Beskid Mały szlaki i atrakcje

Beskid Mały to taki niewielki, acz całkiem urokliwy górski zakamarek, zlokalizowany na pograniczu województwa śląskiego oraz małopolskiego. Możecie być pewni, że czekają na Was tutaj czarujące trasy. Nie trzeba być Sherlockiem, żeby odkryć genezę nazwy pasma. Jest on raczej skromnych rozmiarów (zarówno obszarowo jak i wysokościowo – szczyty nie przekraczają tysiąca metrów). Beskid Mały jest zwarty pasmem górskim. Ma długość ok. 35 km i szerokość 10–15 km i stanowi część Beskidów Zachodnich. Najwyższym szczytem Beskidu Małego jest Czupel, mający w swojej metryce 930 m n.p.m. Ponadto warto wybrać się na spacer chociażby na Górę Żar, na Magurkę Wilkowicką, Hrobaczą Łąkę, Leskowiec, czy też na Potrójną.



Nieco geografii Beskidu Małego

Pasmo poprzez Bramę Wilkowicką i dolinę rzeki Białej graniczy z Beskidem Śląskim od strony zachodniej. Na północy zaczyna się już nieco wypłaszczać i możecie odnaleźć dwa Pogórza – Śląskie oraz Wielickie. Na wschodzie Beskid Mały graniczy z Beskidem Makowskim, z którym łączy go również część południowej granicy, którą uzupełnia Kotlina Żywiecka (za którą uśmiecha się już Beskid Żywiecki).

Jeśli natomiast spojrzycie na mapę samego Beskidu Małego, to dojrzycie w mgnieniu oka, że pasmo rozrywa na dwie części przełom rzeki Soły. Wdziera się ona od południa, od strony Jeziora Żywieckiego. Cześć zachodnią reprezentuje Grupa Magurki Wilkowickiej, natomiast po wschodniej stronie znajdziecie Beskid Andrychowski lub Góry Zasolskie. Ponadto wyróżnia się tutaj również Pasmo Bliźniaków, Grupę Kocierza, Pasmo Łamanej Skały, Masyw Leskowca i Grupę Żurawnicy. Jest co zwiedzać.

Najwyższe szczyty w Beskidzie Małym

Jak już wspomnieliśmy, najwyższym szczytem Beskidu Małego jest Czupel. Ponadto cześć zachodnia pasma w pierwszej dziesiątce jest reprezentowana jedynie przez Magurkę Wilkowicką oraz szczyt Rogacz. Resztę poniższych szczytów odnajdziecie po stronie wschodniej.

  1. Czupel 930 m n.p.m.
  2. Łamana Skała – Madohora 929 m n.p.m.
  3. Leskowiec 922 m n.p.m.
  4. Magurka Wilkowicka 909 m n.p.m.
  5. Rogacz 899 m n.p.m.
  6. Groń Jana Pawła II 890 m n.p.m.
  7. Wielki Gibasów Groń 890 m n.p.m.
  8. Potrójna 887 m n.p.m.
  9. Smrekowica 885 m n.p.m.
  10. Kocierz 884 m n.p.m.

Park Krajobrazowy Beskidu Małego

Park Krajobrazowy Beskidu Małego obejmuje swoją ochroną powierzchnię 257,70 km². Zdecydowanie większa część znajduje się w województwie śląskim (165,40 km²), natomiast  92,30 km² znajduje się w województwie małopolskim. Na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego utworzono trzy rezerwaty. Pierwszym z nich jest Szeroka w Beskidzie Małym, która znajduje się w Beskidzie Andrychowskim, na wschodnich stokach Wielkiej Cisowej Grapy. Chroni ona dolnoreglowe pozostałości naturalnej puszczy karpackiej. Drugim rezerwatem jest Zasolnica, znajdująca się w zachodniej części Beskidu Małego, na zboczach góry Zasolnica. Rezerwat powstał, aby chronić naturalny obszar występowania buczyny karpackiej. Natomiast rezerwat Madohora obejmuje partie szczytowe oraz zbocza Łamanej Skały. Odnajdziecie tutaj wychodnie skalne zbudowane z piaskowców oraz zlepieńców.

Chatki i Schroniska w Beskidzie Małym

  1. Schronisko PTTK Na Magurce 909 m n.p.m.
  2. Schronisko PTTK Leskowiec
  3. Schronisko na Hrobaczej Łące
  4. Chatka Gibasówka
  5. Chatka Na Potrójnej
  6. Chatka Studencka Pod Potrójną 884 m n.p.m
  7. Chatka Rogacz
Schronisko Czupel
Schronisko PTTK Na Magurce

Atrakcje oraz najpiękniejsze szlaki w Beskidzie Małym

Mimo niewielkich rozmiarów, Beskid Mały potrafi zaoferować kilka różnorodnych oraz ciekawych szlaków. Na Górę Żar możecie chociażby wyjechać kolejką, przepięknie prezentuje się tu Jezioro Międzybrodzkie, a po drugiej stronie pasma odnajdziecie Jezioro Mucharskie, które zasila rzeka Skawa.

1. Wycieczka na Magurkę Wilkowicką oraz na Czupel

Prosta i przyjemna wycieczka do schroniska na Magurce Wilkowickiej oraz na najwyższy szczyt Beskidu Małego, Czupel. Z Przełęczy Przegibek, gdzie znajduje się bezpłatny parking, cała trasa powinna zając Wam około 3h, plus czas spędzony przy schronisku. Już po godzinie niespecjalnie męczącego szlaku, okraszonego kolorem niebieskim, dotrzecie na rozległą polanę, przy której znajduje się schronisko. Szczególnie latem bywa tutaj gwarno i tłoczno. Warto zabrać ze sobą koc, tak, aby przy sprzyjającej pogodzie przysiąść na pikniku.

Jeśli starczy Wam sił, to możecie pofatygować się na oddalony o 2,7 km Czupel. Po drodze znajdują się ruiny schroniska „Widok na Tatry”. Jednak nie nastawiajcie się szalone widoki ze szczytu. Na wierzchołku może i jest przetrzebiony drzewostan, ale nie oferuje możliwości dalszych obserwacji. Ze schroniska na Magurce traficie na szczyt po 50 minutach spaceru.

czupel najpiękniejszy szlak

2. Spacer na Górę Żar oraz na Kiczerę

To jedna z bardziej widokowych tras w Beskidzie Małym. Samochód najwygodniej pozostawić na parkingu nieopodal stacji dolnej kolejki na Górę Żar. Na szczyt możecie wejść pieszo (ok. 40 minut) lub wjechać w kilka minut kolejką. Na szczycie znajduje się zbiornik wodny elektrowni szczytowo pompowej Porąbka-Żar. Ze szczytu Góry Żar można podziwiać przepiękny przełom rzeki Soły oraz zerkać na zachodnią część Beskidu Małego. Warto tutaj nadmienić, że Góra Żar jest ostoją szybownictwa i paralotniarstwa. W zimie działa tutaj stok narciarski, a latem strome trasy rowerowe. Jednak najpiękniejsze widoki znajdują się trzy kwadranse dalej. Ponieważ stoki Kiczery są nieco wyższe od Góry Żar i można dojrzeć taflę zbiornika elektrowni na tle gór. Dodatkowo Kiczera oferuje również widoki w kierunku wschodnim. Wycieczka w zależności od tego, czy skorzystacie z wyjazdu kolejką, może potrwać od 1,5 h do 2,5h i więcej ? 

Kiczera Góra Żar

3. Kaskada rzeki Soły

Co prawda to nie jest szlak turystyczny, ale grzechem byłoby pominąć przełom Soły. Jest tutaj czarująco i przepięknie, a już szczególnie cudnie bywa tutaj jesienią. Dlatego warto przejechać się fragmentem drogi numer 948, prowadzącym od Żywca na północ, przez Międzybrodzie Żywieckie oraz Bialskie.

Warto pamiętać, że dorzecze Soły leży w strefie wysokich opadów, dlatego podczas wiosennych roztopów, czy też po ulewnych deszczach, wezbrania w dorzeczu Soły bywały zazwyczaj gwałtowne. Liczne powodzie, które pustoszyły okolicę wymusiły konieczność wybudowania na Sole sekwencji kilku zapór wodnych na dość krótkim odcinku. Zespół ten nazwano Kaskadą Soły. I tak dziś mamy: Jezioro Żywieckie z zaporą w Tresnej, Jezioro Międzybrodzkie z zaporą i elektrownią w Porąbce w Międzybrodziu Bialskim oraz Jezioro Czanieckie z zaporą w Porąbce. Czwarty, ostatni zbiornik odnajdziecie na Górze Żar i służy on do celów energetycznych.

Jezioro Międzybrodzkie

4. Łamana Skała oraz Potrójna

Jako, że w Beskidzie Małym nieco trudno jest złożyć ciekawe pętle, to ta opcja wycieczki na Łamaną Skałę oraz do dwóch chatek (pod Potrójną oraz na Potrójnej) wydaje się być bardzo ciekawym wariantem. Samochód możecie pozostawić na parkingu w przysiółku Rzyki Praciaki (tutaj też jest pętla autobusowa). Następnie żółtym szlakiem trzeba wejść się na grzbiet, gdzie zrobi się nieco bardziej widokowo. Dodatkowo, gdy będziecie spacerować przez Rezerwat Przyrody Madohora, to możecie napotkać kilkumetrowe ostańce z piaskowca istebniańskiego, zwane Znaleziskiem lub Zwaliskiem. Znajdują się tuż obok szlaku turystycznego. Natomiast Łamana Skała jest drugim co wysokości (zaraz po Czuplu) wierzchołkiem Beskidu Małego.

Jeśli będziecie trzymali się żółtych szlakówek, to bonusowo zaprowadzą Was do Studenckiej Chatki Pod Potrójną, w pobliżu której jest Zbójnickie Okno. Jeśli natomiast czerwonych, to zaoszczędzicie kwadrans względem żółtego wariantu, ponieważ oba szlaki znów się łączą na Przełęczy Zakocierskiej. Niedługo później będziecie mogli zagościć w kolejnej chatce, tym razem będzie to Chatka na Potrójnej. Zejście czarnym szlakiem z powrotem na parking zajmie Wam około godziny.

czupel 1

5. Wycieczka na Leskowiec oraz do schroniska

Ostatnia propozycja dotyczy wędrówki wschodnimi rubieżami Beskidu Andrychowskiego. Samochód możecie pozostawić w przysiółku Rzeki Mydlarze, skąd prowadzi najkrótszy szlak do Schroniska Leskowiec. Podążając czarnym szlakiem dotrzecie do celu po godzinie spaceru. Schronisko znajduje się na wschodnich stokach szczytu Groń Jana Pawła II. Natomiast szczyt Leskowiec jest około 20 minut w kierunku południowym. Jeśli macie ochotę odwiedzić zarówno szczyt, jak i schronisko, to na wycieczkę zarezerwujcie sobie minimum dwie godziny.

6. Mały Szlak Beskidzki

Zwany niegdyś Szlakiem Północy, zaczyna się od Straconki w Bielsku-Białej, a kończy na Luboniu Wielkim w Beskidzie Wyspowym. Szlak ma 137 km, znakowany jest na czerwono i przemyka przez beskidzkie bezdroża, które omija Główny Szlak Beskidzki. W tym, w dużej mierze właśnie, przez Beskid Mały (oraz ponadto oczywiście przez Beskid Makowski oraz Beskid Wyspowy).

7. Pozostałe atrakcje w Beskidzie Małym

Warto ponadto wspomnieć o Grocie Komonieckiego, która znajduje się we wschodniej części Beskidu Małego, na obszarze Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. Nieopodal znajduje się największy wodospad Beskidu Małego, Wodospad Dusica, który ma około 4 metry wysokości. Obie atrakcje leżą poza szlakiem. Godnym polecania jest również Kamieniołom w Kozach.

Miejscowości w Beskidzie Małym

Można wymienić całkiem sporą liczbę miejscowości oraz miast, które sąsiadują z Beskidem Małym. Największym z nich jest oczywiście Bielsko-Biała, która leży u stóp Beskidów Śląskiego oraz Małego. Ponadto znajdziecie tutaj: Andrychów, Bierną, Bujaków, Bukowiec, Brzezinkę, Czaniec, Czernichów, Chocznię, Gilowice, Gorzeń, Inwałd, Jaszczurową, Kaczynę, Kocierz, Kobiernice, Koziniec, Kozy, Krzeszów, Kuków, Las, Łękawicę, Łodygowice, Łysinę, Międzybrodzie Bialskie, Okrajnik, Ponikiew, Porąbkę, Roczyny, Rzyki, Sułkowice Łęg, Ślemień, Śleszowice, Świnną Poręba, Targanice, Tarnawę, Tresną, Wadowice, Wielką Puszczę, Wilkowice, Zagórnik, Zarzecze, Żarnówkę, Zembrzyce. W relatywnie bliskim sąsiedztwie jest Sucha Beskidzka, Kęty, czy też Żywiec.

Góra Żar szlak