Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Szlaki przepiękne na Trzy Korony w Pieninach

– Trzy Korony wznoszą się na wysokość 982 m. n.p.m.
– Na całą wycieczkę warto zarezerwować sobie około 4h
– Szlak nie jest trudny, a na szczytową platformę prowadzą metalowe schody
– Pamiętajcie, że wejście na Trzy Korony w sezonie jest płatne (od 20.04 do 31.10)
– Wycieczkę polecamy połączyć wraz ze spacerem na nieodległą Sokolicę
– Najładniejszy szlak na Trzy Korony? To ten wprost ze Sromowców Niżnych

Bez dwóch zdań, to Trzy Korony oraz sąsiednia Sokolica są symbolem gór przepięknych, jakimi są Pieniny. Warto wybrać się tutaj bez względu na porę roku, choć to jesienią bywa najpiękniej! Co ciekawe, wbrew temu co sugeruje nazwa, Trzy Korony składają się z pięciu wapiennych turni, a nie z trzech. Najwyższą z nich jest Okrąglica (982 m.), na której zainstalowano platformę widokową. Prowadzą na nią strome, metalowe schody, ale za to widok umożliwia zakochanie się w Pieninach! I na koniec psikus informacja, Trzy Korony nie są najwyższym szczytem Pienin. W Tej krainie króluje Wysoka (1050 m) położona w Małych Pieninach, nieopodal wsi Jaworki. 

Trzy Korony wschód
Widok ze szczytu Trzech Koron o poranku

Który szlak turystyczny wybrać na szczyt Trzech Koron?

Ile ile jest stron świata, tyle możliwości dotarcia na szczyt. Możecie wyruszyć na Trzy Korony ze Szczawnicy, z Krościenka nad Dunajcem, ze Sromowców Niżnych oraz z Czorsztyna. W zasadzie większość szlaków na Trzy Korony spotyka się na przełęczy Chwała Bogu, skąd na Okrąglicę pozostaje raptem 40 minut. Na całą wycieczkę na pieniński symbol warto zarezerwować sobie około 4h. Pamiętajcie, że na szczyt nie dotrzecie wózkiem. Jeśli wybieracie się na Trzy Korony zimą, to polecamy spacer od strony Krościenka żółtym szlakiem. Jest to najpopularniejszy wariant, dlatego jest spora szansa, że szlak będzie przetarty.

 • Niebieski szlak na Trzy Korony z Czorsztyna przez Przełęcz Osice jest najłagodniejszą opcją dojścia na szczyt. Z uwagi na logistykę, bywa tutaj zazwyczaj pusto.
 • Żółty szlak z Krościenka nad Dunajcem to najbardziej popularna opcja wejścia na szczyt. 
 • Żółty szlak na Trzy Korony ze Sromowców Niżnych przez Wąwóz Szopczański jest najpiękniejszą możliwością wdrapania się na pieniński wierzchołek. Do tego po drodze znajduje się schronisko Trzy Korony.
 • Niebieski szlak ze Szczawnicy, przez Sokolicę oraz Sokolą Perć, to jedna z najciekawszych opcji dotarcia na Trzy Korony. Niezmiernie czarująca i zaskakująca. Pamiętajcie tylko, że na początku trzeba przeprawić się przez Dunajec, a flisacy pływają tylko w sezonie.
Trzy Korony w Pieninach
W masywie Trzech Koron znajduje się sporo rzadkich gatunków roślin

1. Niebieski szlak na Trzy Korony z Czorsztyna

Czas w jedną stronę: 2h 42 min Dystans: 7,7 km Przewyższenie: 492 m.

Na pierwszy ogień proponujemy Wam niebieski szlak przez Pieniny Czorsztyńskie. Jest to co prawda najdłuższa opcja dojścia na Trzy Korony, ale też najłagodniejsza. Dodatkowo możecie odwiedzić ruiny gotyckiego zamku we wsi Czorsztyn. Niebieski szlak początkowo czaruje widokami, szczególnie z Hali Majerz, gdzie często wypasają się owce. Można zakochać się tutejszej panoramie na Jezioro Czorsztyńskie oraz Tatry. Jednak później, po przekroczeniu szosy na Przełęczy Osice, szlak zapuszcza się w leśne ostępy i nie licząc kilku wyjątków, widoków będzie jak na lekarstwo. Ten fakt oraz kwestie logistyczne sprawiają, że bywa tutaj pusto. Na przełęcz Chwała Bogu (Szopka) dotrzecie po 2 h. Tutaj też dociera żółty szlak ze Sromowców Niżnych, żółty z Krościenka nad Dunajcem oraz ścieżka ze Szczawnicy przez Sokolicę. Ostatni odcinek na Trzy Korony, wspólny dla wszystkich szlaków, opiszemy w dalszej części.

2. Łatwy szlak na Trzy Korony z Krościenka nad Dunajcem

Czas w jedną stronę: 2h 16 min Dystans: 4,4 km Przewyższenie: 533 m.

Najpopularniejszym szlakiem na Trzy Korony jest żółty szlak z Krościenka nad Dunajcem. Wszystko dlatego, że do Krościenka bardzo łatwo można dojechać komunikacją publiczną, jak również wygodnie samochodem. Auto możecie zaparkować na bezpłatnym parkingu ulokowanym nad brzegiem Dunajca, na wjeździe od strony Nowego Sącza. Obok znajduje się kilka dużych sklepów spożywczych. Dodatkową opcją przemawiającą za Krościenkiem jest fakt, że można złożyć przyjemną pętlę przez Trzy Korony oraz Sokolicę.

Warto wiedzieć, że szlak z Krościenka nad Dunajcem na Trzy Korony jest najstarszą trasą turystyczną w Pieninach, która została wyznaczona już w roku 1906. Chyba nie będzie zaskoczenia, jeśli napiszemy, że początkowy odcinek żółtego szlaku prowadzi wybrukowaną ulicą Trzech Koron. Dopiero na jej końcu zamienicie miejskie chodniki na polno-leśne ścieżki. Widoki za plecami będą kusić do częstych postojów. Można zerknąć na gorczański Lubań, czy też na Dzwonkówkę skrytą w Beskidzie Sądeckim. Na Polanie Toporzysko wkroczycie na teren Pienińskiego Parku Narodowego. Dodatkowo, po drodze będziecie mogli odbić w kierunku Czertezika, Sokolicy, czy też na Zamek Pieniński. Natomiast na Przełęcz Chwała Bogu dotrzecie po 1,5 h wędrówki.

Trzy Korony szlak
Trzy Korony trasa
maszerując w stronę Trzech Koron od strony Krościenka nad Dunajcem – Polana Wyrobek

3. Żółty szlak ze Sromowców Niżnych przez Wąwóz Szopczański, czyli najpiękniejszy szlak na Trzy Korony

Czas w jedną stronę: 1h 52 min Dystans: 3,9 km Przewyższenie: 551 m.

Mimo, że dojazd do Sromowców Niżnych wymaga dużo większego zachodu, aniżeli do Krościenka nad Dunajcem (rzadkie kursy autobusów oraz dłuższa droga samochodem), to z całego serca polecamy Wam wędrówkę na Trzy Korony przez Wąwóz Szopczański. Samochód możecie zostawić na jednym z kilku płatnych parkingów. Jako, że wszystkie obecnie są płatne, to polecamy ten leżący najbliżej celu naszej wędrówki – klik.

Trzeba przyznać, że Sromowce Niżne witają turystów przepięknie. Spojrzenie na Trzy Korony z poziomu przemykającego obok Dunajca zdobi zapewne niejeden pieniński album. Jeśli przemkniecie przez przerzucony nad rzeką most, znajdziecie się w słowackim Czerwonym Klasztorze. Sromowce Niżne możecie kojarzyć z jeszcze jednej pienińskiej atrakcji – to stąd wyruszają tratwy z flisakami na spływ Dunajcem.

Trzy Korony szlak
Masyw Trzech Koron jest doskonale widoczny z Czerwonego Klasztoru po słowackiej stronie
Trzy Korony szlak
Schroniskowy bałwanek u podnóży Trzech Koron (widok od strony Sromowców Niżnych)

Żółty szlak na Trzy Korony po kilku susach mija pawilon edukacyjny Pienińskiego Parku Narodowego i następnie przemyka obok schroniska PTTK Trzy Korony. Tuż za schroniskiem znajduje się rozwidlenie szlaków. Gdyby interesowała Was tylko krótka pętla na szczyt, to jest to idealna opcja. W takim wypadku do góry polecamy szlak żółty, a zejść ze szczytu Okrąglicy zielonym. Całość zajmie Wam zapewne około 3h, a tak przedstawia się szlak na mapie. Ścieżka powoli zaczyna zapuszczać się pomiędzy skalne bramy Wąwozu Szopczańskiego.

Przyznamy, że zrobił on na nas większe wrażenie, aniżeli inny słynny pieniński wąwóz – Homole. Zimą możecie liczyć, że na ścianach będzie tutaj imponujący lodospad. Wąwóz Szopczański znajduje się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, pomiędzy Trzema Koronami a Podskalną Górą, która zwana jest również Cieplicą, z uwagi, że to właśnie jej stoki najszybciej topnieją na wiosnę. A wody spływają do Dunajca przez Szopczański Potok.

pieniny szczyty
Budynek schroniska PTTK Trzy Korony, tuż obok przemyka żółty szlak ze Sromowców Niżnych na Przełęcz Szopka

Jeśli wierzyć legendom, to w tym właśnie wąwozie, górale uratowali króla Jana Kazimierza, na którego czyhali Szwedzi.  W tutejszych ścianach kręcony był także „Potop” Jerzego Hoffmana. Żółty szlak został wyrysowany w miejscu, w którym wieki temu wiódł lokalny trakt handlowy łączący Krościenko nad Dunajcem i Sromowce Niżne. Gdy miniecie dorodne, duże drzewo ulokowane na środku ścieżki, oznaczać będzie, że droga wnet wystrzeli stromo do góry. Z pomocą przychodzą drewniane schodki i poręcze. I po chwili będzie można zakrzyknąć „Chwała Bogu! Jesteśmy na przełęczy!”. Albowiem Przełęcz Szopka zwana jest również Przełęczą Chwała Bogu. Dotrzecie tutaj po nieco więcej aniżeli godzinie wędrówki ze Sromowców Niżnych.

Wąwóz Szopczanski - trasa na Trzy Korony
Wąwóz Szopczanski - szlak na Trzy Korony
żółtym szlakiem w stronę Trzech Koron przez wyjątkowy i tajemniczy Wąwóz Szopczański

4. Trzy Korony – magiczny szlak ze Szczawnicy

Czas w jedną stronę: 3h 27 min Dystans: 7,1 km Przewyższenie: 958 m.

Jeśli macie nieco więcej czasu na pienińską wędrówkę oraz nie najgorszą kondycję, to śmiało możecie rozważyć wspinaczkę niebieskim szlakiem ze Szczawnicy (czeka na Was tutaj spore przewyższenie). Pamiętajcie ponadto, że kluczem do wędrówki będzie przepłynięcie Dunajca, co jest możliwe jedynie podczas cieplejszych miesięcy. Po szczegóły odsyłamy na stronę flisaków. Gdy już uda się Wam przeprawić na drugi brzeg Dunajca, czekać na Was będzie intensywna wspinaczka, która swój finał będzie miała pod Sokolicą. Wejść na nią nie musicie, ale grzechem byłoby nie skorzystać i nie zerknąć na Przełom Dunajca i ujrzeć słynną sosenkę. Opis szlaku ze Szczawnicy na Sokolicę znajdziecie tutaj.

Dalsza część trasy na Trzy Korony prowadzi przez słynną Sokolą Perć. Zimą, miejscami może być tutaj nieco ryzykownie, gdyż jest kilka nieco eksponowanych punktów widokowych, w tym nieco niedoceniany Czertezik. Minąwszy Bajków Groń oraz Polanę Wyrobek, dotrzecie na Przełęcz Chwała Bogu. Ze Szczawnicy po 2h 40 min wędrówki.

Czerwony Klasztor - trasa na Trzy Korony
szlak na Trzy Korony
Trzy Korony
Przeprawa przez Dunajec oraz dalsza wspinaczka niebieskim szlakiem ze Szczawnicy w stronę Sokolicy plus Sokola Perć

Z Przełęczy Szopka (Chwała Bogu) na Trzy Korony

Czas na Okręglicę z przełęczy: 40 min, Dystans: 1 km, Przewyższenie: 207 m

Jeszcze w XIX wieku turyści, którzy mieli w planach odwiedzenie Trzech Koron, wyjeżdżali aż tutaj końskimi zaprzęgami. Jeśli wierzyć pienińskim przewodnikom, alternatywna nazwa Przełęczy Szopka, czyli Chwała Bogu, pochodzi od okrzyku ulgi wydobywającego się z gardeł turystów po trudach podejścia. Na Przełęczy Szopka planowano również budowę schroniska, ale chwała Bogu, na planach skończyło się. Rozpościera się stąd śliczna panorama na Tatry oraz na Spisz. Na szczęście Pieniński Park Narodowy pilnuje, aby polana doszczętnie nie zarosła.

Aby dotrzeć z przełęczy Szopka na szczyt Trzech Koron wystarczą raptem niepełne trzy kwadranse. Pod szczytem Okrąglicy znajduje się niewielki placyk, który w sezonie pełni rolę poczekalni. Ocieniony drzewami jest idealnym miejscem na odpoczynek. Szczególnie, że w pogodne weekendy, tworzą się tutaj naprawdę spore kolejki do wejścia na szczyt. Tutaj też, w sezonie pobierana jest opłata za wstęp na Trzy Korony.

Ile kosztuje wejście na Trzy Korony?

W sezonie, wejście na platformę widokową na Okrąglicy, na Trzech Koronach jest płatne. Bilet normalny kosztuje 8 pln, natomiast ulgowy 4 pln. Należność pobierana jest w okresie od 20.04 do 31.10. Warto pamiętać, że bilet zakupiony na Trzech Koronach uprawnia do wejścia w tym samym dniu na Sokolicę i na odwrót, dlatego warto zachować paragon, który jest “naszym biletem”. Pytajcie o zniżki, bo objęci są nimi: uczniowie, studenci, emeryci oraz renciści, osoby niepełnosprawne, jak również posiadacze Karty Dużej Rodziny. Opłata pobierana jest bezpośrednio przy wejściu na Trzy Korony, przy „poczekalni”. Wiec jeśli ktoś nie ma ochoty lub niedawno był na Trzech Koronach, może śmiało ominąć szczyt i podążyć dalej za szlakiem.

Trzy Korony szlak
Trzy Korony szlak
Na szczycie Trzech Koron, na Okrąglicy znajduje się niewielka platforma widokowa

Fascynująca panorama z Okrąglicy

Po wykupieniu biletu na Trzy Korony trzeba przejść dość wąskim metalowym chodnikiem i na końcu wspiąć się po schodach na szczytową platformę na Okrąglicy. Nieco zaskakujący może wydawać się fakt, że pomimo nazwy, partię szczytową Trzech Koron stanowi nie trzy, a pięć wapiennych turni. Najwyższą z nich jest właśnie Okrąglica. Sama platforma jest bardzo mała i już w 10 osób jest tutaj ciasno. Ale za to panorama jest zachwycająca. Można dostrzec Gorce, Beskid Sądecki, piękny Przełom Dunajca, Magurę Spiską, Tatry, a przy dobrej pogodzie nawet i Babią Górę. W dół opada 500 metrowa przepaść w stronę Równi, czyli miejsca, gdzie jest ulokowane schronisko PTTK Trzy Korony. Pozostałe turnie to: Płaska Skała, Nad Ogródki, Pańska Skała, zwana Bryłową oraz Niżnia Okrąglica, z której niegdyś można było podziwiać widoki. Trzy Korony, które dawniej zwano Pieninami, zostały w roku 1929 odkupione z rąk prywatnych przez Polski Rząd.

Trzy Korony Pieniny
Trzy Korony
Trzy Korony Pieniny
Spacer na Trzy Korony jesienią potrafi odwdzięczyć się mgłami w dolinach
Trzy Korony w Pieninach - Wschód Słońca
Trzy Korony w Pieninach - Wschod Słońca
Trzy Korony zostały wykupione przez Polski Rząd z rąk prywatnych właścicieli w roku 1929

Który szlak wybrać na powrót z Trzech Koron?

No dobrze, udało Wam się wejść na Trzy Korony i co dalej? Dzień jest długi, a na szlaku spędziliście zapewne raptem około 2/3 h. Jeżeli przybyliście tutaj ze Szczawnicy, to wybornym pomysłem będzie zejście do Sromowców Niżnych i powrót Drogą Pienińską (ok. 4h). Jeśli wyruszyliście na podbój Trzech Koron z Krościenka nad Dunajcem, to ciekawą ideą będzie przemaszerowanie przez Zamek Pieniński  i dalej Sokolą Perć na Sokolicę i powrót do Krościenka zielonym szlakiem (3h). Jak wrócić do Sromowców Niżnych? Albo w godzinę przez Kosarzyska, skąd w dół biegnie zielony szlak do schroniska Trzy Korony, albo pętlą przez Sokolicę do Szczawnicy i dalej Drogą Pienińską (ok. 5h).  

1. Drogą Pienińską ze Szczawnicy do Sromowców Niżnych

Najpiękniejsza pętla z udziałem Trzech Koron to taka, która prowadzi później przez Przełom Dunajca. Jest to szczególnie kusząca opcja dla osób, które mieszkają lub pozostawiły samochód w Sromowcach Niżnych lub Szczawnicy. I trzeba przyznać, że taka całodniowa wędrówka przez najpiękniejsze zakamarki Pienińskiego Parku Narodowego jest wprost wyborna! To najpiękniejszy szlak jaki można złożyć w Pieninach!

Opcje wędrówki ze Sromowców Niżnych / Szczawnicy na Trzy Korony już znacie, dlatego skupimy się na „łączniku”. Do przemaszerowania pomiędzy Sromowacami Niżnymi a Szczawnicą jest 9 km. Kawałek jest to niemały. Dlatego świetną opcją będzie wypożyczenie rowerów w Sromowcach i pozostawienie ich w Szczawnicy lub na odwrót! Genialne rozwiązanie!

Szutrowa Droga Pienińska prowadzi głównie słowackim brzegiem Dunajca. Przez rzekę przeskoczycie mostem w centrum wsi Sromowce Niżne lub schodząc do Szczawnicy, przepłyniecie na drugi brzeg rzeki wraz z flisakiem.  Z całego serca polecamy zrobienie takiej pętli, ponieważ Przełom Dunajca wiedzie najpiękniejszymi zakamarkami Pienin, a trasa sprzyja rowerom eskapadom. Trakt ten potrafi skraść serce szczególnie jesienią.

Trzy Korony szlak
Przełom Dunajca czyli szlak ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru
Trzy Korony trasa
Czerwony Klasztor - szlak na Trzy Korony
W Sromowcach Niżnych znajduje się początek spływu Dunajcem

2. Pętla z Krościenka nad Dunajcem – Trzy Korony i Sokolica w jeden dzień przez Zamek Pieniński

Aby za jednym zamachem wejść na Trzy Korony i Sokolicę, do wyboru pozostają dwie pętle. O pierwszej wspomnieliśmy w poprzednim akapicie. Drugą opcją jest pętla, która wiedzie z Krościenka nad Dunajcem. Zajmuje ona turystom przeważnie około 6h. Zatem jeśli już dotarliście na Trzy Korony i nacieszyliście oczy widokami, to co czynić dalej? Co prawda, najszybciej będzie cofnąć się na Przełęcz Szopka i kierować się w stronę Krościenka. Jednak będzie to wędrówka po własnych śladach. Dlatego sugerujemy spacer przez Pieniński Zamek, niebieskim szlakiem.

