Co Warto Zobaczyć w Wiśle?
Wisła określana czasem mianem perły Beskidu Śląskiego, jest cieszącym się sporą popularnością uzdrowiskiem w województwie śląskim. Bez różnicy, czy przybędziecie tutaj zimą, czy latem, to moc atrakcji i uroczych zakamarków z pewnością Was zachwyci. Nie może też dziwić nazwa miejscowości, ponieważ Wisła znajduje się u stóp Baraniej Góry, w dolinie rzeki Wisły. To tutaj ma swoje źródła najdłuższa rzeka Polski. W czasie słonecznych weekendów uzdrowisko przeżywa istne oblężenie. Jest tutaj gwarno i tłoczno. I my również postanowiliśmy spędzić chwilę czasu na tutejszych spacerach.
Atrakcje w Wiśle które warto zobaczyć
Wisła przyciąga turystów przez cały rok. Zimą kusi bogatą ofertą dedykowaną dla narciarzy, a latem, gdy pogoda dopisuje, też nie będziecie się nudzić. Spora część atrakcji w Wiśle jest zlokalizowana w centrum miasta. Jednak, aby zobaczyć warte odwiedzenia miejsce, przyda Wam się samochód. Mimo, że funkcjonuje tutaj komunikacja publiczna, to kursy nie są intensywne, a w wiele miejsc nie dotrzecie. Prywatnej komunikacji o dziwo tutaj nie uświadczycie. Pozostają jedynie taksówki, których numery odnajdziecie na banerach w mieście i przy niektórych atrakcjach. Zatem zaczynamy nasz spacer od centrum, później przemieścimy się delikatnie na rubieże miasta, a na końcu zabierzemy Was nas urocze szlaki Beskidu Śląskiego! Zatem w drogę!
1. Dworzec Kolejowy w Wiśle
O wow! Dzisiejszy budynek dworca Wisła Uzdrowisko jest przepiękny i szykowny. Szczególnie, jeśli w kontrze spojrzycie na stare zdjęcia i zobaczycie zniszczony, szary, betonowy budynek. Dworzec prezentuje się wybornie i szlachetnie. W jednej części znajduje się Restauracja Browar Wisła (o której będzie kilka słów w dziale o tym, gdzie w Wiśle zjeść), a w drugiej, centrum przesiadkowe oraz informacja turystyczna. Budynek Dworca Wisła Uzdrowisko został oddany w ręce pasażerów jeszcze w roku 1929, w związku z rozbudową linii kolejowej z Ustronia Polana. Niestety z braku funduszy, budynek zaczął podupadać, aż w roku 2011 zdecydowano o zamknięciu poczekalni oraz kas dworcowych. Po remoncie jakby wstąpił w niego nowy duch! I prawdę powiedziawszy, wiślański dworzec kolejowy jest idealnym miejscem, aby rozpocząć wędrówkę po Wiśle, nawet jeśli nie przybyliście tutaj koleją. To stąd na Rynek w Wiśle jest raptem 200 metrów.
2. Pałacyk Myśliwski Habsburgów w Wiśle
Historia drewnianego domku przy ulicy Lipowej może dla wielu z Was okazać się mocno zaskakująca. Albowiem Pałacyk Myśliwski powstał w lasach Beskidu Śląskiego, na polanie Przysłop, w latach 1897-1898, nieopodal Baraniej Góry, na zlecenie arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Utrzymany w tyrolskim stylu, pałacyk został prawdopodobnie zaprojektował przez architekta Albina Teodora Prokopa. I teraz będzie najciekawsze, w roku 1925 Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, otworzyło w nim schronisko Przysłop pod Baranią Górą! Ówczesne schronisko mogło pomieścić 64 osoby.
Wytyczono wówczas szlaki turystyczne na Baranią Górę. Po II wojnie światowej w obliczu rosnącego ruchu turystycznego w Beskidzie Śląskim zdecydowano się na wybudowanie większego schroniska. A Pałacyk zaczął niszczeć. Szczęśliwie, staraniami Towarzystwa Miłośników Wisły, w roku 1985, został on przeniesiony na dzisiejsze miejsce i służy jako miejscowy oddział PTTK. Cudnie <3 Aby kontynuować spacer po atrakcjach Wisły, musicie powrócić pod dworzec kolejowy, przejść na drugą stronę ulicy i zapuścić się w wiślański deptak.
3. Deptak w Wiśle
Prawdę powiedziawszy, wiślański deptak nas nie zachwycił. Ot szeroka promenada, ze straganami, restauracjami, kioskami, czy też wypożyczalnią rowerów elektrycznych. Na szczęście, pojawiające się co jakiś czas statuetki misiów czynią go bardziej przyjaznym. To nie jest tak, że zwieńczeniem deptaku jest Rynek, tutaj w Wiśle, po prostu jedna strona kamienic nagle kończy się i otwiera się przestrzeń, która pełni rolę rynku.
4. Rynek w Wiśle oraz Dom Zdrojowy
Wiślański Rynek odnajdziecie na Placu Bogumiła Hoffa. To on jest uznawany za odkrywcę Wisły na szeroką skalę, w drugiej połowie XIX wieku. Rynek powstał w okresie międzywojennym, gdy nastąpił szybki rozwój miasta, które nabierało coraz bardziej cech uzdrowiska. Uroku dodaje mu fontanna. To wtedy też powstała pierzeja z podcieniami oraz Dom Zdrojowy. Dziś odnajdziecie w nim siedzibę Urzędu Miasta, restaurację oraz informację turystyczną. Jest tutaj też atrakcja, o której wspominamy w następnym akapicie. To tutaj zaczyna się najciekawszy fragment Wisły.
5. Figura Adama Małysza z białej czekolady
W roku 2001 cukiernicy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Cukierników RP postanowili w oryginalny sposób podziękować Małyszowi za sukcesy i emocje, które serwował nam podczas zimowych dni. I tak stworzyli chyba najbardziej zaskakują atrakcję w Wiśle, mianowicie sporych rozmiarów czekoladową rzeźbę naszego Skoczka!
Statuetka powstała z czekoladowego bloku ważącego 330 kg! Wyciosana postać ma 2,5 metra wysokości i waży 180 kg. Prace nad rzeźbą Adama Małysza prowadziło 8 cukierników, którzy potrzebowali na to 264 godzin. Z ciekawostek warto wspomnieć, że pierwotnie rzeźba nie była w żaden sposób zabezpieczona i znalazło się wielu smakoszy, który próbowali „uszczknąć fragment Małysza”. A nawet znalazł się jeden śmiałek, który odgryzł bohaterowi ucho! W końcu w roku 2007 rzeźba przeszła „remont”. Skoczek otrzymał nowe narty oraz dodano kolejną, już czwartą kryształową kulę. A całością zaopiekowała się firma Wedel. Po renowacji urzędnicy pomni wygłodniałych turystów, ustawili tym razem rzeźbę w specjalnej szklanej gablocie. Pomnik z białej czekolady znajduje się w holu Domu Zdrojowego. Dlaczego takie uwielbienie dla skoczka właśnie w Wiśle? Zapewne dlatego, że Małysz pochodzi z Wisły ?
6. Aleja Gwiazd Sportu w Wiśle
Będąc na deptaku, tuż przy rynku w Wiśle, warto uważnie spoglądać pod nogi, ponieważ to tutaj zaczyna się wiślacka Aleja Gwiazd Sportu. Została ona założona dla upamiętnienia otwarcia skoczni narciarskiej imienia Adama Małysza w Malince. Tworzą ją wmurowane w chodnik, wykonane z brązu, tablice pamiątkowe. Otwarcie Alei Gwiazd Sportu w Wiśle nastąpiło we wrześniu w roku 2008. To wtedy wmurowano pierwsze dwie tablice. Pierwsza z nich, tak zwana startowa, upamiętnia m.in. otwarcie skoczni w Malice, a druga, jak łatwo można odgadnąć, samego Adama Małysza. Wmurowywane są tutaj tablice upamiętniające wybitnych sportowców związanych w jakiś sposób z miastem Wisła. Odnajdziecie tutaj zatem tablice olimpijczyków: Janusza Rokickiego, Jana Kawuloka, Jana Legierskiego, czy też Apoloniusza Tajnera. Aleja Gwiazd Sportu ciągnie się w stronę ewangelickiego kościoła Apostołów Piotra i Pawła i przemyka tuż obok Muzeum Beskidzkiego.
7. Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego
Muzeum Beskidzie znajduje się w centrum Wisły, w dawnej karczmie z 1794 roku. Muzeum zostało otwarte podczas I Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle, który miał miejsce w roku 1964. Swoją działalnością obejmuje miejscowości należące do grupy etnograficznej górali śląskich – Istebną, Jaworzynkę, Koniaków, Wisłę i Brenną. Ekspozycja stała prezentuje eksponaty związane z życiem i twórczością górali Beskidu Śląskiego (pasterstwo, tkactwo, obróbka drewna, narzędzia rolnicze, ubiór oraz przykłady sztuki ludowej). Od roku 2010 dostępna dla turystów jest Enklawa Budownictwa Drewnianego.
8. Kościół Ewangelicko – Augsburski św. Piotra i Pawła
Tuż obok głównego deptaku w Wiśle, zauważycie bardzo ładny kościół ewangelicko – augsburski Apostołów Piotra i Pawła. Zgodnie z projektem Edwarda Koerbera, nowa świątynia została wzniesiona w miejscu wcześniejszego drewnianego domu modlitwy w latach 1833 – 1838. Co ciekawe, budynek pierwotnie był jedynie trójnawową halą o cechach klasycystycznych, pozbawiony wieży i dzwonów. Ich budowy zabraniał ówcześnie funkcjonujący patent tolerancyjny. Dopiero po wydaniu patentu protestanckiego, równającego prawa protestantów oraz katolików, świątynia rozwinęła się do znanego nam dziś kształtu. I trzeba przyznać, że kościół robi bardzo przyjemne wrażenie.
9. Park Kopczyńskiego w Wiśle
To, co nas najbardziej zauroczyło w centrum Wisły, okazało się być ukryte zaraz za budynkiem Domu Zdrojowego. To tutaj zaczyna się Park Kopczyńskiego. Odnajdziecie w nim liczne alejki, ławeczki, place zabaw dla dzieci i nie tylko, o czym dowiecie się z kolejnych akapitów. Co ważne, teren parku został niedawno odświeżony i uporządkowany.
10. Amfiteatr im. Stanisława Hadyny
Tuż nieopodal rynku w Wiśle, w Parku Kopczyńskiego, wzdłuż rzeki Wisła, mieści się Amfiteatr imienia Stanisława Hadyny. Pan Stanisław był założycielem oraz wieloletnim kierownikiem artystycznym Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Amfiteatr mieści około 2,5 tyś widzów. Jedno miejsce jest już na stałe zajęte, ponieważ na widowni „zasiada” patron amfiteatru – Pan Stanisław (rzeźba honorowego obywatela miasta znajduje się w jednym z pierwszych rzędów). W wiślańskim amfiteatrze odbywa się szereg imprez, w tym ta najpopularniejsza, czyli coroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej. Jest to jedna z najstarszych i największych imprez folklorystycznych w Europie.
11. Aleja Podań i Legend w Wiśle
Gratka dla najmłodszych! Tuż obok wiślańskiego amfiteatru, po prawej stronie, odnajdziecie niewielką magiczną parkową alejkę. Po obu stronach duktu zostały ustawione rzeźby, które przedstawiają wizje funkcjonujących na terenie Śląska Cieszyńskiego ustnych przekazów i podań. Rzeźby robią naprawę bardzo pozytywne wrażenie ?
12. Zabytkowy Park Przygód
To nie wszystkie atrakcje, które czekają na Was w Parku Kopczyńskiego. Na przedłużeniu ulicy Bolesława Prusa jest Zabytkowy Park Przygód. Znajdziecie tutaj mozaikowe miniaturki zabytków, które w normalnej skali możecie spotkać podróżując wzdłuż nurtu Wisły. Szczególnie warto przybyć tutaj po zmroku, gdy miniaturki są podświetlone. Wszystkie są opisane i jest ich łącznie 10. Można odnaleźć tutaj: Zamek Prezydenta RP w Wiśle, królewski Wawel w Krakowie, Zamek w Sandomierzu, Zamek w Janowcu, Zamek w Kazimierzu Dolnym, Pałac w Puławach, Zamek Królewski w Warszawie, Katedrę św. Janów w Toruniu, Zamek w Świeciu i słynny gdański Żuraw.
