Zakrzówek
Zielona Atrakcja Krakowa
– Zalew Zakrzówek powstał w roku 1992
– Znajdziecie tutaj również Jaskinię Twardowskiego
– Na spacer po Zakrzówku zarezerwujcie sobie min godzinę
Zakrzówek to wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa. Zalew, Kamieniołom oraz Skałki Twardowskiego przyciągają Krakusów niczym magnes. I nic w tym dziwnego, ponieważ oferuje moc aktywności. Można tutaj spacerować, jeździć na rowerze, wspinać się po wapiennych ścianach, a na koniec zajrzeć ze skarpy na uroczy zalew. Szczególnie, że wszystko to znajduje się dosłownie 3 km od centrum miasta. Aby dojechać do celu, można bez problemu wykorzystać swój samochód, jak i również pognać krakowską komunikacją miejską. Jako mieszkańcy Grodu Kraka, zaglądamy tutaj często, w poszukiwaniu przyjemnego, nieśpiesznego popołudnia. I szczerze polecamy spacer po Zakrzówku, zarówno mieszkańcom, jak i przybyszom.
Jak Dojechać na Zakrzówek?
Jak już wspomnieliśmy, Zakrzówek znajduje się blisko centrum miasta, w południowo zachodniej części Krakowa. Pomiędzy ulicami Norymberską, Wyłom i Salezjańską. Jeśli podróżujecie komunikacją publiczną, to najlepiej będzie wysiąść na przystanku Kapelanka. Stąd czeka Was jeszcze krótki spacer ulicą Twardowskiego, który może zająć około 15 minut. Na przystanku Kapelanka zatrzymują się autobusy nr 101, 194, 219 oraz 662 oraz tramwaje o numerach: 18, 22, 52. Dla przykładu, przejazd spod Wawelu zajmie Wam raptem 9 minut. Jeśli podróżujecie samochodem, to polecamy podjechać na koniec ulicy Twardowskiego. Jest tutaj mała pętla, na której zazwyczaj sami parkujemy. Sporo osób zostawia również samochód przy ulicy Wyłom (uliczka od strony osiedla Ruczaj i ulicy Grota-Roweckiego). Jeśli planujecie zwiedzać Zakrzówek od strony Wisły, to bezpłatny parking znajdziecie na ulicy Tynieckiej.
Spacer po Zakrzówku – Zalew oraz Kamieniołom
Zakrzówek potrafi sprawić, że spędzicie tutaj beztroskie popołudnie, nie oglądając się na zegarek. Wiele też zależy od aktywności oraz celu spaceru, dlatego ciężko nam powiedzieć, ile dokładnie czasu powinniście sobie zarezerwować na podziwianie okolicy. Jednak gdybyśmy mieli pokusić się o wersję najbardziej podstawową, to zapewne rekomendowalibyśmy minimum godzinę. A sam spacer po Zakrzówku mógłby wyglądać dokładnie tak, jak na poniższej mapie.
W ramach spóźnionego wstępu, powinniśmy jeszcze napisać, że nazwa Zakrzówek pochodzi od topograficznego określenia, które niegdyś oznaczało miejsce za krzami, czyli krzakami. Zakrzówek to również dawna wieś, która została włączona w granice Krakowa w roku 1909, jako X dzielnica katastralna, a pierwsze wzmianki o Zakrzówku pochodzą z 1238 roku. W drugiej połowie XIX wieku powstały tutaj umocnienia oraz koszary, będące składową częścią Twierdzy Kraków. Dziś Zakrzówek wchodzi w skład Dzielnicy VIII Dębniki.