Na Polanie Kosarzyska, w prawo odbija szlak zielony  w stronę schroniska Trzy Korony, jednak Wy podążacie dalej prosto. Po 20 min od szczytu dotrzecie do Zamku Pienińskiego. Zamek był najwyżej położoną warownią w Polsce. Choć trzeba przyznać, że obecnie pozostały jedynie ruiny. Warownia została wzniesiona najprawdopodobniej w latach 1257-1287. Według podań, przez Bolesława Wstydliwego dla swojej żony Kingi, która tutaj znalazła schronienie przed najazdem Tatarów. Dużo później, bo przed II wojną światową istniała tutaj pustelnia, a w 1904 roku, umieszczono w skalnej wnęce posąg św. Kingi.

Trzy Korony szlak
Polana Kosarzyska – tutaj niebieski szlak biegnie dalej przez Zamek Pieniny a zielony odbija w stronę Schroniska Trzy Korony

Po 20 min od ruin, szlak wraca do ścieżki, którą wcześniej podchodziliście na Trzy Korony. Ale tylko na chwilę. W miejscu Bańków Gronik należy odbić w prawo. Cały czas podążacie za niebieskim szlakiem przez las. Po pok. 30 min. dotrzecie do rozwidlenia szlaku. Co ciekawe, której opcji nie wybierzecie, to i tak traficie na Czertezik i finalnie na Sokolicę. Jednak droga w prawo jest bardziej eksponowana. W końcu to Sokola Perć. Pojawiają się liczne metalowe barierki, gdzieniegdzie schodki oraz stopnie ze skał i konarów. Miejscami bywa ślisko. Ale widokowo – palce lizać! Minąwszy Przełęcz Sosnów, po paru minutach dojdziecie do drugiego pienińskiego poboru opłat. Jeśli macie w kieszeni dzisiejszy paragon z Trzech Koron, nie musicie nic płacić. Trzeba jedynie wdrapać się chwilę do góry po śliskich skałach za ścieżką, co nie powinno zająć Wam więcej niż 7 min.

szlaki w pieninach - Trzy Korony
Trzy Korony - szlaki w pieninach
sokolica
Sokolica o poranku – powyższe trzy zdjęcia zostały wykonane z Sokolej Perci

Symbol Pienin – sosenka na Sokolicy

Niegdyś gniazdowały tutaj sokoły, stąd nazwa szczytu. Jednak nie one, a reliktowa sosenka stały się prawdziwym symbolem wierzchołka, jak i całych Pienin. Dziś, nieco uszkodzona i ogołocona, ale wciąż urocza. Została sponiewierana podczas akcji ratowniczej z użyciem śmigłowca. Niestety, po zbadaniu przez specjalistów od chirurgii drzew oraz uprawy bonsai, została podjęta decyzja o usunięciu odłamanej gałęzi. Na zdjęciach możecie porównać, jak prezentowała się niegdyś, a jak dziś. Do Dunajca, w dół, trzeba liczyć ponad 300 m. Niegdyś pisano, że „Tylko osoby silne, umiejące dobrze chodzić po górach wdzierają się na Sokolicę”. Dziś nie jest tak źle. Metalowe barierki ułatwiają i dobrze ubezpieczają platformę widokową. Wiele osób przybywa tutaj na wschody i zachody Słońca. Jeśli planujecie powrót do Krościenka, to musicie cofnąć się na Przełęcz Sosnów i dalej iść w dół. Na Rynku znajdziecie się mniej więcej po godzinie marszu.

