Beskid Żywiecki szlaki i atrakcje
Beskid Żywiecki to szalenie ciekawa i pełna atrakcji kraina. Jest to drugie pod względem wysokości pasmo górskie w Polsce, oczywiście zaraz po Tatrach. Najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego jest Babia Góra. Matka niepogody i chłodnego spojrzenia, groźnie spogląda znad Zawoi. Wysokość Babiej Góry to 1725 m n.p.m. Warto wspomnieć również o królewiczu Pilsku, z którego szalenie pięknie prezentują się Tatry, jak również o czarującej Hali Rysiance, czy też Wielkiej Raczy. A gdy już obrzydną Wam górskie szlaki, to wcale nie musicie gnać nad morze. Ponieważ znacznie bliżej jest Jezioro Żywieckie. Zatem każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy na spacer po największych atrakcjach Beskidu Żywieckiego.
Czerwony szlak z Krowiarek to jedna z opcji na zdobycie królowej Beskidów – Babiej Góry. Wystarczy 2,5 godziny i będziecie w raju, wśród nieziemskich panoram. Sokolica, Gówniak i traficie na sam szczyt, najwyższy w Beskidach. Choć piękna i majestatyczna, to dość często bywa też kapryśna, zwłaszcza pogodowo. Opis szlaku z Krowiarek plus garść ciekawostek.
Wielka Rycerzowa to łatwy i krótki szlak w Beskidzie Żywieckim na szczyt o wysokości 1226 m. W naszym wpisie znajdziecie informacje o trasie z Soblówki, informacje o parkingu, mapę, oraz garść informacji o schronisku
Hala Boracza w Beskidzie Żywieckim to ciekawa i przyjemna wycieczka pełna pięknych widoków. Ciekawostki, mapa oraz informacje o parkingu
Pilsko jest drugim najwyższym szczytem w Beskidzie Żywieckim. Mimo, że drugi to wciąż bardzo widokowy. Opis szlaku, mapa, czasówki oraz informacje o parkingu i niedźwiedziach
Wielka Racza w Beskidzie Żywieckim to przepięknie położony widokowy szczyt. W naszym wpisie znajdziecie ciekawostki oraz opis szlaku wraz z informacjami praktycznymi: parking, mapa, szlaki i inne
Krawcowy Wierch na hali Krawcula to wyjątkowo magiczne miejsce na mapie Beskidu Żywieckiego. Na hali stoi magiczna i klimatyczna bacówka. Podpowiadamy, którym szlakiem wybrać się tutaj aby było przepięknie. Opis szlaku, informacje o parkingu oraz garść ciekawostek
Rysianka w Beskidzie Żywieckim to jeden z najpiękniejszych beskidzkich zakątków. Piszemy o tym jak tutaj pięknie i zachwycająco. A to tego podpowiadamy jak tutaj trafić i co zobaczyć. Bo naprawdę warto spojrzeć ukradkiem z Hali Rysianka na Tatry oraz słowackie wierchy.
Hala Krupowa – czy oby na pewno tam, gdzie myślisz? Opis czarnego szlaku z Sidziny do schroniska na Hali Krupowej przez Kucałowa Przełęcz. Znajdziecie u nas informacje o parkingu, ciekawostki oraz mapę szlaku. Krótki i przyjemna wędrówka przez Beskid Żywiecki
Jeśli chcecie się wybrać na jedną z nielicznych sekwencji łańcuchów i klamr w Beskidach, to żółty szlak wiodący Percią Akademików wprost na Babią Górę będzie idealnym pomysłem. Choć nie planujcie tej trasy na zimę, gdyż jest zamykana ze względu na zagrożenie lawinowe. Propozycja pięknej trasy na najwyższy szczyt w Beskidach.
Gdzie ten Beskid Żywiecki jest?
Beskid Żywiecki należy do Zewnętrznych Karpat Zachodnich, a w ich obrębie, do Beskidów Zachodnich. Odnajdziecie go na pograniczu województwa śląskiego oraz małopolskiego, nieopodal granicy z cudnie górską Słowacją. Przebiega przez niego Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskami Bałtyku oraz Morza Czarnego. Ciągnie się pomiędzy górnym biegiem rzeki Soły oraz Orawki i Skawy. Sąsiaduje chociażby z Beskidem Śląskim na zachodzie, z Beskiem Małym na północy, a ze stoków cudnie widać słowacką Małą Fatrę oraz Tatry. Jadąc do celu warto spojrzeć w toń Jeziora Żywieckiego, w którym odbijają się cudnie szczyty Beskidu Żywieckiego.
1. Sielankowe Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie jest położone na granicy Kotliny Żywieckiej oraz Beskidu Małego. Jezioro Żywieckie nie powstało naturalnie, jest to zbiornik retencyjny, który został utworzony na rzece Sole koło Żywca w roku 1966. Budowa zbiornika spowodowała zalanie kilku wsi, w tym m.in. Zarzecza, Tresnej, Zadziela i Starego Żywca. Powierzchnia Jeziora Żywieckiego wynosi około 10 km2. Maksymalna głębokość wynosi 26,8 m, a zapora ma wysokość 39 m. Jezioro Żywieckie chętnie odwiedzają wielbiciele białych żagli.
2. Miasto Żywiec
Miasto Żywiec leży w Kotlinie Żywieckiej u zbiegu rzek Soły i Koszarawy, nad Jeziorem Żywieckim. Zamieszkuje tutaj nieco ponad 31 tyś mieszkańców. Jest głównym ośrodkiem miejskim regionu kulturowego znanego jako Żywiecczyzna, dlatego postanowiliśmy umieścić je na naszej liście. Szczególnie, że jest dobrym punktem wypadowym do zwiedzania Beskidu Żywieckiego, Śląskiego oraz Małego. Będąc w Żywcu warto odwiedzić Stary Zamek, Pałac Habsburgów, czy Muzeum Browaru Żywiec.
