Wiza do Rosji samemu

Chcąc odwiedzić największy kraj świata, w pierwszej kolejności należy zadbać o wizę, bez tego nie da rady…

Tradycyjnie paszport musi być ważny co najmniej 180 dni od daty zakończenia ważności wizy. Wiza turystyczna może być jedno lub dwukrotnego wjazdu, wystawiana jest maksymalnie na 30 dni. Komplet dokumentów niezbędych do ubiegania się o wizę składa się z:

  • wniosku wizowego
  • poparcia wizowego, tudzież zaproszenia
  • ubezpieczenia
  • jednego zdjęcia 

W pierwszej kolejności uzyskujemy poparcie wizowe lub zaproszenie, my nie mając żadnych znajomych w Rosji, skorzystaliśmy z usług pośrednika. Już kilka chwili po dokoaniu e-płatności, otrzymaliśmy maila z zaproszeniem. Koszt zaproszenia to 15 GBP, czyli jakieś 85 zł w zależności od kursu. Mając takie zaproszenie możemy przystąpić do wypełnienia wniosku wizowego online, który później musimy wydrukować: 

Na samym końcu takiego wniosku umawiamy się na spotkanie w placówce dyplomatycznej, urzędzie konsularnym lub Rosyjskim Centrum Wizowym, które wskażemy przy wypełnianiu elektronicznego formularza.

Ważne również jest ubezpieczenie, które musi opiewać na kwotę min 30 000 EUR i pokrywać się z okresem obecności na terytorium Federacji. Co istotne, w Rosji obowiązuje obowiązek meldunkowy. Meldunku można dokonać w hostelu (za opłatą około 500 rubli) lub w lokalnym organie terytorialnym Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji, gdziekolwiek on się znajduje. Można powiedzieć, że „zapomnieliśmy” o tej sprawie. Opuszczaliśmy terytorium Rosji osobno, na dwa sposoby – samolotem w Moskwie oraz autobusem z Petersburga do Tallina i nikt na granicy nawet się nie zająknął o meldunek, co nie znaczy że w Waszym przypadku będzie podobnie 😉

Podobno pokuta(kara) to 50 EUR i pięcioletni zakaz wjazdu na terytorium Rosji.

Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów:0    Średnia:0/5]

2 komentarze

  1. A jak załatwiliście ubezpieczenie? Chciałam kupić przez internet, ale zastanawiam się kiedy dostanę potwierdzenie z podpisem…?

    • hasajacezajace Reply

      Kupowaliśmy online, przez naszego znajomego, który jest agentem ubezpieczeniowym. Ale zazwyczaj przy kupowaniu ubezpieczenia przez internet, przychodzi ono zaraz (mamy doświadczenie z kilkoma ubezpieczycielami). Jeśli interesują Cię szczegóły, napisz na naszego maila, bądź wiadomość na FB 🙂

Write A Comment

Inline
Inline