Nowa wieża widokowa w Szczawnie-Zdrój

– Wzgórze Gedymina mierzy 532 m n.p.m.
– na szczyt wiedzie szeroka i łagodna ścieżka
– śmiało można pchać tutaj wózki i spacerować z psiakami
– parking oraz wejście na wieżę widokową jest bezpłatne
– na całą wycieczkę od strony Szczawna Zdroju zarezerwujcie sobie około godziny
– po drodze są ławeczki, wiec można śmiało przycupnąć

Na szczycie Wzgórza Gedymina w Szczawnie Zdroju wyrosła ostatnimi czasy urocza wieża widokowa. Kontynuuje ona dzieje swojej poprzedniczki, powstałej jeszcze w XIX wieku. Droga na szczyt wiedzie przyjemnie szerokim, leśnym duktem. Dotarcie na miejsce zajmie Wam mniej niż dwa kwadranse. Dlatego też spacer na szczyt będzie niezwykle miły, a do tego ekspresowy. A widoki? Przepyszne!

kozica wilk baner1

Gdzie jest wzgórze Gedymina?

Wzgórze Gedymina, zwane również Górą Parkową, rozdziela Szczawno-Zdrój oraz Wałbrzycha. Wznosi się na niebagatelną wysokość 532 m n.p.m. i to tutaj włodarze Szczawna, postanowili wznieść 33 metrową wieżę widokową. Wzgórze Gedymina znajduje się około 1,5 h drogi z Wrocławia, a jeśli spędzacie urlop w Jeleniej Górze, czy też w Karpaczu, wówczas warto zarezerwować sobie na podróż nieco ponad godzinę.

Samochód polecamy pozostawić na bezpłatnym parkingu przy ulicy Narciarskiej, tuż przy Słonecznej Polanie w Szczawnie-Zdroju (poniżej znajdziecie koordynaty GPS). Jeżeli podróżujecie z dziećmi, to słowo przestrogi z przymrużeniem oka – obok parkingu powstał niedawno bardzo sympatyczny plac zabaw. Był tak zacny, że spędziliśmy tutaj więcej czasu niż na samej wieży widokowej (licząc spacer na więżę i podziwianie widoków) ?

Wzgórze Gedymina parkingGPS: 50°48’11.2″N 16°15’40.6″E

No dobrze, Góra Parkowa to nie jedyna nazwa pod którym przez wieki kryło się Wzgórze Gedymina. Nazywano ją również Wzgórzem Tkaczy oraz Wzgórzem Szpitalnym. Wszystko dlatego, gdyż należało ono do szpitala kawalerów maltańskich w sąsiednich Świebodzicach. Wzgórze Gedymina znajduje się w zachodniej części Wzniesienia Ptasiej Kopy – Stróżka, jest to taki nieco odosobniony masyw w Górach Wałbrzyskich.

parking przy wzgórzu Gedymina
wzgórze Gedymina
Wzgórze Gedymina
Na szczycie wzgórza Gedymina powstała nowa wieża widokowa

Jak dojść na Wzgórze Gedymina w Szczawnie-Zdrój?

Co prawda najszybszym wariantem dotarcia na Wzgórze Gedymina jest niebieski szlak od strony Wałbrzycha (dosłownie kwadrans z tutejszego Placu Gedymina). Jednakże z uwagi na liczbę miejsc parkingowych, polecamy Wam przechadzkę od strony Szczawna Zdroju przez Słoneczną Polanę. Szczególnie, że później można zejść do czarującej i zabytkowej pijalni w uzdrowisku. Spacer niebieskim szlakiem z parkingu przy Słonecznej Polanie do wieży na Wzgórzu Gedymina zajmie Wam raptem 25 min, podczas których pokonacie 1,3 km. Najpierw trzeba obejść zielony szlaban i w drogę. Od samej Słonecznej Polany aż do wieży widokowej prowadzi szeroka leśna droga, na której co jakiś czas odnajdziecie ławeczki. Nie ma szans, aby zgubić się na tym odcinku, szczególnie, że będą Wam towarzyszyły niebieskie znaczniki oraz tabliczki z symbolem wieży.

Czarowna Słoneczna Polana

I jeszcze słów kilka o Słonecznej Polanie, bo grzechem byłoby pominąć jej dzieje. Znajduje się ona na północno-zachodnich zboczach Wzgórza Stróżka, tam gdzie jest parking. Na początku zeszłego wieku funkcjonowało tutaj pole golfowe. I to nie byle jakie. Powstało ono z inicjatywy księcia Jana Henryka XV von Hochberg, włodarza jednego z największych majątków w Niemczech, w tym Zamku Książ. To wszystko sprawiło, że na polu golfowym w bliskim sąsiedztwie przyszłego Wzgórza Gedymina spotykały się wyższe sfery. W 1925 roku rozegrano tutaj nawet Puchar Śląska oraz Mistrzostwa Niemiec. Dziś, w ponad w 100 letnim domku golfistów znajduje się kawiarnia. Obok znajdziecie wspomniany przez nas plac zabaw, siłownię na świeżym powietrzu oraz tor dla rowerów górskich – 4Cross MTB.

Słoneczna polana
szlak na wzgórze Gedymina
wzgorze gedymina wieza widokowa szczawno zdroj 14

Wieża widokowa na szczycie Wzgórza Gedymina

Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina ma 33 metry wysokości. Jest to ciekawa, drewniano – metalowa konstrukcja, która waży bagatelne sto ton. Naszym zdaniem robi bardzo pozytywne wrażenie. W dużej mierze jest to zasługa wykonawcy, który ma na swoim koncie podobne konstrukcje usadowione w Górach Wałbrzyskich. Czy to na Borowej, czy na Trójgarbie. Ciężko wybrać, która ładniejsza. Jednak to, co odróżnia wieżę w Szczawnie Zdroju od pozostałych to fakt, że na górę prowadzi spiralna ścieżka, pozbawiona schodów (łącznie, pochylnia ma długość 300 metrów). Dzięki takiemu rozwiązaniu na szczyt mogą wspiąć się również osoby niepełnosprawne oraz dzieci w wózkach. Zastanawiamy się, czy takie rozwiązanie spełni również swoje zadanie zimą, gdy przecież o niekontrolowany ślizg bardzo łatwo. Budowa wieży na Wzgórzu Gedymina trwała 9 miesięcy, a konstrukcja została uroczyście otwarta z początkiem sierpnia 2022 roku.

wieża widokowa Szczawno zdrój
wieża widokowa Szczawno Zdrój
wieża widokowa Szczawno Zdrój
Śmiało można podziwiać choćby Góry Wałbrzyskie

Wspinając się do góry napotkacie pierwszą platformę widokową na wysokości 17 metrów. Większość osób go zazwyczaj pomija, ponieważ wzrok sięga tutaj jedynie do najbliższych drzew. Trzeba pokonać kolejne 10 metrów wysokości, aby zachwycić się szalenie. Cieszy fakt, że wieża na Wzgórzu Gedymina wznosi się zdecydowanie ponad korony drzew, dzięki czemu oferuje wyborne widoki. Góry Wałbrzyskie mimo, że nie najwyższe w kraju, odznaczają się dość intrygująco dynamiczną panorama. Dobrze, że zadbano tutaj również o tablice z opisanymi panoramami, dzięki czemu łatwiej rozpoznać na co zerkamy.

Na horyzoncie uśmiechają się zatem do Was Chełmiec, Trójgarb, czy Borowa w Górach Wałbrzyskich. Są tutaj również reprezentanci Gór Kamiennych, jest Ślęża i Radunia w Masywie Ślęży, czy tez wznosząca się dumnie w Górach Sowich Wielka Sowa. Przy dobrych wiatrach dojrzeć można nawet Śnieżkę, Panią ziemi karkonoskiej. Wejście na wieżę jest bezpłatne. U góry, przy mocniejszych podmuchach wiatru, czuć lekkie kołysanie. Co ciekawe, na wieży obowiązuje limit 80 osób. Są one automatycznie zliczane na bramce przy wejściu. Gdy liczba zostanie przekroczona, to bramka zamyka się i trzeba cierpliwie poczekać aż ktoś zejdzie.

wieża widokowa Szczawno Zdrój
wieża widokowa Szczawno Zdrój
wieża widokowa Szczawno Zdrój
Na szczycie Wzgórza Gedymina powstała nowa wieża widokowa. Platforma widokowa znajduje się na wysokości 27 m

No dobrze, ale kim był Gedymin?

Jak już wspomnieliśmy, nie jest to pierwsza wieża, która powstała na szczycie tutejszego wzgórza. Już w 1823 roku dr August Zemplin, będący lekarzem uzdrowiskowym w Bad Salzbrunn (dzisiejsze Szczawno-Zdrój) zlecił wybudowanie drewnianego pawilonu na wzgórzu zwanym wówczas Spittelberg. Na początku wzniesiono tzw. Belweder z podcieniami oraz dużym tarasem, a dopiero po kilku latach dobudowano wieżę widokową. Jak wieść niesie, była ona wzorowana na wieży Tangermünde w niemieckim mieście Stendal. Jeśli poszperacie w internecie, to z pewnością odnajdziecie stare widokówki przedstawiające budynek z podcieniami. Oprócz punktu widokowego, mieściła się tutaj również restauracja oraz muzeum. Nieopodal były nawet dwie skocznie narciarskie.

Nieco później, na cześć pruskiego króla Fryderyka Wilhelma III, nazwę przemianowano na Wilhelmshöhe, które nosiło do końca drugiej wojny światowej. Po roku 1945 nastąpiła zmiana i wzgórze nazwano na cześć wielkiego księcia litewskiego Gedymina. Możecie spotkać się z określeniem, że to właśnie książę był twórcą potęgi mocarstwowej Litwy. Natomiast wieża na szczycie, zaniedbana, runęła pod koniec zeszłego wieku. Na szczęście, obecnie możemy cieszyć się nową inwestycją miasta 😉

wieża widokowa Szczawno Zdrój

Na koniec kilka zdjęć ze Szczawna-Zdroju

Szczawno Zdrój
Szczawno Zdrój
Szczawno Zdrój
szczawno zdrój

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

1 Comment

  1. Jak nie pogubiłem się na mapie byłem w pobliżu w ten weekend ale nigdy nie słyszałem o wzgórzu Geodymy. Dziękuje Wam bardzo za polecenie miejsca. Dodaje do zaprzyjaźnionej mapki Google. Pozdrawiam. Robert

Write A Comment