Trzy Kopce Wiślańskie oraz Telesforówka

Trzy Kopce Wiślańskie znajdują się w Beskidzie Śląskim
Krótki i prosty szlak prowadzi z Brennej
Idealny dla rodzin z dziećmi

Trzy Kopce Wiślańskie to uroczy i widokowy szczyt w paśmie Równicy w Beskidzie Śląskim. U celu czeka na Was bardzo sympatyczne, prywatne schronisko Telesforówka oraz pyszne widoki na falujące beskidzkie krajobrazy. Turyści najchętniej wybierają się tutaj wprost z Wisły lub z Brennej. Szlaki nie są trudne, ani wymagające, a sam szczyt ma wysokość 810 m n.p.m. Jeśli sięgniecie po przewodniki z półki dziadków, to możecie odkryć, że szczyt ten skrywał się niegdyś jako „Malinka z kotą”, a jego wysokość była skromniejsza o metr.  

kozica wilk baner1

Który szlak wybrać na Trzy Kopce Wiślańskie?

Zdecydowaliśmy się pognać na Trzy Kopce Wiślańskie wprost z Brennej. Przekonały nas do tego widokowe polany opadające spod szczytu w kierunku północnym, przez które przemyka zielony szlak. Pewnym minusem jest fakt, że spacerując z Brennej trzeba wrócić swoimi śladami, lecz widoki z pewnością wynagradzają taką niewielką niedogodność. No dobra, jest opcja na zrobienie pętelki, ale tego dnia byliśmy na nią zbyt leniwi. Wystarczy bowiem z Telesforówki podejść dalej na Przełęcz Salmopolską i tutaj dalej przez Biały Krzyż dotrzeć na Stary Groń i zejść do punktu startu. Całość  to niespełna 5h przyjemnego spaceru po Beskidzie Śląskim oraz 700 metrów przewyższenia.

trzy kopce wiślańskie szlaki
telesforówka
Przed Schroniskiem Telesforówka

Jeśli rozważacie spacer wprost z uzdrowiska Wisła, to pamiętajcie, że szlaki prowadzące na Trzy Kopce Wiślańskie wiodą w dużej mierze asfaltem oraz betonowymi prefabrykatami. Jednak opcja z Wisły ma to do siebie, że pozwala stworzyć pewną namiastkę pętli. Najrozsądniej będzie ją rozpocząć czarnym szlakiem z Wisły Gościejowa, następnie przespacerować przez Wierch Gościejów i obierając żółte szlakówki, dotrzeć do Telesforówki. Tutaj zostańcie obowiązkowo na poczęstunek i następnie możecie śmiało zejść żółtym szlakiem do centrum Wisły. Taki wariant zajmie Wam niepełne 3,5 h. Jeśli spędzacie urlop w Wiśle, a jednak chodzi Wam po głowie spacer na Trzy Kopce Wiślane z drugiej strony, to dojazd samochodem do Brennej (przysiółek Leśnica) powinien zając Wam około 35 minut.

Trzy Kopce Wiślańskie szlak do Telesforówki

Trzy Kopce Wiślańskie z Brennej

Szlak na Trzy Kopce Wiślańskie z Brennej zaczyna się w przysiółku Leśnica. Średnich rozmiarów i bezpłatny parking znajduje się po lewej stronie drogi. Jeśli będzie on zapełniony, to śmiało możecie poszukać szczęścia 70 metrów dalej, po prawej stronie. I to tutaj przez drogę przemykają zielone szlakówki. Spadają one ze Starego Gronia do doliny i wspinają się dalej na Trzy Kopce Wiślańskie. Aby dotrzeć do Telesforówki z Brennej, zarezerwujcie sobie około 1,5 h na podejście oraz godzinę na zejście. Podczas spaceru przyjdzie Wam zmierzyć się z 335 metrami przewyższenia. Sami przyznacie, że jest to spokojna, idealna na urlopowe rozchodzenie trasa. Szlak ten możemy również polecić rodzinom z dziećmi, choć pamiętajcie, że wózkiem z tej strony nie wjedziecie i pozostaje jedynie opcja nosidła/chusty.  

Początek szlaku to niestety nieco betonu, ale nim stoper odmierzy kwadrans, będzie on już tylko wspomnieniem. Szlak początkowo obchodzi szczyt Gronik i wspina się jego zachodnimi stokami. Na pierwszej polanie, na której zameldujecie się po 40 minutach zacznie się to, co najpiękniejsze na trasie. Odnajdziecie tutaj urocze, maleńkie jeziorko, które wiosną aż faluje od kijanek. Pojawiają się tutaj również widoki na najwyższe partie Beskidu Śląskiego. I trzeba przyznać, że prezentują się tutaj wyjątkowo pięknie! Gdy szlak skręci o 90 stopni w prawo, zachwytom nie będzie końca, ponieważ przyjdzie Wam spacerować przez szeroką, widokową polanę, a widoki – palce lizać.

parking w Brennej
parking w Brennej
szlak na trzy kopce wislanskie
początek szlaku widzie po takich oto płytach
Trzy Kopce Wiślańskie szlak

Następnie szlak zatapia się w las, by po 20 minutach dotrzeć do krzyżówki szlaków Pod Trzema Kopcami. Spostrzegawcze oczy dojrzą już w oddali na szczycie Telesforówkę, przy której pojawicie się zapewne po kwadransie. Droga do niej wiedzie już przyjemną alejką do której wnet pojawią żółte szlakówki.

beskid śląski
Trzy Kopce WIślańskie

Telesforówka oraz emerytowany garbus

Prawie na samej grani pasma Trzech Kopców, dosłownie 5 minut od szczytu, znajduje się hmm, no właśnie. Nie jest to oficjalnie schronisko, a raczej górski lokal gastronomiczny. Natomiast w drugim budynku, oddalonym o 80 metrów istnieje możliwość spędzenia nocy. Całość znajduje się na uroczo widokowej polanie, z której przy pięknej pogodzie możecie dojrzeć Baranią Górę, Skrzyczne, Kotarz, Klimczok, Błatnią, Równicę, Czantorię oraz podobno Zaporę Goczałkowicką. Przytulisko „Telesforówka” zostało założone w 1994 roku. Polecamy spróbować tutaj pysznych czeburiaków. Z pewnością będziemy chcieli wrócić tu raz jeszcze ?

Trzy Kopce Wiślańskie szlak do Telesforówki
Czantoria Wielka
Wieża widokowa na Czantorii Wielkiej
Schronisko Telesforówka
Schronisko Telesforówka
garbus w górach
garbus w górach

Ale skąd nazwa Trzy Kopce Wiślańskie?

Aby rozwikłać tę zagadkę, warto wspomnieć, że szczyt znajduje się na styku granic trzech miejscowości: Ustronia, Wisły oraz Brennej. W latach, gdy rozwijało się osadnictwo na tym terenie, każda jednostka osadnicza wskazywała swoje granice w terenie poprzez nacięcia na korach drzew lub kopcami, które były układane z kamieni. Jednak w okolicy znajdują się inne Trzy Kopce, dlatego aby wyróżnić naszego dzisiejszego bohatera, dodano mu przymiotnik „Wiślańskie”. Ot i cała historia ?

Trzy Kopce
trzy kopce wislanskie 37

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

5 komentarzy

  1. Bardzo podoba mi sie Wasz blog ponieważ jest tu pełno wycieczek idealnych dla rodzin z dziećmi i osób z niekoniecznie najcudowniejszą kondycją. Na pewno odwiedzimy to miejsce i kilka innych do których nas zainspirowaliście. Dzięki 🙂

    • dzięki za komentarz 🙂 od trzech lat wybieramy właśnie takie trasy, jak widać, dzieci zmieniają nasze życie na wielu płaszczyznach 😉

  2. Czołem Hasające Zające, od kilku dni wędrujemy po Beskidzie Śląskim i dziś odwieliśmy Trzy Kopce Wiślańskie. Przesyłam aktualizację do wpisu – niestety nie podają już czeburiaków w Telesforówce, małe jeziorka jest zasypane, polana ogrodzona. Mimo to trasa jest piękna! Dziękuje za inspirację! Wracając wykorzystaliśmy ścieżkę przez las za Telesforówką, w ten sposób tylko część trasy się powtórzyła. Pozdrawiam! 🙂

  3. Potwierdzam, jeziorko zasypane 🙁
    Telesforówka nie pozwala odpocząć zmęczonym turystom, jest nakaz zakupu czegokolwiek – podobno trudne czasy. Posiedziałem sobie trochę na łące za darmo 🙂
    Jest wiele innych ciekawszych szlaków, ja tutaj już nie wrócę.

Write A Comment