Masyw Śnieżnika

Masyw Śnieżnika – jest najwyższym pasmem górskim w polskiej części Sudetów Wschodnich. Znajduje się na granicy polsko-czeskiej, na południowo wschodnich rubieżach ziemi Kłodzkiej. Najwyższym szczytem Masywu Śnieżnika jest Śnieżnik (1 424 m n.p.m.). Przez krótki czas po II wojnie światowej góry te zwane były Górami Śnieżnymi. Można zatem łatwo się domyślić,  co musi się tutaj dziać zimą. Masyw Śnieżnika należy do zlewisk trzech mórz: Morza Bałtyckiego, Północnego oraz Morza Czarnego. I mimo, że do każdego z nich jest spory kawałek, to znajdziecie tutaj Trójmorski Wierch. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie zbiegają się zlewiska trzech mórz.Na potoku Wilczki o Międzygórzu znajduje się jeden z najwyższych wodospadów w Sudetach – wodospad Wilczki o ma wysokości 22 metrów. Świat roślinny i zwierzęcy Śnieżnika jest najbogatszy w całych Sudetach. Znajdziecie tutaj sztucznie wprowadzoną kosodrzewinę oraz od końca XIX w. – kozice! Jest to jedyne stado w Polsce żyjące poza Tatrami. Urocze zwierzaki przywędrowały z sąsiednich Czech. Przebiegają tym miejscu również granice zasięgów występowania wielu gatunków – sudeckich, karpackich, alpejskich, jak również śródziemnomorskich. W 1981 roku na terenie Masywu Śnieżnika utworzono Śnieżnicki Park Krajobrazowy, w którego godle są kozice. Na szczycie Śnieżka powstaje obecnie wieża widokowa, a 40 minut poniżej szczytu znajduje się jedyne schronisko w okolicy – Schronisko PTTK Na Śnieżniku.


Międzylesie ukryte na rubieżach ziemi kłodzkiej zaskakuje od pierwszych chwil. Przepiękna alpejska architektura i cudny Wodospad Wilczki sprawiają, że turyści chętnie zostają tutaj na dłużej

Śnieżnik to góra niesamowita, dumnie górująca nad okolicą i uwaga, można tu spotkać kamiennego słonia i kozice (!). A widoki – zapierają dech w piersiach. Wszystko dosłownie jak na dłoni. Zestawiliśmy różne możliwości zdobycia Pana Śnieżnika, a do tego, opisaliśmy szczegółowo szlak z Międzygórza z takimi atrakcjami jak Wodospad Wilczki i Schronisko im. Zbigniewa Fastnachta.