Wieża widokowa w Mieroszowie

– Wieża w Mieroszowie jest nadzwyczaj łatwo dostępna
– wejście na wieżę jest bezpłatne, a sama wycieczka zajmie Wam kwadrans
– na spacer śmiało możecie zabrać psa

Na polsko – czeskim, dolnośląskim pograniczu, w miejscowości Mieroszów, w Górach Kamiennych, wznosi się sympatyczna wieża widokowa. Nie jest ona szalenie wysoka, jednak zapewnia przyjemną panoramę. Trafiliśmy na nią przypadkiem, pędząc do czeskiego Skalnego Miasta Adrspach.

kozica wilk baner1

Gdzie jest Mieroszów?

Fyrląd Wałbrzyski, bo tak krótko po wojnie był określany Mieroszów, znajduje się na południowo – zachodnich rubieżach województwa dolnośląskiego. Z centrum Wałbrzycha dotrzecie na miejsce po 22 minutach. Dlatego też nikogo nie może dziwić fakt, że w zeszłym stuleciu Mieroszów był zapleczem mieszkaniowym tego większego miasta, położonego nad Pełcznicą. Wieża w Mieroszowie jest doskonale widoczna z drogi, od strony wsi Różana. Samochód pozostawiliśmy na parkingu przy ulicy Żeromskiego, w bliskim sąsiedztwie Ośrodka Pomocy Społecznej. Stąd do wieży jest mniej niż 300 metrów. Wystarczy skręcić w ulicę Podgórze i maszerować raźnie przed siebie. Drugim polecanym miejscem jest skrzyżowanie ulicy Hożej oraz Żeromskiego. 

Bike Arena Parkowa Góra w Mieroszowie

Wieża w Mieroszowie na Górze Parkowej

Drewniana wieża widokowa ma cztery kondygnacje i sięga nieba na wysokość 16 metrów. Konstrukcja wznosi się na Górze Parkowej, na wzgórzu ponad miasteczkiem, dzięki czemu z tarasu rozpościera się sielankowa panorama na pola i łąki, Mieroszów oraz hen dalej, na Góry Suche, Broumovskie Steny, Góry Stołowe oraz na Karkonosze. Projekt inwestycji wzorowano na popularnych ambonach myśliwskich. A sama wieża widokowa powstała jako część projektu Bike Arena Parkowa Góra, o czym głosi pobliska tablica informacyjna. Niegdyś Góra Parkowa zwana była Górą Kościelną. Przez lata jedno się nie zmieniło, wciąż jest to miejsce chętnie wybierane przez mieszkańców Mieroszowa. A od roku 2015, kiedy stanęła na szczycie dzisiejsza atrakcja, chętnie zaglądają tutaj również i turyści.  

Wieża w Mieroszowie na Górze Parkowej
Wieża w Mieroszowie na Górze Parkowej
Wieża w Mieroszowie w Górach Kamiennych
Wieża w Mieroszowie na Górze Parkowej

Smoki, czeskie księżniczki oraz olbrzymy

Pierwsze co rzuca się w oczy, oprócz wieży rzecz jasna, to dwa ogromniaste trony należące do  czeskiej księżniczki Dobrawy oraz księcia polan, Mieszka I. Mimo, że wokół wieży było praktycznie pusto, to i tak musieliśmy odczekać swoje do zdjęcia. Wszystko dlatego, że jak tylko usadowimy się wygodnie, to nasz wzrok przykuwa sielska panorama odległych szczytów. Dzięki umieszczonej obok tablicy możemy dowiedzieć się co nieco o zaślubinach Młodej Pary.

Warto również przysiąść przy Stole Olbrzymów. Dawno, dawno temu, biesiadowali tutaj potężny Waligóra oraz Wyrwidąb. A działo się to nim stoczyli morderczą walkę z grasującym w okolicy smokiem. Potyczka miała miejsce nieopodal zamku Radosno. Smok poległ, ale jego śmierć została okupiona życiem Waligóry, który skamieniał i do dziś spoczywa obok schroniska Andrzejówka jako góra nazwana jego imieniem.

Ponadto pod wieżę prowadzi Aleja Zakochanych, która wiedzie przez Park Miejski w Mieroszowie, a jej finałem jest położone pod konstrukcją wybrukowane serce. Znajdziecie tutaj również zadaszoną wiatę turystyczną, jest też specjalne miejsce na ognisko. Obok wieży przemyka w stronę północną żółty szlak, który zaprowadzi Was szczyt Lesista Wielka (860 m)

Wieża w Mieroszowie w Górach Kamiennych
Wieża w Mieroszowie na Górze Parkowej
Wieża w Mieroszowie panorama
Wieża w Mieroszowie panorama
wieża widokowa w Mieroszowie
wieża widokowa w Mieroszowie

Atrakcje w okolicy Mieroszowa

– Szalenie polecamy Czeskie Skalne Miasto Adrspach.
– W tym samym dniu co wieżę w Mieroszowie odwiedziliśmy pobliskie Głazy Krasnoludków. Są niedaleko.
– Warto wybrać się do Chełmska Śląskeigo, by ujrzeć na własne oczy domy tkaczy.
– Szlaki w Górach Kamiennych oraz Górach Wałbrzyskich.

Rezerwat Przyrody w Gorzeszowie
Rezerwat Przyrody w Gorzeszowie
adrspach
Czeskie Skalne Miasto Adrspach
Chełmsko Śląskie
Chełmsko Śląskie – domy tkaczy

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

2 komentarze

  1. Marek Solecki Reply

    Ha! Byliśmy rok temu i zdecydowanie polecamy! Mieroszów zrobił na nas bardzo pozytywne wrażenie (w 2015 było zgoła inaczej) i oby tak dalej!

  2. Czeskie skalne miasto jest niesamowite. Tak niedaleko naszej granicy, a można się poczuć tam na prawdę magicznie i wyjątkowo. Gdy się wyłączy myślenie (oczywiście z rozwagą) można poczuć się jak w baśni 🙂

Write A Comment