Zabytkowy Park Przygód został stworzony w ramach unijnego projektu „Zacznij zwiedzanie Polski od źródeł. Rewitalizacja Parku Kopczyńskiego w Wiśle” i robi bardzo pozytywne wrażenie na turystach odwiedzających Wisłę. Nieopodal ustawiono 35 tablic wraz z fotografiami opisującymi rzekę Wisłę. Od źródeł, aż po sam Bałtyk.
13. Pomnik Źródeł Wisły
Warto wiedzieć, że rzeka Wisła, czyli najdłuższa rzeka przemierzająca polską krainę, bierze swoje początki właśnie tutaj, w Wiśle, w Beskidzie Śląskim, u podnóży Baraniej Góry. Tutaj wszystko układa się w piękną całość. Dlatego nie może też dziwić śliczny Pomnik Źródeł Wisły, który odnajdziecie w parku. Rzeźba przedstawia bosą dziewczynę z kwiatami w dłoniach. Została wykonana przez Grzegorza Łagowskiego. Uroczystego odsłonięcia dokonał prezydent Bronisław Komorowski w roku 2014. Jednak nie jest to ani pierwsza, ani druga rzeźba nawiązująca do źródeł Wisły.
Pierwszy pomnik-fontanna nimfy wodnej powstał jeszcze przed II wojną światową. Pomnik miał przedstawić rzekę, która łączyła wszystkie ziemie polskie. Od gór, aż po morze i zapewne podkreślić powrót Śląska do Ojczyzny. Prace nad projektem ruszyły w roku 1936, a już rok później, na zakończenie największej imprezy folklorystycznej lat międzywojennych, czyli Święta Gór, prezydent Ignacy Mościcki odsłonił dzieło prof. Konstantego Laszczka. Pierwszy pomnik był wykonany z brązu i przedstawiał dziewczynę, która w dłoniach dzierży naręcz kwiatów, a jej ciało okrywa mokra sukienka wraz z elementami stroju regionalnego. Niewiasta stała na kamiennym cokole, a poniżej, całości dopełniały ryby wyskakujące z basenu z wodą i oblewające jej stopy wodą.
Niestety Niemcy podczas wojny przetopili rzeźbę i cokół stał pusty aż do roku 1975. Wtedy to umieszczono tutaj drugi pomnik. Jej autorem był wiślański rzeźbiarz Artur Cienciała. Mieszkańcy Wisły nazwali go „Ślązaczka”. Druga panna była bardziej krzepka, odziana tym razem w pełny strój ludowy i powstała z lastriko. Jednak czas nie był dla niej łaskawy i włodarze miasta postanowili stworzyć nową, już trzecią odsłonę rzeźby, którą to dziś możecie podziwiać. Obecne dzieło nawiązuje do pierwowzoru, choć różni się strojem. Jeśli ciekawi Was, jak dokładnie wyglądały poprzedniczki, to obok pomnika znajduje się tablica informacyjna wraz ze starymi zdjęciami.
14. Centrum Edukacji Ekologicznej
Jest to kompleks edukacyjno – rekreacyjny, który przycupnął na terenie ośrodka sportowego Jonidło. Znajduje się on około 2,5 km od centrum miasta. I trzeba przyznać, że czyni bardzo pozytywne wrażenie. Znajdziecie tutaj ogrody edukacyjne, jak choćby ogród roślin kwitnących, pachnących ziół, ogród zmysłów z kołami iluzji, ławeczki, alejki, niewielkie oczko wodne i pomost. Jest to idealne miejsce na nieśpieszne popołudnie z najmłodszymi. Jeśli przespacerujecie wzdłuż drogi, w przeciwnym kierunku niż centrum miasta, miniecie boisko, kemping, to traficie na przyjemny plac zabaw (około 500 metrów).
15. Wodospad w Wiśle na Wisełce
Wodospad znajduje się około 5 km na południe od centrum miasta. Wodospad, mający 8 metrów wysokości, został wybudowany w latach 50tych zeszłego wieku na potoku Wisełka. Trzeba przyznać, że robi całkiem przyjemne wrażenie. Uwaga, pobliski parking jest płatny, a opłata wynosi 6 pln za pierwszą godzinę.
16. Skocznia narciarska „Malinka” im. Adama Małysza w Wiśle
Skocznia, którą z pewnością zauważycie spacerując po centrum Wisły, nie jest tak naprawdę tą słynną, ochrzczoną imieniem wiślańskiego skoczka. Skocznia Malinka znajduje się około 5 km w stronę Przełęczy Salmopolskiej i Szczyrku, nad potokiem Malinka, przy drodze wojewódzkiej nr 942. Pod skocznią znajduje się bezpłatny parking dla osób zwiedzających obiekt. Jest tutaj również sklep Żabka. Skocznia narciarska im. Adama Małysza kwalifikuje się jako duża skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K120 i rozmiarze HS 134. Jest to druga, obok Wielkiej Krokwi w Zakopanem, duża skocznia w Polsce. Na trybunach może oglądać zawody około 8 tyś osób. Działa tutaj wyciąg, który pozwala turystom wyjechać do góry. Pierwsza skocznia w Malince została oddana jeszcze w roku 1933 i była drewniana. Obecna działa od 2008 roku, a pierwszy skok oddał oczywiście Adam Małysz. Możecie tutaj przespacerować się po Pętli Cieńkowskiej, która łączy kolej Cieńków w Wiśle Malince ze Skocznią Narciarską im. Adama Małysza.
17. Zbiornik na Jeziorze Czerniańskim oraz Zapora Wisła Czarne
Aby chronić okolicę przed powodziami i przy okazji stworzyć zbiornik wody pitnej, w latach 1968-73 wybudowano sztuczny zbiornik retencyjny. Tama ma tutaj 280 metrów długości oraz 30 metrów wysokości. Po koronie tamy można spacerować. Przepięknie prezentują się otaczające jezioro szczyty Beskidu Śląskiego. W pobliżu Jeziora znajduje się Barania Góra oraz tzw. Zameczek, czyli rezydencja należąca do prezydenta Polski. Jezioro Czerniańskie, zwane też Zbiornikiem Czerniańskim, łączy wody potoków Białej i Czarnej Wisełki i w ten sposób daje początek najdłuższej rzece w Polsce.
18. Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle
Pierwotnie był tutaj Pałacyk myśliwski Habsburgów, jednak z nieznanych powodów spłonął w roku 1927. Po pożarze pałacyku, Sejm Śląski podjął decyzję o budowie nowego. Już bardziej reprezentatywnego. Miał to być dar od Śląska i Ślązaków dla prezydenta RP. Obecny, modernistyczny pałac został wzniesiony w latach 1929–1930 dla prezydenta RP Ignacego Mościckiego, według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza. W miejscu dawnego pałacyku myśliwskiego powstał Zamek Dolny, natomiast właściwa rezydencja powstała ciut wyżej. Zameczek był wykorzystywany przez głowę państwa w celach wypoczynkowych. Po II wojnie światowej obiekt, po likwidacji urzędu prezydenta, służył jako ośrodek wypoczynkowy Urzędu Rady Ministrów. A w roku 1981 został nawet domem wczasowym KWK XXX-lecia PRL. W roku 2005 Aleksander Kwaśniewski przywrócił rezydencję jako miejsce wypoczynku dla głowy państwa.
19. Szlaki Turystyczne w Wiśle
To, co nas przygnało w przychylne, wiślańskie progi, to oczywiście szlaki turystyczne okalające Wisłę i prowadzące w przyjemne zakamarki Beskidu Śląskiego. Bo przecież Wisła jest wręcz otoczona wybornymi górskimi szczytami, a do tego poprowadzono wokół niej ponad 150 km szlaków turystycznych oraz liczne ścieżki tematyczne. Znajdziecie tutaj szlaki zarówno łagodne i widokowe, jak również takie, które pochłoną cały dzień i do których będzie potrzebna dobra kondycja. Warto wspomnieć o cudnej Baraniej Górze. Jest Malinowska Skała, Czantoria, Równica, czy urocze Trzy Kopce Wiślańskie. Polecamy tutejsze schroniska, to na Stożku, Schronisko Soszów ,czy Telesforówkę. Po opisy pieszych szlaków w Beskidzie Śląskim zapraszamy tutaj.
20. Zimowa Wisła i narciarstwo w Wiśle
Na terenie Wisły odnajdziecie wiele wyciągów narciarskich, zarówno krzesełkowych, jak i orczykowych. Łącznie jest tu 18 wyciągów narciarskich oraz kilkadziesiąt kilometrów tras zjazdowych. Trasy są doskonałe zarówno dla poczatkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Bardzo ciekawie wygląda znajdująca się w Wiśle stacja narciarska Skolnity. Polecane są również trasy biegowe na Kubalonce. Zimą będą tutaj zachwyceni zarówno miłośnicy narciarstwa zjazdowego, biegowego, skiturów, czy też snowboardu.
Mapa atrakcji w Wiśle
Gdzie Spać w Wiśle?
Temat szeroki, niczym rzeka Wisła ? Bo trzeba przyznać, że ofert noclegowych w samej Wiśle jest zatrzęsienie. Poczynając od tych z wyższej półki, jak Hotel Gołębiewski oraz nowy, reklamowany przez Adama Małysza, Crystal Mountain, który góruje i dominuje nad samą Wisła. Do tego trzeba wspomnieć o kilku schroniskach turystycznych, które są dostępne dosłownie na wyciągnięcie ręki. Choćby Schronisko na Soszowie Wielkim, Schronisko na Stożku, czy też Równica oraz Schronisko na Przysłopie pod Baranią Górą. A o tym, jak rezerwować noclegi przez portal Booking.com i jak zaoszczędzić na tym nieco grosza, podpowiadamy w naszym osobnym wpisie.
Gdzie smacznie zjeść w Wiśle – polecane restauracje
Nim wybraliśmy się na przedłużony weekend do Wisły, zapytaliśmy naszych znajomych na Instagramie, które restauracje polecają. Następnie o to samo spytaliśmy naszą wiślacką Gospodynię. Trzy restauracje, które pojawiły się najczęściej postanowiliśmy odwiedzić. I był to doskonały powód, ponieważ każda z nich okazała się inna i co najważniejsze, serwowała smaczne jedzenie.
Na pierwszy ogień padło na nowy „Browar Wisła, który znajduje się w uroczym budynku Dworca PKP. Nowoczesny, schludny wystrój, pyszne burgery oraz przepyszny browar dopełniły całości. Drugiego dnia wybraliśmy się do położonej tuż przy skwerze i płynącej gwarno Wiśle, restauracji „Beatris„. To ona skradła nasze serca! Szalenie pyszne jedzenie, ładnie podane, a do tego świetna obsługa. Choć tu też było najdrożej. Ostatniego dnia wybraliśmy się do „Restauracji U Zosi”, która znajduje się nieopodal Rynku w Wiśle. Oferuje ona tradycyjne dania, a Justii była zauroczona zupą czosnkową. Była ona również najtańszą opcją z trzech odwiedzonych przez nas wiślańskich restauracji.
Jak Dojechać do Wisły
Szczęśliwie większego problemu z dojazdem do Wisły nie ma. Możecie uczynić to korzystając z uroków kolei, jak również wykorzystując połączenia autobusowe. Jeśli poruszacie się samochodami, to dojazd z Katowic zajmie Wam około 1,5 h, natomiast z Krakowa trzeba już liczyć 2,5 h. Znaczna część trasy przebiega drogami szybkiego ruchu, więc powinno być sprawnie i szybko.
Pogoda w Wiśle
Najgorsze, co może nas spotkać podczas wakacyjnego urlopu to barowa pogoda, która potrafi pokrzyżować urlopowe plany. Dlatego, jeśli jesteście ciekawi, jaka będzie pogoda w Wiśle, to odsyłamy Was do dwóch sprawdzonych przez nas aplikacji – Bleumeteo oraz norweskiej przepowiadajki Yr.no.
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
18 komentarzy
Hej hej Kochani
przy opisie atrakcji Wisły w części dotyczącej szlaków nie podpięliście linka
Nie można łatwo „kliknąć tutaj” i przejść dalej 🙂
Opisy jak zwykle super
Właśnie poszukuję z rodzinką wakacyjnego kierunku:)
Pozdrawiam
Aga
ups, będzie, będzie, tylko musimy parę rzeczy dopracować 🙂 spędziliśmy w Wiśle prawie 5 dni i szlaki, które można tutaj odnaleźć bardzo nam się podobały! czy to Trzy Kopce Wiślańskie, Barania Góra, Malinowska Skała, Stożek, Swoszów czy wieża widokowa na Wielkiej Czantorii i dalszy spacer w stronę małej, z pewnością może się spodobać 🙂
Bardzo fajny, konkretny opis „atrakcji”. Jeszcze w tym tygodniu sprawdzę kilka punktów z listy.
