Teplickie Skały

 

Teplickie Skały – baśniowy spacer

Czas: 3h ze zdjęciami; Dystans: 5,8 km; Przewyższenie: 510 m; Mapa: tutaj

Teplickie Skały są nieco mniej znane niż nieodległy Adrspach, dzięki czemu jest tutaj zdecydowanie mniej turystów. Skały są równie wysokie, a szczeliny między nimi wąskie. Królują tu tajemniczo zielone korytarze porośnięte mchem, zapowiadając intrygującą przechadzkę. Co ciekawe, oba Skalne Miasta można połączyć w jedną, całodniową wycieczkę.

 
Teplickie Skały
 

Teplickie Skały Dojazd

Dojazd samochodem do Teplickich Skał nie powinien nastręczyć większych problemów. Śmiało, możecie wykorzystać do tego przejścia graniczne zlokalizowane za Mieroszowem. Jednak odradzamy proponowaną przez google, najkrótszą drogę przez Zdoňov. Jest tu miejscami naprawdę dość wąsko, i może być problematycznie gdy nadjedzie auto z naprzeciwka. Polecamy raczej przejście graniczne na DK35 (na wschód od Mieroszowa). Będzie dłużej tylko o kwadrans. Dojazd z Wrocławia (przez  Wałbrzych) do Teplickich Skał, nie powinna zająć Wam więcej niż dwie godziny. Co ciekawe, sugerowana droga z Krakowa biegnie najpierw do Wrocławia a później wspomnianym wariantem. Poniższe 6 zdjęcia przedstawiają fragment w okolicach zamku Strzemię.

Teplickie Skały

Teplickie Skały

Teplickie Skały

Teplickie Skały

Teplickie Skały Parking

Dla zmotoryzowanych przygotowano parking tuż obok bram Skalnego Miasta. W sezonie opłata za całodniowy postój samochodu wynosi 50 Koron. Po sezonie, szczęśliwie nikt tej opłaty nie egzekwuje 😊 Nieopodal parkingu (250 m) znajduje się stacja kolejowa. To choćby na wypadek, gdybyście pozostawili samochód przy parkingu w Adrspachu i tutaj kończyli spacer 😊 Z parkingu należy przejść przez wjazdowy most i skręcić w lewo. Traficie z pewnością. Podróż pociągiem pomiędzy stacjami trwa raptem 4 minuty, a rozkład jazdy możecie sprawdzić na poniższej stronie.

Teplickie Skały

Teplickie Skały

Teplickie Skały bilety wstępu

Kasy biletowe ulokowane są tuż za parkingiem. Za wstęp możecie zapłacić w koronach, złotówkach, euro lub po prostu kartą. Wraz z paragonem otrzymacie ulotkę w języku polskim. Broszurka zawiera mapkę oraz krótki opis skał. Polecamy jej lekturę, bo odnajdziecie niej kilka ciekawych informacji. Oprócz biletów możecie tutaj kupić mapy, przewodniki, widokówki oraz coś na ząb (głównie batony plus woda). Bilet zakupiony w tutejszej kasie, jest również ważny tego samego dnia w Adspachu, ale tylko jeśli dotrzecie do niego przez Wilczy Wąwóz.

Teplickie skały czas zwiedzania

Dla turystów przygotowana została trasa poprowadzona niebieskim szlakiem. Jest ona widoczną na mapie powyżej. Trasa jest długa na 5,9 km i zwiedzającym zajmuje do 3 h. Choć jeśli robicie sporo zdjęć, to spokojnie wydłuży się i ponad to 😊 Jeśli klikniecie na mapę, wówczas pojawią się dodatkowe szczegóły. Dużym plusem pozostaje fakt braku większych podejść na trasie. Choć nie ma szans, aby trasę pokonać wraz z wózkiem dziecięcym. Jedynie w grę wchodzi nosidełko lub chusta. Raczej odradzamy dużą pętle, mająca 8 km, widoczną pod linkiem. Jest mniej spektakularna, choć powrót wiedzie „górą” i pomimo pokładanych nadziei, nie ma co liczyć na fascynujące widoki.

Teplickie Skały

Teplickie Skały

Teplickie Skały

Teplickie Skały

Teplickie Skały trasa

Początkowy odcinek to jakby cisza przed burzą. Jest spokojnie, cicho, spaceruje się leśną ścieżką. W prawo odbija żółty szlak prowadzący przez Wilczy Wąwóz do Adrspachu. Jeśli udacie się tędy do drugiego skalnego miasta, wówczas nie będziecie musieli drugi raz uiszczać opłaty za wstęp. Na trasie spotkacie 15 kolorowych tablic informacyjnych, na których znajdziecie liczne ciekawostki dotyczące tutejszych skał, ich eksploracji, mieszkających tutaj dzikich zwierząt oraz roślin. Informacje są podane również w wersji polskojęzycznej. Dodatkowo, trasa jest ubogacona o strzałki orientacyjne, wskazujące co ciekawsze formacje skalne. Nazwy, mniej lub bardziej zabawne, zawsze podane są w kilku językach, w tym również po polsku. Niektóre z nich, pochodzą jeszcze z okresu pierwszych wycieczek w zakamarki Skalnego Miasta. Częstokroć w nazwach przewija się postać Karkonosza. Jest Ogród Karkonosza, jest też choćby i jego wykałaczka 😊 

Na wspomnianym rozdrożu szlaków spotkacie drewnianą altankę. To stąd, niegdyś, dla uciechy gawiedzi, strzelano z moździerza i liczono z zachwytem ile razy echo powtórzy huk wystrzału od stoków leżącego naprzeciwko parkingu Łysego Wierchu. Jest to szczyt zlokalizowany po drugiej stronie drogi, którą tutaj przyjechaliście 😊

Poniższe 4 zdjęcia przedstawiają fragment od rozdroża przy Skalnej Narzeczonej.

Teplickie Skały

Teplickie Skały

Teplickie Skały

Teplickie Skały

Pierwsze napotkane formacje skalne, choćby Hełm Dragona, czy Skład Serów są tylko nieśmiałą zapowiedzią tego, co czeka Was później. Jednak nim zapuścicie się głębiej w labirynt, po 30 minutach od wejścia do Skalnego Miasta, po prawej stronie zacznie piętrzyć się stromo 300 schodów! Prowadzą one do niegdysiejszego Zamku Strzemię. Nie sprawdzaliśmy, czy aby na pewno podana liczba się zgadza, jednak wierzymy na słowo. Sporo tutaj wspinania. Na szczycie obecnie nie uświadczycie warowni, ale jest za to przyjemny punkt widokowy. I dlatego warto tutaj się wdrapać, choć nie jest to obligatoryjny punkt programu. Jeśli ktoś cierpi na schodofobię, lub nie czuje się na siłach, to można spokojnie ominąć tę atrakcję i podążyć dalej za ścieżką. 

Historia średniowiecznego zamku strażniczego Strzemię, ulokowanego na wysokiej skale, nie jest do końca jasna. Najprawdopodobniej został zbudowany w połowie XIII wieku. Swoją nazwę zawdzięcza herbowi rodowemu, na którym widnieje strzemię. Zarówno dokładna data jego wybudowania jak i upadku owiane są tajemnicą. Zakłada się, że tak samo, jak okoliczne zamki w Adspachu oraz w Skałach, został zniszczony w okresie wojen husyckich, a następnie pogorzeliska rozgrabione przez miejscowa ludność. Po zamku zostały jedynie ociosane skalne ściany, posiadające wycięcia na belkowania oraz resztki schodów.

Kolejne zdjęcia przedstawiają odcinek za Małym Placem Świątynnym

Teplickie Skały

Teplickie Skały

Teplickie Skały

Teplickie Skały

Kwadrans dalej, dotrzecie do jeszcze jednego charakterystycznego miejsca. Do Skalnej Bramy. Na ścianie po prawej odnajdziecie tablicę upamiętniająca wizytę w tutejszych skałach J.W. Geothego w roku 1790. Natomiast po drugiej stronie, na ukośnej ścianie, odnajdziecie wyrytą datę 1824. Data została wygrawerowana na pamiątkę gigantycznego pożaru, który strawił ogrom tutejszych lasów, w wyniku czego zostało odkryte nieznane wcześniej Skalne Miasto. Osoby spostrzegawcze dojrzą jeszcze jedna datę - 1775, która w zasadzie potwierdza wcześniejsze wizyty w tutejszych zakamarkach. Lecz wtedy jeszcze nie zapuszczano się głębiej niż 200 metrów dalej za Bramę, kończąc zwiedzanie na rozdrożu pod Siekierką. Jeśli pod Siekierką skręcicie w lewo, wówczas po 1,5h dotrzecie do ruin zamku Skały. Niebieski szlak wiedzie jednak dalej prosto i po 10 min dotrzecie do małej chatki na rozdrożu. Chatka znajduje się po prawej stronie. I jest to rozdroże przy Skalnej Narzeczonej. Niech nie zwiedzie Was wcześniejszy czerwony budyneczek 🙂

Teplickie Skały

Teplickie Skały

Teplickie Skały

Teplickie Skały

Tutaj należy wybrać skręt w lewo, ponieważ zalecany kierunek zwiedzania prowadzi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. I to tutaj zaczyna się właściwa i najwspanialsza pętla po Skalnym Mieście. Odcinek ten został poprowadzony już w roku 1846, choć koszty budowy, jak na tamte czasy były spore. Najpierw, bardzo szybko dotrzecie na Wielki Plac Świątynny. Jest imponujący. Każdy zadziera głowę do góry, a kadry nie mieszczą się w aparacie. Ścieżka prowadzi środkiem, by później przecisnąć się przez wąskie przejście i przejść na Mały Plac Świątynny. Jest tutaj mała kapliczka wykuta w skale. Następnie po pierwszych schodkach dotrzecie do charakterystycznej Głowy Psa. A później jest niewiele gorzej, robi się ciasno i magicznie. Ten fragment pokonuje się w kilka minut docierając finalnie do Świątyni (Skalni Chram). Świątynia Skalna należy do najstarszych udostępnionych jaskiń w Czechach. Grano tutaj na katarynce, której dźwięk, dzięki dobrej akustyce ścian przypominał brzmienie organów. Po zakończeniu mini koncertu, przewodnik w cieniu świątynnych ścian sięgających nawet 70 m. opowiadał wiersz, wychwalający Chram.

Wszystkie poniższe zdjęcia zostały wykonane na odcinku Sybir.

Teplickie Skały

Teplickie Skały

Pod Wykałaczką Karkonosza można skręcić w lewo, zielonym szlakiem, którym możecie przejść 500 m i następnie wkroczyć w niebieską ścieżkę „Siedem Schodów”. Lecz tak, jak wspomnieliśmy na początku, dużo atrakcyjniejsza jest droga spod wykałaczki w prawo, Doliną Anny. Przejście tędy wykonano w roku 1864, domykając pętle dla turystów. Wcześniej zwiedzający mogli dotrzeć jedynie do Świątynnych Ścian. Najciekawszym przejściem jest odcinek zwany Sybir. Jest to wąski jar umieszczony pomiędzy masywnymi skalnymi ścianami. Jest tu niesamowicie zielono, dzięki licznym mchom porastającym ściany, przez co panuje tu półmrok, a śnieg często zalega aż do lata.  Po opuszczeniu ścian Sybiru docieracie do znanego Wam już domku na rozdrożu 😊

Udanego górskiego wędrowania! Justii i Krystek 🙂

Teplickie Skały

Teplickie Skały

Teplickie Skały Informacje praktyczne

  • Równie, a może i nawet bardziej fascynujące niż Adrspach
  • A już na pewno mniej tłumne
  • Wejście płatne, bilet normalny kosztuje 100 Koron
  • Jednak możecie również zapłacić w złotówkach (20 pln), euro, a nawet kartą
  • Jednego dnia na tym samym bilecie można zwiedzać zarówno Adrspach jak i Teplickie Skały, pod warunkiem, że przejdziecie przez Wilczy Wąwóz
  • Parking płatny 50 Koron
  • Spakujcie coś ciepłego nawet latem i naładujcie baterie 🙂

Teplickie Skały

Teplickie Skały

Teplickie Skały

Teplickie Skały

Teplickie Skały

 

 

Podziel się

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inline
Polub nas na fb, aby być na bieżąco z górami i podróżami! Zapraszamy! ;)
Inline
Polub nas na fb, aby być na bieżąco z górami i podróżami! Zapraszamy! ;)