Romantyczny Zamek Henryka
Zamek Henryka, który znajdziecie na wzgórzu Grodna, na najwyższym wzniesieniu Wzgórz Łomnickich, nieopodal Karpacza oraz Jeleniej Góry, to całkiem przyjemny punkt widokowy na Karkonosze oraz na zalew Sosnówkę. Podobnie jak na sąsiednie Wzgórze Witosza, wycieczka tutaj jest nad wyraz kusząca, gdy pogoda płata figle, gdy nie macie sił na dłuższe wojażospacery lub po prostu cierpicie na deficyt czasu. Albowiem, aby dostać się na Zamek Henryka, wystarczy dosłownie kwadrans, a całość wycieczki można zamknąć w 40 minutach. A widoki? przepyszne!
Szlaki prowadzące na Zamek Henryka
Zamek Henryka znajduje się w obszarze Wzgórz Łomnickich i aby trafić do celu możecie wybrać jedną z trzech niespecjalnie długich opcji szlakowych. Bez różnic,y na którą opcje się nie zdecydujecie, bez problemu znajdziecie parking.
–> Żółty szlak od strony Sosnówki (20 min) Samochód możecie zaparkować na parkingu Złoty Widok Grill Bar. Będzie to wykoszona polana po prawej stronie.
–> Żółty od strony Staniszowa (35 min) Najwygodniejszym miejscem do pozostawienia samochodu będzie parking dla autokarów przy kościele w Staniszowie
–> Niebieski od strony Marczyc (27 min) Samochód możecie pozostawić w Marczycach przy niebieskim szlaku z Cieplic
Będąc na miejscu, leniwie wybraliśmy najkrótszą wersję. Spory, szutrowy parking znajduje się na końcu asfaltowej drogi, po prawej stronie. Stąd spacer wiedzie już lasem, jednak możemy potwierdzić, że leśny szlak od Sosnówki jest wygodny i nie przysparza problemów. Trasa na zamek jest dobrze oznaczona, znajdziecie tutaj tabliczki ze strzałkami. Dodatkowo po 15 minutach, na rozwidleniu pojawi się jeszcze opcja wyboru trasy szybkiej (bardziej stromej) oraz spacerowej. Trasa ekspres wcale nie jest taka straszna, jakby można było się spodziewać, więc śmiało możecie ją wybrać, a wrócić już spacerkiem, bardziej naokoło. Taka niewielka pętla w strefie szczytowej. Jeśli macie wózek z pompowanymi kółkami, to wybierając łagodny wariant powinno udać się dotrzeć do celu bez większych kłopotów:)
Zamek Henryka Cennik
Pamiętajcie, że Zamek Henryka znajduje się w prywatnych rękach i o ile najbliższe otoczenie można dokładnie eksplorować, to już szczytu wieży strzeże metalowa brama. Dlatego warto przybyć tutaj w sezonie letnim, od maja do października, w godzinach 10-17, tak, by móc wdrapać się na sam szczyt! W pozostałym okresie wymagana jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna (namiary poniżej). Bilet normlany za wkroczenie na wieżę kosztuje 5pln, ulgowy 3 pln. Uzyskane środki są w całości przeznaczane na remont zamku. Docelowo ma pojawić się wewnątrz salka z małym zapleczem spożywczym.
Tel: 48 695 558 553
Mail: marcin.clcm@gmail.com
Strona Internetowa – Kliknij Tutaj
Murowany, ceglany Zamek Henryka powstał na planie kwadratu. Trzeba przyznać, że robi wrażenie masywnej bryły. Do tego przyklejona wieża tworzy całkiem przyjemne wrażenie. Na górę prowadzi wąska, metalowa klatka schodowa, która wyprowadza na oflankowaną wieżę. W oddali widać Karkonosze, a bliżej wzrok przykuwa zalew Sosnówka. Co prawda panorama obejmuje jedynie około 180 stopni, jednak robi wrażenie. Niestety w kierunku północnym widok przysłonięty jest przez korony drzew.
Garść Historii Zamku Henryka
Około roku 1806 na najwyższym szczycie Wzgórz Łomnickich, na wzgórzu Grodna (506m), właściciel Staniszowa, książę Heinrich XXXVIII von Reuss, kazał wznieść zameczek myśliwski. W pierwszej kolejności rozpoczęto zagospodarowywanie terenu na park, a następnie wznoszenie budowli. W owych czasach bardzo modna była romantyczna wizualizacja budynków, dlatego z czasem powstała tutaj również wieża w formie neogotyckiej.
Wraz z zameczkiem pełniła ona funkcję schronu dla myśliwych oraz była wyśmienitym punktem widokowym na Karkonosze. Od imienia fundatora nazwany był on Heinrichsburg, czyli właśnie Zamek Henryka. W pierwotnym założeniu, budowla miała imitować ruinę średniowiecznego zamku. Finalnie na szczyt wieży prowadziło 77 krętych schodów, a obok znajdował się dwukondygnacyjny budynek. Niestety po II Wojnie Światowej zamek niszczał, dewastacji uległy schody. Dopiero obecny, prywatny właściciel przywraca blask warowni!
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
3 komentarze
Jak patrzy się na taki piękny zamek, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż 🙂 Pozdrawiamy!
Byłam, widziałam, zwiedzałam piękne widoki,będę wracać z dziećmi. Szacun dla nowych wlascieli za inicjatywę i wytrwałość w załatwianiu formalności ?
tak to prawda, inwestycja to spore wyzwanie nie tylko dla zasobów finansowych. Miejsce jest megasuper i chcielibyśmy kiedyś wrócić, choć nie obrazilibyśmy się gdyby powrót nastapił przy bardziej sprzyjającej pogodzie 🙂