Zamek Książ Perła Dolnego Śląska

Zamek Książ to jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Owiany licznymi legendami i nutką tajemnych historii, jest prawdziwą perełką Dolnego Śląska. Znajdziecie go w malowniczej scenerii, w sercu lasów, na skalnym cyplu opadającym stromym urwiskiem. Pierwotnie Zamek Książ, brzmiący po niemiecku Fürstenstein, powstał tutaj przeszło siedemset lat temu, będąc istotnym ogniwem w łańcuchu śląskich twierdz. Jednak z czasem jego rola uległa zmianie i dziś jest zachwycającym barokowym pałacem, który koniecznie trzeba odwiedzić! Oprócz Zamku Książ warto zapuścić się również na spacer po Książańskim Parku Krajobrazowym. Łącznie na wycieczkę zarezerwujcie sobie śmiało pół dnia, a nawet nieco więcej, bo po stokroć warto tutaj przybyć. Zapraszamy!

Zamek Książ

Zamek Książ Mapa, Dojazd oraz Parking

Zamek Książ leży na północnych rogatkach Wałbrzycha. Dojazd z centrum miasta powinien zająć Wam około 12 minut, wiedzie drogą numer 35 w kierunku Świebodzic. Z Wrocławia dotrzecie na miejsce dosłownie po godzinie podróży samochodem. Dojazd na miejsce nie powinien być problematyczny, ponieważ miejsce jest bardzo dobrze oznaczone, a drogowskazy prowadzą na płatne parkingi pod Zamkiem. Jeżeli poruszacie się komunikacją publiczną, to z Wałbrzycha kursują tutaj dwa autobusy, numer 12 oraz 8. Przystanek linii nr 8 znajduje się naprzeciwko dworca, a przystanek końcowy dla obu linii jest ulokowany praktycznie pod samym Zamkiem. Natomiast najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Świe­bo­dzi­cach i jest oddalona o 3 km w linii prostej od murów zamku. Osobom planującym dodatkowo spacer z dworca PKP lub też po punktach widokowych okalających Zamek Książ, przyda się oszlakowana mapa, sami najchętniej korzystamy z aplikacji mapy.cz oraz podlinkowanej poniżej.

Zamek Książ Mapa – Kliknij Tutaj
Mapa Atrakcji – Kliknij Tutaj
Rozkład jazdy Linii 8 oraz 12 z Wałbrzycha – Kliknij Tutaj

Zamek Książ Wałbrzych

Zwiedzanie Zamku Książ

Zamek Książ jest otwarty cały rok, z wyjątkiem kilku świątecznych dni. Aby poznać jego tajemnice, możecie zdecydować się na spacer z przewodnikiem lub przemierzać zamkowe korytarze i komnaty indywidualnie, wsłuchując się w audiobooki. Dla zwiedzających przygotowano kilka tras tematycznych, w trakcie których będziecie spacerować przez barwne salony, gabinety oraz ujrzycie najpiękniejszą barokową  salę na Zamku Książ, czyli słynną Salę Maksymiliana. Wdrapiecie się  również na wieżę, skąd rozpościera się panorama na Góry Sowie oraz Śląski Olimp, czyli Ślężę. Trasa zwiedzania zawiedzie was  również do podziemi. Poza murami Zamku Książ możecie udać się na zamkowe tarasy, których jest tutaj 13. I następnie chociażby do palmiarni, czy też odwiedzić zabytkową stadninę.

Zamek Książ zwiedzanie

Nocne Zwiedzanie Zamku Książ

Nocne Zwiedzanie Zamku Książ kosztuje 55 pln i jest to oferta skierowana głównie do dorosłych, dlatego organizatorzy nie przewidują tutaj biletów ulgowych. Zwiedzanie po zmroku trwa około 90 minut i odbywa się głównie w piątki oraz w soboty. Terminy dla turystów indywidualnych są ogłaszane pod koniec każdego miesiąca. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w zwiedzaniu tylko pod opieką dorosłych i za zgodą prawnego opiekuna. Jednak pamiętajcie, że organizatorzy stanowczo odradzają zabieranie na nocne zwiedzanie Zamku Książ dzieci poniżej 6 roku życia. Nie rekomendują go również osobom o słabym sercu. Organizatorzy sugerują też, aby odpowiednio dostosować ubiór – proszą między innymi o niezakładanie szpilek oraz spakowanie ciepłej bluzy.

Grupa zwiedza zamek w świetle niesionych przez siebie lamp oraz w towarzystwie przewodnika. Trasa bywa dość emocjonująca, często prowadzi przez wąskie tunele i kręte schody oraz, co ciekawe, biegnie przez nieudostępnione dla dziennego zwiedzania zakamarki Zamku Książ. Jak choćby przez dawne Hochbergowskie piwnice. Pamiętajcie, że bilety nie zawierają opcji późniejszego zwiedzania Palmiarni, jak to ma miejsce w przypadku wszystkich innych biletów.

Dziedziniec Honorowy Zamku Książ

Godziny Otwarcia Kas Zamku Książ

Zamek można zwiedzać godzinę po zamknięciu kas biletowych

SEZON / DNI TYGODNIAGODZINY OTWARCIA KAS
SEZON WYSOKI
(kwiecień – październik)
pn.-pt.9:00-17:00
sb.-nd.9:00-18:00
SEZON NISKI
(listopad – marzec)
pn.-pt.10:00-15:00
sb.-nd.10:00-16:00

Zamek jest nieczynny w Nowy Rok, w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych, w Dzień Wszystkich Świętych oraz w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Trasy na Zamku Książ

Warto rozważyć kupno biletów przez internet, dzięki czemu unikniecie sporych kolejek do kas, szczególnie w sezonie.  Procedura zakupu trwa dosłownie 2 minuty. Tak zakupiony bilet możecie okazać zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Zwiedzanie indywidualne Zamku Książ trwa około 60 minut. Zestaw audioguide odbiera się tuż przy wejściu do zamku, obok szatni. Natomiast zwiedzanie grupowe w wersji podstawowej trwa 90 minut.  Trasa wzbogacona o podziemia jest dłuższa o dodatkowe 45 min. Spacerować możecie jedną z trzech tras tematycznych. Dostępna dla wszystkich jest trasa “Od Piastów do tajemnic II wojny światowej” (60 min/90 min), natomiast z przewodnikiem możecie dodatkowo wybrać dwie trasy: “Książ Barokowy” (40 min) oraz “Szlakiem Daisy” (140 min). Bilety do Zamku Książ Online – Kliknij Tutaj

Zamek Książ Ceny Biletów

TRASABilet NormalnyBilet Ulgowy
Zamek + Palmiarnia39 pln31 pln
Zamek + Palmiarnia + Podziemia59 pln49 pln
Zamek + Stadnina + Palmiarnia45 pln35 pln
Explore Wałbrzych
Zamek, Palmiarnia, Stara Kopalnia, Muzeum Porcelany
63 pln45 pln
All Day Ticket
Zamek, Podziemia, Palmiarnia, Stado Ogierów, Mauzoleum
69 pln61 pln
Nocne Zwiedzanie Zamku55 pln
Dziedziniec Honorowy Zamku Książ

Historia Zamku Książ

Zamek Książ zaczął powstawać tutaj około roku 1288 na zlecenie księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Warownia była uznawana za klucz do Śląska i pierwotnie stanowiła strażnicę chroniącą śląskie ziemie oraz trakt handlowy prowadzący do Pragi. Powstał w miejscu zniszczonego przez czeskiego króla Przemysława II Ottokara kilkanaście lat wcześniej drewnianego grodu. Miejsce powstania warowni nie było zresztą przypadkowe. Umiejscowienie zamku na skalnym cyplu, otoczonym z trzech stron głębokim jarem, a także wysokie kamienne mury dawały dobrą pozycję wyjściową do konfrontacji z potencjalnymi agresorami. Dlatego też Bolko I przeniósł tutaj swój dwór z Lwówka Śląskiego. Wraz z wygaśnięciem piastowskiej dynastii włodarzy, zamek trafił na długie wieki w królewskie, czeskie władanie dynastii Luksemburgów na mocy traktatu sukcesyjnego.

Podczas wojny trzydziestoletniej zamek był wielokrotnie zdobywany, plądrowany i dewastowany. Z czasem warownia traciła na walorach obronnych. A dzięki przebudowie z XVIII wieku, przeprowadzonej przez ród von Hochberg, zamek przeistoczył się w zachwycający magnacki pałac. To dzięki nim powstało skrzydło barokowe, zamkowe ogrody, budynki przedzamcza oraz Honorowy Dziedziniec. W roku 1941 naziści skonfiskowali Zamek Książ. Niemcy wydrążyli długie tunele  w skalnym podłożu. Według pewnych teorii miała się tutaj mieścić jedna z kwater Hitlera lub tajne laboratoria. Zdewastowali też niestety pomieszczenia zamkowe, przebudowując je na swoją modłę. Dzieła zniszczenia dopełniły oddziały radzieckie plądrując i dewastując to, co pozostało. Zamek niszczał przez długie dziesięciolecia. Dopiero w roku 1991 właścicielem zamku stała się Gmina Wałbrzych, która sukcesywnie przywraca zamkowi urok i piękno.

Zamek Książ zwiedzanie

Księżna Daisy

Daisy, czyli Stokrotka, lub jak kto woli Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, to chyba najbardziej znana persona z książęcego zamku. Pochodziła z arystokratycznej, choć zubożałej, angielskiej rodziny, a los połączył ją z Wałbrzychem oraz Zamkiem Książ w roku 1891. To wtedy poślubiła jednego z najbogatszych niemieckich arystokratów, Hansa Heinricha XV Hochberga i trafiła na Śląsk. Była uważana za jedną z najpiękniejszych kobiet epoki edwardiańskiej. Zasłynęła ze swojej działalności charytatywnej oraz pamiętników, które wciąż możecie znaleźć na sklepowych półkach.

Z jej inicjatywy specjalnie sprowadzeni specjaliści uporali się z zanieczyszczeniami rzeki Pełcznicy, będącej źródłem wielu epidemii w Wałbrzychu. Mediowała i próbowała zapobiec wybuchowi I Wojny Światowej, a gdy ta się rozpoczęła, pracowała jako pielęgniarka. Jednak jej angielskie pochodzenie na Śląsku podczas wojny nie pomagało. Stała się obiektem ataków ze strony prasy. Również małżeństwo okazało się nieudane i zakończyło się rozwodem. Warto bliżej poznać Księżną Daisy, która zmarła w biedzie w Wałbrzychu, w dzień po swoich urodzinach w roku 1943. W pogrzebie, pomimo zakazu władz, uczestniczyły setki osób.

Zamek Książ Wałbrzych

Wnętrza Zamku Książ
Sala Ma­ksy­mil­ia­na

Na Zamku Książ odnajdziecie ponad 300 pomieszczeń. Jednak bez wątpienia najpiękniejszą salą Zamku Książ jest Sala Ma­ksy­mil­ia­na. Dwu­kon­dy­gna­cyj­na sala o powierzchni 120m2 utrzymana jest w stylu baroku wiedeńskiego. Jest najlepiej zachowaną na Śląsku barokową, pałacową salą reprezentacyjną. Została nazwana na cześć Konrada Ernsta Maksymiliana, który wybudował zarówno Salę Maksymiliana, jak i za czasów którego wznie­sio­no wscho­dnią część re­zy­den­cji, tzw. barokowe skrzydło zamku. Odwiedzających szczególnie zachwycą symetrycznie ustawione względem siebie kominki z czarnego, włoskiego marmuru, intensywnie okraszone rzeźbami mitologicznymi. Nad kominkami wiszą lustra, które rozpraszają wpadające od wschodu światło. A jeszcze wyżej znajdują się trzy balkoniki, które niegdyś były przeznaczone dla muzyków. Ściany Sali Ma­ksy­mil­ia­na zostały wyłożone sztucznym marmurem, który pokrywają mitologiczne płaskorzeźby. A do tego zachwycające malowidła! Jak choćby to zdobiące sufit, pędzla An­to­nie­go Fe­lik­sa Schef­fle­ra. Dzieło nawiązuje oczywiście do mi­to­lo­gii grec­kiej, a je­go bo­ha­te­ra­mi są Pe­gaz i Pal­las Ate­na, oto­czeni przez dzie­więć Muz.

Zaraz za Salą Maksymiliana znajdziecie Zielony Salon utrzymany w stylu ro­ko­ko. Zwróćcie tutaj szczególnie uwagę na lustrzane odbicie sufitu w parkiecie. Niegdyś na ścianach Zielonego Salonu można było podziwiać portrety przodków właścicieli, a obecnie jedynym oryginalnym elementem jest barokowy kominek wykonany z czerwonego marmuru. Drugim pomieszczeniem sąsiadującym z Salą Ma­ksy­mi­lia­na jest Salon Biały, wcześniej zwany Czerwonym z uwagi na szkarłatne draperie na ścianach, które zostały zniszczone podczas wojny. Co prawda prezentowane tutaj meble należały do Daisy, jednak pochodzą z Grand Hotelu w Szczawnie Zdrój, który również stanowił część majątku rodu. Następnie zwiedzający przechodzą do Salonu Chińskiego, który zawdzięcza swoją nazwę ściennym tkaninom z motywami orientu w postaci ptaków oraz kwitnącej wiśni. Innymi ciekawymi pomieszczeniami na trasie zwiedzania są między innymi Salon Muzyczny i Barokowy.

Zamek Książ

Zamkowe Ogrody oraz Tarasy

Po zwiedzeniu zamkowych pomieszczeń warto wybrać się na zewnątrz, ponieważ Zamek Książ otacza czternaście tarasów na różnych poziomach, a ich łączny obszar to aż 2 hektary. Powstały w XVIII wieku i początkowo reprezentowały styl francuski, charakteryzujący się symetrycznością i uporządkowaniem. Dopiero nieco ponad sto lat później, na początku XX wieku, za sprawą sprowadzonych przez księżną Daisy angielskich ogrodników, tarasy przybrały nowy, angielski wymiar. Styl ten jest próbą upodobnienia ogrodu do naturalnych krajobrazów. Warto odwiedzić choćby Taras Bogini Flory z jej rzeźbą, otoczony dwiema basztami Taras Wodny, na który spogląda się z góry, czy też Taras Różany z sześciostopniową kaskadową fontanną. Zdecydowanie zaciekawi Was również największy taras północny, który jest zalesiony.

Pamiętajcie, że tarasy są czynne tylko w sezonie, to znaczy od początku kwietnia do końca września. Są częścią tras turystycznych po zamku, ale jeśli nie chcecie zwiedzać wnętrz Zamku Książ, istnieje możliwość kupna osobnego biletu na same tarasy + palmiarnię (25 pln normalny / 15 pln ulgowy).

tarasy zamkowe w Książu

Zamek Książ Podziemia

Serca poszukiwaczy tajemnic najbardziej rozpalają podziemia Zamku Książ. Krąży wokół nich wiele legend, a za kilkanaście lat zapewne życie dopisze kolejne. Podczas II Wojny Światowej kilka tysięcy jeńców drążyło pod zamkiem tunele. Podobno część prac była realizowana przez więźniów nieodległego obozu koncentracyjnego Gross Rosen. Według niektórych wersji, miała być tutaj produkowana ciężka woda, którą hitlerowcy chcieli wykorzystać do konstrukcji bomby atomowej. Według innych teorii, Zamek Książ miał być jedną z siedzib Hitlera lub tajnymi laboratoriami. Podziemna trasa turystyczna to półkilometrowy odcinek wydrążony na głębokości 50 metrów pod zamkiem. Odwiedzający mogą zobaczyć tutaj wybetonowaną halę, korytarze wykute w surowej skale oraz poboczne komory bunkra. Od 1971 w podziemiach znajduje się Dolnośląskie Obserwatorium Geofizyczne.

Zwiedzanie podziemi zajmuje przeważnie dodatkowo około 45 minut. Pamiętajcie, że w jest tu zimniej niż w innych częściach zamku, temperatura wynosi około 6st. Celsjusza. Bilet umożliwiający wejście do samych podziemi kosztuje 29 pln normalny / 24 pln ulgowy. W zestawie ze zwiedzaniem Zamku 59 pln normalny / 49 pln ulgowy. 

Zamek Książ Podziemia

Mauzoleum Hochbergów

Mauzoleum zlokalizowane jest w parku, około 700 metrów od samego zamku, na Topolowej Górce. Budowla stoi w centralnym ogrodzie z rozchodzącymi się promieniście alejami lipowymi, na pięciobocznym planie.  Znajduje się po drodze z parkingu na Zamek Książ, po prawej stronie. Jego zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, a bilety możecie nabyć przy budynku. Mauzoleum Hochbergów zostało wybudowane w roku 1734 jako Letni Pawilon i pełniło początkowo rolę belwederu, czyli miejsca widokowego z bogatym wystrojem. Po dziś dzień zdobią je malowidła ścienne oraz sklepienne przedstawiające Zamek Książ po rozbudowie barokowej, widziany z czterech stron świata. W roku 1883 Letni Pawilon przekształcono w kaplicę grobową rodu Hochbergów. Dodatkowo wykuto wówczas w skale, na której stoi, sporą kryptę.

Jako pierwsze w grobie spoczęło bezimienne dziecko Daisy oraz Jana Henryka XV. Również i księżna po śmierci znalazła tutaj swoje miejsce. Jednak dość krótko cieszyła się wiecznym spokojem, ponieważ w obawie przed wkraczająca na te tereny armią radziecką, służący  Hochbergów ukryli rodowe trumny.  Uczynili to bardzo skutecznie, ponieważ do dnia dzisiejszego miejsce spoczynku Księżnej Daisy jest nieznane. Według pewnej teorii szczątki trafiły na nieistniejący już dziś cmentarz ewangelicki w obecnej dzielnicy Szczawienko i ukryto je w grobowcu jednego z kupców. Dzięki przeprowadzonym pracom konserwatorskim, Mauzoleum Hochbergów robi spore wrażenie. Szczególnie imponująco wygląda podziemna krypta doświetlona przez 9 szklanych świetlików.

Bilet normalny 8 pln, ulgowy 5 pln. Możecie je kupić w godzinach 11-16 bezpośrednio przy wejściu. Zwiedzanie trwa około 20 minut i odbywa się z przewodnikiem. Wejścia są realizowane co pół godziny.

Mauzoleum Hochbergów przy Zamku Książ

Wąwóz Książ
Książański Park Krajobrazowy

Zwiedzanie warto rozpocząć lub też zakończyć od punktu widokowego w Książańskim Parku Krajobrazowym. A najlepiej przespacerować się nieco ponad dwugodzinnym szlakiem, który zawiedzie Was również do ruin zamku Stary Książ. Taka pętla jest długa na około 5 km, wiedzie przez przełomowe odcinki rzeki Pełcznicy i strumyka Szczawnik, a także obchodzi Zamek Książ dookoła.

Zbocza dolin obu potoków są strome, z licznymi skałkami. Odnajdziecie tutaj wysokie na 100 metrów ściany, a także mostki przymocowane do skalnych ścian. Tej części Książańskiego Parku Krajobrazowego nadano status rezerwatu przyrody ”Rezerwat przyrody Przełomy pod Książem koło Wałbrzycha”. Warto wspomnieć, że sam Wąwóz Książ jest najdłuższym w Europie wąwozem wędrownym. O pętli oraz ruinach opowiemy niedługo w osobnym wpisie. Cały Książański Park Krajobrazowy liczy w sumie aż 4,5 tys. ha.

Punkt widokowy Książański Park krajobrazowy
Zamek Książ Wąwóz
Zamek Książ

Zamek Książ Palmiarnia

Palmiarnia Lubiechowska jest oddalona od Zamku Książ o 2 kilometry i znajduje się przy ulicy Wrocławskiej 158. Spacer spod Zamku powinien zająć Wam około 25 minut. Powierzchnia Palmiarni to około 1900 m², jest ona jednym z najstarszych takich obiektów w Polsce. Jeszcze pod koniec XIX wieku zaczęto na poważnie myśleć o wybudowaniu palmiarni, czyli „zimowego ogrodu”. Zamysł ten został zrealizowany w latach 1911-13 na polecenie Han­sa Hein­ri­cha XV i był to prezent dla Daisy. Dar dość kosztowny, ponieważ rachunek opiewał na niebagatelne 7 milionów marek. Obecnie w palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin z całego świata, a jej wnętrze pokrywa tuf wulkaniczny z sycylijskiej Etny. Jego import zapełnił 7 wagonów kolejowych i został zrealizowany na specjalnie zamówienie Hansa! Kopuła Palmiarni wznosi się na wysokość 15 metrów, a przy budynku utworzono ogród japoński, rosarium oraz choćby og­ród o­wo­co­wo-wa­rzy­wny. Przy palmiarni znajduje się płatny parking, a także zadaszona wiata rowerowa. 

Uwaga – każdy bilet zakupiony na Zamek Książ zawiera opcję wejścia do Palmiarni. Jednak nie musicie jej zwiedzać w tym samym dniu, co Zamek, ponieważ bilet na zwiedzanie Palmiarni jest ważny aż 12 miesięcy od dnia zakupu. Gdybyście jednak chcieli zwiedzać tylko Palmiarnię, to bilet normalny kosztuje 12 pln / ulgowy 8 pln. Palmiarnia jest otwarta w sezonie (kwiecień – październik) w godzinach 9-19, a w pozostałe miesiące od 10 do 18. Pamiętajcie, że kasy biletowe są czynne o 30 minut krócej.

Zamek Książ zwiedzanie

Zamek Książ: Czy Warto? Nasze Wrażenia

Zamek Książ czyni ogromne wrażenie. Nawet jeśli nie przepadacie za spacerami po zamkowych komnatach warto tutaj przyjechać i nacieszyć okiem samą imponującą budowlą. Warto mieć jednak świadomość, że zamek podczas wojny został znacznie zdewastowany przez niemieckie modyfikacje, a dzieła zniszczenia dokończyli stacjonujący tutaj Rosjanie. Wnętrza zostały splądrowane, rozkradzione i zdewastowane, a później przez kilka dekad porzucony Zamek Książ stał i niszczał pilnowany tylko przez dozorcę. Dlatego tym bardziej trzeba chwalić obecnych włodarzy, czyli Gminie Wałbrzych, za przywracanie pałacowi dawnego blasku. W internecie możecie znaleźć szereg komentarzy, że wnętrza Zamku Książ rozczarowują. Że jest ich mało i nie są oryginalne. Ale w naszej opinii warto tutaj się wybrać pomimo negatywnych opinii i spojrzeć z wieży na okolicę! Choć trzeba przyznać, że bilety wstępu są nieco drogie, to jednak dziś Zamek Książ to największa atrakcja Dolnego Śląska. Przyjedźcie tutaj koniecznie, choć raz!

Zamek Książ

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

3 komentarze

Write A Comment