Zakopane, co warto zobaczyć pod samymi Tatrami?

– Zakopane warto odwiedzić choćby na 3 dni
– Jeśli pada deszcz to w mieście znajdziecie sporo muzeów
– Polecamy wycieczki w Tatry dla małych i dużych
– Dzieci w Zakopanem nie będą się nudziły
– Zakopane to świetny pomysł zarówno zimą jak i latem

Zakopane, położone u podnóża przepięknych Tatr, na południowych rubieżach Małopolski, co roku gości rzeszę turystów. Jedni gnają prosto ku strzelistym szczytom, a innych z kolei przyciąga klimat samego miasta, zwanego nie bez powodu zimową stolicą Polski. W poniższym wpisie, postaramy się udowodnić, że Zakopane ma do zaoferowania dużo więcej aniżeli tylko Gubałówkę oraz Krupówki. A najpiękniejsze jest to, że czasem wystarczy dosłownie kilka kroków, aby odkryć przepiękną zakopiańską architekturę. A na koniec, podrzucimy kilka pomysłów na mniej lub bardziej śmiałe tatrzańskie wycieczki.

kozica wilk baner1

Jak dojechać do Zakopanego?

Jeśli podróżujecie samochodem, to czas przejazdu z centrum Krakowa do Zakopanego wynosi nieco ponad 1,5 h i wiedzie słynną Zakopianką (droga numer S7). Jest ona w sporej części dwupasmowa, z licznymi fotoradarami. Pamiętajcie jednak, że jest to trasa, która wybitnie lubi się korkować. Dlatego też na piątkowe wyjazdy do Zakopanego oraz niedzielne powroty zalecamy przygotować do termosów aszwagandę oraz mieć też w zanadrzu sudoku. Czasy przejazdów w „gorące” weekendy potrafią się nawet potroić! Zerknijcie wówczas na nawigację, czy też nie opłaca się jechać przez Chochołów oraz Czarny Dunajec lub przez Rabkę-Zdrój oraz Mszanę.

zakopane atrakcje
Galeria Sztuki Henryka Burzca, Zakopane
zakopane atrakcje
Pomnik grunwaldzki, Plac Niepodległości

Jeśli podróżujecie komunikacją publiczną, to autobusy operują z krakowskiego dworca MDA (zatrzymują się tutaj również wszystkie autobusy, które jadą do Zakopanego z innych miast Polski). Jeśli droga przebiega płynnie, to na tę podróż warto zarezerwować mniej więcej 2 h. Jeśli podróżujecie weekendowo, polecamy również zawczasu zakupić bilet powrotny. Najpopularniejszą linią z Krakowa do Zakopanego jest Szwagropol.

Jeśli zdecydujecie się na podróż koleją, to pamiętajcie, że potrafi ona zająć nawet dwa razy dłużej niż autobusem, przy założeniu, że nie stoi w korkach. A to wszystko dlatego, że tory wiodą tak jakby naokoło, przez Suchą Beskidzką. A jest to o tyle zaskakujące, że odległość pomiędzy Krakowem a Zakopanem w linii prostej wynosi niespełna 90 km. Trzeba też pamiętać że trasa kolejowa jest wyjątkowo urocza. Pociąg może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które podróżują z dużo większej odległości aniżeli Kraków i nie chcą się dodatkowo przesiadać na autobus w stolicy Małopolski. Dworzec kolejowy oraz autobusowy (MDA) w Krakowie są położone obok siebie, tak samo jak w Zakopanem.

krupowki zakopane

Komunikacja lokalna w Zakopanem

Jeżeli nie podróżujecie samochodem i planujecie dotrzeć na tatrzańskie szlaki, chociażby w rejon Morskiego Oka, do kolejki na Kasprowy Wierch, czy też do Doliny Kościeliskiej oraz Doliny Chochołowskiej, najlepiej będzie jeśli skorzystacie albo z autobusów, albo z prywatnych busów. Te ostatnie kursują zdecydowanie częściej. Wszystkie odjeżdżają z placu za dworcem kolejowym, czyli z dworca autobusowego.

ciekawe miejsca w zakopanem
Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu Jutrzenka
zakopane ciekawe miejsca
Zespół Szkół Budowlanych im. dr Władysława Matlakowskiego w Zakopanem

Atrakcje w Zakopanem, czyli co warto zobaczyć?

W pierwszej części naszego wpisu skupimy się na zakopiańskich atrakcjach. Wspomnimy o muzeach, galeriach, o miejscach, gdzie warto wybrać się z dziećmi, czy też uciec przed deszczem. W drugiej części zaproponujemy kilka wycieczek w góry. Na samym końcu wpisu znajdziecie ponadto mapę tych ciekawych miejsc w Zakopanem. Trzeba przyznać, że z roku na rok pojawia się coraz więcej atrakcji w mieście, a oferta dla turystów staje się coraz szersza. W szczycie sezonu oraz podczas długich weekendów na Krupówkach oraz w knajpkach i restauracjach jest wyjątkowo ciasno, ciężko też o miejsce dla siebie. Jednak warto zejść z utartych miejskich ścieżek, aby odnaleźć piękne wille oraz kryjące się za nimi dzieje miasta, które jeszcze w XIX wieku było niepozorną wsią w cieniu Tatr. Dzięki temu łatwiej Wam będzie poruszać się po miejskich uliczkach oraz zaplanować urlop.

zakopane

1.      Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego

Jeżeli macie słabość do Tatr oraz tatrzańskiej przyrody, to z całego serca polecamy wizytę w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wstęp jest bezpłatny, jednak pamiętajcie, żeby wcześniej zarezerwować wejście przez internet (uwaga, w niedzielę zamknięte). Spacer edukacyjny trwa około godziny. Zobaczycie tu multimedialną makietę Tatr, wraz z ich podziałem i budową geologiczną, czy też garść informacji o piętrach roślinności.

