Szlak do Schroniska
Wysoki Kamień w Górach Izerskich

– Żółty szlak z Zakrętu Śmierci jest łagodniejszy niż Czerwony Szlak
– Jest to bardzo przyjemny szlak w Górach Izerskich
– Na szlaku jest dużo rodzin z dziećmi (nosidełka plus chusty)

Wysoki Kamień, jeden ze szczytów Wysokiego Grzbietu, leży tuż nad Szklarską Porębą, w Górach Izerskich. W górach, które są niebanalne, fantazyjne i oferują kilka wyśmienitych punków widokowych. Jednym z nich jest właśnie Wysoki Kamień, z którego widać nie tylko Karkonosze, czy Góry Izerskie, ale również w zasięgu wzroku pozostają Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie. Można śmiało powiedzieć, że szczytu rozciąga się jedna z najwspanialszych panoram w Sudetach.

Do tego, na miejscu odnajdziecie prywatne schronisko, przy którym wyrasta najprawdziwsza kamienna wieża. Wycieczka na Wysoki Kamień jest technicznie prosta, niewymagająca i godna polecenia. Będzie świetnym pomysłem dla osób chcących się rozchodzić lub dla tych z małymi dziećmi. Choć pamiętajcie, że wózek nie będzie tutaj najlepszym pomysłem. Polecamy dużo bardziej nosidła i chusty. Zapraszamy!

zakret smierci
Parking na Zakręcie Śmierci

Zakręt Śmierci i Żółty Szlak

Trasa: Zakręt Śmierci – Czerwone Skałki – Schronisko Wysoki Kamień. Wycieczka w dwie strony: Czas: 2h, Dystans: 6,2 km, Przewyższenie: 304 m

W naszej opinii żółty szlak na Wysoki Kamień jest najciekawszym wyborem. Zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i pozostałych turystów. Dojazd z centrum Szklarskiej Poręby na parking przy Zakręcie Śmierci zajmie Wam dosłownie 5 minut. Samochód najlepiej zaparkować tuż za słynnym zakrętem.  Jest tutaj spora zatoczka i dużo więcej miejsca, aniżeli przed zakrętem.

Nim na poważnie rozpoczniecie wycieczkę, proponujemy najpierw podejść na punkt widokowy na Zakręcie Śmierci. Trzeba cofnąć się jedynie około 150 metrów, ale wiemy że wracając nie każdy będzie miał już chęci, albo zwyczajnie ucieknie z głowy. A że punkt został ostatnio odnowiony to podwójnie warto!

Zakręt Śmierci
Zakręt Śmierci – punkt widokowy
Zakręt Śmierci
Panorama na Karkonosze z Zakrętu Śmierci

Szlak jest bardzo przyjemny, wiedzie raczej spokojnie przez leśne gęstwiny i nie niepokoi szalenie kolan turystów. Poza początkowym punktem widokowym, szansa na panoramę pojawia się dopiero przy schronisku na Wysokim Kamieniu. Mniej więcej po trzech kwadransach dotrzecie na Czarną Górę i do Czerwonych Skałek. Będzie to znak, że jesteście już nieco za połową i do celu pozostało raptem 30 minut. Dobrą wiadomością, będzie fakt, że za Wami będzie również już najbardziej forsowne podejście. Choć prawdę powiedziawszy, nie powinno ono Was specjalnie zmęczyć.

Wysoki Kamien
Wysoki Kamien
Wysoki Kamien

Schronisko na Wysokim Kamieniu

Obok wieży można wdrapać się po kamiennych schodach i kamieniach na punkt widokowy, z którego można podziwiać cudne Karkonosze. Dostrzeżecie Śnieżkę, Śnieżne Kotły, czy też Szrenicę. Jak na dłoni widać również Szklarską Porębę, Kotlinę Jeleniogórską, polską i czeską stronę Gór Izerskich, czeski Jested w Libercu oraz Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie, czy też przy sprzyjającej widoczności, Śląski Olimp, czyli Ślężę.  Jednym słowem, widoki na wszystkie strony świata!

Wysoki Kamien Schronisko

Wysoki Kamień góruje nad miasteczkiem i dostarcza niezapomnianych widoków. Co ciekawe, często, gdy w Karkonoszach panuje niepogoda, to w Górach Izerskich jest całkiem znośnie i można tutaj uciec na przyjemny spacer. Wysoki Kamień leży na wysokości 1058 m n.p.m. w Sudetach Zachodnich. Schronisko można dostrzec prawie z każdego miejsca w Szklarskiej Porębie, jak i przykuwa wzrok zainteresowanych turystów przemierzających Karkonosze. Zaintrygowało nas, gdy spoglądaliśmy z okiem Szrenicy 🙂

Wysoki Kamień Schronisko
Wysoki Kamień

Piękna Historia Schroniska Wysoki Kamień

To będzie najciekawszy akapit artykułu, opowiadający o miłości do gór, pasji i uporze. Jednak na początek cofnijmy się do roku 1837, gdy na Wysokim Kamieniu śląski ród szlachecki, rodzina Schaffgotschów, będąca właścicielami tych terenów, wybudowała na szczycie drewniane schronisko Hochsteinbaude. Było to jedno z pierwszych schronisk w Sudetach! Co ciekawe, rodzina ta wzniosła również schronisko nad Śnieżnymi Kotłami.

W roku 1875 do Schroniska na Wysokim Kamieniu dobudowano wieżę widokową, jednak już siedem lat później kompleks spłonął. Jako, że życie w tym wypadku nie wybaczyło próżni, to budynek został szybko odbudowany i służył dzielnie przez długi czas. Po drugiej wojnie, zdewastowany, popadł w kompletną ruinę, próbowano go reanimować i finalnie w roku 1963 został rozebrany.

Wysoki Kamień

I teraz najciekawsze – po kilku dziesięcioleciach, w roku 1996 wchodzi cały na biało Pan Paweł Gołba, emerytowany nauczyciel wychowania fizycznego i trener narciarstwa ze Szklarskiej Poręby. Odkupuje on za oszczędności życia teren i przystępuje do mozolnej odbudowy. Początkowo wszystkie kamienie, narzędzia, deski oraz cement wnosi na własnych plecach. Dziś Schronisko przypominające nieco małą przycupniętą kamienną warownię, oferuje herbatę oraz przepyszne ciasto. Ciasto, oczywiście domowej roboty, jest wypiekane przez żonę pana Pawła, Dorotę.

Jest również w budowie wieża, która zgodnie ze słowami właścicieli ma szanse zostać ukończona za dwa lata. Bo jest ona wznoszona oczywiście tylko przez Pana Pawła. Warto czekać, ponieważ na szczycie wieży ma zostać zamontowana przeszklona kopuła oraz lunety do obserwacji rozgwieżdżonego nieba! Trzymamy kciuki! Niestety problemy z wodą nie pozwalają na otwarcie schroniska w pełni. Brakuje przez to również toalet. Co niestety z końcem wakacyjnego sezonu mocno rzuca się smrodliwym cieniem na szlaku.

Wysoki Kamień Schronisko
Wysoki Kamień

Jaki Szlak Wybrać na Wysoki Kamień?

Na Wysoki Kamień prowadzi kilka szlaków, jednak ułożenie pętli, takiej, żeby nie wracać po swoich śladach, jest nieco problematyczne. Patrząc na mapę, dość naturalne wydaje się połączenie żółtego szlaku oraz czerwonego i dopięcie tej układanki czarnym szlakiem. Takie rozwiązanie ma jeden zasadniczy minus – czarny szlak wiedzie przez długi czas poboczem dość ruchliwej drogi.

Jeżeli możecie podjechać komunikacją na Zakręt Śmierci, skąd wyrusza żółty szlak, to będzie to najlepsza opcja. Wówczas spokojnie wrócicie do Szklarskiej Poręby szlakiem czerwonym. Do tej pory najczęściej przemykaliśmy przez Wysoki Kamień, gnając szlakiem od Świeradowa Zdroju do Szklarskiej Poręby. Taki szlak zajmuje przeważnie 6,5 h. Jednak jeśli miałby to być krótki spacer, to jako najciekawszą opcję wskazalibyśmy szlak żółty prowadzący prosto z Zakrętu Śmierci.

Wysoki Kamien

Szlaki na Wysoki Kamień
ze Szklarskiej Poręby

1. Zakręt Śmierci – Wysoki Kamień: Żółty Szlak – Czas: 1h 15 min, Dystans: 3,1 km, Suma Podejść: 288 m. Samochód możecie pozostawić na parkingu przy Zakręcie Śmierci. W naszej opinii jest to najciekawszy szlak na Wysoki Kamień. Przewyższenie nie przeraża, szlak jest przyjemny, a po drodze spotkacie kilka ciekawych formacji skalnych. Do tego słynny Zakręt Śmierci, z którego rozpościera się przyjemna panorama na Karkonosze. Szlak jest dużo łagodniejszy, aniżeli czerwony, o którym zaraz kilka słów.

2. Szklarska Poręba Górna Dworzec PKP – Wysoki Kamień: Czerwony Szlak – Czas: 1h 19 min, Dystans: 2,9 km, Suma Podejść: 380 m. Jest to bardziej męcząca i stroma opcja dotarcia do celu, aniżeli żółty. Samochód możecie pozostawić na parkingu dworcowym. Plusem tej opcji jest ciekawy punkt widokowy tuż za dworcem PKP, na Białych Skałach.

wysoki kamien

Bonusowe Opcje Do Rozważenia

3. Rozdroże Izerskie – Wysoki Kamień: Szlaki Zielony + Czerwony – Czas: 1h 45 min, Dystans: 4,6 km, Suma Podejść: 304 m. Szlak przyjemny, choć pamiętajcie, że znajdziecie tutaj jedno naprawdę całkiem mocne podejście jeszcze na zielonym odcinku. Po dotarciu do krzyżówki Rozdroże pod Zwaliskiem, pozostaje zmienić szlakówki na kolor czerwony i do przejścia na Wysoki Kamień pozostanie Wam już raptem 2,1 km. Jeżeli w Waszych górskich planach pozostaje najwyższy szczyt Gór Izerskich, to polecamy Rozdroże Izerskie jako miejsce startu na Wysoką Kopę. A na Wysoki Kamień wybierzcie żółty albo czerwony szlak.

4. Świeradów-Zdrój – Wysoka Kopa – Wysoki Kamień – Szklarska Poręba: Szlaki Niebieski + Czerwony. Czas: 6h 42 min, Dystans: 21,3 km, Suma Podejść: 899 m. Powiada się, że to taki izerski klasyk na jeden dzień. Długa trasa, przemykająca przez najwyższy szczyt Gór Izerskich oraz obok Kopalni Kwarcu Stanisław.

Wysoki Kamien

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

10 komentarzy

  1. Piękna historia schroniska. Oby Państwu Gołba udało się zrealizować wszystkie postawione cele, miejsce ma potencjał:)

  2. Ja osobiście mocno trzymam kciuki za właściciela schroniska na Wysokim Kamieniu. Nie dość, że sam je buduje, to jeszcze widać, że zależy mu na jego wyglądzie. Bo jest ono po prostu ładne, z kamienia. Tak samo jak obecnie powstająca wieża. Szkoda tylko, że są tam problemy z wodą, ale może kiedyś się to zmieni.

    • My również, bardzo fajna okolica, pomysł i konsekwencja! Na pewno jeszcze zawitamy w schroniskowe progi, szczególnie, że domowe ciasto było palce lizać!

  3. Widoki piękne, ale nie polecam. Właściciele nie mili, brak kosza na śmieci „śmieci trzeba zabrać ze sobą” jak powiedział nam „pan” właściciel, nawet te zakupione na miejscu. Brak toalety ludzie „robią” w krzakach.

    • My mieliśmy trochę odmienne doświadczenia z tego miejsca… Brak toalety – prawda. Nie byliśmy w szczycie senonu. Dziękujemy bardzo za ten komentarz!

  4. Byłyśmy dzisiaj w schronisku, plusy to przemiła Pani obsługująca, przepyszne ciasto oraz grzane winko i czekolada. Minusy to brak ogrzewania i toalety.

    • Zgadzamy się w 100%. Niestety brak wody a co za tym idzie brak toalety to spory problem dla schroniska ;(

      • Wchodziliśmy właśnie czerwonym szlakiem, ale startowalismy z ul. Turystycznej w Szklarskiej. Po powrocie do miejsca noclegu zdecydowanie stwierdzam, że trzeba było podjechać na start czerownego lub żółtego szlaku. Przejście przez Szklarską to przeciskanie się przez tłumy turystów, konieczność wędrówki asfaltem. Aż do czerwonego szlaku działki są wykupione, szlak utwardzany i idziemy praktycznie poprzez płac budowy. Wracaliśmy już przez Wodospad Kamieńczyk, żeby trochę uciec od cywilizacji 🙂

  5. Piękna trasa. Jak się nie ma pomysłu na szybki wyjazd, to zawsze pod ręką jest Wysoki Kamień. Górka niska, szybka do zdobycia, z pięknymi widokami. Pozdrawiam

Write A Comment