Pozdrawiam.
super, mamy nadzieję, że pogoda dopisze 😉
Czy nadal trwają roboty drogowe w całym mieście? 🙂 Wisła jest super, ale dalsze okolice….Istebna, Koniaków, Jaworzynka i przyległości bardzo polecam!! Jest tam mnóstwo atrakcji dla dzieci jak i dorosłych + oczywiście piękne szlaki !
W Wiśle byliśmy podczas weekendu czerwcowego, więc już chwilę temu. Ale spoglądając teraz na google maps, wygląda że remont wciąż trwa i tworzą się spore korki 🙁 Jesienią planujemy krążyć jeszcze po Beskidzie Śląskim i Żywieckim, więć zapisujemy rekomendację, dziękujemy pięknie 🙂
Z tego co tu przeczytałem i zobaczyłem to w zasadzie jakaś straszna wiocha ta Wisła. W zasadzie nie ma nic co by warto zobaczyć. Budynki jakieś post sowieckie, straszne !!! Jednmy słowem dno!!!
Ja Dolnoślązak czytam ten artykul siedząc na balkonie z widokiem na „coś pięknego” 🙂 w miejscu, o którym nie przeczytałem ani słowa tj. Hotel Stok. Szczerze i z pełnym przekonaniem polecam.
Udało im się połączyć/zestawić dwa z pozoru niemożliwe do połączenia elementy: wielkość i kameralość. Pyszne jedzenie, świetne pokoje, basen, sauny… nawet 2 dziewczyny z Malezjii zrobiły mi rewelacyjny masaż balijski. Warto było wspomnieć i zarekomendować to miejsce. Pozdrowienia
Byłam tam na konferencji w Listopadzie i chociaż pogoda była deszczowa to wędrowałam trochę i powiem tak że było ciekawie. Pozdrawiam Lublinianka.
dziękujemy pięknie za komentarz. Sami natomiast ostatnimi czasy zawitaliśmy do Lublina, który nas szalenie oczarował! do tego stopnia, że na pewno będziemy wracać 🙂
Zestawienie które do mnie nie trafia.
Gdybym nie znał Wisły to po przeczytaniu tego artykułu zrezygnował bym z wyjazdu.
Jeśli dla kogoś jedynymi atrakcjami są budynki to pewnie znajdzie tu inspirację.
A jakie proponujesz, bo ja się wybieram we wrześniu do Wisły i chętnie zapoznam się z zestawieniem z Twojej perspektywy
Hej. Czy moglibyście podpiąć link do szlaków. Za kilka dni się wybieramy i taki pomocownuk bardziej by się przydał.
hej, dzięki za przypomnienie, dorzuciliśmy link do szlaków w Beskidzie Ślaskim 😉
Brakuje jeszcze jednej bardzo ważnej atrakcji – fantastyczne muzeum Ochorowiczówka w pięknym, odrestaurowanym budyneczku – muzeum trochę magiczne, trochę metafizyczne, pokazujące dorobek Juliana Ochorowicza, wynalazcy, medium, prekursora telewizji i telefonu (tak!) oraz galeria obrazów magicznego realizmu http://ochorowiczowka.pl/
Witam
Czy tekst ze strony mogę skopiować i wydrukować dla znajomych z Wisły?
Pozdrawiam
Krzysztof
Cześć, jasne, możesz wydrukować. Prosimy tylko o nie umieszczanie tekstu nigdzie indziej w internecie. Pozdrawiamy
W Wiśle byliśmy parę razy, zwiedziliśmy wszystko wzdłuż i wszerz, teraz czas na Szaflary! Byliśmy w tamtym roku, jedziemy i w tym! Decydujemy się zawsze na wynajem domków z wyposażeniem – Zakopane jest nieopodal, więc zawsze można tam jechać i wybrać się na jakiś szlak. A na niepogodę to właśnie jakieś Termy itp.