Świetnie wygląda odwzorowana jaskinia, w której słychać kapiącą wodę oraz latające nietoperze. Na końcu, bonusowo, znajduje się Sala Odkryć, która jest dedykowana najmłodszym. Dzieci będą mogły zagrać w gry uczące orientacji na mapie, czy też rozpoznawać odgłosy zwierząt i skakać jak kozice. Dawniej instytucja ta kryła się pod nazwą – Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem.

muzeum tpn zakopane
Tak wygląda budynek Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN
muzeum w zakopanem
centrum edukacji tpn
centrum edukacji tpn

2. Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Jest to jedno z najstarszych i największych muzeów regionalnych w Polsce. Zostało ono powołane do życia w roku 1889 przez Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego. Główny gmach znajduje się na Krupówkach, w murowanym budynku projektu Stanisława Witkiewicza , w stylu zakopiańskim (co już samo w sobie jest ciekawostką!). Warto wspomnieć, że w samym Zakopanem odnajdziecie sześć oddziałów, a kolejne ukryły się w Chochołowie, Łopusznej, Czarnej Górze oraz Jurgowie. Jeżeli cenicie historię i opowieści o lokalnej kulturze oraz macie słabość do sztuki ludowej, to jest to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić. Odkryjecie tutaj  dzieła artystów związanych z Zakopanem, historię Podtatrza oraz kulturę góralską. Do tego garść informacji o tatrzańskiej geologii, faunie oraz florze. A Pan Tytus Chałubiński to postać nieprzypadkowa dla tatrzańskiej krainy, o czym będziecie się dość często sami przekonywać.

Filie Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem:
Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi „Koliba” 
Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje im. Marii i Bronisława Dembowskich
Galeria Władysława Hasiora
Galeria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich (obecnie nieczynna do odwołania)
Muzeum Kornela Makuszyńskiego (budynek w remoncie)
Galeria Sztuki XX wieku w willi „Oksza” 

Filie na Podhalu i Spiszu:
Muzeum Powstania Chochołowskiego w Chochołowie
Dwór w Łopusznej
Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze 
Zagroda Sołtysów w Jurgowie 
Zagroda Bafiów w Chochołowie

muzeum tatrzańskie w Zakopanem
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem
Willa Oksza w Zakopanem
Willa Oksza w Zakopanem
zakopana atrakcje
Obok Muzeum Tatrzańskiego znajduje się śliczny budynek technikum

3. Willa Koliba – Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza

Spacerując najstarszą zakopiańską ulicą, czyli Kościeliską, nie sposób nie zauważyć skrytych tutaj pięknych, drewnianych willi. Jedną z nich jest Willa Koliba, która była pierwszym domem wybudowanym w stylu zakopiańskim, według projektu Stanisława Witkiewicza. Powstała ona w latach 1892–1893 dla ziemianina z Podola – Zygmunta Gnatowskiego.

Warto wspomnieć na wstępie, że w drugiej połowie XIX wieku na tereny polskie zaczęła docierać architektura w stylu szwajcarskim oraz tyrolskim. Był to okres, w którym w Zakopane zaczęło się mocniej rozwijać. Powstawało wiele nowych pensjonatów oraz willi. To właśnie wtedy, Witkiewicz, zauroczony Tatrami oraz Podhalem, postanowił uchronić region od obcych stylowo budowli. Ufał, że góralskie motywy mogą znaleźć doskonałe zastosowanie w lokalnej architekturze. I tak oto Witkiewicz stworzył od podstaw nowy styl architektoniczny, zwany zakopiańskim.

Willa Koliba w Zakopanem
Willa Koliba – Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Zakopanem

Co ciekawe, styl ten dotyczył nie tylko budynków, ale również był wykorzystywany do projektowania przedmiotów użytkowych oraz mebli. O niektórych budynkach jeszcze wspomnimy, jednak chyba najpiękniejszym przedstawicielem stylu zakopiańskiego jest dom Pod Jedlami, który odnajdziecie pod numerem pierwszym na ulicy Koziniec.

Niestety, mimo że w mieście powstawały nowe budynki nawiązujące do stylu zakopiańskiego oraz projektowali w nim też inni architekci, to jednak styl zakopiański nie stał się dominującym i zaczął wkrótce, jeszcze za życia Witkiewicza, zanikać. A on sam, zaprojektował jeszcze część wyposażenia kościoła Najświętszej Rodziny, czy też kaplicę Najświętszego Serca Jezusowego w Jaszczurówce 

Willa Koliba muzeum stylu zakopianskiego
Willa Koliba muzeum stylu zakopianskiego

Przez lata wygląd Koliby, jej bryła oraz wnętrze, ulegało zmianie. Przez pewien czas mieścił się tutaj nawet dom dziecka. Jednak dziś, po remoncie przeprowadzonym przez Muzeum Tatrzańskie, w Kolibie funkcjonuje Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Wnętrza aranżował sam Władysław Hasior. W pięciu pokojach najstarszej części, urządzono, zgodnie z ich pierwotnymi funkcjami – jadalnię, salon, sypialnię oraz pokój Gnatowskiego (pierwszego właściciela Koliby) oraz pokój służącego. W pokojach możecie podziwiać meble oraz sprzęty reprezentujące oczywiście styl zakopiański. Naprawdę warto tu zajrzeć.

Bilet wstępu do Koliby wynosi 17 pln. Na szczęście w każdą niedzielę można liczyć na bezpłatne zwiedzanie.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego
Muzeum Stylu Zakopiańskiego
Muzeum Stylu Zakopiańskiego
Muzeum Stylu Zakopiańskiego

4. Chałupa Gąsieniców Sobczaków

Obecnie jest to jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa ludowego w Zakopanem. Chałupa należała niegdyś do rodziny Gąsieniców Sobczaków. Najstarsza jej część pochodzi z około roku 1830, natomiast to, na co możemy dziś zerkać, jest efektem rozbudowy z końca XIX wieku.

W środku znajdziecie ekspozycje w dwóch izbach. Pierwszą z nich, izbę czarną, wykorzystano do przedstawienia życia codziennego rodziny góralskiej w drugiej połowie XIX wieku. Eksponaty pochodzą z Muzeum Tatrzańskiego. Przy tworzeniu wystawy wspomagano się opisami Władysława Matlakowskiego oraz rysunkami i tekstami Stanisława Witkiewicza. Natomiast w drugiej, izbie białej, przestawiono salon. Tutaj możecie obejrzeć zbór sprzętów codziennego użytku z kolekcji Marii i Bronisława Dembowskich, na który składa się aż 400 przedmiotów. W tym obrazy na szkle, ceramika, łyżniki podhalańskie (są to bogato zdobione półki na których zawiesza się łyżki), rzeźba, stroje oraz sprzęty pasterskie.

5. Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza

Wystarczy dosłownie jedno spojrzenie, aby mieć pewność, że Willa Oksza została również zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza. Trzeba przyznać, że i ona robi szalenie czarujące wrażenie. W środku Muzeum Tatrzańskie otworzyło galerię sztuki. Dzięki temu w Willi Oksza możecie obejrzeć wystawę stałą pod nazwą „Artyści i sztuka w Zakopanem”. Prezentuje ona dzieła najwybitniejszych twórców zauroczonych Tatrami i Podhalem: Rafała Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Zofię Stryjeńską i wieloma innymi. Jest tu również Sala Witkacego, w której zebrano prace tego artysty. Pojawiają się tutaj również wystawy czasowe. A my polecamy muzyczny autoportret Witkacego

willa Oksza w zakopanem
Willa Oksza w Zakopanem
willa Oksza w Zakopanem
Willa Oksza w Zakopanem

6. Galeria Władysława Hasiora – Muzeum Tatrzańskie

To chyba najbardziej „niepokojące” zakopiańskie muzeum, jakie odwiedziliśmy. Zarówno eksponaty, jak również otaczające je muzyczne tło sprawiło, że wizyta tutaj na długo zapadła nam w pamięci. Pierwszy raz nazwisko Władysława Hasiora poznaliśmy, gdy staliśmy pod ogromnymi organami na przełęczy Snozka, która leży w pasmie łączącym Gorce oraz Pieniny. Galeria Władysława Hasiora jest autorską galerią prac artysty. Hasior urodził się w 1928 r. w Nowym Sączu, a przez sporą część swojego żywota był związany z Podhalem.

galeria hasiora w zakopanem
galeria hasiora w zakopanem
galeria hasiora w zakopanem
hasior zakopane

Galeria powstała w dawnej leżakowni sanatorium „Warszawianka”, wybudowanej w roku 1935. Co ważne, Hasior to  artysta, którego prace znajdziecie zarówno w krajowych muzeach, jak również w tych zlokalizowanych poza granicami naszej krainy, jak chociażby w Paryżu, San Paulo, Mediolanie, Rzymie, czy Amsterdamie.

galeria hasiora w zakopanem
galeria hasiora w zakopanem

7. Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Z czysto osobistych względów, tego muzeum nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Pan Kornel był patronem Krystkowej podstawówki i przygody Koziołka Matołka głęboko zakorzeniły się w jego pamięci.

Muzeum mieści się w willi „Opolanka”, w której państwo Makuszyńscy mieszkali podczas swoich letnich i zimowych pobytów w Zakopanem, a po drugiej wojnie osiedlili się tutaj na stałe. Powstało w roku 1966 dzięki wdowie po pisarzu, która przekazała zbiory po mężu społeczeństwu. W czterech pokojach znajdziecie zatem zbiory mebli, książek oraz obrazów, rzeźb i innych pamiątek po Panu Kornelu.

UWAGA! – budynek muzeum przechodzi obecnie remont, obiekt jest nieczynny do odwołania.

8. Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma

Spacerując ulicą Kasprusie w Zakopanem, nie tak łatwo dojrzeć piękną, drewnianą willę Atma. Jest ona nieco schowana przed spojrzeniami, a obecnie w swych progach gości Muzeum Karola Szymanowskiego, które jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Sam budynek powstał w roku 1895, dzięki inwestycji Józefa Kasprusia-Stocha (zaprojektowany, a jakże by mogło być inaczej, przez Stanisława Witkiewicza). Działał w nim pensjonat, w którym w latach 1930-35 mieszkał Karol Szymanowski.

To dlatego właśnie tutaj powstało muzeum kompozytora. Jeśli ktoś głowi się kim był Pan Karol, to śpieszymy donieść, że jest on uznawany, obok Fryderyka Chopina, za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Jednym z jego najbardziej znanych utworów jest nawiązujących do kultury Podhala, utwór ,,Harnasie”. 

willa atma zakopane
Willa Atma Zakopane

9. Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie

Willa Harenda, w której obecnie powstało Muzeum imienia Jana Kasprowicza, znajduje się już zdecydowanie poza centrum Zakopanego. Znajdziecie je tuż przy słynnej Zakopiance, w kierunku Nowego Targu. Willa powstała w roku 1920, a dosłownie trzy lata później zakupił ją Kasprowicz, który zmarł po kolejnych trzech latach.

Zgodnie z wolą żony poety, wnętrze zostało zachowane w oryginalnym stanie, dzięki czemu zwiedzający mogą odwiedzić salon, sypialnię oraz jadalnię. Możecie ujrzeć pamiątki po poecie, meble, grafiki oraz obrazy. Tuż obok willi Harenda odnajdziecie mauzoleum poety. Początkowo Kasprowicz został pochowany na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku. Jednak dzięki staraniom najbliższych, udało się wybudować mu mauzoleum i przenieść tutaj prochy poety. Mogiła powstała w stylu art. deco, a jej głównym budulcem jest granit spod Morskiego Oka. Warto również odnotować, że dach wieńczący mauzoleum nawiązuje do stylu zakopiańskiego.

Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie
Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie
Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie
Jan Kasprowicz Zakopane Harenda
Jan Kasprowicz Zakopane Harenda

10. Witkiewiczówka w Zakopanem

Willa Witkiewiczówka powstała w latach 1903-04 na Antałówce, według projektu Jana Witkiewicza. Została wybudowana na planie prostokąta, w stylu zakopiańskim i co najważniejsze, przetrwała do dziś w stanie niezmienionym. Willa Witkiewiczówka posiada bogato zdobione detale architektoniczne. W latach 1931–1939 w mieszkał tu i pracował tutaj sam Stanisław Ignacy Witkiewicz – czyli Witkacy. Obecnie mieści się tutaj pensjonat.

11. Willa Pod Jedlami

Willa Pod Jedlami, wybudowana została w roku 1897 w stylu zakopiańskim, na wzgórzu Koziniec, niedaleko dzielnicy Bystre. Przez wielu uznawana za najładniejszą przedstawicielkę nurtu wyznaczanego przez Witkiewicza. Co ważne, zachowała się ona do dziś w prawie niezmienionej formie. Obecnie budynek jest własnością prywatną i można zerkać jedynie z zewnątrz. W zachodniej części ogrodu stoi zabytkowa studnia, którą zaprojektował również Stanisław Witkiewicz. Nazwa Pod Jedlami pochodzi od jodeł rosnących kiedyś w ogrodzie.

willa pod jedla
Willa Pod Jedlami w Zakopanem

12. Chata Sabały

Chata Sabały, zwana również Sabałówką, jest domem rodzinnym polskiego górala, muzykanta oraz gawędziarza, Jana Krzeptowskiego Sabały. Sabałówka powstała na przełomie XVIII i XIX wieku i została wybudowana przez ojca Sabały. Reprezentuje zabudowę typu śląsko-spiskiego. Jest wybornym przykładem góralskiego domu, a przy okazji jest to najstarszy dom w Zakopanem. Posiada typowy dla tutejszego budownictwa na Podhalu układ sieni wraz z białą oraz czarną izbą. Chata Sabały jest rodzinnym muzeum, prowadzonym przez potomków słynnego na Podhalu rodu Krzeptowskich. W środku odnajdziecie przedmioty codziennego użytku, narzędzia, meble oraz stare, rodzinne fotografie.

Jan Krzeptowski Sabała zwany również Sablikiem lub Czakorem, nim stał się postacią legendarną na Podhalu, w młodości był kłusownikiem, a także podobno zbójnikiem. Znajomość z dr Tytusem Chałubińskim wprowadziła go na salony śmietanki towarzyskiej, która przybywała do Zakopanego. Tutaj dał się poznać jako świetny gawędziarz. Był uznawany za symbol dawnej góralszczyzny.

13. Muzeum Oscypka Zakopane

A teraz czas na muzeum z nieco innej bajki, gdzie zarówno najmłodsi, jak i Ci nieco starsi, będą się dobrze bawić. Bo czym byłaby wizyta w Zakopanem bez oscypka, czyli góralskiego serka? Można go kupić na licznych stoiskach, a i wypada też udać się do Muzeum Oscypka, które znajduje się nieopodal zakopiańskiego AquaParku. W tym prywatnym muzeum zostanie przed Wami uchylony rąbek oscypkowej tajemnicy. Poznacie sporo ciekawostek, historię i tradycje pasterskie. A najważniejsze, najpierw zobaczycie wszystkie etapy produkcji tego serka, zgodnie z tradycyjną recepturą, a na koniec będziecie mieli okazję własnoręcznie wyrobić swój oscypek.

muzeum oscypka w zakopanem

14. Tatrzański Park Edukacyjny „ZwierzOgród” w Zakopanem

Spędzając urlop w Zakopanem warto wybrać się  także do Tatrzańskiego Parku Edukacyjnego „ZwierzOgród”. Jak sama nazwa wskazuje –  mieszka tutaj wiele zwierzaków, m. in. kozy karpackie, owce, jelenie szlachetne, króliki, czy też świstaki i liczne ptaki. A co ważne, niektóre zwierzaki można karmić pokarmem zakupionym w kasie biletowej. Ponadto, w Tatrzańskim Parku Edukacyjnym, znajdziecie tablice informacyjne, które opisują zwierzaki, piękne drewniane rzeźby, a także gry przestrzenne i salę zabaw dla dzieci. Zdarzają się tutaj również prelekcje oraz pokazy treningowe ptaków.

Tatrzański Park Edukacyjny „ZwierzOgród” znajduje się na ulicy Józefa Piłsudskiego 38, nieopodal Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Pamiętajcie, że przybytek ten jest otwarty jedynie od maja do października. Na tutejsze atrakcje zarezerwujecie sobie zdecydowanie ponad godzinę.  

15. Zespół Dworsko-Parkowy w Kuźnicach

W miejscu, w którym zaczynają się tatrzańskie szlaki, m. in. na Giewont, Nosal, Kalatówki, czy też na Czerwone Wierchy oraz znajduje się dolna stacja kolejki na Kasprowy Wierch, jest również skryty zespół Dworsko-Parkowy. Bo trzeba wspomnieć, że Kuźnice mają całkiem bogatą i ciekawą historię. Niegdyś mieścił się tutaj prężnie działający ośrodek hutniczy, który bazował na wydobywanej w Tatrach rudzie żelaza. Gdy Kuźnice trafiły w ręce rodziny Homolacs, rozpoczął się ich rozkwit jako ośrodka przemysłowego.

W roku 1833 rodzina wprowadziła się do wybudowanego tutaj dworu, w którym przez kolejne lata tętniło życie kulturalne i towarzyskie. Był to okres, kiedy przybywający pod Tatry znamienici goście, zatrzymywali się w Kuźnicach. W XIX wieku majątek trafił w ręce hrabiego Władysława Zamoyskiego, w momencie, gdy przemysł hutniczy w Kuźnicach zaczął podupadać. Obecnie w wozowni znajduje się wystawa kręgowców, a w spichlerzu wystawa poświęcona Zamoyskim. Przed budynkami znajdziecie fontannę. Wstęp bezpłatny.

Nosal szlak przez kuźnice
Kuźnice

16. Kolej linowa na Kasprowy Wierch

Ten kto nie czuje się na siłach, albo też nie ma na tyle czasu na górską wspinaczkę, może wyjechać na Kasprowy Wierch koleją linową. Jej dolna stacja znajduje się w Kuźnicach. Kolej pokonuje 936 m różnicy poziomów, a trasa ma nieco ponad 4 km długości. Po drodze przyjdzie Wam raz zmienić wagoniki na stacji pośredniej na Myślenickich Turniach. Mimo, że Kasprowy Wierch należy do Tatr Zachodnich, to trzeba przyznać, że bliskość potężnej Świnicy robi wrażenie. Kolej na Kasprowy Wierch działa od 1936 roku.

Kasprowy i Giewont
Kasprowy Wierch i budynek kolejki linowej

17. Rówień Krupowa – Górna i Dolna, Zakopane

W samym centrum Zakopanego znajdziecie park, a w zasadzie jest to wielka łąka, która cieszy się sporą popularnością wśród samych Zakopiańczyków, jak również i turystów. Spory obszar zielony z widokiem na Tatry, z Giewontem na pierwszym planie, idealnie nadaje się na piknik oraz nieśpieszne spacery. W 1977 roku Górna i Dolna Rówień Krupowa zostały przekształcone w Park Krajobrazowy i w związku z tym, zostały objęte ochroną. Na Dolnej Równi Krupowej często odbywają się koncerty oraz imprezy plenerowe. Nazwa pochodzi od nazwiska byłych właścicieli ziem, rodziny Krupów.

ruwien w zakopanem

18. Krupówki w Zakopanem

Najsłynniejszym deptakiem miasta są bez wątpienia Krupówki. Zaczynają się u stóp Gubałówki, na skrzyżowaniu ulicy Nowotarskiej oraz Kościeliskiej. Wspinają się następnie ponad kilometr w stronę Tatr. To tutaj koncentruje się życie miasta. Na Krupówkach odnajdziecie sporo restauracji, knajp oraz różnej maści sklepów. Do tego uliczni artyści i pamiątki. Ulica powstała w związku z istnieniem huty w Kuźnicach, a jej nazwa pochodzi od polany Krupówki.

krupowki w Zakopanem
kosciol na krupowkach
Sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach

19. Gubałówka – cudna panorama na Zakopane i Tatry

Na początku rzecz szokująca, Gubałówka to już nie Tatry ? Gubałówka jest podłużnym wzniesieniem na Pogórzu Gubałowskim, którego południowe stoki opadają wprost na Zakopane. Ma wysokość od 1120 m na wschodnim końcu, do 1129 m na zachodnim. Na Gubałówkę możecie wdrapać się samodzielnie, co zajmie Wam zapewne około 40 minut albo wybrać się w podróż kolejką terenową. Została ona wybudowana w 1938 roku, ma długości 1298 m oraz wspina się około 300 metrów do górnej stacji. U góry znajdziecie kilka restauracji, można wynająć leżaki, czy przespacerować się uliczką pomiędzy budkami z pamiątkami. Jednak najbardziej urzeka panorama na Tatry oraz leżące w dole Zakopane. A sokoli wzrok, przy dobrej pogodzie, dojrzy również Podhale, Pieniny, Gorce oraz Babią Górę i jej Beskid Żywiecki. Po sąsiedzku znajdziecie Butorowy Wierch. Jest tutaj również zjeżdżalnia grawitacyjna. P. S. Na Gubałówkę można również wjechać samochodem ?

gubałowka taras widokowy
widok na Tatry z Gubałówki <3

20. Wielka Krokiew w Zakopanem

Wielka Krokiew jest dużą skocznią o punkcie konstrukcyjnym K125 i rozmiarze HS140. Jest to największa skocznia w Polsce, posiadającą homologację FIS. Została zbudowana zgodnie z projektem Karola Stryjeńskiego i uroczyście otwarta 22 marca 1925, podczas konkursu skoków. Nosi ona imię polskiego skoczka narciarskiego, Stanisława Marusarza. Została wybudowana na północnym stoku góry Krokiew (1378 m n.p.m.). Nieopodal znajduje się Kompleks Średniej Krokwi im. Bronisława Czecha.

wielka krokiew w Zakaopanem

21. Magiczny Kulig po Zakopanem

Kulig po Zakopanem to atrakcja, która pozwoli Wam zrelaksować się i odpocząć, a jednocześnie dostarczy Wam wrażeń. Przejażdżka po malowniczych dolinach, z kubkiem grzańca w ręku, w rytm regionalnej muzyki pozwoli poczuć prawdziwy, góralski klimat.

Zimowy Magiczny Kulig, to przejażdżka 10 lub 12-osobowymi saniami. Uczestnicy dostaną miejsce w saniach wyściełane owczą skórą, pochodnie do ręki i kubek grzańca lub herbaty z prądem. Godzinna przejażdżka po polanach Bachledzkiego Wierchu kończy się huczną biesiadą w szałasie przy akompaniamencie kapeli góralskiej. Podczas biesiady podawane są tradycyjne, regionalne potrawy i ciepłe napoje serwowane bez limitów!

Warto dodać, że malownicza przejażdżka po Zakopanem jest możliwa również latem. Wtedy zamiast do sań, uczestnicy wsiadają do wozów góralskich. Organizatorem takiej atrakcji od wielu lat jest Magiczny Kulig.

kulig 6

22. Zjazd pontonem z Wielkiej Krokwi

Brzmi dość abstrakcyjnie, ale istnieje możliwość zjazdu ze skoczni na pontonie. Możecie wybrać pomiędzy trzema poziomami startu. Z pierwszego, mogą skorzystać dzieci od 7. roku życia. Natomiast z najwyższego można rozwinąć prędkości dochodzące nawet do 100 km/h. Na końcu otrzymacie certyfikat zjazdu z Wielkiej Krokwi. W opcji rozszerzonej jest szansa na film ze zjazdu, na którym widać prędkość.

23. Dom do góry nogami w Zakopanem

Dom do góry nogami znajdziecie dosłownie rzut beretem od Krupówek. Nie jest to wielki obiekt, a samo zwiedzanie zajmie Wam około 10 minut. W środku jak łatwo się domyślić, wszystko zostało wywrócone do góry nogami, dzięki czemu chodzi się po „suficie”. Im słabszy jest Wasz błędnik, tym mocniej towarzyszyć będzie dość zaskakujące uczucie. Wnętrze jest niestety dość skromne, ale warto chociaż spojrzeć na samą bryłę z zewnątrz.

dom do góry nogai w zakopanem
niestety Dom do góry nogami jest obecnie ogrodzony

24. Papugarnia Egzotyczne Zakopane

Papugarnia Egzotyczne Zakopane jest największą papugarnią w Małopolsce. W roku 2017 została objęta Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Zakopane. Jest położna nieco z dala od centrum miasta. To miejsce kusi ilością ptaków, bo wewnątrz znajdziecie około setki kolorowych papug. Zarówno skromnych rozmiarów, m. in. lorysy górskie, jak również potężne wielkie ary. Spacerując po wnętrzach możecie również spotkać skaczące wiewiórki kanadyjskie, czy też susła oraz wiewiórczaka. Jednorazowy bilet nie jest ograniczony czasowo, a za kilka dodatkowych złotych można zakupić karmę dla zwierzaków. Są również bilety rodzinne np. 2+1.

25. Myszogród w Zakopanem

Można rzec, że Myszogród to takie mysie miasteczko. Znajduje się dosłownie tuż przy Krupówkach. W środku odnajdziecie liczne, bardzo misternie przyszykowane makiety, po których hasają gryzonie. Oczywiście zwierzaki oddzielone są od widzów grubym szkłem. W cenniku odnajdziecie również bilet „rodzinny” 2+1. Turyści spędzają tutaj zazwyczaj około 30 minut.

