Trzy Korony szlak na pieniński symbol

Kto raz te miejsca poznał…ten będzie miał ich obraz na zawsze w pamięci wyryty” Jan Nepomucen Rostworowski

Trzy Korony. Piękna, cudowna, majestatyczna. Tak o niej opowiadali turyści, gdy już wracali ze szlaku. Jednak wybierając się na słynny szczyt i spoglądając na a Tatry z Okrąglicy, grzechem byłoby nie połączyć wycieczki z nieodległą Sokolicą. To tutaj tłumnie ciągną przybysze, pomimo że ani Trzy Korony nie są najwyższym szczytem Pienin, ani Sokolica nie łapie się nawet do pierwszej piątki. Czy mają racje? Przekonajmy się

Aby za jednym zamachem wejść na Trzy Korony i Sokolicę, do wyboru pozostają dwie pętle. Pierwsza, tradycyjna, wiodąca z Krościenka nad Dunajcem, zajmuje turystom przeważnie ok. 6 h. Oraz druga, której jesteśmy wielkimi zwolennikami – ze Sromowców Niżnych. Jej autem jest fakt, że będziecie mieli dodatkowo możliwość podziwiania Drogi Pienińskiej. Trakt, który szczególnie jesienią potrafi skraść serca 🙂 Ta trasa, jeśli zdecydujecie się wynająć rowery na ostatni odcinek, powinna zająć Wam również ok 6h.

Który szlak wybrać?

Zatem, który szlak na Trzy Korony wybrać? Niezmotoryzowani turyści przeważnie decydują się na opcję spaceru z Krościenka. Dużo łatwiej dotrzeć tutaj komunikacją publiczną, niż do Sromowców Niżnych. Oba szlaki mają bardzo podobne przewyższenie (+-570m), jednak w naszej opinii, dzięki Wąwozowi Szopczańskiemu oraz najpiękniejszemu widokowi na Trzy Korony jaki tylko możemy sobie wyobrazić, druga opcja jest dużo bardziej atrakcyjna. Oba szlaki łączą się na Przełęczy Szopka, zwanej również Chwała Bogu. Jeśli podróżujecie autobusem, rekomendowaną przez nas trasę możecie śmiało przespacerować wybierając się do Szczawnicy i odwracając szlak – najpierw Sokolica, później Czertezik, Trzy Korony i zejście do Sromowców. Tak to będzie wyglądało na mapie.  Jednak pamiętajcie, że przeprawa przez Dunajec nie jest realizowana całorocznie, szczegółów szukajcie na stronie flisaków.

Szlak z Krościenka

Czas: 2h 16 min
Dystans: 4,4 km
Przewyższenie: 533 m
mapa: tutaj

Szlak ze Sromowców

Czas: 2h 14 min
Dystans: 4,3 km
Przewyższenie: 503 m
mapa: tutaj

Szlak ze Szczawnicy

Czas: 3h 15 min
Dystans: 6,7 km
Przewyższenie: 673 m
mapa: tutaj

Szlak ze Przełęczy Osice

Czas: 2h 18 min
Dystans: 5,8 km
Przewyższenie: 364m
mapa: tutaj

Trzy Korony z Krościenka (2h 15 min)

Gdy wyruszycie na podbój Trzech Koron od strony Krościenka, wówczas śmiało możecie zaparkować samochód na bezpłatnym parkingu ulokowanym nad brzegiem Dunajca, na wjeździe od strony Nowego Sącza. Parking jest duży, znajduje się nieopodal Kościoła, nie ma szans abyście go przegapili. Dodatkowym plusem tej lokalizacji, jest duży sklep spożywczy po drugiej stronie ulicy. Trzeba przyznać, że w Sromowcach sklepowy asortyment jest dużo skromniejszy. Jest to najstarsza trasa turystyczna w Pieninach, która została wyznaczona już w roku 1906. Z Rynku, przy którym znajduje się przystanek autobusowy, musicie cofnąć się kawałek, dokładnie tak, jak przyjechał autobus, do głównej ulicy – Jagiellońskiej i po 450 m skręcić w lewo, w wybrukowaną ulicę Trzech Koron. Wszystko za żółtymi znacznikami. Dopiero na jej końcu zamienicie miejskie chodniki na polno-leśne ścieżki.

Początkowy fragment trasy wiedzie skrajem lasu. Widoki za plecami kuszą do częstych postojów i namawiają do podziwiania przepięknej górskiej panoramy 😊 To na samo Krościenko, to na opadające stoki Lubania, czy też na Dzwonkówkę po drugiej stronie doliny. Wraz z Wami podąża również zielony szlak, który po 45 minutach, na polanie Toporzysko, odbija w lewo, w kierunku Czertezika, a Wy powoli będziecie wkraczać w las. Odbicia szlaków w bardzo prosty sposób będą aktualizowały Waszą lokalizację. Po 20 minutach pojawia się niebieski na Sokolicę, po kolejnych 10 min również niebieski na Zamek Pieniński i stąd już tylko 15 min na przełęcz Szopka. Tutaj dociera również szlak ze Sromowców oraz z Przełęczy Osice.

Trzy Korony

Trzy Korony ze Sromowiec (2 h)

Jeżeli wybierzecie opcję trekkingu prosto ze Sromowców, wówczas samochód możecie zostawić na parkingu koło kościoła, który znajduje się na samym początku miejscowości, 500 metrów przed kładką do Czerwonego Klasztoru. Jeżeli zdecydujecie się podjechać bliżej szlaku, wówczas za postój pobierana jest opłata w wysokości 12 pln za dzień, lub 4 pln za godzinę.

Żółty szlak zaczyna się koło kładki do Czerwonego Klaszotru, nad rzeką Dunajec, 500 m za kościołem. Wiedzie on najpierw koło przystani flisackiej, później obok Pawilonu Edukacyjnego Pienińskiego Parku Narodowego i koło ślicznego schroniska Trzy Korony. Tuż za schroniskiem znajduje się rozwidlenie szlaków. Żółty skręca w lewo, zielony w prawo. Gdyby interesowała Was tylko pętla na Trzy Korony, to zielony jest świetną opcją na powrót ze szczytu do Schroniska. W takim wypadku całość to ok. 3h (mapa). Wąwóz Szopczanski położony jest między Trzema Koronami a Podskalną Górą. Podskalana zwana jest również Cieplicą, ponieważ to jej stoki najszybciej topniały na wiosnę 😊

Żółty szlak przecina pasmo wszerz i to tędy wiedzie najkrótsza droga pomiędzy Krościenkiem i Sromowcami, a już w wieki temu wiódł tędy lokalny trakt handlowy. Przed wejściem do wąwozu, z lewej strony stoi krzyż oraz tablice informacyjne parku i to tutaj zaczyna się najciekawszy fragment przejścia. Można by rzecz, że ściany schodzą tak blisko do siebie, że spaceruje się tutaj dnem stromego kanionu a nie wąwozem. Zimą tworzą się tutaj spore lodospady <3 Gdy miniecie dorodne, duże drzewo ulokowane na środku ścieżki, oznaczać będzie, że ścieżka wnet wystrzeli stromo do góry. Z pomocą przychodzą drewniane schodki i poręcze. 20 minut i Chwała Bogu!

Trzy-Korony-2
Trzy Korony
Trzy Korony
Trzy Korony

Chwała Bogu, czyli Przełęcz Szopka

Większość przewodników opowiada w tym miejscu, że alternatywna nazwa przełęczy, czyli Chwała Bogu, pochodzi od okrzyku ulgi po trudach podejścia. Choć jeszcze w XIX wieku turyści wyjeżdżali tutaj końskimi zaprzęgami. Planowano również budowę schroniska, ale na planach się skończyło. Z przełęczy rozpościera się śliczna panorama na Tatry i Spisz. Tutejsza polana, aby doszczętnie nie zarosła, jest koszona na zlecenie parku narodowego. Podążając na zachód, wkroczymy w Pieniny Czorsztyńskie, a w przeciwną stronę – dojdziemy na Trzy Korony. Wystarczą niepełne dwa kwadranse, aby znaleźć się na szczycie. Gdy miniecie szałas po prawej stronie, będzie to znak, że do szczytu zostało raptem kilka kroków.

