Wąwóz Edmunda w Czeskiej Szwajcarii

– Parking kosztuje 100 Kc/4 € za dzień
– Prawie wszędzie można płacić w koronach i w euro
– Spacer plus rejs łódkami zajmuje około 2,5 h (plus powrót do samochodu)

Wąwóz Edmunda to obok Pravcickiej Brany jedna z najważniejszych atrakcji Czeskiej Szwajcarii. Samochód najwygodniej zostawić w miejscowości Mezní Louka na parkingu za hotelem o tej samej nazwie. Opłata parkingowa pobierana jest z góry i wynosi 150 Kc/6 € za dzień – miejsce zaznaczyliśmy na mapie. W zamian, auto pozostanie pod opieką, a Wy dostaniecie poglądową mapkę okolicy. Raczej odradzamy zostawianie samochodu na dziko, ponieważ Policja sprawnie i dotkliwie „nagradza” takie próby. Przed wyruszeniem na szlak warto również upewnić się w jakich godzinach pływają flisacy, bo bez nich nie pokonacie wodnych odcinków. Obecnie Panowie pracę zaczynają o 9 rano. Wózki dziecięce są przewożone bezpłatnie, jednak na pokład nie zabierzecie rowerów, natomiast psy powinny mieć założone kagańce.

Zwiedzanie Wąwóz Edmunda

Trasa: Mezní Louka – Dziki Wąwóz (Divoká soutěska) – Wąwóz Edmunda – Hrensko. Dystans: 7,3 km, Czas: 2h 18 min, Przewyższenie: 106m

Jeszcze na parkingu możecie zdecydować, czy chcecie przemierzyć pełna trasę, czy też skrócić spacer pomijając nieco mnie atrakcyjny Dziki Wąwóz i zacząć przygodę od Wąwozu Edmunda. Jeśli zdecydujecie się na taki krok, wówczas na początku czeka Was 2 kilometrowy asfaltowy odcinek w kierunku miejscowości Mezná, gdzie po szybkim łączniku dotrzecie do miejsca, gdzie zaczyna się Wąwóz Edmunda. Do zabudowań Mezna, z przystanku koło parkingu, za kilka euro kursuje busik. Jeśli zaś wybierzecie pełną wersję trasy, an do czego Was z całego serca namawiamy, to pomiędzy parkingiem a Hotelem Mezni Louka przebiega niebieski szlak, który wyprowadzi Was przez klimatyczny las do atrakcji.

Czeska Szwajcaria
Czeska Szwajcaria

Gdy już przemkniecie przez leśny odcinek, to ścieżka bardzo przyjemnie i sprawnie schodzi wąwozem, gdzie spotkacie pierwsze bloki skalne porośnięte zielonym mchem. Jest bajecznie!! Po około 20 min, na rozwidleniu, trzeba skręcić w prawo, podążając za żółtymi znaczkami. Po dotarciu nad potok, szlak prowadzi metalowymi platformami nad lub tuż obok rzeki Kamenica. O poranku nie spotkaliśmy tutaj nikogo. Pierwsi turyści czekali na nas dopiero przy pierwszej przeprawie „promowej”. Flisak z kasą fiskalną w dłoni pobierze od Was 90 Kc/3,5 €. Płatność tylko gotówką.

Divoka souteska
Divoka souteska - Szwajcaria Czeska

Woda jest spokojna, nie buja, więc nawet jeśli ktoś nie przepada za takimi rejsami, powinno obyć się bez traumy. A dzieci będą z pewnością zachwycone. Pierwszy rejs to tylko raptem 300 m, a w tym czasie flisak uraczy Was kilkoma mniej lub bardziej zabawnymi historyjkami w czeskiej i niemieckiej wersji językowej. Nie ma możliwości pokonania tego szlaku pieszo wzdłuż potoku.

Dlatego zachęcamy Was aby przed wyruszeniem na szlak upewnić się czy obie przeprawy są otwarte. Pomiędzy pierwszą i drugą przystanią czeka Was 30 minutowy spacer, gdzie do ścieżki dochodzi zielony szlak z Mezna (właśnie o tyle można skrócić wycieczkę, wybierając wariant tylko Wąwozu Edmunda). Natomiast pełny odcinek z Mezni Louka przez las i Dziki Wąwóz do przystani przy Wąwozie Edmunda zajmuje odrobinę ponad godzinę. 