26. Iluzja Park w Zakopanem

W klimatycznym, zabytkowym budynku Dworca Tatrzańskiego znajdziecie kolejną zakopiańską atrakcję. Na dwóch piętrach powstało interaktywne królestwo iluzji optycznych, jak również ciekawych zjawisk fizycznych. Jest chociażby sporych rozmiarów makieta Giewontu, w którą biją na żywo pioruny. Jest również „generator” halnego, który wieje tutaj z zawrotną prędkością 156 km/h. Na tę zakopiańską atrakcję warto zarezerwować sobie nawet i 2h.

iluzja park w zakopanem
Zakopane – Dworzec Tatrzański

27. Góralski Ślizg w Zakopanem

Kolejna atrakcja znajduje się na samym dole Krupówek, nieopodal stacji kolejki na Gubałówkę. Możecie tutaj zjechać na gigantycznej zjeżdżalni. Posiada ona 8 niezależnych torów, dzięki czemu można ścigać się z innymi uczestnikami. Wielka ślizgawa ma 14 metrów wysokości oraz 50 metrów długości, a zjazdy odbywają się na specjalnych worko-matach.

28. Podwodny Świat

Jeżeli ktoś interesuje się podwodnym światem, to warto rozważyć wizytę w zakopiańskim oceanarium. Nie jest on duże, mieści bowiem około 15 akwariów, jednak znajdziecie w nim całkiem sporo okazów. Są choćby piranie, płaszczki, żółwie i pstrągi. Do tego audioprzewodnik, z którego można dowidzieć się ciekawostek o każdym z gatunków. Turyści zazwyczaj spędzają tutaj około 30/40 minut. Samochód można zostawić na bezpłatnym parkingu.

29. Snowlandia Śnieżny Labirynt

Jedną z zimowych atrakcji Zakopanego jest z zimowy park rozrywki pod Wielką Krokwią. Tutaj króluje śnieżny labirynt. Wbrew pozorom znalezienie wyjścia wcale nie jest takie proste. Jego przejście zajmuje nawet i 20 minut. Oprócz śnieżnego labiryntu znajdziecie tutaj również śnieżny zamek, który a wysokość ok. 14 metrów, a w nim korytarze oraz możliwość wyjścia na taras widokowy z basztami. W Snowlandii jest również tor saneczkowy oraz igloo z rzeźbami (co roku można liczyć, że pojawią się postacie z różnych bajek).

30. AquaPark Zakopane

Jeżeli lubicie pluskać się w wodzie, to w Zakopanem znajdziecie również Park Wodny. Osoby aktywne wybiorą zapewne basen z wydzielonymi trzema torami. W części rekreacyjnej zaś znajdziecie gejzer oraz bicze wodne, które z pewnością pomogą odzyskać siły po tatrzańskich wędrówkach. Dużą popularnością cieszy się zewnętrzny basen termalny, w którym temperatura wody wynosi aż 32oC. Do tego zjeżdżalnie, jacuzzi, sauny oraz grota solna, czy też kręgielnia.

aquapark w Zakopanem
Wejście do AquaParku w Zakopanem

31. Termy w Zakopanem i okolicy

Coraz większą popularnością wśród osób wypoczywających w Zakopanem cieszą się termy. Na imponujący kompleks basenów termalnych Termy Bukovina, składa się dwadzieścia basenów. Odnajdziecie go nieopodal Zakopanego, w Bukowinie Tatrzańskiej. Woda osiąga tu temperaturę między 28 a 36 st. C Baseny znajdują się zarówno wewnątrz budynków jak i na zewnątrz, dzięki czemu można z nich korzystać niezależnie od pogody.

Drugą opcją są Termy Bania, położone w Białce Tatrzańskiej. Tutaj również znajdziecie baseny w środku jak i na zewnątrz. Trzecią pozycją na liście term w okolicach Zakopanego są Termy Szaflary. Woda w tutejszych basenach jest utrzymywana w przedziale 30-36 st. C. Ostatnią opcją są Chochołowskie Termy. Woda tutaj ma nawet 36 st. C. Chochołowskie Termy to największy kompleks termalny na Podhalu. Na gości czeka 30 niecek basenowych.

32. Kaplica na Jaszczurówce

Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce to przepiękny drewniany obiekt. Została wybudowana w roku 1907 w stylu zakopiańskim, zgodnie z projektem Stanisława Witkiewicza. Warto również zajrzeć do środka. Drewniany ołtarz przywodzi na myśl góralską chatę. Odnajdziecie ją przy drodze Oswalda Balzera, która prowadzi do Łysej Polany oraz do Morskiego Oka, około 4 km od centrum Zakopanego. Kapliczka leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz na Szlaku Architektury Drewnianej.

jaszczorowka zakopane

33. Sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach znajduje się przy drodze do Kościeliska. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc kultu religijnego w Polsce. Świątynia została wzniesiona w latach 1987–92 jako votum za ocalenie Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku.

34. Stary Kościół w Zakopanem

Kolejnym sakralnym zabytkiem na zakopiańskiej trasie będzie zabytkowy, drewniany kościółek Matki Boskiej Częstochowskiej, czyli tak zwany Stary Kościółek. Niewielka świątynia z modrzewiowego drewna powstała w roku 1847, a nazwa kościoła pochodzi od kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, który odnajdziecie w ołtarzu głównym. Obok kościoła jest ponadto zabytkowy, najstarszy w Zakopanem cmentarz na Pęksowym Brzyzku.

stary kosciol w zakopanem
stary kosciol w zakopanem

35. Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku

Będąc w Starym Kościółku warto również odwiedzić sąsiedni cmentarz. Jest to najstarszy cmentarz w Zakopanem. Został założony w 1851 roku przez pierwszego proboszcza zakopiańskiego, księdza Józefa Stolarczyka. Nazwa cmentarza pochodzi od nazwiska darczyńcy ziemi, na której został zlokalizowany, Jana Pęksy. A „brzyzek” zaś, oznacza w gwarze urwisko nad potokiem. Choć nekropolia jest również nazywana Starym Cmentarzem. Na Pęksowym Brzyzku pochowano około 500 osób, w tym połowa z nich to są osoby zasłużone dla Zakopanego i Podhala, m. in. Kornel Makuszyński, Władysław Orkan, Władysław Hasior, czy też Kazimierz Przerwa – Tetmajer. Jest tu również symboliczny grób Witkacego. Wiele nagrobków jest małymi dziełami sztuki. Cmentarz możecie zwiedzić uiszczając symboliczną opłatę, która będzie przeznaczona na jego renowację.