Kamieniołom Zakrzówek znajdował się na wzniesieniu Krzemionki Zakrzowskie, gdzie wydobywano wapień z kilku odsłonięć od wielu wieków. Oprócz Zakrzówka, istniały również kamieniołomy Łom Bergera, Kapelanka i Skałki Twardowskiego. Jednak to Kaminiołom Zakrzówek był z nich największy. Powstał tuż przed wybuchem II wojny światowej. Kamieniołom należał do Krakowskich Zakładów Sodowych Solvay, które zamknięto ostatecznie w 1991 roku, a teren wyrobiska przeistoczył się w tereny rekreacyjne, do których chętnie przybywają Krakowianie.
Skałki Twardowskiego i Mistrz Twardowski
Jeśli wierzyć legendom, to właśnie pośród zakrzówkowych urwisk Mistrz Twardowskich wykładał nauki magii i czarnoksięstwa. Jednak któregoś dnia w jego laboratorium poszło coś bardzo nie tak i doszło do potężnej eksplozji. W jej wyniku powstały dzisiejsze skałki, które ochrzczono jego imieniem. Jednak jaka by nie była geneza powstania atrakcji, to śmiało możemy powiedzieć, że Uroczysko Skałki Twardowskiego to jeden z piękniejszych parków miejskich w Krakowie. Jest malowniczy, w dużym stopniu naturalny i bardzo urozmaicony. Ma powierzchnię około 34 ha, leży na wzgórzu zrębowym Krzemionki Zakrzowskie i jest unikalną ostoją przyrody w mieście. Można tutaj spotkać rzadkiego i będącego pod ochroną węża – gniewosza plamistego.
Jako, że Skałki Twardowskiego tworzą późnojurajskie wapienie, to znajdziecie tu również sporo jaskiń. Największa z nich to oczywiście Jaskinia Twardowskiego. Ma ona dość skomplikowany, a do tego kilkupiętrowy system połączonych ze sobą ciasnych korytarzy i skrajnie niemożliwych do przejścia szczelin. Obecnie szacuje się, że Jaskinia Twardowskiego ma około 500 metrów długości. Choć zapewne nie jest to koniec odkryć.
Zalew Zakrzówek
Na Zakrzówku znajduje się również sztuczny zbiornik wodny, czyli Zalew Zakrzówek. Powstał on w roku 1992, po wypełnieniu wodą Wisły nieczynnego już kamieniołomu wapienia. Jak na warunki miejskie, zalew ma całkiem imponujące rozmiary, a do tego składa się z dwóch zbiorników, które są połączone niewielkim przesmykiem. To wraz z wysokimi, wapiennym skałami tworzy przepiękne zestawienie. U góry wytyczono ścieżkę, która obchodzi zalew, a od urwiska spacerowiczów oddziela dziurawa, metalowa siatka.
Woda w Zalewie Zakrzówek ma głębokość nawet na 32 metrów, jednak nie wolno się w niej kąpać, o czym informują liczne tabliczki. To z uwagi na spore ryzyko utonięcia i brak możliwości przeprowadzenia skutecznej akcji ratunkowej. Również zejście bezpośrednio nad taflę wody jest zazwyczaj niemożliwe. Jednak odstępstwem od tej reguły jest nurkowanie na Zakrzówku. Od roku 1999 miało tu swoją bazę Centrum Nurkowe Kraken.
Nurkowanie na Zakrzówku
W opinii osób nurkujących, Zalew Zakrzówek jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do nurkowania w kraju. Widzialność pod wodą potrafi sięgać nawet 15 metrów. Najciekawsze atrakcje znajdują się na głębokości od pięciu metrów. Znajdziecie tutaj chociażby Fiata 125p, furgonetkę, autobus (!), czy też granitową tablicę upamiętniająca Karola Wojtyłę. Pracował on bowiem przez ponad rok w tutejszym kamieniołomie, w czasach II wojny światowej (od września 1940 r. do października 1941 r.).
Niestety Zakrzówek jest sporą pokusą dla deweloperów. W roku 2019 na zielonych terenach rozpoczęła się inwestycja pod roboczą nazwą „Park Zakrzówek”, pomimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców, naukowców, przyrodników oraz ekologów.
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