Wypozyczenia auta Patagonia


Wypożyczenie samochodu w Chile


Na dwa etapy wyjazdu (Puerto Natales i lotnisko Santiago) niezbędny był nam samochód. Stwierdziliśmy, że pozwoli nam to na lepsze wykorzystanie czasu i szybki wypad do Argentyny. Skoro tak, to trzeba go było wypożyczyć. Zacznijmy od formalności. W Argentynie międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane, ale w Chile już tak (https://polakzagranica.msz.gov.pl/). Wyrobienie takiego trwa kilka dni, kosztuje 35 zł i jest ważne przez 3 lata. Jak bezpiecznie wynająć auto i co zrobić, żeby mieć na 100% ubezpieczenie? Przekopaliśmy mnóstwo for internetowych, blogów i relacji, o tym, jak się wynajmuje samochód w Chile i jak załatwić pozwolenie na przejazd przez granicę do Argentyny. Wszędzie ludzie pisali co innego. W głowach mieliśmy totalny mętlik. Zdecydowaliśmy się na lotnisku w Santiago skorzystać z usług wypożyczalni Chilean Car Rental, bo jako jedyna posiadała względnie jasno opisaną sprawę przejazdu przez granicę i kwestię ubezpieczenia (aplikacja na stronie). Inne wypożyczalnie albo odpadały przez względy finansowe, albo nikt mi nie odpisał na maila napisanego po angielsku, albo nie było możliwości przejazdu do Argentyny. Trochę trudniej było znaleźć nam względnie tanie auto w Patagonii. Duże wypożyczalnie były poza naszym zasięgiem finansowym, ale zaczęliśmy szukać lokalnych biur podróży i agencji turystycznych, które mają w swojej ofercie wynajem aut. Był to strzał w 10!  Padło na firmę Punta Alta w Puerto Natales. Po pierwsze – odpisali na maila po angielsku, po drugie – można ich samochodem przekroczyć granicę, po trzecie – depozyt za auto nie był zbyt duży i do zapłacenia w gotówce (770 USD lub 500 000 CLP) i po czwarte – cena była nawet satysfakcjonująca (310 000 CLP za 5 dni). Podane kwoty nie są najniższe, ale niestety będąc w Patagonii w sezonie, należy się z tym liczyć. Jednakże warto! 

O co chodzi z depozytem w gotówce? Jeśli przekraczamy granicę z Argentyną, nie dość, że musimy do samochodu dokupić dodatkowe ubezpieczenie, to i depozyt jest znacznie większy (nawet 1 400 000 CLP = ~9000 zł). Depozyt często nie jest zwracany od razu, tylko np. do dwóch tygodni. Wypożyczając auto w Chile dwa razy, musielibyśmy zamrozić znacznie więcej pieniędzy na karcie kredytowej. Kolejnym problemem jest działanie niektórych kart poza UE, mimo zgłoszenia w banku – nie działają, a systemy bankowe automatycznie blokują „dziwne” transakcje, np. nagle ktoś z Chile robi obciążenie na kilka tysięcy zł. Różne rzeczy się już nam działy 😉.

Wypozyczenia auta Patagonia

Wypozyczenia auta Patagonia

Wypozyczenia auta Patagonia

Wypozyczenia auta Patagonia

Drogi w Patagonii

O ile w centralnym Chile są drogi asfaltowe, to w Patagonii już nie, w zasadzie tylko główna RN40 w Argentynie oraz 9 w Chile (+ niektóre drogi w Parku Narodowym Torres Del Paine) ma asfaltową nawierzchnię. Należy się przygotować na jazdę szutrem i to szutrem w różnym stanie. W związku z tym, większość wypożyczalni na południu oferuje auta z podniesionym zawieszeniem, np. Renault Duster, z napędem na 2 lub 4 koła. Niezbyt przyjemnymi niespodziankami na drogach są wybiegające guanako i strusie.

Tankowanie w Patagonii

W Patagonii nie jest już tak hop-siup, stacje benzynowe są co kilkaset kilometrów. Większość samochodów tankuje się PB93 (hiszp. gasolina zwana „Super”). W wypożyczalni zostaliśmy zapytani o trasę naszej wycieczki i otrzymaliśmy mapkę z zaznaczonymi stacjami benzynowymi (nasze auto miało zasięg ~600 km), a także z drogami, których unikać, ze względu na zły stan nawierzchni. Na stacjach benzynowych nie ma samoobsługi. Panowie również myją szyby i reflektory, za co otrzymują zawsze napiwek i chyba jest to tam zwyczajowe. Również im się płaci za tankowanie.

Wypozyczenia auta Patagonia

Wypozyczenia auta Patagonia

Przekraczanie granicy Chile – Argentyna wypożyczonym samochodem

W Patagonii pierwotnie chcieliśmy przekroczyć granicę Chile-Argentyna w Rio Turbio, jednakże po stronie argentyńskiej był strajk i odesłano nas na inne przejście graniczne - Paso Don Gulliermo. Na granicach są kolejki, a nie ma się większego pecha, niż przyjechanie na granicę tuż za autobusem pełnym turystów, których w Patagonii jest bardzo dużo. W wypożyczalni dostaliśmy specjalny dokument, który musiał być każdorazowo podbity przez urzędnika na przejściu. Najpierw podchodzi się do okienka z paszportami, a potem do kolejnego z dokumentami samochodu. Po stronie argentyńskiej nie są wymagane żadne deklaracje (przekraczanie chilijskiej granicy). Celnik zapytał się nas, czy mieliśmy owoce. Pomacał plecaki w bagażniku, obejrzał wnętrze samochodu i pojechaliśmy dalej. Wracaliśmy przez to samo przejście.

Z kolei będąc na lotnisku w Santiago, okazało się, że wypożyczalnia Chilean nie mogła zabezpieczyć na kredytówce depozytu na auto. Bank zablokował tak wysoką transakcję. W związku z tym, nie wyrobili nam pozwolenia na przekroczenie granicy z Argentyną ☹. Przejazd serpentynami przez Paso Internacional Los Libertadores oraz widok na Aconcaguę pozostają wciąż w sferze marzeń ☹☹☹.

Autostop

Działa! Widzieliśmy wielu autostopowiczów 🙂

Wypozyczenia auta Patagonia

Wypozyczenia auta Patagonia

 

 
Chile Praktycznie

Chile Praktycznie

Ważne, aby po zakupie biletów, szczególnie jeśli mamy w planach Patagonię, nie zostawiać planowania na ostatnią chwilę lub lecieć tam spontanicznie.

Więcej

Torres del Paine - Trekking

Torres del Paine - Trekking

Mówiąc Chile – myślimy Patagonia! Jak jest w Patagonii? Jest pięknie! Jest przyjemnie chłodno, a wiatr wieje niemiłosiernie mocno. Księżyc porusza się w drugą stronę i do pełni bieży

Więcej

Park Narodowy Los Glaciares

Park Narodowy Los Glaciares

Park Narodowy Los Glaciares zlokalizowany jest w Argentyńskiej części Patagonii, w otoczeniu ogromnych jezior Lago Viedma i Lago Argentino. Prym wiodą tu lodowce, których jest tu...

Więcej

Podziel się

1 Comments

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *