Wambierzyce – Śląska Jerozolima
– Na zwiedzanie Wambierzyc zarezerwujcie sobie około 3h
– Bezpłatny parking zaznaczyliśmy na mapie (400 m. od centrum)
– Wambierzyce Bazylika: wstęp bezpłatny, zwiedzać można codziennie w godzinach 7-19
– Kalwaria Wambierzycka: wstęp jest tutaj bezpłatny
– Ruchoma Szopka w Wambierzycach: jest otwarta w godzinach: 9-18 sezon / 10-16 poza sezonem. Wejście płatne
Wambierzyce znajdziecie pomiędzy trzema wzgórzami, malowniczo położone w województwie dolnośląskim, u podnóża Gór Stołowych. Zostały założone przez czeskiego króla Przemysła Ottokara II najprawdopodobniej w 1253 roku. Przez wieki wieś często zmieniała swoich włodarzy, a dziś jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów oraz pielgrzymów. Nieprzypadkowo jest zwana śląską Jerozolimą, ponieważ bez wątpienia największą z atrakcji Wambierzyc jest kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny oraz Góra Kalwaria. Jeśli spędzacie urlop w Kotlinie Kłodzkiej, koniecznie wybierzcie się tutaj na nieśpieszne popołudnie. Nie będziecie żałować! Bezpłatny parking w Wambierzycach znajduje się około 400 metrów na północ w stronę wsi Ratno.
Wambierzyce Mapa Atrakcji
Wambierzyce Bazylika
Ale może zacznijmy naszą opowieść od początku. Jeszcze w okolicach 1200 roku, na tutejszym wzgórzu, Jan z Ratna ujrzał Matkę Boską dzierżącą w dłoniach maleńkiego Jezusa. W wyniku objawienia, Jan postanowił wyrzeźbić jej podobiznę i umieścił ją w dziupli potężnej, starej lipy. Do figurki poczęli przybywać licznie okoliczni mieszkańcy, składając swoje prośby oraz modlitwy.
I tak pewnego dnia przybył tutaj również niewidomy Jan z Raszewa. Gdy wstając z kolan, potknął się. Nie mógł się spodziewać, że niechybny upadek i uderzenie w lipę przywróci mu cudownie wzrok. I tak po świecie zaczęła się nieść wieść, że na tutejszym wzgórzu dzieją się cuda! Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin
W roku 1263 wybudowano niewielką, drewnianą kapliczkę, do której trafiła cudowna, lipowa figurka. Niewielki kościółek dzielnie znosił przez wieki tłumnie podążających tutaj pielgrzymów. Aż na początku XVIII wieku powstał tutaj kościół o barokowej architekturze, wzniesiony na wzór Świątyni Salomona. Świątynia w Wambierzycach uzyskała rangę bazyliki mniejszej w roku 1936, gdy jeszcze znajdował się w granicach Niemiec. W Bazylice w Wambierzycach znajdziecie 11 kaplic oraz liczne krużganki poprowadzone dookoła owalnej nawy. Uwagę zwraca również wykonana zapewne w XIV wieku postać Matki Boskiej Królowej Rodzin, wyrzeźbiona oczywiście w drewnie lipowym. Figurka ma 28 cm wysokości, a głowy Marii i dzieciątka okraszają złote papieskie korony.
Kościół parafialny Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny powstał na planie czworoboku. Jest podzielony na trzy części. Znajdziecie tutaj prezbiterium, owalną nawę główną i biegnące wokół krużganki. Znajduje się w centrum wsi i robi spore wrażenie. Przywodzi nam na myśl złoty pałac, którego mury sięgają ponad 50 metrów i do którego prowadzi 57 monumentalnych, kamiennych schodów. Architektura ta, jak się okazuje, została przemyślana. Albowiem pierwsze dziesięć schodów wskazuje liczbę chórów anielskich. Trzydzieści trzy to natomiast wiek Chrystusa, a ostatnie piętnaście to wiek Marii w chwili poczęcia. Koniecznie wejdzie do bogato zdobionego wnętrza świątyni.
Kalwaria Wambierzycka
No dobrze, ale dlaczego Wambierzyce są nazywane śląską Jerozolimą? Będąc jeszcze na schodach Bazyliki spójrzcie na wzgórze po drugiej stronie wsi. Daniel Paschasius von Osterberg, wychowany na naukach jezuitów, marzył o Jerozolimie. Jako osoba majętna i zarazem właściciel dóbr, w skład których wchodziły Wambierzyce, postanowił stworzyć własną Jerozolimę.
To z jego inicjatywy powstała bazylika oraz najdłuższa kalwaria na Dolnym Śląsku, która liczyła około 80 stacji oraz kilkanaście bram. Droga Krzyżowa powstała w roku 1732. Do góry pielgrzymi i turyści wspinają się po dość stromych schodach. Warto dojść do ostatniej stacji i skręcić w lewo. Rozpościera się stąd wyborna panorama na Sanktuarium w Wambierzycach oraz na najwyższy szczyt Gór Stołowych, na Szczeliniec Wielki.
A jeśli podążycie dalej za wydeptaną ścieżką, to bardzo szybko odnajdziecie cztery, pośniedziałe, sporych rozmiarów dzwony. Są one darem od dawnych niemieckich mieszkańców Wambierzyc. Stąd też niemieckie napisy na dzwonach. Spoczywają tutaj od lat 90 zeszłego wieku. Miały znaleźć swoje miejsce w świątynnej wieży, ale niestety dzwonnica do dnia dzisiejszego nie powstała.
Ruchoma Szopka w Wambierzycach
Gdy już zejdziecie z powrotem z Kalwarii, skręćcie tuż przy schodach w prawo. Asfaltowa droga po 100 metrach zaprowadzi Was do kolejnej atrakcji Wambierzyc jaką jest ruchoma szopka oraz później, już bezpośrednio na parking. W dobrze opisanym budynku, po lewej stronie alejki, znajduje się największa ruchoma szopka w Polsce. Jej twórcą był zegarmistrz Longin Wittig, który tworzyła ją w II poł. XIX wieku. Po śmierci, dzieło kontynuował jego syn, Hermann.
Szopka składa się z około 800 figurek, z których ruchomych jest około 300. W pierwszej kolejności powstała scena narodzin Chrystusa, rozbudowując później o elementy z drogi krzyżowej. Dziełem syna natomiast są fragmenty związane z Ostatnią Wieczerzą, rzeź niewiniątek, Świętą Rodzinę przy pracy oraz sceny rodzajowe – kopalnia węgla, zabawa ludowa. W środku nie wolno robić zdjęć. Jeśli interesuje Was cennik oraz godziny otwarcia to odsyłamy bezpośrednio na stronę Ruchomej Szopki.
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