Zamek Orawski (Oravsky hrad)

Zamek Orawski, z węgierskiego zwany Árva vára, został zbudowany na pionowej skale nad rzeką Orawą w Orawskim Podzamku, 112 metrów nad rzeką Orawą niczym orle gniazdo. Śmiało można by rzec, że jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych północnej Słowacji. Gdy mijaliśmy go wielokrotnie obwodnicą Podzamku, gnając ku górom, to pomimo ekranów akustycznych dostrzegaliśmy jego piękno i byliśmy kuszeni niezmiernie. Aż w końcu ulegliśmy

Jak Dojechać do Zamku Orawskiego?

Zamek Orawski znajduje się 140 km od Krakowa. Podróż samochodem przez przejście graniczne Chyżne zajmuje około 2h. Czyli nieco dłużej niż do Zakopanego. Jadąc samochodem pilnujcie nawigacji, bo znaki na zjazd do miejscowości Orawskie Podzamcze pojawiają się nagle i łatwo je przegapić 😊 Z Katowic podróż przez przejście graniczne Glinne zajmie Wam 2h 13 min / 153 km. Niestety, dla osób bez samochodu wyprawa jest nieco bardziej skomplikowana logistycznie. Najważniejsze to dostać się do Dolnego Kubina. Z Krakowa kursują tutaj autobusy FlixBus, a później trzeba jeszcze lokalną komunikacją SAD (odpowiednik naszego PKS) dotrzeć do miejsca docelowego. Trzeba jednak przyznać, że jest to rozwiązanie bardzo czasochłonne. 

Parking

Parking ulokowany jest tuż pod zamkiem nad rzeką. W miejscowości są widoczne drogowskazy. Miejsce zaznaczyliśmy na mapie; całodniowa opłata za parking wynosi 3,5 €. Po opuszczeniu samochodu trzeba wrócić się do kas zamkowych, obok których chwilę wcześniej przejeżdżaliście. Spacer nie zajmie Wam dłużej niż 4 minuty. Po drodze znajdziecie toalety, kolejne znajdują się obok kas oraz już bezpośrednio na dziedzińcu zamkowym. Wszystkie bezpłatne.

Zamek Orawski
Zamek Orawski

Zamek Orawski bilety oraz godziny otwarcia

Bilety do Zamku Orawskiego można kupić wyłącznie w kasie, znajdującej się w nowo wybudowanym Centrum Informacji Orawskiego Zamku. Centrum ulokowane jest na początku pieszego duktu na zamek. Bilety można nabyć przez cały czas otwarcia kas, jednak najpóźniej należy przybyć dwie godziny przez zamknięciem zamku.  W zależności od miesiąca, godziny warowni ulegają zmianie, zgodnie z poniższą tablicą. W kwietniu muzeum jest zamknięte. Jeżeli organizujecie wyjazd dla grupy powyżej 15 osób, rezerwacji biletów najlepiej dokonać drogą mailową: rezervacie@oravskemuzeum.sk

Dla turystów przygotowano trzy trasy zwiedzania. Jest to Główna Trasa (A), Mała Trasa (B), oraz Wielka Trasa czyli wersja A+B. Wejście na zamek możliwe jest jedynie z przewodnikiem. Dzieci poniżej 6go roku życia wchodzą za darmo. Obowiązują również zniżki dla studentów po okazaniu legitymacji ISIC

Zamek Orawski

Trasy po zamku


 • A = Dolny Zamek, Średni Zamek, Górny Zamek – Cytadela. Czas zwiedzania ok. 1,5 h. Bilet normalny kosztuje 7 €
 • B = Skarbiec zamku Orawskiego, kaplica św. Michała, sala zamkowa – aktualna wystawa. Dostępne do zwiedzania od 1. maja do 31. października, ok. 45 min. Bilet normalny kosztuje 5 € (Wycieczka jest ograniczona do max. 20 osób w jednej grupie i dlatego trasa ta nie jest polecana dla większych grup.)
 • A + B = Zwiedzamy cały zamek! opcja zwiedzania Wielkiej Trasy jest ściśle powiązana z dostępnością trasy B. Obecnie od 1. maja do 31. października. Łączny czas, jaki trzeba przeznaczyć na zwiedzanie tej trasy, wynosi 2h 15 min. Bilet kosztuje 10 €. Odwiedzający mają dostęp praktycznie do całego zamku. (Wycieczka jest ograniczona do max. 20 osób w jednej grupie i dlatego trasa ta również nie jest polecana dla większych grup.)
 • Kaplica św. Michała, skarbiec zamku Orawskiego i galeria drugiego zamku są zamknięte od listopada do kwietnia z powodu nieodpowiednich warunków klimatycznych.
 • Opłata za zdjęcia – 3 €, za filmowanie – 5 €
Zamek-Orawski-2
Zamek Orawski

