Lessowy Wąwóz w Kazimierzu Dolnym
Wąwóz Korzeniowy Dół to jak twierdzą sami mieszkańcy Kazimierza Dolnego, najpiękniejszy wąwozem lessowym, który znajduje się nieopodal ich cudnego miasta. Spędzając weekend, czy choćby nawet dzień w Kazimierzu Dolnym, nie może go zabraknąć na Waszej liście atrakcji do odwiedzenia. Może i nie jest on szalenie długi, bo ma raptem niespełna 700 metrów długości, ale potrafi wyjątkowo zauroczyć. I wcale to nic dziwnego, że tak chętnie odwiedzają go turyści. Podobno szczególnie pięknie bywa tutaj jesienią, gdy dodatkowo nad głową wybucha feeria barw. Nazwa wąwozu nawiązuje do wijących się ze ścian jaru korzeni, które tworzą fascynujący obraz. Zapraszamy na spacer po jednej z największych atrakcji Kazimierza Dolnego!
Jak powstał wąwóz Korzeniowy Dół?
Wąwóz Korzeniowy Dół jest najciekawszym wąwozem okalającym Kazimierz Dolny. Przybrał on formę tak zwanej głębocznicy. Charakteryzuje się ona pionowymi ścianami, które pozbawione są roślinności. Dno wąwozu niegdyś było wykorzystywane niegdyś jako droga. Co ciekawe, wąwóz nie posiada odgałęzień bocznych.
Tutejsze wąwozy lessowe powstały w wyniku erozji wodnej skał lessowych. A warto wiedzieć, że pokrywa lessowa wynosi tutaj miąższość miejscami nawet 30 metrów! Dodatkowo, do powstania wielu wąwozów przyczynił się też sam człowiek. To on, prowadząc drogi po stromych zboczach, doprowadził do koncentracji spływu wody opadowej oraz tej z wiosennych roztopów, które to rozcinały pokrywy lessowe. Następnie, do akcji wkroczyły koła przejeżdżających przez wąwozy pojazdów, które doprowadziły do pogłębienia dna. Natomiast sam less jest skałą pylastą o kolorze żółtawym. Powstał on ze zwietrzałych materiałów, które były wywiewane przez wiatr spod czoła lądolodu w czasie trwania ostatniego zlodowacenia.
Największą atrakcją Wąwozu Korzeniowy Dół są odsłonięte w wyniku erozji korzenie wiekowych już drzew. Korzenie te tworzą fantazyjne kształty. Nic dziwnego, że do wąwozu zaglądają artyści i jar był bohaterem w wielu serialach oraz filmach.
Wąwozy w okolicach Kazimierza Dolnego są charakterystycznymi formami terenu, które występują ze zdwojoną siłą na Płaskowyżu Nałęczowskim. Mało tego, jeśli średnia długość wąwozów w jego zachodniej części wynosi 5 km na km2, to na obszarze gminy Kazimierz Dolny sięga nawet 11 km na km2!
Parking przy Wąwozie Korzeniowy Dół
Wąwóz Korzeniowy Dół znajduje się około 2,5 km na wschód od rynku w Kazimierzu Dolnym. Dotrzecie tutaj samochodem dosłownie po pięciu minutach. Parkingu szukajcie 100 metrów przed wejściem do jaru. Będzie on po lewej stronie drogi, na prywatnej posesji, ładnie oznaczony, a do tego całkiem spory. Opłata za parking jest tutaj sprawiedliwa i wynosi 5 pln za godzinę. Parking przy Wąwozie Korzeniowy Dół zaznaczyliśmy również na poniższej mapie. Jeśli będzie on z jakichś powodów zamknięty lub zabraknie na nim miejsc, to jest jeszcze jeden, 250 metrów dalej. Czyli musicie minąć wejście do wąwozu i szukać miejsca do postoju po lewej stronie drogi. Ten parking jest również płatny.
Jeśli przybyliście do Kazimierza Dolnego bez wsparcia samochodu, to spacer z centrum miasta do wąwozu zajmie Wam około 30 minut. Po drodze miniecie Starą Chatę, która pochodzi z przełomu XVII/XVIII wieku, będącą zabytkiem klasy zero i w której można napić się kawy i skosztować smakołyków. Innym rozwiązaniem jest wykupienie wycieczki meleksami, które obwożą po największych atrakcjach miasta. Pojazdy odjeżdżają z ulicy Lubelskiej, tuż, tuż przy Rynku.
