Tiske Steny – spacer przez skalne miasto

Tiske Steny to urocze, relatywnie nieduże i wciąż mało znane pośród Polaków skalne miasto w Czechach. Wieść niesie, że jest to jeden z piękniejszych fragmentów Łabskich Piaskowców. Spacer przez tutejsze formacje skalne, labirynty i galeryjki fascynuje nieziemsko. Zazwyczaj zajmuje wędrowcom około 1.5 godziny. Trzeba przyznać, że Tiske Steny, leżące na rubieżach Wyżyny Dieczyńskiej to szczególnie świetna destynacja, gdy spędzamy urlop w pobliskiej Czeskiej Szwajcarii. I na koniec ciekawostka, w Tiskich Stenach były kręcone sceny do „Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa”, wiec mamy pewność ,że jest tutaj pięknie i klimatycznie. 

Tiske Steny bilety
Tiske Steny
szlak przez Tiske Steny

Gdzie znajdują się Tiske Steny i gdzie zaparkować

Spójrzmy teraz dokładniej na mapę – Tiske Steny znajdują się w północno zachodniej części Czech, tuż przy granicy z Niemcami, nieopodal Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. Jeśli zerkniemy jeszcze bliżej to ujrzymy, że skalne miasto znajduje się, na rogatkach miejscowości Tisa, raptem 10 km na zachód od centrum miasta Decin. Do skalnego miasta z Wrocławia dotrzemy po 3 godz. 30 min podróży samochodem, a z Czeskiej Szwajcarii po 40 minutach.

Najdogodniejszym parkingiem do zwiedzania Tiských stěn jest parking ulokowany nieopodal kościoła św. Anny w Tisie. Jadąc od strony miejscowości Decin, będziemy go mieli po naszej lewej stronie. Opłatę za postój w wysokości 100 koron możemy uiścić w pobliskim parkomacie (płatność kartą). Pamiętajmy jednak, że choć Tiske Steny nie są popularne wśród Polaków, to w sezonie wakacyjnym  chętnie odwiedzają je Czesi, dlatego warto wówczas wybrać się tutaj o poranku lub późnym popołudniem. Koordynaty GPS dla parkingu w Tiskich Stenach – 50°47’08.9″N 14°01’42.3″E

Tiske Steny parking

Szlak przez Tiske Steny

Z samego parkingu pod Tiske Steny mamy raptem kilka minut spaceru (musimy w zasadzie minąć kościół i obejść niewielkich rozmiarów cmentarz). Trasa wyprowadza nas wprost na obszerny plac, który rozdziela skalne miasto na dwie części. Po lewej stronie mamy Malé tiské stěny, po prawej Velké tiské steny, a po środku znajdziemy kasę biletową w drewnianej chatce. Jest ona czynna w godzinach od 09:00 do 17:00. Jednakże, co ważne, do skalnego miasta możemy wejść o dowolnej porze – nie ma tutaj bramek i najwyżej nie zapłacimy za wstęp.

Bilety do Tiskich Sten kosztują 50 Koron za osobę dorosłą oraz 25 Koron za dziecko. Póki co można płacić tutaj tylko gotówką, do wyboru mamy euro lub korony. Po opłaceniu wstępu otrzymamy niewielką mapkę skalnego miasta, która przyda nam się w odkrywaniu Tiskich Sten.

Przez obie części skalnego miasta prowadzi znakowana na zielono ścieżka dydaktyczna „Tiské stěny”. Trzeba przyznać, że trasa jest wyborna. Śmiałkom serwuje liczne zakamarki, skalne baszty, wąwozy, a wąskie przejścia nadają jej tajemniczego kolorytu. Zgodnie z mapą przejście całości powinno zająć nam około godziny. Jednakże w obliczu czarów i mając aparat w kieszeni, warto do tej wartości dorzucić przynajmniej dwa kwadranse.

Tiské stěny (Přírodní památka Tiské stěny) należą do najstarszych rejonów turystycznych Łabskich Piaskowców. Teren, którym przyjdzie nam wędrować będzie nieco podchwytliwy, dlatego też nie dziwi fakt, że aż do 1818 roku wejście między skały było możliwe jedynie z przewodnikiem. Mniej więcej w tym samym okresie powstała tradycja wymyślania nazw dla skał. Wiele z nich nawiązywało do kształtu formacji, podobieństwa, a niektóre najciekawsze nazwy przetrwały do dnia dzisiejszego. W Malých stěnách odnajdziemy 19, natomiast w Velkých stěnách aż 56 skalnych formacji.

Tiske Steny
szlak przez Tiske Steny
Tiske Steny

Pętla przez Male Tiske Steny

Zacznijmy naszą wędrówkę od mniejszej pętli. Przejście Małych Tiskich Sten zajmuje wędrowcom zazwyczaj maksymalnie dwa kwadranse. Szlak wyprowadza nas szybko na punkty widokowe zawieszone wysoko na wierzchołku skał. Po czym opada w dół, pomiędzy skalne czeluści. Mijamy takie formacje jak Skalna Wieża Strażnika Murów Tiske, Herkulesa, Golema, Wieże Bandytów, czy też Stopy Słonia. Na koniec wracamy pod kasy i możemy rozpocząć większą pętlę.

szlak przez Tiske Steny
skalne miasto Tiske Steny
Tiske Steny w Czechach

Pętla przez Velke Tiske Steny

Ten fragment Tiskich Sten jest wyceniany przez mapy na 40 minutową wędrówkę, podczas której pokonamy około 2 kilometry. Spod kas przeskakujemy obok Słonia i zaczynamy wspinać się kamiennymi schodami na punkty widokowe. Po drodze mamy Żabią Koronę, Tańczącego Niedźwiedzia, jest też Obóz Cygański, Uszczypnięty Krawiec, czy też Głowa Krokodyla. Z pomocą w rozpoznaniu formacji skalnych przychodzi nam otrzymana przy zakupie biletów mapka. 

Tiská stény są częścią rozległej formacji piaskowcowej, która powstała około 90 milionów lat temu w okresie kredy. Jest tutaj tak pięknie, że pod koniec poprzedniego wieku, obszar prawie 100 ha uznano za pomnik przyrody, aby chronić unikatowe formy skalne. Co ciekawe, Tiské stěny zostały objęte również ochroną w ramach programu Natura 2000 ze względu na ochronę ptaków.

Tiske Steny
szlaka przez Tiske Steny
Tiske Steny
Tiske Steny

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment