Czarująca pętla na Wielką Rycerzową

Wielka Rycerzowa ma wysokość 1 226 m n.p.m.
– w Soblówce znajdziecie bezpłatny parking
– całość wycieczki z Soblówki w dwie strony to około 4h
– na szlak możecie wybrać się z psami

Wielka Rycerzowa to czarujący zakamarek w Beskidzie Żywieckim, który kusi pięknymi widokami. Oprócz wybornej panoramy odnajdziecie tutaj także niewielkie schronisko. A w nim przepyszne racuchy z jagodami. To niespecjalnie wygórowana cena za chwilę zmęczenia na szlaku. Przy bacówce jest węzeł szlaków turystycznych, dlatego też śmiało można złożyć zgrabną pętlę. Zdecydowaliśmy się na spacer żółtym szlakiem ze wsi Soblówka, a powrót czarnym. Całość wycieczki wraz z „biesiadą” w schronisku zajęła nam około 5h.

kozica wilk baner1

Parking w Soblówce

Do niewielkiej wsi Soblówka dotrzecie po około godzinie drogi z Bielska – Białej (po drodze będziecie podróżować przez Węgierską Górkę, Milówkę oraz Rajczę). We wsi, tuż przy kościele, znajdziecie całkiem spory i bezpłatny parking. Jest tutaj również przystanek autobusowy. Co nas zaskoczyło, to fakt, że kościół w Soblówce powstał w latach 1949-50. Sami dalibyśmy mu przynajmniej setkę wiosen więcej ?

Koordynaty bezpłatnego parkingu w Soblówce: 49°26’15.1″N 19°08’33.2″E

parking Soblówka
Bezpłatny parking w Soblówce, tuż przy Kościele

Wielka Rycerzowa szlak z Soblówki

Zgodnie z wartościami z mapy turystycznej, wycieczka na Rycerzową zajmie Wam około 4h, a do przejścia będzie 11,5 km oraz 693 metry przewyższenia. Żółty szlak jest bardziej widokowy aniżeli czarny, dlatego jego wybraliśmy na pierwszy ogień. Zaraz za parkingiem trzeba skręcić w prawo w boczną, asfaltową uliczkę. Taka bitumiczna nawierzchnia kończy się dość szybko, a w jej miejsce pojawia się szeroka leśna droga. Gdy po około 30 minutach szlak przekroczy spływający z góry potok, możecie powoli szykować się, że będzie już bardziej stromo. Ma to i swoje plusy, ponieważ zdobywając wysokość, zaczyna robić się co raz bardziej widokowo. Choć co prawda, głównie za plecami, dlatego warto co jakiś czas przystanąć, odwrócić się i spojrzeć na sąsiednie żywieckie szczyty.

Gdy zatrzymacie się na skraju sporej polany, a do schroniska zostanie raptem kwadrans, namawiamy Was, aby porzucić żółte szlakówki na rzecz zielonych. Jest to opcja nieco dłuższa (+15 min), jednak zielony szlak przecina halę i wyprowadza turystów wprost na Małą Rycerzową (1207 m n.p.m.), oferując rewelacyjne widoki. Naprawdę warto, sami byliśmy oczarowani <3

Z tyłu spogląda na Was czujnym okiem Babia Góra, na horyzoncie meldują się Tatry, a wzrok najbardziej przyciąga Wielki Rozsutec, duma Małej Fatry. Minąwszy Małą Rycerzową (bo tak naprawdę szlak jedynie muska szczyt, nie wchodząc na niego), ścieżka powoli zaczyna opadać w stronę trawiastej Przełęczy Halna, która znajduje się pomiędzy szczytami Wielkiej Rycerzowej i Małej Rycerzowej, na Hali Rycerzowej.

rycerzowa szlak z Soblówki
Rycerzowa szlak
Wielka Rycerzowa szlak
rycerzowa szlak
Wielka Rycerzowa szlak

Wielka Rycerzowa, co cznynić?

Prawdę powiedziawszy, Przełęcz Halna na Hali Rycerzowej to dość podstępne miejsce. Z jednej strony na szczyt Wielkiej Rycerzowej jest jeszcze kwadrans i 80 metrów przewyższenia, a z drugiej strony ciepłe schronisko jest na wyciągnięcie dłoni. Ba, już nawet czuć zapach dań, które tutaj się serwuje, gdyż do bacówki jest raptem 200 metrów. Prawda, że trudny wybór? Wejście na Wielką Rycerzową oraz powrót do schroniska zajmie Wam około 25 minut. 

widok z Małej Rycerzowej
widok z Małej Rycerzowej
hala rycerzowa
rycerzowa szlaki
rycerzowa panorama
Wielka Rycerzowa

Wielka Rycerzowa jest częściowo zalesionym szczytem, który wchodzi w skład Grupy Wielkiej Raczy. Wznosi się ona na wysokość 1 226 m n.p.m. i przebiega tędy granica kraju oraz Wielki Europejski Dział Wodny, który rozdziela zlewiska Morza Bałtyckiego oraz Morza Czarnego. Na południowych stokach Wielkiej Rycerzowej, już po słowackiej stronie, znajduje się rezerwat przyrody Vychylovské skalie z osuwiskiem. Natomiast nazwa szczytu pochodzi od pobliskich miejscowości Rycerka Dolna oraz Rycerka Górna, które niegdyś, zapewne były rycerską własnością.

rycerzowa schronisko

Bacówka na Rycerzowej

Schronisko na Rycerzowej znajduje się na Hali Rycerzowej, na wysokości 1120 m n.p.m.  Schronisko oferuje możliwość spędzenia nocy w pokojach 2, 3, 4, 5 i 10–osobowych. Łącznie 34 miejsca. Jednak dla strudzonych wędrowców z własną karimatą też się znajdzie miejsce, jak również dla tych, którzy postanowią rozbić się nieopodal z namiotem. Gorące posiłki można zamawiać aż do godziny 19:00, a sam bufet jest czyny godzinę dłużej.

Schronisko jest całkiem młode, ponieważ uroczyście otworzyło swoje progi we wrześniu roku 1975. Co ciekawe, pojawił się projekt, który przewidywał przetransportowania gotowej, złożonej bacówki, helikopterem z Soblówki na halę! Jednak problemy technicznie uniemożliwiły realizację zamiarów. Jeśli spojrzycie na bacówkę i stwierdzicie, że gdzieś ją już widzieliście, to jest to całkiem możliwe. Budowa tej bacówki, zgodnie z projektem Stanisława Karpiela z Zakopanego, zapoczątkowała powstanie podobnych schronisk (tzw. Bacówek Moskały) w innych lokalizacjach, jak choćby na nieodległym Krawcowym Wierchu, na gorczańskiej Maciejowej, w Bartnem, czy bieszczadzkiej Małej Rawce.

Wielka Rycerzowa
rycerzowa schronisko
bacówka na rycerzowej menu

Powrót do Soblówki z Rycerzowej

Aby nie wracać po swoich śladach, na powrót warto wybrać czarny szlak. Zgodnie z wartościami na mapie, zejście powinno zająć Wam około 1,5 h. Nie ma tutaj newralgicznych i podchwytliwych miejsc. Tak naprawdę, jest to szlak, który jest uważany za najłatwiejszą opcję dojścia do schroniska zimą. Jest często przecierany przez skuter śnieżny.

Szlaki które prowadzą na bacówki na Rycerzowej

  • Czerwony szlak z Rycerki przez Mładą Horę zajmie Wam 4h 24 min
  • Zielony szlak z Ujsół przez Muńcuł to kwestia 3h 45 min
  • Żółty lub czarny szlak z Soblówki to wycieczka na nieco ponad 2h
  • Z Soblówki możecie również udać się zielonym szlakiem na Przełęcz Przysłop i dalej już żółtym do bacówki na Rycerzowej – 2h 36 min
  • Czerwony szlak ze Schroniska na Przełęczy Przegibek do Schroniska na Rycerzowej to 1h 46 min
  • Czerwony szlak ze Schroniska na Wielkiej Raczy to już wycieczka liczona na 4h 33 min
wielka rycerzowa czarny szlak

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

6 komentarzy

  1. Bardzo fajnie przedstawiony temat. Rzeczowo, konkretnie, do celu. Część podobnych artykułów przygniata odbiorcę np. ilością tekstu. U Ciebie tego nie odczułem, za to mam wrażenie, że zdobyłem istotne informacje. Dzięki!

    • Bardzo nam miło, że właśnie takie wrażenia pojawiły się po przeczytaniu artykułu 🙂 Z całego serca polecamy Beskid Żywiecki, nie tylko Wielką Rycerzową 😉

  2. Po przeczytaniu tego artykułu wiem jedno, muszę zabrać żonę na Wielką Rycerzową! Piękne miejsce! Dziękuję za wskazówki! 🙂

    • tylko ostrożnie, bo Rycerzowa potrafi zauroczyć i trzeba będzie później rególarnie wracać 🙂 Polecamy również po sąsiedzku Wielką Raczę oraz klimatyczny Krawców Wierch

  3. Czy poradzi sobie osoba którym jedynym osiągnięciem było wejście na Morskie Oko i czarny staw? którą trasę najlepiej wybrać?:)

    • proszę spojrzeć na dystans i przewyższenie, mapa powinna prawdę powiedzieć 😉 Wydaje nam się, że trasa którą maszerowaliśmy jest ok 😉

Write A Comment