Trasa przez Wąwóz Korzeniowy Dół
Wejście do lessowego wąwozu znajduje się tuż przy Klubojadalni Przystanek Korzeniowa. Przed wejściem odnajdziecie tablicę informacyjną o ścieżce dydaktycznej „Korzeniowy Dół”. Pamiętacie, że aby wkroczyć do magicznej krainy Wąwozu Korzeniowy Dół, należy najpierw uiścić opłatę. Bilet normalny kosztuje 2 pln i niestety nie ma możliwości uregulowania rachunku kartą. Trzeba potrząsnąć sakiewką. I tak naprawdę, ledwo zapłacicie za bilety wstępu, zrobicie dwa kroki i sięgacie po aparat. Nie bez przyczyny Korzeniowy Dół uważany jest za najpiękniejszy z kazimierskich wąwozów.
Przez dno wąwozu wiedzie zielony szlak. Do przejścia będziecie mieli około 480 metrów, gdy dotrzecie do kasy na drugim końcu wąwozu. Tutaj najwygodniej obrócić się na pięcie i zawrócić jeszcze raz, dając się porwać urokowi jaru. Przejście trasy przez Wąwóz Korzeniowy Dół nie nastręcza żadnych problemów. Ścieżka w zasadzie niezauważalnie się wspina. Jednym minusem mogą okazać się inni turyści oraz polujące na tychże krwiopijcze komary. Wraz ze sławą i pięknem, w przypadku dzieł natury, często idzie w parze ilość odwiedzających. Dlatego warto rozważyć przybycie na miejsce odpowiednio wcześnie lub też już raczej późnym popołudniem. Wówczas można w ciszy podziwiać uroki lessowego wąwozu.
Spacer przez wąwóz jest bardzo przyjemny. Początkowo, przez pierwsze 100 metrów, ściany wznoszą się na 2-4 metry. Rośnie tutaj starodrzew dębowy. Jednak to, co najpiękniejsze jest dopiero przed Wami, ponieważ najbardziej uroczy jest odcinek środkowy. Ściany zaczynają wspinać się tutaj nawet do 8 metrów wysokości! Krawędzi, szerokiego tutaj na 4 metry wąwozu, porasta starodrzew dębowo-lipowo-grabowy. Do tego fantazyjne korzenie oraz pochylające się drzewa. Ostatnie 100 metrów tworzy eskę i zbocza są już tutaj nieco mniej imponujące. Jednak warto dojść do końca.
Wąwóz Korzeniowy Dół informacje
– wejście płatne: 2 pln bilet normalny
– parking kosztuje 5 pln / h
– na miejscu spędzicie około 30/45 min
Jeśli będziecie szukali informacji o atrakcjach Kazimierza Dolnego, to odsyłamy do naszego osobnego artykułu. Wąwóz Korzeniowy Dół to oczywiście nie jedyny wąwóz lessowy w okolicach Kazimierza Dolnego, który jest wart odwiedzenia. Warto tutaj wspomnieć również choćby o takich wąwozach jak: Norowy Dół, Chałajowy Dół, Kamienny Dół, czy też Wąwóz Małachowskiego oraz Plebankę. Dwa ostatnie zlokalizowane są blisko centrum Kazimierza Dolnego.
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
4 komentarze
Rzeczywiście bardzo ładne wyglądają te wąwozy. Myślę, że warto się tam wybrać.
Robią mega fajne wrażenie, tylko warto spróbować wybrać się tutaj nieco poza „godzinami szczytów” 🙂
Korzeniowy … najpiękniejszy czy najbardziej rozreklamowany? Moim zdaniem to co ma do zaoferowania pobliska Parchatka, Bochotnica czy Zbędowice w tym temacie urodą przewyższa. W tej ostatniej miejscowości jest ponadto góra trzech krzyży z panoramą na Wisłę. Miejscowy postrzegający inaczej.
Dzięki za komentarz, jak tylko będziemy ponownie w Kazimierzu Dolnym to postaramy się odwiedzić sugerowane przez Ciebie miejsca. Sami natomiast rozpytywaliśmy się wśród miejscowych który wybrać, i polecali właśnie Korzeniowy Dół