Trzy-Korony-7-1
Trzy Korony
Trzy-Korony-5-3
Trzy Korony

Trzy Korony 982 m

Której trasy nie wybierzecie, to na szczycie pojawicie się po około 2h. Zaskakujący może wydawać się fakt, że pomimo nazwy, partię szczytową stanowi nie trzy a pięć wapiennych turni. Na najwyższą z nich, na Okrąglicę, prowadzi metalowa konstrukcja, gdzie zainstalowano platformę widokową. Już w 10 osób jest tu dość ciasno. Panorama jest imponująca. Można dostrzec Gorce, Beskid Sądecki, zachwycający Przełom Dunajca, Magurę Spiską, Tatry, a przy dobrej pogodzie nawet i Babią Górę 😊

W dół opada 500 metrowa przepaść w stronę Równi, czyli miejsca gdzie jest ulokowane schronisko. Pozostałe turnie to: Płaska Skała, Nad Ogródki, Pańska Skała, zwana Bryłową oraz Niżnia Okrąglica, z której to  dawniej można było podziwiać widoki. Jednak jest niższa od swojej imienniczki o 80 m. Szczyt Trzech Koron, który niegdyś zwano Pieninami, został w roku 1929 odkupiony z rąk prywatnych przez Polski Rząd. W sezonie, bardzo często stoi się tutaj w długich kolejkach jak również należy uiścić opłatę w wysokości 5 zł (bilet normalny). Kiedyś otrzymywało się ładny pamiątkowy bilet, dziś niestety tylko paragon fiskalny. Ale nie wyrzucajcie go, ponieważ w tym samym dniu, uprawnia on do wejścia na Sokolicę.

Trzy Korony
Trzy Korony
Trzy-Korony-12
Trzy Korony

Trzy Korony bilety wstępu

Obecnie tylko dwa miejsca w Pieninach wymagają uiszczenia opłaty. Są to właśnie Trzy Korony oraz nieodległa Sokolica. Opłata jest pobierana w okresie od 20.04 do 31.10. Bilet normalny kosztuje 5 pln natomiast ulgowy 2,5 pln. Warto pamiętać, że bilet zakupiony na Trzech Koronach uprawnia do wejścia w tym samym dniu na Sokolicę i na odwrót, dlatego warto zachować paragon, który jest “biletem”. Opłata pobierana jest bezpośrednio przy wejściu na szczyt. Wiec jeśli ktoś nie ma ochoty, lub niedawno był, może śmiało ominąć szczyty i podążyć dalej szlakiem bez uiszczania opłaty. Pytajcie o zniżki, bo objęci są nimi: uczniowie i studenci, emeryci oraz renciści, osoby niepełnosprawne jak również posiadacze Karty Dużej Rodziny 🙂

Trzy Korony
Trzy Korony

Trzy Korony i Sokolica w jeden dzień

Jest to świetny pomysł! Do wyboru pozostają w zasadzie wspomniane dwie opcje. Pierwsza oraz druga. Jak wspomnieliśmy, szalenie polecamy drugą wersję wraz z opcją powrotu przez Drogę Pienińską. Najlepiej na rowerze, o czym na końcu wpisu 🙂 Zatem jeśli już dotarliście do Trzech Koron, to co dalej? Najszybciej będzie cofnąć się na Przełęcz Szopka i kierować się w stronę Krościenka. Natomiast skręcając pod szczytem w lewo trasa będzie wiodła przez przez Pieniński Zamek. Jest to wariant dłuższy o 20 minut. Ale wydaje nam się,  że nie warto wracać tą samą drogą którą się wchodziło. Szczególnie, że niebieski szlak przyjemnie wiedzie lasem.

Na Polanie Kosarzyska, w prawo odbija szlak zielony  w stronę schroniska Trzy Korony, jednak Wy podążacie dalej prosto. Po 20 min od szczytu docieracie do Zamku Pienińskiego. Zamek był najwyżej położoną warownią w Polsce. Choć trzeba przyznać, że obecnie pozostały jedynie ruiny. A i one są obecnie niedostępne do zwiedzania. Warownia została wzniesiona najprawdopodobniej w latach 1257-1287. Według podań, przez Bolesława Wstydliwego dla swojej żony Kingi, która tutaj znalazła schronienie przed najazdem Tatarów. Dużo później, bo przed II wojną światową istniała tutaj pustelnia, a w 1904 roku, umieszczono w skalnej wnęce posąg św. Kingi.

Trzy Korony
Pienin
Pienin
Trzy Korony

Sokola Perć

Po 20 min od ruin, szlak wraca do ścieżki, którą wcześniej podchodziliście na Trzy Korony. Ale tylko na chwilę. W miejscu Bańków Gronik należy odbić w prawo. Cały czas podążacie za niebieskim szlakiem przez las. Po pół godzinie dotrzecie do rozwidlenia szlaku. Co ciekawe, której opcji nie wybierzecie, to i tak traficie na Czertezik i finalnie na Sokolicę. Jednak droga w prawo jest bardziej eksponowana. W końcu to Sokola Perć 😊 Pojawiają się liczne metalowe barierki, gdzieniegdzie schodki i stopnie ze skał i konarów. Miejscami bywa ślisko. Ale widokowo – palce lizać! Minąwszy Przełęcz Sosnów, po paru minutach dotrzecie do drugiego pienińskiego poboru opłat. Jeśli macie w kieszeni dzisiejszy paragon z Trzech Koron, nie musicie nic płacić. Trzeba jedynie wdrapać się chwilę do góry po śliskich skałach za ścieżką, co nie powinno zająć Wam więcej niż 7 min.

Trzy Korony
Trzy-Korony-4-1
sokolica
Trzy Korony

Sokolica 747m

Niegdyś gniazdowały tutaj sokoły, stąd nazwa szczytu. Jednak nie one, a reliktowa sosenka stały się prawdziwym symbolem szczytu jak i całych Pienin. Dziś, nieco uszkodzona i ogołocona, ale wciąż urocza. Została sponiewierana podczas akcji ratowniczej z użyciem śmigłowca. Niestety, po zbadaniu przez specjalistów od chirurgii drzew oraz uprawy bonsai, została podjęta decyzja o usunięciu odłamanej gałęzi. Na zdjęciach możecie porównać, jak prezentowała się niegdyś, a jak dziś. Do Dunajca, w dół, trzeba liczyć ponad 300 m. Niegdyś pisano, że „Tylko osoby silne, umiejące dobrze chodzić po górach wdzierają się na Sokolicę”. Dziś nie jest tak źle. Metalowe barierki ułatwiają i dobrze ubezpieczają sama platformę widokową. Wiele osób przybywa tutaj na wschody i zachody Słońca.

Jeśli planujecie powrót do Krościenka, to musicie cofnąć się na przełęcz Sosnów i dalej iść w dół. Na Rynku znajdziecie się mniej więcej po godzinie marszu. Natomiast zejście do Szczawnicy, to w zasadzie już tylko godzinna formalność. Czas szybko mija, są dwa punkty widokowe na Krościenko i to wszystko. Gdy zejdziecie już nad brzegi Dunajca, to miejsce przeprawy promowej, mało intuicyjnie, jest bardziej po lewej stronie, około 50 m od tabliczki informacyjnej. W zależności od sezonu, flisak pracuję od godziny 8 do 17/20. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj. Opłata za przepłynięcie na drugi brzeg wynosi 3 zł za bilet normalny, 1,5 zł za bilet ulgowy.

Trzy Korony
Trzy Korony
Pieniny
Trzy Korony
sokolica
Trzy-Korony-2-7

Trzy Korony czy Sokolica, gdzie na wschód Słońca?

Oba szczyty są idealnym miejscem do radowania duszy, czy to wschodem, czy zachodem Słońca. Przed wyborem szczytu, warto wcześniej skorzystać choćby z aplikacji SunCalc tak, aby upewnić się skąd to Słońce będzie wschodzić. Nie we wszystkie poranki, można bez przeszkód obserwować wschód Słońca z Sokolicy. Inaczej jest z Trzech Koron, gdzie z Okrąglicy roztacza się panorama 360 stopni. Jednak na wspomnianej platformie widokowej przestrzeń jest limitowana. Szczególnie, jeśli pojawi się kilka osób ze statywami. Niesamowicie fotogenicznie wyglądają Pieniny podczas jesiennych poranków, gdy przełom Dunajca wypełnia morze mgieł. 

