Zamek Orawski (Oravsky hrad)

– Parking pod Zamkiem Orawskim kosztuje 5 €
– Ceny biletów w zależności od wariantu od 5 € do 10 €
– Spędziliśmy tutaj 2,5 h

Zamek Orawski, z węgierskiego zwany Árva vára, wznosi się na pionowej skale 112 metrów nad rzeką Orawą niczym orle gniazdo. Śmiało można by rzec, że jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych północnej Słowacji. Gdy mijaliśmy go wielokrotnie obwodnicą Podzamku, pędząc ku słowackim górom, to pomimo ekranów akustycznych, za każdym razem kusił nas swoim pięknem. Aż w końcu ulegliśmy 🙂

Zamek Orawski
Zamek Orawski

Jak Dojechać do Zamku Orawskiego?

Zamek Orawski odnajdziecie w północnej Słowacji, w miejscowości Podzamek, około 140 km od Krakowa. Podróż samochodem przez przejście graniczne Chyżne zajęła nam 2h, czyli nieco dłużej niż do Zakopanego. Nieco dalej jest z Katowic przez granicę w Glinne, tutaj czeka Was 2h 13 min / 153 km. Jadąc samochodem pilnujcie nawigacji, ponieważ znaki na zjazd do miejscowości Orawskie Podzamcze pojawiają się nagle i łatwo je przegapić 🙂 Niestety, dla osób bez samochodu wyprawa jest nieco bardziej skomplikowana logistycznie. Najważniejsze to dostać się do Dolnego Kubina. Z Krakowa kursują tutaj autobusy FlixBus, a później trzeba jeszcze lokalną komunikacją SAD (odpowiednik naszego PKS) dotrzeć do miejsca docelowego. Musimy jednak przyznać, że jest to rozwiązanie bardzo czasochłonne. 

Parking pod Zamkiem

Parking ulokowany jest tuż pod zamkiem nad rzeką. W miejscowości są widoczne drogowskazy. Miejsce zaznaczyliśmy na mapie; całodniowa opłata za parking wynosi 5 €. Po opuszczeniu samochodu trzeba wrócić się do kas zamkowych, obok których chwilę wcześniej przejeżdżaliście. Spacer nie zajmie Wam dłużej niż 4 minuty. Po drodze znajdziecie toalety, kolejne znajdują się obok kas oraz już bezpośrednio na dziedzińcu zamkowym. Wszystkie bezpłatne.

Zamek Orawski Cennik oraz Godziny Otwarcia

Bilety do Zamku Orawskiego można kupić wyłącznie w kasie, która znajduje się w nowo wybudowanym Centrum Informacji Orawskiego Zamku. Centrum ulokowane jest na początku pieszego duktu na zamek. Bilety można nabyć przez cały czas otwarcia kas, jednak najpóźniej dwie godziny przed zamknięciem zamku. W zależności od miesiąca, godziny otwarcia warowni ulegają zmianie zgodnie z poniższą tablicą. W kwietniu muzeum jest zamknięte. Jeżeli organizujecie wyjazd dla grupy powyżej 15 osób, rezerwacji biletów najlepiej dokonać drogą mailową.

Dla turystów przygotowano trzy trasy zwiedzania. Jest to Główna Trasa (A), Mała Trasa (B), oraz Wielka Trasa czyli wersja A+B. Wejście na zamek możliwe jest jedynie z przewodnikiem. Dzieci poniżej 6-go roku życia wchodzą za darmo. Obowiązują również zniżki dla studentów po okazaniu legitymacji ISIC.

Zamek Orawski
Zamek Orawski Cennik

Trasy po Zamku

A = Dolny Zamek, Średni Zamek, Górny Zamek – Cytadela. Czas zwiedzania ok. 1,5 h. Bilet normalny kosztuje 7 €

B = Skarbiec zamku Orawskiego, kaplica św. Michała, sala zamkowa – aktualna wystawa. Dostępne do zwiedzania od 1. maja do 31. października, ok. 45 min. Bilet normalny kosztuje 5 € (Wycieczka jest ograniczona do max. 20 osób jednocześnie i dlatego trasa ta nie jest polecana dla większych grup.)

A + B = Zwiedzamy cały zamek! Opcja zwiedzania Wielkiej Trasy jest ściśle powiązana z dostępnością trasy B, obecnie od 1. maja do 31. października. Łączny czas, jaki trzeba przeznaczyć na zwiedzanie, wynosi 2h 15 min. Bilet kosztuje 10 €. Odwiedzający mają dostęp praktycznie do całego zamku. (Wycieczka jest ograniczona do max. 20 osób jednocześnie i dlatego trasa ta również nie jest polecana dla większych grup.)

– Kaplica św. Michała, skarbiec zamku Orawskiego i galeria drugiego zamku są zamknięte od listopada do kwietnia z powodu nieodpowiednich warunków klimatycznych.

Opłata za zdjęcia – 3 €, za filmowanie – 5 €

Zamek Orawski zwiedzanie
Zamek Orawski

Zamek Orawski Zwiedzanie

Wejście dla grup zwiedzających zamek odbywa się co 15-30 minut w zależności od ilości chętnych. Przewodnicy opowiadają tylko po słowacku lub po angielsku. Jeśli chcemy zwiedzać z polskojęzycznym przewodnikiem, musimy go wcześniej zarezerwować, jednak jest to opcja dostępna tylko dla grup zorganizowanych. Na szczęście każdy ze zwiedzających otrzymuje broszurkę „Zamek Orawski”. Co prawda więcej w niej zdjęć niż treści, ale dobre i to.

Zamek Orawski zwiedzanie
Zamek Orawski

Pewnym udogodnieniem jest opcja zainstalowania na telefonie aplikacji „Zamek Orawski Audioprzewodnik”, dzięki czemu możecie w 24 punktach na zamku odsłuchać nagranie. Każdy istotny punkt jest oznaczony stojakiem z numerem, który informuje, jakie nagranie należy uruchomić. Co ważne, po zainstalowaniu aplikacji nie wymaga ona połączenia z Internetem. Na miejscu najlepszy zasięg, aby ściągnąć przewodnik, znajduje się na dziedzińcu średniego zamku, tuż obok tabliczki z numerem 5. Jeżeli nie uda Wam się zainstalować aplikacji, to nawet słuchając przewodnika opowiadającego po słowacku można wiele zrozumieć.

Zamek Orawski
Zamek Orawski

Po zakupie biletów zostaliśmy odesłani stromym podejściem, po kocich łbach pod renesansową bramę. Zastukaliśmy smoczą kołatką, a po chwili drzwi uchylił przewodnik, wpuszczając nas na dziedziniec dolnego zamku. Nieco dalej, po przejściu przez tunel, dotarliśmy do imponującego drugiego dziedzińca otoczonego zabudowaniami średniego zamku. W budynku na lewo wiedzie trasa B prowadząca przez skarbiec, kaplicę oraz salę zamkową. Do góry, przez schodki, których strzegą dwaj strażnicy, wkraczamy w najciekawszy fragment zamku.

Zamek Orawski
Zamek Orawski

Historia Zamku Orawskiego

W podaniach historycznych można odnaleźć informację, że zamek powstał w wyniku zagrożenia ze strony Tatarów i ich pustoszącego najazdu z roku 1241. Choć trzeba zauważyć, że tamtego lata Tatarzy swój rajd przeprowadzili przez Bramę Morawską. Drugim argumentem za lokalizacją warowni była ochrona istotnego szlaku handlowego wiodącego tędy z Polski ku węgierskim nizinom. Około 30 lat później pojawiły się pierwsze pisemne wzmianki na temat warowni, które wspominają o umowie darowizny, w wyniku której zamek stał się własnością węgierskiego króla Beli IV. I tak przez kolejne 300 lat, zamek wraz z całą Orawą był majątkiem węgierskich królów.  Jedną z najważniejszych dat w historii warowni jest rok 1556, gdy zamek trafia w ręce rodu Thurzo. Podczas zwiedzania przewodnik często będzie wspominał ich nazwisko:) Ród troszczył się o warownię, modernizował i opiekował się nią, a zamek osiągnął znany nam dziś wygląd.

Zamek-Orawski-12
Zamek Orawski

Na nieszczęście nic nie trwa wiecznie i w roku 1800  na zamku wybuchł pożar. Rujnujący ogień trawił i niszczył zabudowania przez dwa tygodnie. Zniszczenia były tak duże, że włodarze po opanowaniu pożogi postanowili porzucić warownię. Stała ona bez opiekuna przez kolejne półtora stulecia. I dopiero po zakończeniu drugiej wojny światowej zamek został odrestaurowany i uratowany przed nieuchronną zagładą. I bardzo dobrze, ponieważ powszechnie jest uznawany za jeden z najpiękniejszych średniowiecznych zamków Słowacji. Ciekawostką pozostaje fakt, że jest jednym z niewielu zamków, gdzie najstarsza część znajduje się wyżej, co oznacza, że był rozbudowywany od góry w dół. Obecnie kompleks składa się z trzech części – zamku górnego, czyli najstarszego fragmentu, zachwycającego zamku średniego oraz zamku dolnego, a cała warownia dumnie piętrzy się na skale wiszącej 112 metrów nad taflą rzeki.

Zamek Orawski
Zamek Orawski
Zamek Orawski

Zamek Orawski Informacje Praktyczne

– Dla zwiedzających przygotowano trzy trasy: A, B oraz A+B
– Ceny biletów w zależności od wariantu od 5 € do 10 €
– Trasa A+B jest najdłuższa, a jej zwiedzanie zajmuje ok 2h 15 min
– Przewodnik opowiada po słowacku, dlatego też polecamy aplikację „Zamek Orawski Audioprzewodnik”
– Całodniowy parking 3,5 €, natomiast toalety są bezpłatne
– Zamku nie można zwiedzać z wózkami dziecięcymi oraz z psami.
Strona zamku (po słowacku oraz angielsku)
– W naszej opinii były to dobrze zainwestowane 10 €, a wyjazd połączyliśmy wycieczką na Szypską Fatrę

Zamek Orawski
Zamek Orawski
Zamek Orawski
Zamek Orawski
Zamek Orawski
Zamek Orawski
Zamek Orawski
Zamek Orawski
Zamek Orawski

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment