Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Zakrzówek
Zielona Atrakcja Krakowa

– Zalew Zakrzówek powstał w roku 1990
– Znajdziecie tutaj również Jaskinię Twardowskiego
– Na spacer po Zakrzówku zarezerwujcie sobie min godzinę

Zakrzówek to jeden z piękniejszych zakątków na terenie Krakowa. I polecamy go jako jedną z największych atrakcji miasta, każdemu, kto odwiedza Gród Kraka. Znajduje się w odległości około 3 km od centrum i całkiem łatwo można się tutaj dostać nawet komunikacją miejską. Oferuje sporo możliwości aktywnego spędzenia czasu. Można tutaj jeździć na rowerze, spacerować, wspinać się po wapiennych ścianach, a na koniec spojrzeć na malowniczy zalew.

Nazwa Zakrzówek pochodzi od topograficznego określenia, które niegdyś oznaczało miejsce za krzami, czyli krzakami. Zakrzówek to również dawna wieś, która została włączona w granice Krakowa w roku 1909 jako X dzielnica katastralna. Dziś wchodzi w skład Dzielnicy VIII Dębniki. Jeśli mielibyśmy zaproponować wersję minimum spaceru po Zakrzówku, to tak wyglądałaby ona na mapie – klik

Zakrzówek Skałki Twardowskiego
zakrzówek drytool

Skałki Twardowskiego

Śmiało możemy powiedzieć, że Uroczysko Skałki Twardowskiego  to jeden z piękniejszych parków miejskich Krakowa. Jest on malowniczy, w dużym stopniu naturalny i bardzo urozmaicony. Leży na wzgórzu zrębowym Krzemionki Zakrzowskie. Jeśli wierzyć legendom, to właśnie pośród zakrzówkowych urwisk  Mistrz Twardowskich wykładał nauki magii i czarnoksięstwa. Jednak któregoś dnia coś poszło nie tak w laboratorium i doszło do eksplozji. W jej wyniku powstały skałki, które ochrzczono jego imieniem.  Park ma powierzchnię 34 ha i jest unikalną ostoją przyrody w mieście. Można tutaj spotkać rzadkiego i będącego pod ochroną węża – gniewosza plamistego.

Skałki Twardowskiego tworzą późnojurajskie wapienie. W związku z tym, znajdziecie tu również sporo jaskiń. Największa z nich to oczywiście Jaskinia Twardowskiego. Jaskinia ma dość skomplikowany, a do tego kilkupiętrowy system połączonych ze sobą ciasnych korytarzy i niemożliwych do przejścia szczelin. Ma ona około 500 metrów długości. Choć szacuje się, że to nie koniec odkryć i jej penetracji.

zakrzówek skałki twardowskiego
Zakrzówek Skałki Twardowskiego

Zalew Zakrzówek

Wśród skałek odnajdziecie sporych rozmiarów, oczywiście jak na miejskie warunki, zbiornik wodny. Zalew Zakrzówek powstał on w roku 1990, po wypełnieniu wodą Wisły nieczynnego już kamieniołomu wapienia. Zalew składa się z dwóch zbiorników, które są połączone niewielkim przesmykiem. Wysokie, wapienne skały wpadają uroczo wprost do wody, której głębokość to nawet 32 metry. U góry wytyczono ścieżkę okalającą zalew, gdzie od urwiska oddziela spacerowiczów metalowa siatka. Kąpiel jest tutaj zabroniona, z uwagi na spore ryzyko utonięcia. Jednak odstępstwem od tej reguły jest nurkowanie na Zakrzówku, które jest wielką atrakcją. Od roku 1999 miało tu swoją bazę Centrum Nurkowe Kraken.

Zakrzówek Zalew
Zakrzówek

Najciekawsze atrakcje znajdują się na głębokości od pięciu metrów. Znajdziecie tutaj chociażby Fiata 125p, furgonetkę, autobus, czy też granitową tablicę, która upamiętnia Karola Wojtyłę. Pracował on przez ponad roku w tym kamieniołomie w okresie II wojny światowej. Widzialność pod wodą potrafi sięgać nawet 15 metrów. W opinii osób nurkujących, Zalew Zakrzówek jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do nurkowania w kraju. Kamieniołom Zakrzówek znajdował się na wzniesieniu Krzemionki Zakrzowskie, gdzie wydobywano wapień z kilku odsłonięć. Oprócz Zakrzówka, w rejonie Krakowa, istniały też kamieniołomy Łom Bergera, Kapelanka i Skałki Twardowskiego. Kamieniołom należał do Krakowskich Zakładów Sodowych Solvay, które zamknięto ostatecznie w 1991 roku, a teren wyrobiska przeistoczył się w tereny rekreacyjne, do których chętnie przybywają Krakowianie.

Zakrzówek

Jak Dojechać na Zakrzówek?

Jak już wspomnieliśmy, Zakrzówek znajduje się blisko centrum Krakowa. Jeśli podróżujecie komunikacją miejską, to najlepiej będzie wysiąść na przystanku Kapelanka. Stąd czeka Was jeszcze około 15 minutowy spacer, oczywiście ulicą Twardowskiego. Na przystanku Kapelanka zatrzymują się autobusy nr 101, 194, 219 oraz 662 oraz tramwaje numer: 18, 22, 52. Stan na listopad 2020. Tramwaj spod Wawelu będzie tutaj jechał 9 minut. Jeśli podróżujecie samochodem, to polecamy podjechać na koniec ulicy Twardowskiego. Jest tutaj mała pętla, na której zazwyczaj sami również parkujemy. Sporo osób również zostawia samochód przy ulicy Wyłom.

Zakrzówek
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 5   Average: 4.2/5]

Write A Comment