Zamek Orawski Zwiedzanie

Wejście dla grup zwiedzających zamek odbywa się co 15-30 minut w zależności od ilości chętnych. Przewodnicy opowiadają tylko po słowacku lub po angielsku. Jeśli chcemy zwiedzać z polskojęzycznym przewodnikiem, musimy go wcześniej zarezerwować, jednak jest to opcja dostępna tylko do grup. Na szczęście każdy ze zwiedzających otrzymuje broszurkę „Zamek Orawski”. Co prawda więcej w niej zdjęć niż treści, ale dobre choć i to. Pewnym udogodnieniem jest opcja zainstalowania na telefonie aplikacji „Zamek Orawski Audioprzewodnik”, dzięki czemu możecie w 24 punktach na zamku odsłuchać nagranie. Każdy istotny punkt jest oznaczony stojakiem z numerem, który informuje, jakie nagranie należy uruchomić. Co ważne, po zainstalowaniu aplikacji, nie wymaga ona połączenia z Internetem. Na miejscu najlepszy zasięg, aby ściągnąć przewodnik, znajduje się na dziedzińcu średniego zamku, tuż obok tabliczki z numerem 5. Jeżeli nie uda Wam się zainstalować aplikacji, to nawet słuchając przewodnika opowiadającego po słowacku można wiele zrozumieć.

Po zakupie biletów, zostaliśmy odesłani stromym podejściem, po kocich łbach pod renesansową bramę. Po zastukaniu smoczą kołatką, drzwi uchylił przewodnik, wpuszczając nas na dziedziniec dolnego zamku. Nieco dalej, po przejściu przez tunel docieramy do imponującego drugiego dziedzińca otoczonego zabudowaniami średniego zamku. W budynku na lewo wiedzie trasa B prowadząca przez skarbiec, kaplicę oraz salę zamkową. Do góry, przez schodki, które strzegą dwaj strażnicy, wkraczamy w najciekawszy fragment zamku.

Zamek Orawski
Zamek Orawski
Zamek Orawski
Zamek Orawski
Zamek Orawski
Zamek Orawski

Historia Zamku Orawskiego

Powiada się, że zamek powstał w wyniku zagrożenia ze strony Tatarów i ich pustoszącego najazdu z roku 1241, pomimo że tamtego lata atak został poprowadzony przez Bramą Morawską. Drugim argumentem za lokalizacją warowni, była ochrona istotnego szlaku handlowego wiodącego tędy z Polski ku węgierskim nizinom. Nieco 30 lat później pojawiają się pierwsze pisemne wzmianki na temat warowni, wspominające o umowie darowizny, gdzie zamek staje się własnością węgierskiego króla Beli IV. Przez 300 lat, zamek wraz z całą Orawą był majątkiem węgierskich królów. Jedną z najważniejszych dat w historii warowni jest rok 1556, gdy zamek trafia w ręce rodu Thurzo. Troszczą się, modernizują i opiekują się warownią. Częstokroć usłyszycie to nazwisko podczas zwiedzania 😊 Po nieco ponad 50 latach, zamek osiąga znany nam dziś wygląd. Jednak na nieszczęście przychodzi rok 1800 i trwający dwa tygodnie, rujnujący obiekt pożar. Zamek pozostaje porzucony i niszczeje przez kolejne półtora stulecia. I dopiero po zakończeniu drugiej wojny światowej zamek w końcu zostaje odrestaurowany i uratowany przed nieuchronną zagładą. Obecnie dumnie piętrzący się na skale, ponad 112 metrów nad taflą rzeki, uważany jest za jeden z najwspanialszych, średniowiecznych zamków Słowacji. A ciekawostką pozostaje fakt, że jest to również jeden z niewielu zamków gdzie najstarsza część znajduje się na górze, oznaczający, że Zamek był budowany od góry w kierunku ku dołowi. Obecnie kompleks składa się z trzech części – zamku górnego, czyli najstarszego fragmentu, zachwycającego zamku średniego oraz zamku dolnego

Zamek-Orawski-12
Zamek Orawski
Zamek Orawski
Zamek Orawski

Zamek Orawski Informacje praktyczne

 • Trzy trasy: A, B, A+B, ceny biletów od 5 € do 10 €
 • Trasa A+B jest najdłuższa, trwa ok 2h 15 min
 • Przewodnik opowiada po słowacku, dlatego polecamy aplikację „Zamek Orawski Audioprzewodnik”
 • Całodniowy parking 3,5 €
 • Toalety bezpłatne
 • Nie można zwiedzać z wózkami dziecięcymi oraz z psami.
 • W zasadzie, dobrze zainwestowane 10 €

Udanego górskiego wędrowania! Justii i Krystek 🙂

Zamek Orawski
Zamek Orawski
Zamek Orawski
Zamek Orawski
Zamek Orawski
Zamek Orawski
Zamek Orawski
Zamek Orawski
Zamek Orawski
Zamek ORAWSKI zwiedzanie – Orle Gniazdo na skale!
5 (100%) 13 votes

Write A Comment