Trondheim w Jeden Dzień

To co najpiękniejsze spotyka nas już na początku. Byliśmy tutaj dwa razy i za każdym razem lądowanie przyprawiało nas o dreszcze. Lotnisko jest położone na końcu fiordu, 35 km na wschód od miasta. A samoloty podchodzą do lądowania tuż nad wodą, lub tak jak ostatnio tuż nad wzgórzami, manewrując bardzo nisko nad ziemią. W obu przypadkach zdecydowanie polecamy miejsca przy oknie, by móc z zapartym tchem obserwować podejście. Subiektywnie uważamy, że jest to najpiękniej położone norweskie lotnisko. Wizyta w Trondheim jest dobrym pomysłem choćby w drodze na Lofoty

Dojazd z Lotniska

Z sprzed głównego wejścia do terminala odjeżdżają autobusy Flybussen oraz Vaernes Expressen. Koszt przejazdu to około 130 NOK, studenci 90 NOK. Warto kupić od razu bilet w dwie strony, gdyż jest taniej. Do centrum Trondheim jedzie się ok. 30 minut. Do miasta można również dotrzeć koleją: Værnes (Trondheim Lufthavn) – Trondheim S. Pociągi kursują co godzinę, podróż trwa 38 min i kosztuje 79 NOK. Stacja znajduje się ok. 150 metrów od lotniska.

Trondheim w jeden dzień

Co Warto Zobaczyć w Trondheim w Jeden Dzień?

Jeśli spojrzymy na mapę, zobaczymy że zabytkowa część Trondheim znajduje się na niewielkim obszarze ograniczonym rzeką Nidelvą. Wszędzie z łatwością dojdziecie pieszo, odnajdując w centrum główny plac Torvet, katedrę Nidaros, czy dzielnice Bakklandet. Znajdziecie tutaj magiczne pastelowe domki oraz liczne restauracje. Nieopodal na wzgórzu znajduje się warta uwagi forteca Kristiansten oraz wieża telewizyjna Tyholt. Ale pokolei: Most Bybrua – drewniany most staromiejski, łączący ulicę Kjopmannsgata z zabytkową dzielnicą Bakklandet, która jest głównym symbolem miasta. Najładniejszy widok na Bakklandet oraz XVIII-wieczne magazyny przy Kjopmannsgata rozpościera się właśnie z mostu Bybrua.

trondheim
trondheim

Katedra Nidaros (Nidarosdomen) – zgodnie sądzimy, że jest najładniejszym zabytkiem Trondheim i jednocześnie całej Norwegii. Wzniesiono ją na cześć króla Olafa II, a budowę katedry ukończono w roku 1152. Od roku 1814 jest miejscem koronacji wszystkich norweskich królów. Warto odnotować, że była wzorowana na angielskiej katedrze w Canterbury. W katedrze obecnie przechowywane są norweskie regalia. Wejście jest płatne.

Katedra Nidaros
Trondheim atrakcje

Trondheim Pozostałe Atrakcje

Pałac Arcybiskupa – najstarszy świecki budynek w Trondheim znajdujący niespełna kilkadziesiąt metrów obok katedry Nidaros. Rolę siedziby arcybiskupa pełnił aż do czasu reformacji, czyli do roku 1537. Kolejno później był wykorzystywany przez duńskich gubernatorów i następnie przez wojsko. Obecnie w środku zlokalizowane jest muzuem.

Stiftsgarden – jest to królewska rezydencja, która powstała w latach 70-tych XVIII wieku. Jest największą drewnianą budowlą w Norwegii.

Forteca Kristiansten –  forteca zbudowano po wielkim pożarze Trondheim, w roku 1681. Była istotnym punktem obrony podczas najazdu Szwedów w XVIII wieku. Podczas II wojny światowej była miejscem kaźni członków norweskiego ruchu oporu. Wejście na teren fortecy jest bezpłatne.

Wieża Tyholt (Tyholttårnet) – charakterystyczna wieża telewizyjno-radiowa. Jej budowę ukończono w roku 1984. Wznosi się na 124 metry. A na  wysokości 74 metrów znajduje się obrotowa restauracja Egon. Z restauracji można podziwiać przyjemną panoramę miasta. Pomiędzy bastionem, a Wieżą Tyholt możemy „zgubić” się pomiędzy bajecznymi domkami.

Mając jeden dzień więcej, możemy wybrać się na spacer, na Gråkallen. Jest to wzgórze górujące nad miastem, w rejonie Bymarka. Jeśli pogoda Wam dopisze, będzie to przyjemny kilkugodzinny spacer. W jedną stronę do przejścia jest około 8 km. Zimą większość bocznych leśnych ścieżek jest nieprzetarta. Munkholmen – zwana również wyspą mnicha. Możemy dotrzeć do niej specjalną łodzią, która odpływa z Ravnkloa w okresie 20.05 – 3.09. Znajduje się tutaj mały fort.

Trondheim atrakcje
Wieża Tyholt Trondheim atrakcje

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment