Tatry Słowackie
Informacje Praktyczne

– Wejście na teren TANAP jest bezpłatne
– Pamiętajcie o ubezpieczeniu w Tatrach Słowackich
– Numer alarmowy 18 300
– Szlaki powyżej schronisk są zamknięte w okresie zimowym (od 1 listopada do 15 czerwca)
– Rozkład jazdy słowackich autobusów oraz elektriczki możecie sprawdzić tutaj
– Tatry Słowackie Parkingi – przeważnie kosztują około 6 € za dzień postoju

Tatry Słowackie pełne są pasjonujących i tajemniczych zakątków, wartych odwiedzenia i wylania litrów potu. Czy warto zapuszczać się nieznane? Jeśli szybko spojrzycie na mapę, wówczas zobaczycie, że obszarowo w Polsce mamy raptem niepełną ćwiartkę całych Tatr. Reszta znajduje się u naszego sąsiada. Szczególnie można pozazdrościć Słowakom części Tatr Wysokich, gdzie ulokowała się większość tatrzańskich tuzów z Gerlachem, Wysoką, czy Durnym Szczytem. A i niestety pechowo dla nas, całe Tatry Bielskie znalazły swoje miejsce w słowackiej krainie. Poniżej odnajdziecie kilka informacji praktycznych dotyczących spaceru po słowackich Tatrach, jak również odnośniki prowadzące ku szczegółowym relacjom. W zależności od interesującej Was perspektywy, proszę wybierzcie odpowiednią zakładkę. Lista opisanych tras zostanie z czasem poszerzona o kolejne wyjazdy.

Jak Dojechać w Tatry Słowackie?

Jeżeli wybieracie się samochodem, to temat nie jest specjalnie skomplikowany, choć może okazać się nieco czasochłonny. Czas dotarcia samochodem z Zakopanego do Starego Smokowca to 1h a pod szlak prowadzący na Krywań już 1,5 h. Szczęśliwie nie będą Wam potrzebne winiety, a nawigacja zgrabnie zaprowadzi Was do celu. Przeważnie opłaty za parking w okolicach Tatr Wysokich wynoszą przeważnie 6 € za dzień postoju. W Tatrach Bielskich parking Strednica w okresie letnim jest bezpłatny. Natomiast po stronie zachodniej Tatr, na parkingu Spálená (punkt wyjścia w rejon Rohaczy) opłata wynosi 3 €.

Jeżeli podróżujecie komunikacją publiczną i Waszym celem są Tatry Bielskie lub Wysokie to najwygodniej skorzystać z autobusów firmy Strama. Autobusy kursują na trasie Zakopane – Stary Smokowiec – Poprad, a bilety w sezonie warto kupić z wyprzedzeniem. Trasę tę możecie pokonać również na raty. Najpierw busem na przejście graniczne (wszystkie busy jadące do Morskiego Oka – rozkład tutaj), przejść pieszo granicę przez niebieski mostek i po drugiej stronie (ok 100 m. dalej po prawej stronie) odnajdziecie przystanek słowackich autobusów, którymi dotrzecie do Starego Smokowca. Szlaki wysunięte bardziej na zachód od Starego Smokowca (choćby w rejonie Szczyrbskiego Jeziora) wymagają dodatkowej podróży słynną elektriczką. Pamiętajcie, że wskakując na pokład kolejki musicie mieć ze sobą bilety. Możecie je nabyć w automatach, w kasach dworcowych lub przez Internet.

Tatry Bielskie
Tatry Bielskie
sławkowski szczyt trasa
Szlak na Sławkowski Szczyt

Warto jeszcze nadmienić, że z Krakowa do Starego Smokowca kursuje również FlixBus, ale na dzień dzisiejszy godziny są mało tatrzańskie. Jednak warto co jakiś czas zerkać na stronę przewoźnika, bo może godziny zostaną zmodyfikowane. Dojazd komunikacją publiczną w słowacką część Tatr Zachodnich szczęśliwie jest możliwy dzięki firmie ZebraBus (kursy do Zuberca). Ewentualnie pozostaje samochód lub przebicie się na słowacką część polskimi szlakami.

– Autobusy Strama: Kliknij Tutaj
– Autobusy Zebra – Kliknij Tutaj
– Wyszukiwarka połączeń po Słowacji: Kliknij Tutaj
– Bilety na Elektriczke online – Kliknij Tutaj

Tatry Słowackie
Przełęcz Rohatka

Tatry Słowackie Szlaki

W naszej tabeli uwzględniliśmy takie parametry jak lokalizacja, trudność szlaku, jego urodę oraz całościowy czas potrzebny do przebycia trasy. Domyślamy się, że nasze oceny co do trudności szlaków oraz ich walorów estetycznych są ocenami niezmiernie subiektywnymi i wiele osób z nami w mniejszym lub większym stopniu się nie zgodzi. Zdajemy sobie również sprawę, że nie uwzględniliśmy wszystkich szlaków po słowackiej stronie, ale odnosimy się do tych, które już przespacerowaliśmy i co do których możemy się wypowiedzieć. Choć niektóre odwiedziliśmy lata temu i musimy je przejść na nowo, aby mogłyśmy mogle je zgrabnie opisać. Jeżeli przeglądacie wpis na telefonie, tablecie – to wygodniej korzysta się z tabeli w wersji horyzontalnej 🙂

