drogi pojawi się drewniana wiata, tabliczki potwierdzają też, że do szczytu pozostaje godzina drogi. Na około 30 min przed szczytem szlak wychodzi z lasu. Pięknie widać Szeroki Wierch po lewej, przełęcz oraz Tarnicę. Choć dobrze wypatrujcie krzyża na szczycie, bo perspektywa płata tutaj figle. Minusem dalszej trasy z pewnością będą schody, które nieco wybijają z rytmu.

Tarnica

Szczyt Trzech Krzyży

Tarnica jest bardzo przyjemnym widokowym szczytem. Przy dobrej pogodzie można dostrzec Tatry, ukraińskie Gorgany, czy też rumuńskiego  Pietrosula Rodnei w Górach Rodniańskich. Takie dalekie obserwacje z pewnością robią wrażenie. Nazwa szczytu pochodzi od rumuńskiego słowa „tarnita”, które oznacza siodło. I tak, z uwagi na wygląd pierwotnie nazywana była przełęcz pod szczytem, rozdzielająca Tarnicę od Szerokiego Wierchu. Na wierzchołku odnajdziecie kilka ław oraz metalowy krzyż. Ma on 8,5 metra wysokości, waży pół tony i jest trzecim takim obiektem stojącym w tym miejscu. Pierwszy został ustawiony w roku 1979 i po pewnym czasie został przeniesiony na nieodległy Halicz. W jego miejsce pojawiła się większa konstrukcja, która jednak poległa w sporze z wichurą. Natomiast obecny krzyż został umieszczony w roku 2000. 

Droga powrotna na parking zajmie Wam ok godziny. Jeśli zdecydujecie się maszerować widokową graniówką do Ustrzyk Górnych to 2h. Spacer przez Bukowe Berdo do Widełek zajmie Wam 3,5 h a pętla przez Halicz 4h.

Tarnica

Informacje praktyczne

 • Najszybsza trasa wiedzie niebieskim szlakiem z Wołosatego
 • Najpiękniejsza przez Halicz oraz Rozsypaniec
 • Bilet wstępu do BDPN w rejonie Tarnicy kosztuje 7 pln. Cennik tutaj
 • Parking Wołosate 16 pln
 • Z centrum Ustrzyk Górnych pod szlak w sezonie kursują busy
Tarnica
Tarnica
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów:7    Średnia:5/5]

Write A Comment