Cudna panorama z Marysinej Polany
– Wieża widokowa w Lipnicy leży na Marysinej Polanie
– cała wycieczka zajmie Wam około 1h lub kilka minut*
– świetna trasa dla maluchów
– śmiało możecie zabrać na ten spacer psa
Wieża Widokowa w Lipnicy Wielkiej to istny górski smaczek dla turystów spragnionych przepysznych widoków. Została wybudowana w roku 2019 na Marysinej Polanie, zwanej czasem również Piaskową Polaną. Mimo, że wieża nie grzeszy imponującą wysokością, to zapewnia cudną panoramę na tatrzańskie wierchy, mieniące się Jezioro Orawskie oraz Królową Beskidów, Babią Górę. Wieża widokowa na Polanie Marysina znajduje się w malowniczej wsi Lipnica Wielka w województwie małopolskim. Ten południowy skrawek Polski należał do historycznego regionu Orawa. I tak naprawdę, mimo swojego uroku, wciąż pozostaje nieodkryta przez tłumy turystów.
Jak dotrzeć do wieży widokowej w Lipnicy Wielkiej?
To chyba będzie najbardziej podchwytliwy etap wycieczki. Po pierwsze i najważniejsze, nie ufajcie w żadnym wypadku nawigacji, która tutaj wyprowadzi Was w maliny. Należy bowiem najpierw przemknąć przez przejście graniczne Lipnica Wielka – Winiarczykówka, a następnie skręcić w pierwszą szutrową drogę w prawo (około 500 metrów od przejścia granicznego. Miejsce poznacie po charakterystycznej drewnianej rzeźbie babuszki, która swoim długim ramieniem wskazuje drogę do wieży. Dodatkowo, w sezonie swoje wyroby sprzedaje tutaj baca. Stąd do wieży jest już tylko 1,5 km. W tym miejscu pozostawiliśmy samochód – 49.457911, 19.588151. Mimo, że przekroczyliśmy granicę Polski, to spacerować będziemy po ojczystej ziemi, granica widzie bowiem przez szosę.
*Warto jednak pamiętać, że do samej wieży prowadzi szalenie dziurawa i pełna kolein, szutrowa droga. Nie ma tutaj zakazu wjazdu, jak również pod samą wieżą, na Marysinej Polanie znajduje się niewielki parking. Szkoda było nam samochodu, jednak po drodze minęło nas kilku śmiałków.
Polana Marysina, zwana Piaskową
Wędrując szutrową drogą wprost na Marysiną Polanę i mając za przewodnika żółte szlakówki, byliśmy pod wrażeniem sielankowości okolicy. Trasa wiedzie przez niewielkie leśne zagajniki oraz widokowe polany. Było zielono i gwarno od ptasiego trelu. Drewniana wieża w Lipnicy Wielkiej będzie doskonale widoczna i nie ma mowy o pobłądzeniu. Została ona usytuowana na wzgórzu o wysokości 711 metrów nad poziomem morza. Ma skromne 14 metrów wysokości, a na ulokowaną wyżej platformę widokową prowadzą dość strome schody.
Jeśli ktoś będzie miał problemy z rozpoznaniem szczytów, to z pomocą przychodzi kolorowa tablica. A panorama? Trzeba przyznać jest na wskroś czarują! Wzrok bardzo szybko przykuwają Tatry oraz mieniące się nieco bliżej Jezioro Orawskie. Gdy tak staliśmy zahipnotyzowani spoglądając w dal, dość szybko poczuliśmy mrowienie na plecach, jakby ktoś jeszcze dopraszał się o uwagę. I faktycznie, wystarczy obrócić się o 180 stopni, by spojrzeć wprost na imponującą Babia Górę, która wyrasta dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Integralną częścią wieży jest zadaszona wiata z ławami, która pozwala przeczekać załamanie pogody lub przysiąść na drugie śniadanie. Natomiast tuż obok znajdziecie rzeźbę kobiety z wielkim sercem oraz drewnianą ramę, która powala „cyknąć” pocztówkowe zdjęcie. Mając szczęście można spotkać tutaj pasące się owce oraz krowy. Jeśli natomiast zdecydujecie się na spacer dalej, podążając za szutrową drogą, to niedaleko znajduje się Bacówka na Styrułowej Polanie zwanej także Ziembową Polaną. Można tutaj skosztować produktów wprost od baców.
Przez lokalną ludność Piaskowa Polana nazywana jest Marysiną Polaną, ponieważ znajdował się tu ponoć domek ciotki Marysi. Będzie to doskonałe miejsce do fotografowania, zwłaszcza o wschodzie lub zachodzie słońca, kiedy krajobraz otacza magicznie miękkie światło.
Ciekawe atrakcje w okolicy
Oprócz wieży widokowej, w okolicy Lipnicy Wielkiej znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Warto skorzystać z okazji i poznać je bliżej. Szczególnie, że sama wizyta na Marysinej Polanie nie zajmie Wam nadto czasu.
- Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej – czarujący skansen regionalny, który został otwarty w 1955 roku. Przedstawia on architekturę oraz elementy kultury regionu Górnej Orawy. Dotrzecie do niego w mniej niż dwa kwadranse od Marysinej Polany.
- Babia Góra, czyli Królowa Beskidu Żywieckiego – wybornym pomysłem będzie uzupełnienie pieszej wycieczki na najwyższy szczyt tutejszego Beskidu o wizytę na Marysinej Polanie. Polecamy z całego serducha.
- Zabytkowy kościół św. Jana Chrzciciela w Orawce – leży on na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego. Kościół, który powstał w połowie XVII wieku, jest pierwszą parafią Polskiej Orawy oraz najstarszą drewnianą świątynią Górnej Orawy.
- Zamek Orawski na Słowacji jest położony raptem 30 min od wieży w Lipnicy Wielkiej. Kto nie był, niechaj czym prędzej nadrabia zaległości!
- Innym czarującym miejscem z nienajgorszą panoramą na Tatry jest Przełom Białki. To mniej niż godzina podróży od Lipnicy Wielkiej.
- Mniej niż godzina drogi dzieli Was również od miasta Zakopane, które wbrew pozorom ma całkiem sporo do zaoferowania.
Często zadawane pytania (FAQ)
1. Jakie są godziny otwarcia wieży widokowej Lipnica Wielka? Wieża widokowa Lipnica Wielka jest ogólnodostępna i nie ma określonych godzin otwarcia. Można ją odwiedzać o dowolnej porze dnia i nocy.
2. Czy w pobliżu wieży widokowej znajdują się miejsca na piknik? Tak, w okolicy wieży widokowej Lipnica Wielka znajdziecie miejsce zarówno na piknik, jak również przygotowane miejsce do grillowania.
3. Czy wstęp na wieżę widokową jest płatny? Obecnie wejście na wieżę widokową Lipnica Wielka jest bezpłatne, jednakże warto sprawdzić aktualne informacje przed planowaną wizytą, ponieważ mogą się zmieniać.
4. Czy w okolicy wieży widokowej znajdują się miejsca noclegowe? Tak, w okolicy wieży widokowej Lipnica Wielka znajdują się różnego rodzaju obiekty noclegowe, takie jak hotele, pensjonaty czy agroturystyka. Można tam znaleźć odpowiednie miejsce na nocleg, aby dłużej cieszyć się urokami okolicy.
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