Wodospad Podgórnej w Otulinie Karkonoskiego Parku Narodowego

– Wodospad Podgórnej znajdziecie blisko Karpacza
– na wycieczkę, zarezerwujcie sobie około godziny
– wstęp na teren wodospadu oraz parking są bezpłatne

Wodospad Podgórnej, położony w otulinie Karkonoskiego Parku Narodowego, malowniczo wciśnięty pomiędzy granitowe bramy, jest trzecim pod względem wysokości wodospadem w polskiej części Karkonoszy. Niektórzy bez zająknięcia twierdzą, że może nie jest największy, ale za to najbardziej czarujący. I trzeba przyznać, że spadająca biała kaskada potrafi zatrzymać tutaj turystów na długo. Zapraszamy zatem na krótki szlak, który oczaruje Was szalenie!

szlak do wodospadu podgornej

Czym jest otulina parku narodowego?

Otuliną parku narodowego nazywamy obszar okalający teren chroniony, jakim jest w tym przypadku Karkonoski Park Narodowy. Na takim terenie mogą być realizowane różne inwestycje, ale tylko takie, w których działalność człowieka nie będzie stwarzała zagrożenia dla przyrody parku. W otulinach parków narodowych i krajobrazowych poprowadzone zostały także liczne szlaki turystyczne i często jesteśmy w stanie odkryć tam prawdziwe perełki, jaką jest np. bohater tego tekstu – Wodospad Podgórnej. Wybierając się na spacer po obszarze otuliny parku narodowego nie obowiązują nas bilety wstępu oraz możemy zabrać ze sobą naszego psa.

wodospad podgórnej

Gdzie zaparkować samochód?

Wodospad Podgórnej znajduje się w niewielkiej wsi Przesieka w gminie Podgórzyn. Jeśli spędzacie urlop w Karpaczu, czy też w Szklarskiej Porębie, to na podróż warto zarezerwować sobie około dwóch kwadransów. Samochód możecie pozostawić w sporej zatoczce lub też na kościelnym parkingu nieco wcześniej. Tutaj duchowi w zamian za postój proszą o drobny datek na rzecz kościoła. Na miejsce kursuje również autobus jeleniogórskiej komunikacji miejskiej o numerze 4, który w swą podróż wyrusza w Cieplicach.

W ramach ciekawostek wspomnimy tylko, że do 31 grudnia 1964 do Podgórzyna Górnego, czyli niemal do rogatek Przesieki, kursowały tramwaje z Jeleniej Góry. Przypomina nam dziś o tym czerwony wagonik tramwaju ustawiony w Podgórzynie.

Koordynaty parkingu przy wodospadzie Podgórnej: 50°48’27.5″N 15°39’57.5″E

parking przy wodospadzie podgórnej
parking przy wodospadzie podgornej

Wodospad Podgórnej w sercu Karkonoszy

Szlak pod Wodospad Podgórnej jest iście ekspresowy. Nawet jeśli pozostawiliście samochód na dalszym parkingu przy kościele, to do celu trzeba liczyć raptem 10 minut. Nie dajcie się tylko zwieść, że jest to atrakcja na przysłowiowe pięć minut. Mimo, że z parkingu jest rzut beretem, to i tak przy wodospadzie spędziliśmy grubo ponad godzinę. Zapewne mają na to wpływ ławeczki przygotowane na specjalnej platformie, które pozwalają zapatrzyć się na dłuuuuugie minuty. Do tego trzeba dodać drewniany mostek, który pozwala zbliżyć się do wodospadu na przysłowiowe centymetry. Niegdyś, tuż poniżej kaskady była ulokowana gospoda, jednak nie przetrwała do dzisiejszych czasów. Obecnie znajduje się tutaj skromna budka z pamiątkami. Co ważne, gdy już nacieszycie oczy samym wodospadem, podejdźcie do góry, za szlakiem, aby ujrzeć drugi wodospad i czarujące otoczenie.

Co ciekawe, wodospad przycupnął w bezimiennej dolinie na terenie Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego. Padół ten, który absolutnie nie ma nic wspólnego z „łez padołem”, to wyraźne obniżenie terenu o genezie tektonicznej. Nasz dzisiejszy bohater powstał na potoku o tej samej nazwie, a jego źródła wypływają ze środkowej części Śląskiego Grzbietu, pomiędzy Małym Szyszakiem a Tępym Szczytem, na wysokości 1244 metrów. Gdy przemkną przez Przesiekę i opuszczą Karkonosze, to z gracją wpadają do Kotliny Jeleniogórskiej i swoje wody wtaczają wprost do Wrzosówki w Cieplicach. Teren wokół wodospadu chroniony jest również w ramach obszaru Natura 2000.

szlak do wodospadu podgornej

Trzeba przyznać, że wody potoku Podgórna z pełną elegancją tworzą dwie kaskady i spadają z 10 metrowego progu skalnego. Większy po polskiej stronie Karkonoszy jest oczywiście Wodospad Kamieńczyka (27 metrów wysokości) oraz Wodospad Szklarki (13 metrów wysokości). Wodospad Podgórnej z obu stron ograniczają pionowe, granitowe, 15- metrowe ściany. A woda z impetem wpada wprost do kotła eworsyjnego. Tylko czym jest ten kocioł? Spieszymy donieść, że zwany jest też czasem jako kocioł wirowy i powstaje w wyniku destrukcyjnego ruchu wirowego płynącej wody, która drąży naturalne zagłębienia w skale. Tak, woda daje sobie radę nawet w tak twardej skale, jaką jest granit! Tyle geologicznych mądrości (Justyśka kazała).

Przyznamy szczerze, że Wodospad Podgórnej to dla nas pewien fenomen. Jest tutaj czarująco, pięknie i magicznie, a sama wieś Przesieka jest bardzo malowniczo położona. Miejsce to jest dość czarowne, a często przy wodospadzie bywa spokojnie i cicho. Nawet w okresie, gdy karkonoską grań szturmują tłumy turystów, to okolica świeci pustkami. Miejsce to jest popularne wśród miłośników morsowania.

wodospad podgórnej
wodospad podgórnej
podgórnej wodospad

Który szlak wybrać w drodze do Wodospadu Podgórnej?

No dobrze, może zdarzyć się też tak, że w przeciwieństwie do nas, postanowicie dotrzeć do największej atrakcji Przesieki w bardziej ambitny sposób. Interesujących opcji jest co najmniej kilka, bo przecież można do Wodospadu Podgórnej dojść z okolicznych miejscowości, czyli z Sosnówki, Borowic, Podgórzyna, czy też Jagniątkowa.

Żółty szlak z Jagniątkowa do Wodospadu Podgórnej zajmie Wam ponad 2h. Do przespacerowania jest prawie 6 km.
– Jeśli spojrzymy na żółty szlak z drugiej strony, to od wsi Borowice trzeba mieć na uwadze godzinkę (trzy kilometry spaceru).
– Natomiast czarny szlak z Sosnówki zajmie Wam 2,5 h, podczas których przemierzycie ponad 7 km
Z Podgórzyna mamy na liczniku dwie godziny bez kwadransa i 4,5 kilometra. Szlak wiedzie jednak głównie bitumiczną nawierzchnią, ale na osłodzenie tej asfaltowej wędrówki zdradzimy, że po drodze miniemy Waloński Kamień.

wodospad podgórnej w Karkonoszach
wodospad podgórnej w Karkonoszach
wodospad podgórnej
wodospad podgórnej w Karkonoszach

Atrakcje w okolicy Wodospadu Podgórnej

Jeśli spędzacie urlop w Karkonoszach, czy to w Karpaczu, czy też w Szklarskiej Porębie, to polecamy kilka mniej oczywistych atrakcji.

– Szalenie ciekawe jest interaktywne Centrum Przyrodniczo – Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego w Pałacu Sobieszów.
– Mając nieco wolnego, rozważcie wizytę w pobliskim japońskim ogrodzie Siruwia (Mała Japonia).
– Wybierzcie się na spacer szlakiem przez Kaplicę św. Anny oraz skałkę Patelnię.
– Absolutnie genialne są pobliskie Rudawy Janowickie, kryjące się w cieniu Gór Olbrzymich, jak mawia się na Karkonosze.
– Zerknijcie na atrakcje Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby oraz Karpacza.
– Jeżeli jesteście zmotoryzowani, polecamy z całego serducha wycieczkę do Czeskiego Raju.

kaplica św anny karpacz
Besedickie Skały
rynek w Jeleniej Górze

Materiał powstał we współpracy z Karkonoskim Parkiem Narodowym w ramach realizacji projektu pn. Poprawa stanu łączności ekologicznej w Karkonoskim Parku Narodowym i jego otulinie dofinansowanego ze środków MF EOG (85%) i budżetu państwa (15%)

logo kpn kolor

1 Comment

Write A Comment