Wielka Desztna – Góry Orlickie

Czas w dwie strony: 2h, Dystans: 7 km, Przewyższenie: 140 m

Wielka Desztna o wysokości 1115 m jest najwyższym szczytem Gór Orlickich i zarazem całych Sudetów Środkowych. Znajduje się w środkowo-wschodniej części Gór Orlickich, w Czechach, tuż za polską granicą. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, najwyższym szczytem Gór Orlickich po polskiej stronie jest Orlica. W przeszłości Wielka Desztna nazywana była Siedmiogrodzką Górą, a dziś może pochwalić się niebanalną wieżą widokową. Spacer tutaj będzie dość krótki i przyjemny. Całość wiedzie asfaltową alejką, a jedynie ostatnie 200 metrów to szutrowa droga, dlatego można tutaj często spotkać rowerzystów oraz rodziców z małymi dziećmi w wózkach. Zapraszamy!  

Który Szlak Wybrać?

Wielka Desztna znajduje się około 3,6 km na południe od miejscowości Zieleniec. Zostawiając tutaj samochód, możecie wyjechać na górę kolejką krzesełkową  w Zieleńcu, która w okresie wiosenno – jesiennym jest dostępna również dla turystów pieszych. W ten sposób dotrzecie nieopodal szczytu Šerlich, skąd po 10 minutach zapukacie do czeskiego schroniska Masarykova Chata. Możecie również wybrać niebieski szlak z Zieleńca, którym to dotrzecie schroniska po 50 minutach. My wybraliśmy wersję najbardziej leniwą. Podjechaliśmy samochodem na czeską stronę, na parking pod schroniskiem i wyruszyliśmy szlakiem widocznym na poniższej mapie.

Wielka Desztna Parking
Parking z którego można wyruszyć na Wielką Desztne

Wielka Desztna Szlak na Wieżę Widokową

Granicę przekroczyliśmy w miejscowości Mostowice i po 12 minutach zaparkowaliśmy samochód na pierwszym parkingu po lewej stronie. Parking jest bezpłatny i widoczny na zdjęciu powyżej. I tutaj mała podpowiedź – jeśli zapuścicie się w las, wyraźną ścieżką, która wychodzi z dalszego krańca parkingu, to skrócicie nieco wycieczkę. Leśny skrót wyprowadzi Was po pięciu minutach na czerwony szlak i jest to opcja częstokroć wykorzystywana przez tutejszych turystów.

velka destna
velka destna

Natomiast, jeśli podejdziecie dalej 200 metrów drogą, to dotrzecie do drugiego parkingu, który dla równowagi jest tym razem ulokowany po drugiej stronie drogi. To tutaj schodzą czerwone znaczniki od schroniska Masarykova Chata (7 minut). Czerwony szlak na Wielką Desztne nie jest specjalnie wymagający, a przewyższenie nie zaskakuje.  Od początku wiedzie asfaltową alejką. Dość szybko zaczyna się nieco piąć, a pierwszy wierzchołek, który trawersuje droga to Mała Desztna. Jest ona niższa od swojej wielkiej imienniczki o 25 metrów. Na pierwszych ostrych zakrętach warto pamiętać, że za wirażami mogą pojawić się rowerzyści.

wielka desztna szlak
Ostatnie 200 metrów do wieży widokowej wiedzie taką właśnie alejką

Szlak na Wielką Desztnę jest raczej mało widokowy, jednak dość wygodnie się nim spaceruje. Po mniej więcej godzinie drogi będzie już widać wieżę widokową. Po drodze miniecie też mały bufet. Tutaj, zaraz za nim, kończy się asfaltowy odcinek. Ostatnie 200 metrów to przyjemna ścieżka i wieńcząca trudy wycieczki –  wieża widokowa na Wielkiej Desztnie.

Wieza Widokowa Wielka Desztna

Wielka Desztna Wieża Widokowa

Wielka Desztna jest dość kopulastym szczytem, co w połączeniu z rosnącą tutaj kosodrzewiną wyraźnie ogranicza panoramę. Dlatego całkiem dobrym pomysłem było wybudowanie wieży widokowej w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się wieża triangulacyjna. Wieża widokowa na Wielkiej Desztnie została oficjalnie oddana dla ruchu turystycznego 26 października 2019. Rozpościera się z niej piękna panorama na okoliczne szczyty i doliny Gór Orlickich i Bystrzyckich.

Wielka Desztna Wieza WIdokowa
Wielka Desztna Panorama

W naszej opinii wieża na Wielkiej Desztnie najpiękniej prezentuje się zimą, gdy szron finezyjnie zdobi jej elewację. U nas takowych zdjęć nie znajdziecie, ponieważ byliśmy latem, jednak polecamy poszukać zimowych kadrów w internecie. Wycieczkę na Wielką Desztne poprzedziliśmy porannym spacerem na wieżę widokową na Jagodnej. Obie wycieczki są dość krótkie, dlatego warto połączyć je w jeden dzień. Oczywiście z obowiązkowym obiadem w schronisku Jagodna 🙂 

Velka Destna
Wielka Desztna
Wieza Widokowa na Wielkiej Desztnie
wielka-desztna-wieza-widokowa

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

2 komentarze

Write A Comment