Zalipie Kolorowy Zawrót Głowy

– Zalipie zwane jest również Malowaną Wsią
– Największą atrakcją Zalipia jest Dom Malarek oraz Zagroda Felicji Curyłowej
– Bilet wstępu do Zagrody Felicji Curyłowej w Zalipiu kosztuje 8 pln
– Na zwiedzanie Zalipia zarezerwujcie sobie około 2/3h

Zalipie to niewielka miejscowość położona na Powiślu Dąbrowskim, nieopodal Tarnowa, w województwie małopolskim. Jest tutaj kolorowo, wiosennie i pogodnie. A to wszystko dzięki malowaniu domów w kwieciste wzory i kolory. Zalipie zbiera skrajne opinie. Od zachwytów pełnych ochów i achów, po krytyczne uwagi. Nasz komentarz odnajdziecie na końcu. Jednak jeden fakt jest niezmienny, Zalipie jest najbardziej kolorową wsią w Polsce. I z pewnością jest to jedna z atrakcji turystycznych Małopolski. Zapraszamy na spacer!

Zalipie Mapa Atrakcji

Jak Dojechać do Zalipia?

Zalipie położone jest około 20 km w linii prostej na północ od Tarnowa. Dlatego w większości przypadków, najwygodniej będzie podróżować autostradą A4 i opuścić ją na zjeździe „Tarnów Centrum”. Od rogatek Tarnowa czeka Was już raptem tylko około 30 minut podróży samochodem, po dość wąskich, lokalnych drogach. Warto od razu wpisać sobie w nawigację Dom Malarek i od tej atrakcji Zalipia rozpocząć zwiedzanie. Z Krakowa podróż zajmuje 1,5h, z Rzeszowa kwadrans mniej. 

Kolorowy Domek w Zalipiu
Kolorowy Domek w Zalipiu
Zalipie Malowana Wioska

Tradycja Malowania Domów w Zalipiu

Wszystko zaczęło się pod koniec XIX wieku, gdy Panie zamieszkujące Zalipie poczęły ratować wizualnie swoje domostwa. Bowiem korzystano wtedy z otwartych palenisk, które kopciły sadzą niemiłosiernie, szpecąc ściany na czarno. Aby temu przeciwdziałać i rozjaśnić wnętrza, Szanowne Panie Zalipianki, zaczęły kłaść na ścianach wapno. Z czasem nastąpiła ewolucja pieców na wersje szczelniejsze i na takie z kominami, a Panie rozpoczęły kolejną rewolucję i zaczęły przyozdabiać wapno kolorowymi, kwiecistymi wzorami. Dodatkowo pojawiły się bibułowe kwiaty, wycinanki i pająki ze słomy.

Zalipie

Paniom wciąż było mało i malowidła wyszły poza salonowe mury. Przyozdabiano wówczas zewnętrze ściany chat, studnie, płoty. I tak, dziś, odnajdziecie w Zalipiu około 40 malowanych domów. Warto tutaj wspomnieć Panią Felicję Curyłową, która jest uważana za największą orędowniczkę projektu malowania chat. To ona organizowała coroczny konkurs na najpiękniejszy dom Zalipia, który rozsławił wieś na całą Polskę.

Budynki malowane przez Panią Felicję w jej zagrodzie zyskały rozgłos jeszcze za życia malarki i stały się sporą atrakcją etnograficzną, do której wciąż przybywały rzesze turystów. Jednak zagrodę Pani Felicji proponujemy zostawić sobie na koniec zwiedzania. I co ważne, konkurs, który zapoczątkowała Pani Felicja przetrwał i co roku w czerwcu wybierany jest ten naj, naj, naj, najpiękniejszy dom ?

Kolorowy Dom w Zalipiu
Kolorowy Domek w Zalipiu

Jak Zwiedzać Malowaną Wieś?

Na spokojnie. Dom Malarek, Zagroda Felicji Curyłowej i kościół parafialny to największe atrakcje Zalipia. Znajdziecie je zaznaczone na mapie powyżej. Warto pamiętać, że pozostałe pomalowane domostwa nie są częścią muzeum i życie toczy się tu normalnie. Dlatego nie warto burzyć miru domowego i wskakiwać komuś na podwórka. Choć niektóre domostwa oferują zwiedzanie za drobny datek. Z naszej strony nieco żałujemy, że nie można wypożyczyć tutaj rowerów. Ponieważ atrakcje Zalipia są nieco oddalone od siebie i zdecydowanie przyjemniej zwiedzałoby się malowaną wieś z rowerowego siodełka.

Dom Malarek

Zalipie Dom Malarek

Jeszcze jeden powód, dla którego namawiamy Was, aby rozpocząć swoją wizytę w Zalipiu od Domu Malarek. To tutaj dostaniecie mapę z zaznaczonymi kolorowymi domami. Bo warto wiedzieć, że w malowanej wiosce jest około 100 budynków, jednak tylko około 40 z nich jest ozdobiona kolorowymi malunkami. Tutaj też znajdziecie chyba najchętniej fotografowaną kolorową zalipiańską chatkę. Można do niej wskoczyć, można wyjrzeć przez okno. Kolejka do zdjęcia jest zazwyczaj całkiem spora.

Przed chatką znajduje się również całkiem urocza i fotogeniczna studnia. Natomiast w samym muzeum, które pełni rolę lokalnego Domu Kultury, możecie posłuchać o tradycji malowania domów oraz kupić pamiątki. Aby nie pocałować przysłowiowej klamki, warto wcześniej sprawdzić na stronie godziny otwarcia.

Dom Malarek jest czynny:

– Sezon turystyczny:
od 1 czerwca do końca września: w tygodniu od 8:00 – 16:00, w weekendy od 11:00 – 16:00
– Poza sezonem:
Dom Malarek jest czynny tylko w tygodniu w godzinach: 8:00 – 16:00. Weekendy zamknięte.

Dom Malarek w Zalipiu
Dom Malarek w Zalipiu

Kościół w Zalipiu

Kościół Parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Zalipiu datuje się na rok 1949. Choć budowa rozpoczęła się w roku 1939, to jednak działania wojenne na długi czas przerwały inwestycję. Wcześniej we wsi istniała dojazdowa kaplica. Jeśli tylko będzie otwarty i nie będzie żadnego nabożeństwa, warto zajrzeć do środka, ponieważ w kościele również znajdziecie kolorowe malowidła.

Kościół w Zalipiu

Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu

Zagroda Felicji Curyłowej zrobiła na nas największe wrażenie. Wejście do atrakcji jest płatne i obecnie funkcjonuje tutaj filia Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Gdy Pani Felicja zmarła w roku 1978, nieruchomość od rodziny odkupiła Cepelia i przekazała ją Muzeum Okręgowemu w Tarnowie. Dodatkowo, z innej części wsi, przeniesiono do zagrody jeszcze jeden budynek i dziś całość tworzy skansen architektury i sztuki ludowej. Można tutaj zobaczyć autentyczne wiejskie chaty liczące sobie ponad sto lat. Co ważne, dom Felicji Curyłowej, jak i wnętrza, pozostawiono w niezmienionej formie.

Zagroda Felicji Curyłowej jest czynna:

– Sezon turystyczny:
od 1 maja do końca września: wtorek – niedziela: 10:00 – 16:00. Poniedziałek nieczynne
– Poza sezonem:
październik – kwiecień: Zagroda Felicji Curyłowej jest czynna: wtorek, środka, piątek, sobota: 8:00 – 16:00, czwartek, niedziela: 9:00 – 17:00, poniedziałek nieczynne.

Zalipie
Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu
Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu
Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu

Nasze Wrażenia z Wizyty w Zalipiu

Krążyliśmy po okolicach Tarnowa przez cały weekend, odwiedzając różne, mniej lub bardziej znane atrakcje, jak choćby Bobrowisko, czy Ciężkowice. Wracając z naszych wojaży do domu, odbiliśmy nieco na północ, do Zalipia. I był to dobry pomysł. Gdyby Zalipie było głównym celem naszej wycieczki, poczulibyśmy się nieco rozczarowani. Faktycznie, malowana wieś uroczo wygląda, jednak to wciąż jest za mało.

Zalipie
Zalipie Kolorowe Domki

Jednak, co warto podkreślić, odnieśliśmy pozytywne wrażenie, że miejscowość żyje swoim wiejskim rytmem, nie znajdziecie tutaj jarmarcznych pamiątek ani gonitwy za turystą. W naszym odczuciu jest to bardzo duży plus. I widać, że mieszkańcy kultywują tradycję dla siebie, nie dla przyjezdnych. Reasumując, nieśpieszny spacer po Zalipiu z dzieckiem był dla bardzo przyjemny. Na zwiedzanie zarezerwujcie sobie nieco ponad 2h. Bonusowy komentarz od Justi. Niedaleko Zalipia leży wieś Nieciecza, miłośnikom ekstraklasy znana dzięki Termalice Bruk-Bet Nieciecza.

Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu
Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu
zalipie
Zalipie

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

3 komentarze

  1. Nie dyskryminujcie turystów, którzy nie podróżują samochodem. Przydałyby się informacje o pociągach, autobusach itp.

    • staramy się pamiętać i dorzucać takie informacje. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie zaktualizujemy wpis

    • Roszczeniowość na poziomie olimpijskim. I nie chodzi o treść a formę komentarza. A wystarczy poprosić. Do Autorów – świetny blog, często zaglądam i zwykle znajduję cenne informacje – dzięki! Starajcie Państwo jedynie zmniejszyć poziom dyskryminacji – zwłaszcza piechurów, cyklistów i kajakarzy 😉

Write A Comment