Wysoka w Pieninach
Szlak przez Wąwóz Homole
Trasa: Jaworki – Wąwóz Homole – Polana pod Wysoką – Wysoka. Czas w jedną stronę: 1h 49 min, Dystans: 3,6 km, Przewyższenie: 515 m
– Wysoka to najwyższy szczyt Pienin
– Wysokość szczytu Wysoka: 1050 n.p.m.m
– Szlak na Wysoką w Pieninach przez Wąwóz Homole zajmie Wam około 2h
Wysoka w Pieninach znana również pod kryptonimem Wysokie Skałki, to szczyt mający 1050 metrów wysokości, schowany przewrotnie w Małych Pieninach. Przebiegłe położenie nie umknęło oczom geodetów i satelitów, które zgodnie okrzyknęły, że Wysoka jest najwyższym szczytem Pienin. Gratka dla osób kolekcjonujących Koronę Gór Polski, a do tego szlak wiodący na szczyt przez Wąwóz Homole jest zwyczajnie uroczy, a panorama na Magurę Spiską oraz skradające spojrzenia Tatry wprost zachwyca. Zapraszamy na spacer!
Jaworki oraz Parking Homole
Najwygodniej spacer na Wysoką rozpocząć ze wsi Jaworki, która znajduje się około 7 km za Szczawnicą. Dojedziecie tutaj busami, które znajdziecie w centrum uzdrowiska, chociażby na przystanku pod restauracją Halka (po sąsiedzku wyciągu na Palenicę). Upewnijcie się tylko o godzinach powrotnych kursów, bo z tym różnie tutaj bywa. Jeżeli w podróż wyruszycie swoim samochodem, to spory parking znajduję się na samym wjeździe do Jaworek po prawej stronie. Nie ma szans, żebyście go przegapili.
Wysoka przez Wąwóz Homole
Szlak zaczyna się dosłownie 200 metrów od parkingu. Musicie tylko podejść kawałek w stronę centrum wsi Jaworki i przy pierwszej nadążającej się sposobności skręcić w prawo. Tutaj będą już czekały na Was zielone szlakówki, które zaprowadzą Was do celu. Ścieżka przyjemnie przedziera się przez wąski Wąwóz Homole, a metalowe mostki i kładki pozwalają zgrabnie przekraczać spływający z góry potok Kamionka. Spacer przez Wąwóz Homole aż na Dubantowską Polanę, na której odnajdziecie Kamienne Księgi, zajmie Wam około 30 minut. Tutaj wspomnimy jedynie, że jest to śliczny, sielsko-uroczy odcinek, a spacer przezeń dokładnie opisaliśmy pod tym odnośnikiem.
Gdy już wygramolicie się z Wąwozu Homole i dotrzecie do szerokiej ścieżki, należy tak jak podpowiadają szlakówki, skręcić w prawo. Teraz czeka na Was drugi odcinek, tym razem dużo bardziej przestrzenny i widokowy. Od Wąwozu Homole na szczyt Wysokiej trzeba liczyć około 75 minut. Pomimo, że będziecie maszerować dwoma różnymi kolorami szlaków, to naprawdę ciężko jest się tutaj zgubić. Po 20 minutach od krzyżówki dotrzecie na Rówienki. W okresie letnim, w zakamarkach leśnej gęstwiny, po lewej stronie, działa Baza namiotowa Jaworki “Pod Wysoką”.
Stąd na szczyt, przez Połoninę Pienińską, została Wam już tylko godzina drogi. Ta wielka polana powstała w miejscu pól, które uprawiali mieszkający tu przed wojną Rusini (wysiedleni z tych ziem po II wojnie światowej). Opuszczone tereny przeznaczono wówczas pod wypas bydła i owiec. To dlatego w poprzek polany ułożono betonowe koryto, które wnet spotkacie na swojej drodze. Na środku podejścia przez połoninę, czeka na Was również samotny Jawor Strażaków, pod którym lubią przysiąść turyści, chroniący się przed palącym letnim Słońcem. Warto oglądać się za siebie, ponieważ coraz piękniej prezentuje się na Pasmo Radziejowej. Po chwili dotrzecie do granicy lasu, gdzie czeka Was najbardziej stromy i męczący, ale już leśny odcinek drogi. Ale bez obawy, 20 minut i szczyt będzie Wasz.
Wysoka Królowa Pienin
Masło maślane – Wysoka wysoka jest na 1050 metrów i jako najwyższy szczyt całych Pienin zalicza się do Korony Gór Polski. Na szczycie odnajdziecie platformę widokową wraz z metalowymi barierkami. A to z uwagi na dwudziestometrowe, opadające na stronę słowacką urwisko. Ze szczytu pięknie widać Pieniny Właściwe, Tatry, jak również oddzielającą je Magurę Spiską. W pobliżu Wysokiej znajduje się Rezerwat Przyrody Wysokie Skałki, gdzie zachował się jedyny w Pieninach fragment górnoreglowego naturalnego lasu świerkowego. Natomiast sam szczyt nosił wcześniej takie lokalne nazwy jak Pamiarky, czy Kiczera.
Wysoka w Pieninach i Co Dalej?
Nie przepadamy wracać po swoich śladach, dlatego jeżeli podążycie grzbietem za niebieskimi znacznikami, to do godziny drogi znajdziecie się w okolicach czarującego Schroniska pod Durbaszką. Tutaj ugoszczą Was przepyszną zupą pomidorową i pierogami z jagodami. Jeśli macie siły na dalszy spacer, to grzbietem Małych Pienin dotrzecie do Szafranówki nad Szczawnicą. A jeśli zostawiliście samochód na parkingu w Jaworkach, to śmiało możecie zejść drogą szutrową schodzącą ze schroniska. Po 30 min. wyjdziecie tuż obok parkingu.
Trzecią i ostatnią opcją powrotu z Wysokiej, jest spacer przez najdzikszy skrawek Pienin, niebieskim szlakiem w stronę Przełęczy Rozdziele i dalej zejście Doliną Białej Wody do Jaworek. Ale to już bardziej czasochłonny wariant, który zajmie Wam około 3h. Jeżeli lubicie spędzać czas w magicznych Pieninach, polecamy wpis o najpiękniejszych zakamarkach tych gór, wraz z propozycjami szlaków
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
1 Comment
Jadę ! Zachęciłeś mnie 🙂 Dzięki !