Trojak – Góry Złote i Lądek Zdrój

– Na spacer zarezerwujcie sobie około 2h
– Trojak wieńczy platforma widokowa
– Wysokość Trojaka wynosi: 766 m n.p.m.
– Prosty szlak, bez większych trudności technicznych
– Zostańcie na dłuższą chwilę w Lądku Zdrój

Trojak jest rozległym szczytem w Górach Złotych, który wznosi się nad uroczym uzdrowiskiem Lądek Zdrój. Jeśli szukacie prostego szlaku, który zapewni Wam przyjemną panoramę, to trafiliście idealnie. Ze szczytu rozpościera się atrakcyjny widok na Kotlinę Kłodzką, a na Trojak wiedzie niespecjalnie meczącą, leśna ścieżka. Do Trojaka przymierzaliśmy się trzykrotnie. Za każdym razem przeganiały nas letnie burze. Jednak żyjąc zgodnie z przysłowiami ludowymi, opłaciło się poczekać. Zapraszamy na wspólny spacer!

Szlak na Trojak z Lądka Zdrój

Czas w dwie strony: 1h 31 min, Przewyższenie: 282 m, Dystans: 4,2 km

Samochód najwygodniej zostawić na ulicy Leśnej w Lądku Zdroju, tuż za Hotelem Trojan. Do celu wiedzie niebieski szlak, który przebiega wcześniej przez centrum uzdrowiska. Szlak na Trojak nie jest szalenie męczący, ponieważ czeka Was raptem około 260 metrów przewyższenia. Dlatego na szlaku można spotkać całe rodziny z dziećmi. Szlak na Trojak cieszy się też sporą popularnością wśród kuracjuszy z uzdrowiska.

Niebieski Szlak na Trojak
Z parkingu niebieski szlak na Trojak ucieka od razu prosto w las

Po większych opadach deszczu ścieżka może być nieco błotnista. Góra jest prawie w całości zalesiona wilgotnym borem świerkowym z domieszką buka oraz modrzewia. Mimo, że raczej bez widoków, spacerowało się nam bardzo sympatycznie. Natomiast z geologicznego punktu widzenia, Trojak budują skały metamorficzne. Gdzieniegdzie z ziemi wystają spore gnejsy, na których zostały wytyczone trasy wspinaczkowe.

szlak na Trojak

Do celu, zgodnie z informacjami na szlakówkach, powinniście trafić po 45 min. Szczyt Trojaka wieńczy spora skałka, na której zamontowano platformę widokową. Rozpościera się z niej przyjemna panorama na Kotlinę Kłodzką. Jak to przeważnie w tym regionie bywa, spojrzenia biegną w stronę Śnieżnika. Spostrzegawcze oko dostrzeże również skałę, na której ktoś umieścił napis: „04.06.1989 r. Wolny ale głodny”. Nieznany autor nawiązywał zapewne do pierwszych wolnych wyborów w Polsce i niepewności, która zawisła wówczas nad krajem.

Trojak
platforma widokowa na Trojaku
Trojak
Trojak napis
Napis widoczny na szczycie – „04.06.1989 r. Wolny ale głodny”

Bonus Skalna Twierdza i Trzy Baszty

Warto ze szczytu przespacerować się jeszcze kawałek. Ponieważ dosłownie rzut beretem od szczytu znajdziecie największą atrakcję szlaku na Trojak. Po 300 m dojdziecie do tajemniczych, umiejscowionych w lesie skałek. Spore wrażenie czynią wysokie Trzy Baszty, lecz najciekawszą wydaje się być Skalna Twierdza oraz Skalna Brama. Warto pomyszkować, szczególnie, że przemyka tędy niebieski szlak! Skały porasta zielony mech, bywa pusto i cicho, co tylko potęguje wrażenia. Po 20 minutach z tego miejsca możecie dotrzeć do bardzo niewielkich pozostałości średniowiecznego Zamku Karpień. Legendy przypisują jego założenie plemieniu Chorwatów.

Skalna Twierdza
Takie cuda 10 min do szczytu Trojak – Skalna Twierdza
Trojak
Trojak Skalny Mur
Trojak

Powrót spod Skalnej Bramy tym samym szlakiem do Lądka Zdrój zajmuje około 30 minut. Na południowo-zachodnim stoku Trojaka, wzdłuż potoku Jadwiżanka, znajdziecie Arboretum im. Mieczysława Wilczkiewicza, do którego możecie się udać na zakończenie wędrówki.

Trojak Trzy Baszty
Trojak
Trojak Szlak
Obowiązkowe pamiątkowe zdjęcie

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

3 komentarze

  1. Kocham Wasze opisy, jak wybieramy się gdzieś na wyprawę to zawsze szukam najpierw u Was opisu. Wiadomo gdzie zostawić samochód i jak iść 🙂

  2. Dzięki kochani! dajecie bardzo cenne i praktyczne wskazówki, miło się Was czyta 🥰

Write A Comment