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku
Cmentarz na Pęksowym Brzyzku
Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

36. Kościół na Harendzie

Drewniany kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie pochodzi z XVIII wieku i co ciekawe, został przeniesiony do Zakopanego w 1947 roku z Zakrzowa koło Lanckorony. Jeśli uda Wam się zajrzeć do środka, to z pewnością zauroczą Was malowidła cechowe. Obok świątyni znajduje się mauzoleum oraz muzeum biograficzne Kasprowicza. Kościół znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

cmentarz na harendzie zakopane
Kosciół na Harendzie

37. Punkt widokowy Antałówka

Jest to jeden z lepszych punktów widokowych na Tatry w Zakopanem. Najbardziej zadziwiające, że jest to miejsce w samym mieście. Do celu można dojść dosłownie po 10 minutach od parkingu. Wejście jest łatwe i szybkie, a widoki genialne. Na pierwszym planie mamy oczywiście Śpiącego Rycerza. Jest to świetne miejsce, jeśli poszukujecie chwili spokoju po pobycie w zatłoczonym Zakopanem. Szczególnie polecamy tutejsze zachody Słońca.

antałówka zakopane

38. Najlepsza panorama na Giewont

Trafiliśmy tutaj totalnie przez przypadek, wracając z Muzeum Stylu Zakopiańskiego i od razu zakochaliśmy się po uszy. Można rzec, że w zasadzie w centrum miasta wyrasta szeroka polana, której środkiem biegnie ścieżka łącząca ul. Strążyską z ul. Kościeliską/ks. J. Stolarczyka. Spotkacie tutaj więcej lokalnych osób spacerujących niespiesznie, aniżeli turystów. Zimą będzie to świetne miejsce dla dzieciaków szalejących na sankach. A do tego piękne widoki na potężny Giewont oraz Kasprowy Wierch, czy też Małołączniak.

zakopane atrakcje
Śpiący Rycerz

39. Szlaki górskie w Tatrzańskim Parku Narodowym

Zawsze bliżej nam było na szlak, niż do miejskiej dżungli. Zatem jeśli odwiedziliście już wszystkie atrakcje w Zakopanem, na których Wam zależało, a serce ciągnie w Tatry, to poniżej znajdziecie kilka propozycji tras w Tatrach Wysokich oraz w Tatrach Zachodnich. Pierwsze zestawienie zostało przygotowane dla osób, które dopiero zaczynają swoja przygodę z Tatrami oraz dla tych, którzy przybyli na urlop do Zakopanego z dziećmi. Druga lista przedstawia już nieco trudniejsze szlaki, często wymagające nieco obycia z ekspozycją oraz łańcuchami. Dokładne opisy szlaków znajdziecie tutaj

  1. Morskie Oko
  2. Rusinowa Polana
  3. Gęsia Szyjka
  4. Hala Gąsienicowa oraz Czarny Staw Gąsienicowy
  5. Nosal
  6. Kalatówki
  7. Dolina Białego
  8. Sarnia Skała
  9. Dolina Małej Łąki
  10. Dolina Kościeliska
  11. Dolina Chochołowska
rusinowa polana opis panoramy
Panorama z Rusinowej Polany
  1. Rysy – najwyższy szczyt Polski
  2. Szpiglasowy Wierch
  3. Kozi Wierch
  4. Orla Perć – najtrudniejszy szlak w Tatrach
  5. Kościelec
  6. Kasprowy Wierch
  7. Giewont
  8. Czerwony Wierchy
  9. Ornak oraz Starorobociański
  10. Wołowiec
czerwone wierchy szlaki

40. Okolice Zakopanego, co warto zobaczyć?

Jeśli wyczerpaliście powyższą listę atrakcji w Zakopanem albo też pogoda w mieście nie będzie łaskawa, to w takiej sytuacji polecamy kilka atrakcji, które nie są tak bardzo oddalone od zimowej stolicy Polski. Jeśli Waszą słabością są piękne zamki, to wybierzcie się na wycieczkę na Zamek Orawski, który położony jest nieco ponad godzinę drogi od centrum Zakopanego. Ta słowacka warownia z pewnością przypadnie Wam do gustu.

Jeśli będzie Wam mało zamków, to po polskiej stronie odsyłamy Was do Zamku w Niedzicy oraz w Czorsztynie. Tutaj dojedziecie nieco szybciej niż w godzinę. A czy będąc już nad Jeziorem Czorsztyńskim, o którego atrakcjach pisaliśmy tutaj, nie dacie się namówić na spływ Dunajcem? Całkiem ciekawa propozycja.

Czerwony Klasztor
Spływ Dunajcem

A gdy gór Wam mało, ale chcielibyście upolować kilka szczytów do Korony Gór Polski, to relatywnie blisko będzie Pani niepogody, Babia Góra. Jest również gorczański reprezentant, czyli Turbacz. A i pienińskie szlaki potrafią zachwycić, bo przecież spacer na Trzy Korony, czy Sokolicę powinien oczarować niejednego górskiego amatora.

A jeżeli będziecie krążyć samochodem po okolicy, szukając pięknego spojrzenia na Tatry, to poleca się na takie wycieczki Przełęcz nad Łapszanką oraz droga z Bukowiny Tatrzańskiej w stronę Łysej Polany i chociażby punkt widokowy Olimp.

zamek w czorsztynie i nidzicy

Mapa Atrakcji

Zakopane z dzieckiem?

Naszym zdaniem urlop, czy chociażby weekend w Zakopanem z dziećmi, to świetny pomysł. Sami pamiętamy, jak wędrowaliśmy z rodzicami po Krupówkach, tak jak i po tatrzańskich szlakach. Trzeba również przyznać, że z każdym rokiem w Zakopanem pojawia się coraz więcej atrakcji dla dzieci.

Jeśli szukacie fajnego placu zabaw dla dzieci, to polecamy ten zlokalizowany w Parku Miejskim im. Piłsudskiego. Jeśli chodzi o całe Zakopane, to właśnie w tym miejscu spędziliśmy chyba najwięcej czasu, co rodzice mogą traktować za rekomendację. Znajdziecie tutaj bardzo ładny i przestronny plac zabaw. W jednej części, znajduje się strefa dla młodszych dzieciaków, a w drugiej szaleją już nieco starsze. W słoneczne dni bywa tutaj dość tłoczno.

Nie odkryjemy Ameryki, jeśli napiszemy, że najmłodszym z pewnością przypadną do gustu miejsca związane ze zwierzakami oraz takie, które pozwolą im się wyszaleć. Poniżej wybraliśmy najciekawsze atrakcje w Zakopanem dla dzieci, o których wspomnieliśmy już wcześniej:

  • Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego (dzieci >4 lat)
  • Muzeum Oscypka w Zakopanem
  • AquaPark w Zakopanem
  • Największa Papugarnia Egzotyczne Zakopane
  • Myszogród
zakopane atrakcje z dzieckiem
Zakopane z dzieckiem

Co Warto Zobaczyć w Zakopanem w 3 dni

Jeżeli mielibyśmy do dyspozycji w Zakopanem 3 dni, czyli taki klasyczny, przedłużony weekend, to zapewne staralibyśmy się wypełnić czas po brzegi. Pierwszy dzień wykorzystalibyśmy na tatrzański spacer. Wybralibyśmy trasę w zależności od doświadczenia, ale sami mamy słabość do Giewontu. Zatem, spacer z Kuźnic przez Kalatówki na Śpiącego Rycerza i następnie powrót Doliną Strążyską do Zakopanego. Zakładając, że drugim dniem byłaby niedziela, to skorzystalibyśmy z opcji bezpłatnych wejść do Muzeum Tatrzańskiego (a przynajmniej do kilku jego filii), a na koniec dnia wybralibyśmy się na zachód Słońca na Antałówkę lub na Gubałówkę. Ostatni dzień to byłaby to również górska eskapada, jednak tym razem już spokojniejsza i celem byłoby zapewne Morskie Oko, kolejka na Kasprowy Wierch lub też Rusinowa Polana. Jak widać, mając do dyspozycji 3 dni w Zakopanem, można całkiem sporo zobaczyć. 

zakopane noclegi

Noclegi, apartamenty oraz hotele w Zakopanem

Trzeba przyznać, że lista hoteli oraz apartamentów w Zakopanem robi wrażenie. Jednak z uwagi na sporą popularność kurortu w okresach wakacyjnych, a także chociażby podczas skoków narciarskich, dobrze jest rezerwować noclegi w Zakopanem z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli planujecie korzystać z uroków zakopiańskiego życia nocnego, to warto pokusić się o nieco droższe, ulokowane bliżej centrum miasta apartamenty. Mimo, ze dorzucicie nieco więcej, to zaoszczędzicie na rachunkach za taksówki oraz za parkingi. Nam z kolei, najczęściej zdarzało nam się nocować w zakopiańskiej dzielnicy Olcza. Jest tutaj zdecydowanie taniej oraz spokojniej, a mimo to, nie powinno być problemu ze znalezieniem sklepu, czy restauracji. Noclegi wygodnie rezerwuje się przez aplikację booking.com, o której napisaliśmy kilka słów tutaj.

Restauracje w Zakopanem, gdzie dobrze zjeść?

Po dobrym dniu w górach apetyty zawsze nam dopisują. Z naszej strony szalenie polecamy włoską kuchnię w zakopiańskiej restauracji Cristina. Możecie tutaj zamówić m .in. przepyszną pizzę z pieca opalanego drewnem. Ile razy jesteśmy na dłużej w Zakopanem, to staramy się odwiedzić to miejsce. Wnętrze jest bardzo przestronne i przyjemne. Niestety w tym roku nie ma tam już kącika dziecięcego. Restauracja znajduje się zaraz obok kina Sokół, przy Placu Niepodległości, rzut beretem od Krupówek. To opcja powiedzmy „światowa”. Jednakże nie można też pominąć tradycyjnych karczm z regionalnymi potrawami. Pobyt u stóp Tatr nie liczy się bez spożycia kwaśnicy z żeberkiem, pierogów z jagnięciną i gruli z bundzem. Jeśli natomiast planujecie przysiąść przy kuflu dobrego, zimnego piwa, to polecamy Piano Bar! 

restauracje zakopane

Pogoda w Zakopanem

Szczególnie w górach pogoda potrafi płatać figle i wywracać górskie plany urlopowe do góry nogami. Jeśli akurat pogoda w Zakopanem nie będzie Wam sprzyjała, to wierzymy, że wykorzystacie atrakcje z naszej listy. Warto również spojrzeć na prognozy dla nieco dalszej okolicy, bo może się okazać, że nie tak daleko od Zakopanego aura jest dużo bardziej łaskawa. Natomiast jeśli szukacie sprawdzonych prognoz pogody dla Zakopanego to polecamy poniższe dwie strony, z których sami najchętniej korzystamy. Pogoda Zakopane I oraz ICM Zakopane.


Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

13 komentarzy

  1. Świetny artykuł i widzę, że nie zabrakło w nim miejsca na spływ tratwami :). Niesamowite przeżycie dla każdego. Urzekające widoki i uśmiech na twarzy każdego uczestnika.

  2. Byłam 2 razy w Zakopanym zwiedzając na własną rękę i zawiodłam się. Tłum, niesmaczne jedzenie. Podróżuję z psem i miałam problem by znaleźć miejsce gdzie mogę wejść z psem. Może gdybym zwiedzała to miejsce z Waszym przewodnikiem, to miałabym może inne zdanie na temat tego miasta.

  3. Położone na wysokości 850 m. n.p.m. Zakopane to piękne miasto o niepowtarzalnym klimacie i wielu możliwościach wypoczynku. Są to nie tylko piękne górskie szlaki i stoki narciarskie, ale także letnie kuligi, wyprawy quadami, relaks w Termach Chochołowskich i wspaniała biesiada z góralami. Takich atrakcji nie należy przegapić.

    • bardzo dziękujemy, film wygląda mega ciekawie, choć to tyko 30 min. Na pewno go obejrzymy 😉

  4. Witam. Firma Magiczny Kulig to jakaś pomyłka. Przejażdżka końmi po głównych drogach Zakopanego, dramat. Wszystko niedograne bo niby miało trwać 3h a trwało nawet nie 2h. Masówka totalna.

  5. Piękne atrakcje! Pomyślałem o łucznictwie w Zakopanem, ale odważnie pójdę krok dalej, czy są kursy rzucania ciupagą, siekierką, toporkiem, nożem? To byłaby nie lada atrakcja. Szczęść Boże!

  6. Hej,
    Super informacje, małe sprostowanie:
    Myślę, że myśleliście o zamku w Niedzicy (w górach), choć napisaliście o zamku w Nidzicy (na Mazurach)
    Dwa zamki i dwie miejscowości oddzielone od siebie kilkuset kilometrami 🙂
    Serdecznie pozdrawiam!

Write A Comment