trzy Korony
Trzy Korony
Sokolica pieniny szlaki
Trzy Korony

Droga Pienińska

Szczawnica – Czerwony Klasztor

Jeśli chcecie domknąć pętlę i wrócić do samochodu albo do pokoju gościnnego w Sromowcach Niżnych, musicie jeszcze pokonać nieco ponad 9 km, maszerując brzegiem szumiącego Dunajca. Kawałek jest to niemały. Dlatego świetną opcją jest wypożyczenie rowerów w Szczawnicy i pozostawienie ich w Sromowcach! Ktoś, kto to wymyślił był genialny 😊 Po przeprawieniu się przez Dunajec, musicie cofnąć się ok. 1 km w stronę miasta. Tuż za przystanią i mostem nad Grajcarkiem jest kilka wypożyczalni rowerów. Ceny powinny być zbliżone. W październiku 2018 zapłaciliśmy 20 zł za rower, z opcją pozostawienia go w Sromowcach Niżnych (w cenie 3h jazdy).

Warto się upewnić, czy rower ma dzwonek (nasz nie miał), co powinno się przydać w bardziej słoneczne i tłumne dni. Tylko początkowy odcinek jest asfaltowy, do odbicia do miejscowości Lesnica, tuż za granicą. Później dominuje już szutr. Pedałuje się niezmiernie dobrze. Na całej trasie jest jedno bardziej strome miejsce, gdzie możecie mieć problemy z wjechaniem i trzeba zsiąść z roweru. Gorąco polecamy!

Udanego górskiego wędrowania! Justii i Krystek 🙂

Trzy Korony
Trzy Korony
Trzy Korony
Trzy Korony
Trzy Korony
Trzy Korony
Czerwony Klasztor
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów:24    Średnia:5/5]

5 komentarzy

  1. Hej ! Jutro wybieram się w Pieniny i podczytuję, co polecacie, bo już wiele razy korzystałam z waszych rad, tylko nigdy nie pisałam komentarzy – tak jak niestety pewnie większa część czytelników. Dziekuję za ten ogrom wiedzy przystępnie podanej 🙂
    Pozdrawiam serdecznie !

    • Dziękujemy serdecznie za komentarz! Naprawdę niezmiernie jest nam miło czytać takie wiadomości, to zawsze pomaga w motywacji 🙂

  2. Bardzo, bardzo dziękuję za tak dokładny opis. Był on dla mnie, laika, bardzo pomocny, a wręcz umożliwił zaplanowanie i doprowadzenie do skutku wyjazdu w góry i bezpieczną po nich wedrówkę. Planuję już z Hasającymi Zającami kolejną. Jeszcze raz bardzo dziękuję.

  3. Witajcie. Właśnie podsunęliście mi pomysł jak zrealizować wypad jednego dnia na Sokolicę i Trzy Korony. Chciałem wyruszyć niebieskim szlakiem z centrum Szczawnicy, przeprawić się łodzią przez Dunajec i pod górę na Sokolicę, dalej na Trzy Korony (nie wiem czy warto zahaczyć o Zamek Pieniński skoro to ruiny, a i tak nie wolno po nich chodzić). Myślałem by schodzić do Krościenka ale namówiliście mnie na Wąwóz Szopczański i rower drogą Pienińską ze Sromowców Niżnych. Jadę w październiku na Redyk i mam zamiar spędzić trzy niesamowite dni w Szczawnicy. Pozdrawiam

  4. Cześć! Dzięki za jasny i przejrzysty przewodnik, który pozwolił mi zorganizować spontaniczny wypad na drugi dzień! 😀 To mój pierwszy wypad w góry w tym roku i niezwykle udany m.in. dzięki waszej pomocy 🙂 Udało nam się zaliczyć wejście na Trzy Korony i Sokolicę w ciągu jednego dnia i jeszcze zjeść obiad w Szczawnicy i wrócić do Sromowców na piechotę 😀 Między nami na Okrąglicy, a Tatrami rozpościerał się piękny “ocean chmur”, super widok! 🙂 Pozdrawiam “górąco”! 🙂

Write A Comment