Divoka souteska
Divoka souteska
Divoka souteska

Szlak przez Wąwóz Edmunda

Wąwóz Edmunda jest większy i ciekawszy aniżeli Dziki Wąwóz. Ściany mają tutaj po 150 m wysokości i otaczają turystów z każdej strony, a do tego pojawiają się pierwsze przejścia przez skalne tunele. Nazwa Wąwozu Edmunda pochodzi od jego propagatora, Księcia Edmunda Clary-Aldringena, który pod koniec XIX wieku postanowił udostępnić zwiedzającym zamknięty do tej pory teren. I tak, jak w Dzikim Wąwozie, tak i tutaj, największą atrakcją jest “rejs”. Bilet kupicie w klimatycznej kasie przy ścieżce. Ceny za rejs w Wąwozie Edmunda są odrobinę droższe. Bilety kosztują 125 Kc/5 €, a na potwierdzenie otrzymacie paragon, który należy później okazać przy wejściu na łódkę.

Wąwóz Edmunda

Ten rejs jest już znacznie dłuższy, gdyż zajmuje prawie 20 minut. Jest też ciekawszy. A jedną z „atrakcji” jest Czeska Niagara! Czyli sztuczny wodospad wyzwalany przez flisaka po pociągnięciu za linę. Więcej tutaj śmiechu niż zachwytu, ale i tak jest sympatycznie. Oba rejsy odbywają się w dwukierunkowo. Przystań końcowa ulokowana jest około 2 km od Hreńska, do którego dotrzecie po około 20 min podążając za żółtym szlakiem. Wizytówką miasteczka są ładne kamienice, uroczo wkomponowane w dolinę. Jednak, na niekorzyść całości, niestety zadomowiły się tutaj liczne stragany z chińszczyzną. Spacer szalenie polecamy kontynuować w kierunku Pravcickiej Brany.

Wąwóz Edmunda

Godziny Przepraw Przez Wąwozy

Orientacyjne czasy przejść: Mezní Louka – dojście do pierwszej przeprawy: 50 min; pierwsza przeprawa: 10 min; łącznik pomiędzy przeprawami: 30 min; druga przeprawa: 20 min; dojście do punktu Hřensko – hotel Klepáč: 30 min. Łącznie około: 2h 20 min. Pamiętajcie tylko, że czasem trzeba chwilę poczekać na łódkę, co może wydłużyć wycieczkę. Powrót proponujemy czerwonym szlakiem przez Pravcicka Brane, dzięki czemu wrócicie do miejsca gdzie pozostawiliście samochód o poranku. Ten odcinek zajmie Wam około 3,5/4h spaceru. Alternatywnie pozostaje autobus do Mezni Louka. Jeżeli planujecie zostać w okolicy dłużej, wówczas z całego serca możemy polecić wycieczkę do sąsiedniej siostrzanej Szwajcarii Saksońskiej oraz Twierdzy Konigstein.

Dziki Wąwóz Cennik i Godziny

– 30.03-07.10.2018 – od godz. 9:00 do 17:00
Ostatni kurs w kierunku Hrensko odbywa się o 17stej, w kierunku Mezna o 16.30
– 08.10-04.11.2018 – od godz. 9:00 do 16:00
Ostatni kurs w kierunku Hrensko odbywa się o 16stej, w kierunku Mezna o 15.30
– od 04.11.2018 łódki nie kursują
– Dziki Wąwóz Cennik: Opłata za rejs – 60 Kc/2,5 €

Wąwóz Edmunda Cennik i Godziny

– 30.03-07.10.2018 – od godz. 9:00 do 18:00
Ostatni kurs w kierunku Hrensko odbywa się o 18stej, w kierunku Mezna o 17.30
– 08.10-04.11.2018 – od godz. 9:00 do 17:00
Ostatni kurs w kierunku Hrensko odbywa się o 17stej, w kierunku Mezna o 16.30
– od 04.11.2018 łódki nie kursują
– Wąwóz Edmunda Cennik: Opłata za rejs – 80 Kc/3 €

Czeska Szwajcaria
Wąwóz Edmunda
Wąwóz Edmunda - Czeska Szwajcaria
Czeska Szwajcaria
Wąwóz Edmunda

