Zamek Moszna Bajeczny Pałac

– Pałac w Mosznej znajduje się około 30 km od Opola
– Zwiedzanie Pałacu Moszna zajmuje około 2h
– Pałac można zwiedzać przeważnie do godziny 17

Zamek Moszna to istnie bajeczna i fantazyjna rezydencja, którą odnajdziecie na południe od Opola. Zabytkowa budowla posiada 365 pomieszczeń, 99 wież i wieżyczek, a do tego otacza ją sporych rozmiarów park, w którym odnajdziecie trzystuletnie okazy dębów. Śmiało można powiedzieć, że jest to jeden z najbardziej znanych zabytków na Opolszczyźnie.

zamek moszna

Wielu osobom Zamek Moszna przywodzi na myśl dzieciństwo i czołówkę bajek Walta Disneya. Dlatego nie tylko najmłodsi zakochają się w tym miejscu do szaleństwa. A jeśli o szaleństwie już mowa, to niegdyś znajdowało się w tutaj Centrum Terapii Nerwic. W Mosznej gościliśmy parokrotnie, jednak najbardziej podobało nam się w maju, gdy droga na miejsce prowadzi pośród żółto mieniących się pól kwitnącego rzepaku. Dodatkowo przepięknie pachną w pałacowym ogrodzie rododendrony a ze stawu niesie się głośny rechot żab.

Zamek Moszna

Zamek Moszna Dojazd, Parking oraz Mapa

Pałac w Mosznej znajduje się w województwie opolskim, w powiecie Krapkowickim, około 30 km na południe od Opola. Dokładna lokalizacja Zamku pojawi się po przejściu do mapy. Dojazd z autostrady A4 a zajmie Wam plus-minus dwa kwadranse. Jeżeli podróżujecie autostradą od strony Katowic, to skorzystajcie ze zjazdu w Krapkowicach (węzeł w Gogolinie), jeśli z zachodu, to najrozsądniej wybrać zjazd Dąbrówka (węzeł Opole Południe). Zarówno z Katowic jak i Wrocławia dotrzecie na miejsce w podobnym czasie, czyli po ok. 80 minutach. Bezpośrednio w okolicy Zamku Moszna znajdują się dwa parkingi. Pierwszy z nich pojawi się gdy miniecie kościół, będzie po prawej stronie. Dość spory, szutrowy. Drugi sporo mniejszy na około 20 samochodów znajduje się 250 metrów dalej w stronę zamku. Po sezonie nie była pobierana na nich opłata.

zamek w Mosznej

Zamek w Mosznej Zwiedzanie

Zwiedzanie Zamku Moszna trwa przeważnie około godziny i jest możliwe między 10:00 a 17:00. Godzina 17-sta to czas ostatniego wejścia, a w sprawach rezerwacji możecie poszukać informacji bezpośrednio na stronie Zamku Moszna – Kliknij Tutaj. Zamek w Mosznej można zwiedzać wraz z przewodnikiem. Trasa wycieczki prowadzi przez zabytkową jadalnię, niegdysiejszą salę balową, na której ścianach znajdowały się cenne arrasy. Następnie szlak wędrówki wiedzie przez oranżerię oraz gabinet hrabiego i kaplicę. Na zwiedzających spore wrażenie z pewnością zrobią również drewniane schody prowadzące na piętro oraz sufit. Za dodatkową opłatą udostępniono dwie najwyższe pałacowe wieże. Warto tutaj się wdrapać, choćby po to, aby rzucić okiem na Góry Opawskie oraz na pałacowy park. Przy dobrej pogodzie dostrzec można czeskiego Pradziada! Największa wieża pełni po dziś dzień funkcję wieży ciśnień.

Zamek Moszna zwiedzanie
Zamek w Mosznej zwiedzanie

Pamiętajcie również o pięknym parku, który jest nieodłączną częścią terenu zamkowego. Rosną tu dęby szypułkowe oraz piękne rododendrony. Z tyłu zamku znajduje się przepiękny taras, schody oraz fontanna, w której pięknie odbija się bajeczny zamek. Wewnątrz Pałacu niewiele zachowało się z jego dawnych czasów świetności. Pomieszczenia niestety świecą pustkami i tylko sprawna wyobraźnia pozwoli przenieść się kilka dekad wstecz.  Do tego spora ilość pokoi została przygotowana dla hotelowych gości i nie jest udostępniona. Prawdę powiedziawszy zamek dużo większe wrażenie robi z zewnątrz. Bardzo podobnie zresztą ma się sprawa nieodległego, choć już po stronie czeskiej, Zamku Jawornik (godzina drogi od Zamku w Mosznej).

Zamek Moszna

Zamek Moszna Cennik 2020

Wejście na teren pałacowo parkowy
– od listopada do marca – bezpłatne
– od kwietnia do października: bilet normalny 10 pln, ulgowy 6 pln

Zwiedzanie zamku z przewodnikiem
– bilet normalny 15 pln, ulgowy 9 pln
– 10:00 – 17:00 (ostatnie wejście)

Wstęp na zamkowe wieże
– bilet normalny 12 pln, ulgowy 8 pln
– 10:00 – 17:00 (ostatnie wejście)

Ekstremalne zwiedzanie zamku
– bilet normalny 38 pln, ulgowy 32 pln
– piątek-niedziela oraz święta od 18:00 do 20:00

Zamek Moszna

Historia Zamku Moszna

Zgodnie z podaniami w XIV wieku do tutejszej parafii Łącznik przybyła rodzina Moschin, od których miejscowość wzięła swoją nazwę. Według legend w okresie średniowiecza Moszną władał Zakon Templariuszy. Pierwotnie Zamek w Mosznej został wzniesiony jako pałac barokowy w połowie XVIII wieku. Warto wspomnieć, że od roku 1866 do 1945 był on rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów,  lokalnych potentatów przemysłowych. Dzisiejszy bajkowy wygląd Pałacu jest pokłosiem szalejącej nad zamkiem czerwcowej burzy z roku 1896. Część zamku spłonęła, a włodarze przystąpili szybko do odbudowy. Przed rokiem 1900 powstała wschodnia cześć zamku w stylu neogotyckim wraz z oranżerią, a w latach 1911-13 dobudowano część zachodnią już w stylu neorenesansowym.

Zamek w Mosznej musiał zrobić spore wrażenie na pruskim cesarzu Wilhelmie II, który gościł tutaj trzykrotnie na polowaniach. Rodzina Tiele-Winckler zamieszkiwała Zamek w Mosznej do roku 1945, gdy porzucili swoje włości w obliczu nadciągającej radzieckiej armii. Podczas wojny w murach zamku znajdowały się pomieszczenia szpitalne, dzięki czemu nie uległ zniszczeniu. Niestety pozostawione dzieła sztuki zostały rozgrabione przez stacjonujących tutaj radzieckich żołnierzy, którzy zdewastowali również znaczną część wyposażenia pałacowego. Z początkiem lat 70-tych utworzono tu sanatorium, a kilka dekad później centrum leczenia nerwic. W roku 2013 szpital przeniesiono do sąsiedniego budynku i obecnie cały Pałac jest przeznaczony dla turystów. Obecnie funkcjonują tu hotel, sale konferencyjne, kawiarnia oraz restauracja.

Zamek w Mosznej

Pałacowe Legendy

Powiada się, że to nie przypadek, iż Zamek Moszna ma dokładnie 99 wież i ani jednej więcej. Podobno gdyby wież była setka, wówczas na włodarzu zamku ciążyłby obowiązek utrzymania garnizonu wojskowego. Ile w tym prawdy trudno orzec, ale według innej wersji, ród posiadał 99 majątków i to właśnie wieżyczki odzwierciedlały bogactwo rodziny Tiele-Winckler. Jest oczywiście i duch, krążący po korytarzach i komnatach Zamku. Jest to nieszczęśliwie zakochana guwernantka, która swoje uczucia skierowała do hrabiego. W rozpaczy nieodwzajemnionej miłości targnęła się na życie i dziś możecie ją spotkać w jednym z hotelowych apartamentów.

Ogordy Pałacu Moszna

Na koniec nie mniej tajemniczy Templariusze, ponieważ podobno wcześniej mieścił się tutaj ich zamek, o czym mają świadczyć podziemia odkryte na początku XX wieku. Znajdują się one pod zamkowym parkiem, choć jeśli mamy być szczerzy, to bardziej wiarygodna wydaje się być historia o duchu. W roku 1978 był tutaj kręcony film „Test pilota Pirxa”, a 7 lat później „Lubię Nietoperze”, czyli produkcja opowiadająca o wampirzycy Izie, która uwodziła i zabijała mężczyzn.

Zamek Moszna

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment