Lista najpiękniejszych polskich zamków
Zamki w Polsce to nie lada gratka i atrakcja podczas wakacyjnych oraz weekendowych wojaży. Mamy to szczęście, że w polskiej krainie można odnaleźć całkiem zgrabną ilość warowni. Jedne piękniejsze od drugich! Często działają jak magnes! Bo któż z nas nie lubi zapuszczać się na zamkowe mury, aby wysłuchiwać barwnych legend i historii minionych dziejów. Zapraszamy zatem do naszej listy najpiękniejszych i najsłynniejszych zamków w Polsce. Pamiętajcie tylko, że jest to nasze subiektywne zestawienie i zapewne niejeden z Was uzna, że jakiegoś zamku mu brakuje ?
TOP 21 Zamków w Polsce (spis treści)
Zamek w Krasiczynie
Zamek w Łańcucie
Zamek Krzyżtopór
Zamek Królewski w Chęcinach
Zamek w Nowym Wiśniczu
Zamek Dunajec w Niedzicy
Zamek Królewski na Wawelu
Zamek w Pieskowej Skale
Zamek w Tenczynku
Zamek Ogrodzieniec
Zamek w Mirowie oraz Bobolicach
Zamek w Mosznej
Zamek Grodno
Zamek Książ w Wałbrzychu
Zamek w Bolkowie
Zamek Chojnik
Zamek Czocha
Zamek Grodziec
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek w Golubiu
Zamek krzyżacki w Malborku
Gdzie najlepiej szukać zamków w Polsce?
W Polsce jest ponad czterysta zamków. Rozsiane po nadwiślańskiej krainie częstokroć stają się wizytówką regionów. Na północy Polski charakterystyczne będą ceglane, krzyżackie warownie, a prawie ćwiartka wszystkich zamków w Polsce skrywa się w zakamarkach Dolnego Śląską. Mnogość atrakcji w regionie sprawi, że nawet kilkutygodniowy urlop będzie wypełniony po brzegi barwnymi chwilami. W całym warownym szaleństwie nie można zapominać również o pięknych zamkach usianych na szlaku Orlich Gniazd Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Śląsk i Małopolska także mają swoje perełki, o których również Wam opowiemy. Część z nich odwiedziliśmy jeszcze będąc dziećmi z rodzicami, a część już samodzielnie. Co ciekawe, w niektórych zamkach można spędzić noc! Jednak śmiało można zakrzyknąć, że Polska zamkami stoi! Na początek zerknijcie na niewielką mapę zamków w Polsce. To tak, aby ułatwić planowanie i wędrowanie.
Najpiękniejsze Zamki w Polsce
Przyznamy szczerze, że widząc zamek na horyzoncie, często ciężko jest nam się oprzeć przed wizytą. Nawet jeśli byliśmy na nim już parokrotnie, nawet jeśli trzeba czasem nadłożyć nieco drogi. Mamy kilka słabości. I mimo, że mieszkamy w Krakowie, to nasze ulubione zamki odnajdujemy na Dolnym Śląsku. Szalenie podoba nam Zamek Grodziec, Zamek Czocha oraz Zamek Grodno. W Małopolsce trudno oprzeć się pienińskiemu Zamku w Niedzicy. A hen, ku północy, zachwyca Zamek w Kwidzynie. Naszą dzisiejszą opowieść będziemy śnić województwami, od południowych rubieży, ku północnym rewirom Polski.
Mapa najpiękniejszych polskich zamków
1. Zamek w Krasiczynie
Rzut beretem od Przemyśla, w niewielkiej wsi Krasiczyn, pośrodku sporego parku, odnajdziecie przepiękny zamek, który został wybudowany w stylu renesansowo-manierystycznym na planie czworokąta. Do tego wewnętrzny dziedziniec, cztery odmienne baszty narożne: Szlachecka, Królewska, Papieska, Boska oraz pięknie zdobienia sgraffito sprawiły, że po stokroć warto tutaj przybyć. W naszych oczach Zamek w Krasiczynie, mimo że mało znany, bezdyskusyjnie znalazł się na naszej liście najpiękniejszych zamków w Polsce. Jeżeli macie możliwość, warto go odwiedzić chociażby w drodze w Bieszczady, nakładając trochę kilometrów. Polecamy Wam zwiedzanie zamku z przewodnikiem, który opowie o tragicznych losach rodu oraz ukrytej komnacie. Budowę Zamku w Krasiczynie rozpoczął Stanisław Krasicki w XVI wieku.
2. Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie
Można śmiało rzec, że Zamek w Łańcucie jest jedną z piękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Znajdziecie ją między Rzeszowem a Jarosławiem. Jego skromne początki sięgają XVII wieku. Zamek otoczono potężnymi fortyfikacjami, które uchroniły go najpierw przed zdobyciem przez Szwedów, a wkrótce przez Siedmiogrodzian. Obecnie do najstarszych zamkowych elementów zaliczamy Wielką Sień, Salę pod Stropem oraz Salę pod Zodiakiem, które pochodzą z lat 40-tych XVII w., choć nie przetrwały w niezmienionej formie. Natomiast najbardziej reprezentacyjne komnaty powstały ok. 1800 roku. Do tego oczywiście trzeba wspomnieć o słynnej kolekcji pojazdów konnych oraz zamkowym parku w stylu angielskim.
3. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
W zestawieniu najpiękniejszych zamków w Polsce nie mogło zabraknąć przedstawiciela województwa świętokrzyskiego. Ruiny Zamku Krzyżtopórw Ujeździe to jedne z najbardziej czarownych i fascynujących miejsc, jakie przyszło nam zwiedzić. Magnacka twierdza Ossolińskich powstała w latach 1627-44 w typie palazzo in fortezza, czyli rezydencji, która łączyła komfort mieszkańców wraz z funkcją obronną. Zamek wzniesiono na dość nietypowym planie pięcioramiennej, bastionowej gwiazdy. Pomyślcie tylko, że Zamek w Krzyżtoporze był jedną z największych budowli pałacowych w Europie przed powstaniem Wersalu! Posiadał 365 okien (tyle ile dni w roku) oraz mury o długości 600 metrów. Natomiast jadalnia miała być zwieńczona wielkim akwarium, w którym pływały egzotyczne rybki. Zamek został zdobyty podstępem przez Szwedów, którzy nie dokonali zniszczeń, jednak wywieźli bogate wyposażenie oraz bibliotekę. Krzyżtopór popadł w ruinę w czasach konfederacji barskiej. Dziś zamek został udostępniony i ruiny można zwiedzać spacerując jedną z pięciu tras, w tym ścieżką wiodącą przez piwnice. Więcej o zwiedzaniu zamku Krzyżtopór odnajdziecie na zamkowej stronie.
4. Zamek Królewski w Chęcinach
Wciąż pozostajemy w województwie świętokrzyskim, którego drugim godnym reprezentantem jest Zamek w Chęcinach. Przypuszcza się, że budowę warowni górującej nad okolicą rozpoczęto pod koniec XIII wieku. Za czasów panowania Łokietka odbywały się tutaj zjazdy możnowładców oraz rycerstwa małopolskiego oraz wielkopolskiego. Co ciekawe, zamek uznawano za tyle bezpieczny, że zdeponowano tutaj skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej podczas wojen z zakonem. Ale to Kazimierz Wielki zamienił go w niezdobytą twierdzę przez ćwierć tysiąca lat! W XVI wieku zamek zaczął podupadać i warownia została doszczętnie zniszczona przez Szwedów. Jeśli spojrzeć na niego z lotu ptaka, to swoim kształtem przypomina okręt sunący po zielonych morzach. Na terenie zamku dźwięcznie rozbrzmiewają tematyczne melodie, co bardzo umila zwiedzanie ruin.
5. Zamek w Nowym Wiśniczu
To pierwsza małopolska warownia na naszej liście. Zamek został wzniesiony w II połowie XIV wieku na zalesionym wzgórzu, górującym nad okolicą i rzeką Leksandrówką. Ten kamienny, barokowy zamek z elementami renesansowymi, powstał na planie czworoboku, którego każdy róg zwieńcza obecnie wysoka baszta. Zamek poddał się Szwedom, którzy ogołocili wnętrza. Wejście na dziedziniec jest bezpłatne, jednak warto zapuścić się do środka, chociażby do zamkowej kaplicy.
6. Zamek Dunajec w Niedzicy
To nasz ulubiony małopolski zamek! Nie Wawel, nie Nowy Wiśnicz, czy Tenczynek, ale właśnie cudnie położona twierdza w Niedzicy. W zestawieniu najpiękniejszych zamków z pewnością plasuje się w ścisłej czołówce. Dziś, ta średniowieczna twierdza wznosi się na prawym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego. Choć trzeba pamiętać, że jezioro jest sztuczne i powstało dość niedawno. Natomiast historia samego zamku sięga najprawdopodobniej 1325 roku. Powstał on jako węgierska, graniczna strażnica, z sprawą Kokosza Berzeviczego. Z tamtego czasu przetrwały jedynie ruiny zamku górnego, natomiast renesansowe elementy zamku średniego pochodzą z XVII wieku.
Dopiero po zakończeniu I wojny światowej budowla znalazła się na terytorium Polski. Z tarasu widokowego Zamku Dunajec rozpościera się przepyszna panorama na okolicę. Wzrok sięga ku Tatrom, Pieninom, o po drugiej stronie jeziora, na wysokiej skarpie, znajdują się ruiny zamku w Czorsztynie. Wielką ciekawostką jest fakt, że na zamku w Niedzicy odkryto tajemnicze, inkaskie pismo węzełkowe, czyli kipu. Słowa legendy mówią u skarbie ukrytym w zamkowych murach.
7. Zamek Królewski na Wawelu
Na Wzgórzu Wawelskim, w centrum Krakowa, wznosi się jeden z najważniejszych zamków w Polsce. Archeolodzy wskazują, że już w XI znajdowały się na tu liczne obiekty murowane. Brutalna wizyta czeskiego księcia Brzetysława I w Gnieźnie doprowadziła do przeniesienia stolicy do Krakowa w roku 1038. Nowa stolica rosła w oczach, a wraz z nią królewska warowania. Przez wieki była remontowana, odbudowywana oraz modernizowana. Niestety dość liczne pożary oraz wojny smagające krainę nie sprzyjały zachowaniu jej pierwotnych rysów. Jedną z istotniejszych dat w historii zamku jest 1606 rok, gdy król Zygmunt III Waza przeniósł dwór na stałe do Zamku Królewskiego w Warszawie. Ale jeszcze gorszy był 1702 rok, gdy pijani szwedzcy żołnierze rozpalili ognisko w jednej z komnat, co wyzwoliło pożar, który trawił zamkowe zabudowania przez tydzień. Później podczas zaborów, Austriacy urządzili na Wawelu koszary. Na szczęście dziś krakowski zamek królewski prezentuje się przepięknie, a w środku znajdziecie aż 71 sal wystawowych! A całość uzupełni przyjemny spacer bulwarami po zakolu Wisły.
8. Zamek Pieskowa Skała
Dosłownie 25 km na północ od centrum Krakowa, w przepięknym Ojcowskim Parku Narodowym, w sąsiedztwie Maczugi Herkulesa, znajduje się perła Jury Krakowsko-Częstochowskiej, czyli Zamek w Pieskowej Skale. Po raz pierwszy wzmiankowany był za czasów Władysława Łokietka. Co ciekawe, w historii zamku był też czas, gdy korzystali z niego szubrawcy łupiący handlarzy podążających traktem z Krakowa na Śląsk. Nawet prawnuk pierwszego właściciela został za to pozbawiony głowy na Wawelu. W XVI wieku gotycki zamek przekształcono w renesansową rezydencję i następnie dobudowano system fortyfikacji bastionowych. Dziś na terenie zamku znajduje się fila muzeum wawelskiego. A gdy znudzą Wam się zamkowe mury, to można pognać na spacer po parku oraz do Ojcowa lub na kolejny zamek, bo przecież Zamek w Pieskowej Skale znajduje się na słynnym Szlaku Orlich Gniazd.
9. Ruiny zamku Rudno w Tenczynku
Zamek Tenczyn, zwany również Małym Wawelem, znajduje się na zachód od centrum Krakowa. Tak, jak Zamek w Pieskowej Skale, tak samo Rudno było elementem Szlaku Orlich Gniazd. Został wybudowany na stożku wulkanicznym. Historycy przyjmują, że pierwszy, jeszcze drewniany zamek powstał tutaj w około 1319 roku. Niechaj o roli warowni świadczy fakt, że król Władysław Jagiełło, po wiktorii grunwaldzkiej, więził na tutejszym zamku niektórych ważniejszych jeńców krzyżackich. Podczas potopu szwedzkiego została rozpuszczona plotka, że właśnie do Rudna przeniesiono skarbiec koronny (faktycznie został ukryty na zamku w Starej Lubowli na Spiszu). Szwedzi zdobyli zamek w Rudnie, całą załogę wymordowali, a warownię podpalili. W XVIII wieku zamek został jeszcze ugodzony przez piorun, który wywołał brzemienny w skutkach pożar. Dziś zwiedzanie ruin sprawia ogromną frajdę, a największą atrakcją zamku jest wejście na wysoką wieżę.
10. Zamek Ogrodzieniec
Ruiny zamku Ogrodzieniec znajdują się na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, czyli na Górze Zamkowej (515,5 m n. p. m.), w województwie śląskim. Ten piękny murowany zamek powstał za czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego w miejsce drewnianej grodu, po czym został włączony w skład systemu Orlich Gniazd. Tak, jak wiele polskich zamków, tak i ten padł łupem wszędobylskich Szwedów. Dziś przepiękne ruiny zostały udostępnione do zwiedzania. Wejście jest płatne. Jednak po stokroć warto! Samo zwiedzanie zamku Ogrodzieniec zajmie Wam zapewne około 2h i trzeba przyznać, że jest ono szalenie przyjemne. Wszystko za sprawą jurajskich wapieni pięknie wkomponowanych w zamkowe umocnienia. Podczas zwiedzania zamku warto zwrócić uwagę na zrekonstruowane fragmenty ścian. Prace zostały przeprowadzone na potrzeby filmu Zemsta, a w roku 2019 były tutaj kręcone sceny do Wiedźmina – bitwa pod Sodden. W wakacyjne weekendy na zamku odbywają się plenerowe imprezy. Warto zawczasu spojrzeć w zamkowy kalendarz atrakcji.
11. Zamek w Mirowie i Zamek w Bobolicach
Oba zamki leżą na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko ruin Zamku w Ogrodzieńcu. W naszym zestawieniu połączyliśmy je w jedno, ponieważ można je zwiedzać na jednym bilecie, są własnością jednej rodziny, jak również spacer z jednego zamku na drugi zajmuje wiele. Zamek królewski w Bobolicach został wybudowany przez króla Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. Przez wieki trafiał w ręce włodarzy, którzy pałali się różnym fachem, nawet i zbójeckim. Po wojnach szwedzkich zamek opuszczono i zaczął popadać w ruinę. Jan III Sobieski pędzący na ratunek do Wiednia, nocował i tutaj, jednak noc królewski orszak spędził w namiotach. Dziś natomiast zamek wygląda dostojnie, co jest zasługą rodziny Laseckich, która podjęła się jego odbudowy.
Stąd do pobliskich ruin zamku w Mirowie możecie przejść pieszo, spacerując pośród wapiennych skałek. Jeśli wybierzecie ścieżkę dołem, będziecie mogli wejść do niewielkiej jaskini. Zamek Mirów powstał w podobnym czasie co Zamek w Bobolicach, jak również i on wchodził w system tzw. Orlich Gniazd. Tak samo dopadły go wojska szwedzkie, a ruiny zostały ostatecznie opuszczone w 1787 r. Obecnie prowadzone są prace zabezpieczające.
12. Bajkowy zamek, czyli Pałac w Mosznej
W niewielkiej wsi na Opolszczyźnie, nieopodal Gór Opawskich, wznosi się czarujący Zamek w Mosznej. No dobrze, pałac, a nie żaden zamek. Jednakże bardzo często można spotkać się z określeniem, że to zamek ,więc i u nas nie może jej zabraknąć! Szczególnie, że swoją aparycją przypomina magiczny Hogwart z opowieści o Harrym Potterze lub bajkowy zamek Disneya. Kto spostrzegawczy i dobrze liczy, niechaj odszuka wszystkie 99 wież. W środku znajduje się 365 pomieszczeń. Jeśli planujecie odwiedzić progi Mosznej, to polecamy zawitać tu na przełomie maja oraz czerwca, kiedy w tutejszym parku licznie kwitną krzewy azalii. Barokowy pałac pierwszy raz został wspomniany w pracy Johanna Georga Knie z 1845, a wkrótce Moszna stała się główną rezydencją rodziny Tiele-Wincklerów. Po wojnie w pałacu funkcjonowały różne instytucje, m .in. było tu sanatorium oraz ośrodek terapii nerwic. Był tutaj kręcony polski film grozy „Lubię Nietoperze”, który zyskał szalone 3,7/10 na Filmwebie. Filmu nie polecamy, ale wizytę na „zamku” jak najbardziej!
13. Czarujący Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim
Jeśli jesteście zamkofilami, to Dolny Śląsk jest regionem właśnie dla Was! To tutaj znajdziecie ogrom przepięknych i romantycznych warowni. W pierwszej kolejności polecamy skierować swoje oczy na niewielką wieś Zagórze Śląskie nieopodal Wałbrzycha. Ruiny zamku znajdują się na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.) w Górach Czarnych (będących częścią Gór Wałbrzyskich). Z parkingu dotrzecie tutaj po kilkunastu minutach. Ten piękny zamek został wzniesiony zapewne przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I. Początkowo był największym zamkiem Śląska! W czasie wojny trzydziestoletniej został zajęty i częściowo zniszczony przez Szwedów. Dziś zachowane ruiny zamku czarują turystów. Spory dziedziniec jest ogólnodostępny, dopiero za wejście na górny zamek trzeba uiścić opłatę. Na jego terenie mieści się restauracja oraz niewielki hotel. Dodatkowego uroku dodaje fakt, że Zamek Grodno znajduje się nad Jeziorem Bystrzyckim. Tuż przy nim zaczyna się znaczony na zielono Szlak Zamków Piastowskich. Trasa liczy 152 km i przemyka przez 15 dolnośląskich warowni i grodów piastowskich, w tym Zamek Książ i Bolków. Swój finał na ma Zamku Grodziec.
14. Zamek Książ w Wałbrzychu
Czarujący Zamek Książ położony na Pogórzu Wałbrzyskim pośród lasów Książańskiego Parku Krajobrazowego jest największym dolnośląskim zamkiem oraz trzecim takim w naszym kraju. Większy jest jedynie krzyżacki zamek w Malborku oraz krakowski Wawel. Historia Zamku Książ sięga hen, daleko, aż do 1288 roku. Swój największy rozkwit budowla zawdzięcza rodzinie Hochbergów, która władała majątkiem przez kilka stuleci. To wówczas po zamkowych komnatach spacerowała słynna i kochana po dziś dzień księżna Daisy. Jednak dla nas najważniejszy jest fakt, że wnętrza zamku zostały udostępnione zwiedzającym. Dzięki czemu będziecie mogli odwiedzić przepyszną Salę Maksymiliana, która była później inspiracją dla słynnej Sali Lustrzanej w Zamku w Pszczynie.
Niestety spora część zamkowych komnat została bezpowrotnie zmodyfikowana przez hitlerowców podczas wojny. Dodatkowo germańscy najeźdźcy zaczęli drążyć w zamkowych podziemiach tunele, będące elementem słynnego kompleksu Riese. Na zwiedzanie zamku zarezerwujcie sobie najlepiej cały dzień, bo oprócz sal i komnat, wypada zajrzeć do podziemi, ogrodów, mauzoleum Hochbergów, jak również do imponującej palmiarni. A i są tutaj romantyczne, choć sztuczne, ruiny zamku Stary Książ. Bez dwóch zdań – wybierając się w odwiedziny, koniecznie zarezerwujcie sobie cały dzień. Więcej o zwiedzaniu Zamku Książ przeczytacie tutaj.
15. Zamek w Bolkowie
Nasze tournée po dolnośląskich zamkach trwa dalej w najlepsze, ponieważ mniej niż dwa kwadranse drogi od Zamku Książ, znajduje się przyjemne miasto Bolków. A w nim, na Zamkowym Wzgórzu, wznosi się pewien kamienny zamek. Pierwsze wzmianki o warowni pochodzą z 1277 roku. Zamek Bolków powstał na polecenie księcia legnickiego Bolesława II Rogatki, zwanego Łysym. W kolejnych latach rozbudowany przez jego syna Bolka I Surowego, księcia świdnicko-jaworskiego. W 1392 roku przeszedł na własność królów czeskich, a w kolejnych wiekach często zmieniał właścicieli. Z czasem opuszczony, zaczął popadać w ruinę. Dzisiaj jego najbardziej charakterystycznym elementem jest wysoka wieża z dziobem. Warto wdrapać się na nią, aby z jednej strony spojrzeć na miasteczko Bolków, a z drugiej strony na dolinę Nysy Szalonej. Sokole oko dojrzy również nieodległy Zamek Świny.
16. Zamek Chojnik w Karkonoszach
W naszym zestawieniu najpiękniejszych zamków nie może zabraknąć dolnośląskiego reprezentanta Karkonoszy, czyli Zamku Chojnik. Aby móc dostąpić zaszczytu spaceru pośród murów obronnej warowni trzeba najpierw wdrapać się na sam szczyt góry Chojnik. Już sama wędrówka pośród lasów i skalnych „okruchów” będzie sporą przygodą, która zazwyczaj zajmuje około godziny. Wisienką na torcie będzie wejście na basztę, z której roztacza się fascynująca panorama na Karkonosze oraz Kotlinę Jeleniogórską. Murowany zamek wybudowano w połowie XIV wieku. Natomiast swój żywot warownia dopełniła w 1675 roku, gdy siarczysty piorun wzniecił pożar. Od tej pory Zamek Chojnik popadał w ruinę. Obecnie jest często odwiedzany przez turystów.
17. Zamek Czocha
Przyznajemy szczerze, że gdy tylko odwiedzamy Dolny Śląsk, staramy się wpaść choć na chwilę na Zamek Czocha. Ten przepięknie położony obronny zamek powstał na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241–47, na zlecenie króla czeskiego Wacława I Przemyślida. Zamek Czocha czarująco wznosi się ponad wody Zalewu Leśniańskiego (obok jest również kamienna zapora z 1905 roku). Polecamy go szczególnie w jesienne poranki, gdy mgła skrywa warownię dodając jej tajemniczej aury. Przez wieki zamek często zmieniał właścicieli. Niepotwierdzone plotki głoszą, że podczas drugiej wojny światowej mieściła się tutaj szkoła szyfrantów Abwehry, a po wojnie mieszkali uchodźcy z Grecji, którzy w sali rycerskiej trzymali zwierzęta gospodarskie. Dziś Zamek Czocha czaruje i zachwyca. A jeśli nie straszne są Wam duchy i zjawy, można tutaj zostać na noc. Bardzo możliwe, że już znacie z widzenia Zamek Czocha, ponieważ występował on chociażby w „Tajemnicy Twierdzy Szyfrów”, „Gdzie jest generał” oraz polskiej adaptacji „Wiedźmina”.
18. Zamek Grodziec
Późnogotycki, kamienny Zamek Grodziec to zamek przez duże „Z”. To kolejny dolnośląski przedstawiciel, do którego uwielbiamy przybywać. Warownia powstała na bazaltowym wzgórzu. To tutaj swój finał lub początek, jak kto woli, ma Szlak Zamków Piastowskich. Pierwsze wzmianki o średniowiecznym zamku na wzgórzu Grodziec pochodzą już z 1155 roku, gdy stał tutaj gród obronny plemienia Bobrzan. Przez wieki zamek zmieniał właścicieli, był plądrowany oraz pożerany przez ognie pożarów. Aż ku zaskoczeniu wszystkich, na początku XIX wieku warownię odremontowano i udostępniono turystom do zwiedzania. Wieść niesie, że był to pierwszy w Europie zabytek przystosowany do celów turystycznych. Obecnie zamek składa się z zamku górnego oraz przedzamcza. Po uiszczeniu opłaty możecie pobuszować po salach oraz wdrapać się wyżej!
19. Zamek Królewski w Warszawie
Początkowo wznosił się tutaj ziemno-drewniany gród, który powstał jeszcze za panowania księcia Bolesława II mazowieckiego na początku XIV wieku. Jednak to za sprawą Zygmunta III Wazy o warszawskim dworze zrobiło się naprawdę głośno. Przeniósł on bowiem do Warszawy stolicę kraju. Obecnie na Placu Zamkowym w Warszawie wznosi się barokowo-klasycystyczny Zamek Królewski. Pierwotna budowla nie miała szczęścia. Najpierw zamek został dosłownie ogołocony przez Szwedów, który wywieźli nie tylko dzieł sztuki, ale również posadzki marmurowe, kominki, czy nawet fontanny. Jeszcze gorzej było podczas Powstania Warszawskiego, podczas którego Niemcy wysadzili go w powietrze.
Z uwagi na spory koszt oraz inne priorytety dźwigającego się z powojennej pożogi kraju, do prac przystąpiono dopiero w 1971 roku. Odbudowa była finansowana głównie ze składek społecznych. Kilka lat później utworzono muzeum, którego oficjalna nazwa brzmi: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej. Dodatkowo, codziennie o godzinie 11.15 z Wieży Zegarowej, wybrzmiewa na trzy strony świata hejnał warszawski (Wieża Zegarowa ma tylko trzy okna). Godzina również nie jest przypadkowa, ponieważ to właśnie na takiej porze zatrzymały się wskazówki zegara 17 września 1939.
20. Krzyżacki Zamek w Golubiu
Kolejną ciekawą warownią, choć tym razem z krzyżackiej krainy, jest Zamek w Golubiu, położony nad Drwęcą, trzydzieści kilometrów na wschód od Torunia. Ten murowany, krzyżacki zamek został wzniesiony na wzgórzu, na z przełomie XIII i XIV wieku, a do dnia dzisiejszego ostał się w stylu gotycko-renesansowym. Zamek trzykrotnie, jednak daremnie, próbował zdobyć Władysław Łokietek. To, co się nie udało wtedy, powiodło się polskiemu rycerstwu po zwycięstwie pod Grunwaldem. Przez kolejne lata i wieki warownia często zmieniała włodarzy. Działo się to zarówno na drodze pokojowej, jak również poprzez szturmy. Zamek w Golubiu jest dużo skromniejszy niż Zamek w Malborku, jednak czaruje i warto do niego zajrzeć będąc w okolicy.
21. Zamek krzyżacki w Malborku
Proszę Państwa, przed Wami najpotężniejsza twierdza średniowiecznej Europy! Zamek w Malborku. Warto tutaj przybyć choć raz w życiu, aby zobaczyć z jakim rozmachem Krzyżacy postawili warownię na prawym brzegu Nogatu. Historia zamku krzyżackiego sięga 1280 roku. Początkowo gościł tutaj komtur, jednak z czasem do Malborka została przeniesiona siedziba wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. Co ciekawe, ten największy na świecie zamek gotycki nigdy nie został zdobyty. Nawet po klęsce pod Grunwaldem warownia oparła się wojskom polsko-litewskim pod wodzą króla Władysława Jagiełły. Zespół zamkowy w Malborku dzieli się na 3 części: Zamek Niski (Przedzamcze), Zamek Średni (rezydencja Wielkiego Mistrza Krzyżackiego) oraz Zamek Wysoki (siedziba konwentu). Uwierzcie nam, zwiedzanie twierdzy trwa pół dnia! A najpiękniej zamek w Malborku prezentuje się z drugiej strony rzeki Nogat.
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
4 komentarze
Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy, jak wiele pięknych zamków kryje Polska 😀
Bardzo ciekawe zestawienie, chociaż mnie, jako miłośnikowi zamków krzyżackich, zabrakło Gniewu, Kwidzyna i Nidzicy. Ale jak napisaliście, ile ludzi tyle opinii ?
Fajne zestawienie zamków w Polsce! Kilka z nich już udało nam się odwiedzić więc będzie motywacja do dalszego zwiedzania 🙂
Pozdrawiamy!
Brakuje tu zdecydowanie zamku a raczej pałacu w Pszczynie.