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

13 komentarzy

 1. Dzięki wielkie za te informacje. Bardzo się przydały – są bardzo szczegółowe. Podziwiam ludzi, którzy po takiej wyprawie robią taki materiał jak Wasz. U mnie zdjęcia często są w folderach na dysku nawet bez przebrania ich 😀 Byłem z dziewczyną i znajomymi dnia 2 maja 2019.
  Z moich spostrzeżeń… Zaczęliśmy od Mezni Louka i pętli z łódkami. Czekaliśmy na pierwszą przeprawę łódką sporo ponad godzinę – tyle było ludzi (łódki były dwie, a do jednej wchodzi jednorazowo 26 sztuk). Bilety na pierwszej przeprawie sprzedawał flisak, co bardzo wydłużyło czas załadunku. Dodatkowo nie miał drobnych do wydawania… Wielu ludzi na tym etapie rezygnowało i wracało tą samą drogą do parkingu. Przydała by się jakaś tablica na parkingu ze średnim czasem oczekiwania na przeprawę 😀
  Parkingi były przepełnione, a o godzinie 10 korki na drogach były potworne – warto przed wyjazdem wziąć to pod uwagę i zaplanować sobie dwie opcje pozostawienia samochodu: w jednej lub drugiej miejscowości. Najlepiej mieli motocykliści – w korkach nie stali, na parkingu miejsce wszyscy znajdowali 😀 My tym razem byliśmy puszką… Osobiście polecam zacząć od Mezni Louka – Bramę zostawiając na sam koniec.

  • Dziękujemy bardzo za dobre słowo i za celne uwagi! postaramy się je w najbliższym czasie dodać do wpisu 🙂

 2. ojej, a jeśli planuję wyprawę w połowie listopada, to co mam zrobić, jeśli nie można przepłynąć? 🙁

 3. Cześć!
  Mam pytanie. Czy uważacie, że czeska i saksońska szwajcaria to dobry kierunek dla ciężarnej w 3 trymestrze? Brzuch będzie pewnie już spory, a coś piszecie o przejściu między skałami, więc czy się nie zaklinuję?! XD i czy dużo szlaków prowadzi pod górkę?

  • Prawdę powiedziawszy to bardzo indywidualna kwestia i wiele będzie zależało od tego jak będziesz się wtedy czuła. Wydaje nam się, że Most Bastei w Saksońskiej Szwajcarii jest osiągalny bez większego problemu. Ale czy inne szlaki? trudno powiedzieć, bo trochę pod górkę jest. Możesz otworzyć sobie aplikację mapy.cz tam wyrysować trasę i odczytać przewyższenia. To powinno pomóc. Czeska Szwajcaria to piękna kraina i na pewno będzie na Was czekać. Jak nie teraz to na pewno za jakiś czas 😉

 4. Fantastyczny materiał. czy tę trasę da się pokonać z wózkiem spacerowym (parasolka)?

  • już trochę lat minęło od naszej wizyty w Czeskiej Szwajcarii, ale wydaje nam się, że odcinek przez Wąwóz Edmunda powinno się udać pokonać takim wózkiem. pozdrawiamy

 5. Maciej Birecki Reply

  Hej, parking w Mezni Louka kosztuje już 150 kc lub 6 euro. Tak samo za przepłynięcie łodzią biorą więcej- Wąwóz Edmunda 5 euro, a Wąwóz Dziki 3,5 euro.

 6. Witam. Dziki wąwóz częściowo zamknięty, na odcinku od niebieskiego szlaku do łódki. Wędrując od zielonego szlaku płynie się tam i z powrotem, bez zatrzymania

 7. Cześć, dzięki za garść przydatnych informacji. Czy możecie polecić dogodne miejsce wypadowe do zwiedzenia czeskiej i Saksońskiej „Szwajcarii”? Może jakiś pole namiotowe?

  • hej, spaliśmy na trzech campingach w okolicy i najlepiej wspominamy Autokempink Česká Brána. Co prawda nie leży najbliżej Pravickiej Bramy, ale – było czysto, przyjemnie i sporo zielonej trawy. Jest też bliżej do atrakcji, których jeszcze nie zdążyliśmy opisać – Tiské stěny, punkty widokowe przy miescie Decin, ubawiła nas niezmiernie Růženka, czy też mega kozacki Kokorin (1h drogi)

Write A Comment