TrudnośćUroda szlakuŁańcuchy?CzasOpis szlaku
TATRY BIELSKIE + OKOLICE ŁOMNICY
Tatry Bielskie
24Nie7 h 20 minRELACJA
Jagnięcy Szczyt34TAK10 h 23 minWkrótce
Wielka Świstówka2+3TAK8 h 18 min
OKOLICE STAREGO SMOKOWCA
Lodowa Przełęcz23TAK9 h  34 minWkrótce
Czerwona Ławka55TAK9 h 18 minRELACJA
Rohatka45TAK9 h 04 minRELACJA
Sławkowski Szczyt24Nie9 h 14 minRELACJA
Mała Wysoka34TAK8 h 55 minRELACJA
OKOLICE SZCZYRBSKIEGO JEZIORA
Rysy35TAK8 h 20 minRELACJA
Koprowy Wierch25Nie7 h 45 minRELACJA
Bystra Ławka2+3TAK7 h 15 minWkrótce
Przednie Solisko23+Nie4 h 40 minWkrótce
Krywań34Nie7 h 35 minRELACJA
TATRY ZACHODNIE
Bystra i Błyszcz23+Nie10 h 35 minWkrótce
Rohacze4+5TAK8 h 50 minRELACJA
Banikow55TAK8 h 49 minWkrótce
Salatin24Nie8 h 50 min
Rohacze lancuchy
Grań Rohaczy w Tatrach Zachodnich

Pamiętajcie o Ubezpieczeniu w Tatry Słowackie

To, czym najbardziej odróżnia Tatry Słowackie od Polskich, to podejście w kwestii ubezpieczenia. Wejście do Parku Narodowego po drugiej strony granicy jest bezpłatne, jednak Słowacy każą sobie słono płacić za najdrobniejszą akcje ratunkową w górach. Ważne, aby przed wyjazdem ubezpieczyć się na taką okoliczność.

Koszt takiej inwestycji to raptem kilka złotych za każdy dzień pobytu w górach. Taką operację możecie śmiało dokonać jeszcze w domu na kilka chwil przed wyruszeniem w drogę, przez internet. Sami najczęściej korzystamy z usług słowackiego Union. Strona co prawda jest po słowacku, ale chrome daje sobie radę z tłumaczeniem.

Czerwona Ławka łańcuchy
Czerwona Ławka w Tatrach Słowackich

Warto również wspomnieć, że Słowacy zamykają szlaki powyżej schronisk że na okres zimowy, od 1 listopada do 15 czerwca. Wyjątkiem jest jedynie spacer na Skrajne Solisko. W ramach ciekawostek, możemy wspomnieć, że na Słowacji nie spotkacie szlaków w kolorze czarnym. Po za tym kolorystka szlaków nie odbiega od tej spotykanej w Polsce. I tylko przypominamy – kolor znakowań nie ma żadnego odzwierciedlenia w jego trudności.

Do planowania tras w domu oraz nawigowania się w terenie możemy śmiało polecić mapy.cz – jest to bardzo dobra aplikacja, która po uprzednim ściągnięciu map na telefon działa offline, wraz z lokalizacją oraz na bieżąco może przeliczać czas do celu.

Rohacze
Rohacki Koń – Grań Rohaczy w Tatrach Zachodnich
Rohatka szlak
Przełęcz Rohatka
Krywań szlak
Szlak na Krywań

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

5 komentarzy

 1. Świetny blog. Bardzo przydatne opisy i rady.
  Z górskim HEJ !!!!

  • Z tym ubezpieczeniem górskim chyba co najmniej od 2022 roku się sporo zmieniło. Z domu przez Internet niby się da wykupić (strona HZS.sk kieruje do ubezpieczalni (poistinie)), ale formularze do wypełnienia wymagają podania np. słowackiego „PESELa” i mamy pozamiatane. Co ciekawe ja 14 lat temu bez problemu kupiłem takie ubezpieczenie przez Internet (14 lat temu!). Ale jednak nie jest to duży problem – w każdej lokalnej informacji turystycznej można takie ubezpieczenie wykupić za gotówkę (też grupowe dla maks. 5 osób). Wczoraj kupowałem takie ubezpieczenie w IT w Sztyrbskim Plesie, dla 2 osób, 7 dni to 14 euro.

 2. Witam, nurtuje mnie podany przez Was czas wejścia na Jagnięcy Szczyt – półtorej godziny krótszy od podawanego przez mapy.cz przy chyba najkrótszej mozliwej trasie z Białej Wody. Jaki macie patent na wejście w tak krótkim czasie?

  • Hej, mapy.cz często podają sporo wyższy czas przejścia względem mapy turystycznej, ot cała tajemnica 😉

 3. Hej Zające
  Bardzo cenie i lubię Waszego bloga…korzystam z uwag..
  Jedna uwaga.. uaktualniajcie niektóre informacje..np o autobusach Strama
  Linia do Popradu została zlikwidowana już lata temu
  Pozdrawiam

Write A Comment