Trzy Korony szlak
Pieniny szlaki - Trzy Korony
sokolica szlak
Trzy Korony szlak

Sokolica czy Trzy Korony, Gdzie na zachód Słońca?

Oba szczyty będą świetnym miejscem do radowania duszy podczas zachodu Słońca. Jednak przed wyborem szczytu, warto wcześniej skorzystać choćby z aplikacji SunCalc tak, aby upewnić się gdzie Słońce będzie kończyć swoją wędrówkę. Albowiem, nie we wszystkie wieczory, można bez przeszkód obserwować zachód Słońca z Sokolicy. Inaczej jest z Trzech Koron, gdzie z Okrąglicy roztacza się panorama 360 stopni.

Jednak na wspomnianej platformie widokowej przestrzeń jest limitowana. Szczególnie, jeśli pojawi się kilka osób ze statywami. Niesamowicie fotogenicznie wyglądają Pieniny podczas jesiennych poranków, gdy przełom Dunajca wypełnia morze mgieł. Podsumowując, oba szczyty mają swoje plusy, ale Trzy Korony czy Sokolica? wybór pozostawiamy już Wam 🙂

Sokolica pieniny szlaki
Trzy Korony w Pieninach

Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na stronach bloga wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Pozwoli to nam dalej się rozwijać i tworzyć nowe wpisy. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


Produkty z Górskiej Półki, czyli nasz sklepik


21 komentarzy

 1. Hej ! Jutro wybieram się w Pieniny i podczytuję, co polecacie, bo już wiele razy korzystałam z waszych rad, tylko nigdy nie pisałam komentarzy – tak jak niestety pewnie większa część czytelników. Dziekuję za ten ogrom wiedzy przystępnie podanej 🙂
  Pozdrawiam serdecznie !

  • Dziękujemy serdecznie za komentarz! Naprawdę niezmiernie jest nam miło czytać takie wiadomości, to zawsze pomaga w motywacji 🙂

 2. Bardzo, bardzo dziękuję za tak dokładny opis. Był on dla mnie, laika, bardzo pomocny, a wręcz umożliwił zaplanowanie i doprowadzenie do skutku wyjazdu w góry i bezpieczną po nich wedrówkę. Planuję już z Hasającymi Zającami kolejną. Jeszcze raz bardzo dziękuję.

 3. Witajcie. Właśnie podsunęliście mi pomysł jak zrealizować wypad jednego dnia na Sokolicę i Trzy Korony. Chciałem wyruszyć niebieskim szlakiem z centrum Szczawnicy, przeprawić się łodzią przez Dunajec i pod górę na Sokolicę, dalej na Trzy Korony (nie wiem czy warto zahaczyć o Zamek Pieniński skoro to ruiny, a i tak nie wolno po nich chodzić). Myślałem by schodzić do Krościenka ale namówiliście mnie na Wąwóz Szopczański i rower drogą Pienińską ze Sromowców Niżnych. Jadę w październiku na Redyk i mam zamiar spędzić trzy niesamowite dni w Szczawnicy. Pozdrawiam

 4. Cześć! Dzięki za jasny i przejrzysty przewodnik, który pozwolił mi zorganizować spontaniczny wypad na drugi dzień! 😀 To mój pierwszy wypad w góry w tym roku i niezwykle udany m.in. dzięki waszej pomocy 🙂 Udało nam się zaliczyć wejście na Trzy Korony i Sokolicę w ciągu jednego dnia i jeszcze zjeść obiad w Szczawnicy i wrócić do Sromowców na piechotę 😀 Między nami na Okrąglicy, a Tatrami rozpościerał się piękny „ocean chmur”, super widok! 🙂 Pozdrawiam „górąco”! 🙂

 5. Rewelacyjna stronka…super informacje….wszystko jasne i czytelne. Jutro rozpoczynamy pobyt w Sromowcach i już dzięki wam mamy wszystko super zaplanowane. Dziękujemy 🙂

 6. Jak dla mnie wschód słońca na Sokolicy i później przejście na Trzy Korony Sokolą Percią to jedno z moich piękniejszych doświadczeń w polskich górach! 🙂 Szczególnie, że wcześnie rano na Trzech Koronach niewiele jeszcze jest ludzi, w przeciwieństwie do późniejszych godzin. Do tego to miękkie światło, rosa, rześkie powietrze… Polecam! 🙂

 7. Hej,
  Mam pytanko, a jak z Sokolicy wrócić do Sromowców, bo w opisach znalazłam tylko do Krościenka i Szczawnocy? Piszecie coś o rowerach. Skąd dokąd? Z góry dziękuję za odpowiedź:)
  Asia

   • Wejście od Krościenka – mam uwagę. Obecnie parking wzdłuż Dunajca jest płatny. Bezpłatny jest pod kościołem i pod marketem na przeciwko

 8. Witam, dzis bylam na szczycie 3 Korony. Cena za bilet normalny 8zl. Uprzejma prosba o aktualizacje.

 9. Dużo pożytecznej wiedzy dla kogoś kto pragnie do gór a jeszcze nie był 🙂

 10. Dzień dobry!

  Wybieramy się z chłopakiem pierwszy raz w Pieniny. I udało się zorganizować nocleg na pierwszy dzień w schronisku Trzy Korony (łącznie chcemy spędzić 2-3 dni w Pieninach) . Zastanawiam się, jak najlepiej sobie ułożyć trasę. Planowalismy przyjechać i zacząć ze Szawnicy (wg Państwa 4 opcji szlaku?), przenocować się w schronisku i na drugi dzień – tu już mam problem gdzie się udać. Nie mam zaplanowanego noclegu, więc nie jesteśmy przywiązani do któregoś miejsca. Jeżeli legiatycznie jest możliwe, to chciałabym 'zaliczyc’ spływ Dunajcem i ewentualnie jakieś inne szczyty.

  Chciałam dodać że z górami to nie pierwsza nasza przygoda, jakieś tam doświadczenie mamy, ale głownie w Tatrach (korzystając również z Państwa przewodnika ?)

  Będę bardzo wdzięczna za jakieś pomysły /pomoc.

  P. S. Robicie kawał świetnej roboty! Zawsze korzystamy z Waszych artukulow przy planowaniu górskich wycieczek! ?

  Z góry dziękuję.

  • Hej, hej – jeśli wybieracie się w Pieniny to szalenie warto wybrać się również na spacer granią Małych Pienin. Czyli najwygodniej rozpocząć w Jaworkach, przespacerować przez Wąwóz Homole, wdrapać się na Wysoką, która jest najwyższym szczytem całych Pienin i następnie pomaszerować granią, niebieskim szlakiem, przez Wysoki Wierch w stronę Palenicy i zejść do Szczawnicy. Całość zajmie Wam około 5/6h. Czyli wychodzi, że na pierwszy dzień będą Trzy Korony, drugiego spływ Dunajcem a trzeciego Małe Pieniny 🙂 Warto też nieśpiesznie pokręcić się samochodem po okolicy, chociażby objechać Jezioro Czorsztyńskie i wpaść na Zamek w Nidzicy 🙂

   Jeśli lubicie schroniskowe klimaty, to polecamy również nocleg pod Durbaszką. Bardzo przyjemne schronisko a do tego 15ście minut na Wysoki Wierch, z którego są fantastyczne zachody Słońca 😉

 11. Szukałem opisu wejścia na Trzy Korony i po raz kolejny stwierdziłem że Hasające Zające są najlepsze. Brawo! świetny post

 12. Polecam wszystkim rodzinom z dziećmi na spędzenie wolnego czasu. Jest tu naprawdę bardzo dużo miejsc do zwiedzania i atrakcji dla dzieci (place zabaw, kolej linowa, wodospad zaskalnik, ścieżki rowerowe, spływ dunajcem itp) – Świetny pomysł na wypoczynek !

Write A Comment