3. Wodospad w Sopotni Wielkiej
Wodospad na potoku Sopotnia jest największym wodospadem w całych polskich Beskidach. Znajduje się w centrum miejscowości Sopotnia Wielka. Ma wysokość około 10 metrów. Choć trzeba pamiętać, że woda nie spływa nim pionowo, a jest jakby rozciągnięta. Wodospad w Sopotni jest rzadko spotykanym przykładem wodospadu kataklinalnego, w którym to warstwy skał opadają stromo, w tym samym kierunku, co bieg wody.
4. Szlaki w Beskidzie Żywieckim
Trzeba przyznać, że szlaki w Beskidzie Żywieckim potrafią oczarować niejednego turystę. Są urocze, czarujące, jednak też trzeba przyznać, że wędrówka tutejszymi ścieżkami potrafi mocno zmęczyć. Przez krainę przemyka też Główny Szlak Beskidzki. Dzięki licznej bazie schronisk jest to zakątek, który chętnie wybierają turyści z całej Polski. Jednym słowem, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Czy to wschód Słońca na Babiej Górze, czy też radosne i beztroskie popołudnie na Rysiance przy jagodziankach. Wszystko będzie smakowało przednie. Poniżej nasza subiektywna lista najpiękniejszych szlaków w Beskidzie Żywieckim:
4.1. Królowa Babia Góra – najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego
Na początek zapraszamy Was na największy beskidzki klasyk. Na Babią Górę można wędrować licznymi ścieżkami i wariantami. Najbardziej popularny jest szlak prowadzący wprost z Przełęczy Krowiarki. Czerwony szlak dociera do celu po około 2m5 h, minąwszy wcześniej Sokolicę oraz Gówniak. Ze szczytu rozpościera się piękna panorama, dlatego też nie może dziwić fakt, że wyjątkowo popularne są tutaj wschody oraz zachody Słońca. Jeśli ktoś szuka nieco bardziej wymagającego szlaku prowadzącego na Babią Górę, to możemy śmiało zaproponować Perć Akademików. Jest to żółty szlak, na którym znajdziecie kilka łańcuchów oraz klamry pomagające w wędrówce do celu. Szlak z uwagi na zagrożenie lawinowe jest zamykany na okres zimowy. Gdyby było Wam mało, to zawsze można wskoczyć jeszcze na sąsiednia Małą Babią Górę. A gdybyście też chcieli spędzić noc w okolicy lub zjeść coś ciepłego, to polecamy Schronisko na Markowych Szczawinach. Obszar Babiej Góry jest chroniony w ramach Babiogórskiego Parku Narodowego.
4.2. Schronisko na Hali Krupowej
Może nie jest to tak spektakularny szlak jak na Babią Górę, ale trzeba przyznać, że Tatry ze schroniska również pierwszorzędnie widać, a do tego pyszne schroniskowe jedzenie ? Szlak na Halę Krupową jest propozycją krótkiej i niespecjalnie męczącej wycieczki. Szalenie podobało się nam tutaj jesienią, gdy okolica zaczyna płonąć borówczaną czerwienią!
4.3. Królewicz Pilsko wprost z Korbielowa
Opcji dojścia na drugi, najbardziej charakterystyczny szczyt Beskidu Żywieckiego, jest bez liku. Turyści najchętniej wyruszają z Korbielowa i korzystają z dwóch szlaków, zielonego oraz żółtego, aby skomponować niespecjalnie trudną pętlę. Do tego, jeśli opadniecie z sił, to ratunku można szukać w Schronisku na Hali Miziowej. A gdy już się wdrapiecie na sam szczyt, to panorama sięgająca przez Babią Górę i Tatry potrafi rozkochać. Całość wycieczki na Pilsko można zamknąć w ciągu około 5,5 h. Niektóre osoby decydują się na wędrówkę wprost z granicznej przełęczy Glinne.
4.4. Rysianka ze Złatnej Huty
Kto lubi jagodzianki? Ręka do góry! Te najpyszniejsze w Beskidzie Żywieckim znajdziecie oczywiście na Rysiance. A jak wiadomo do serca przez brzuch. Dlatego warto wybrać się tutaj na nieśpieszny spacer i rozkochać się w tutejszych panoramach. Zaskakująco ciekawie wygląda słowacki Wielki Chocz oraz zerkające nieco w cieniu Tatr, Niżne Tatry. Najkrótszy szlak na Rysiankę prowadzi z Złatnej Huty. Jeśli pognacie czarnym szlakiem to w mniej niż dwie godziny będzie pałaszować widoki i smaczne tutejsze wypieki. Powrót wówczas polecamy przez nieodległe schronisko na Hali Lipowskiej, a kto ma siłę to idzie dalej, na Boraczy Wierch i Halę Redykalną.
4.5. Bacówka na Krawcowym Wierchu
To chyba nasze ulubione schronisko w Beskidzie Żywieckim. Nie za duże, z klimatem i widokami. Co potrzeba więcej dla turysty rozkochanego w Beskidach? Aby dotrzeć do celu, musicie zarezerwować sobie około 2h i to bez różnicy, czy wybierzecie niebieski szlak prowadzący ze Złatnej, czy też żółty z Glinki. Osobiście bardzie przypadł nam do gustu ten w kolorze ciepłego słońca. Sympatyczna bacówka znajduje się na Hali Krawcula, oddalonej 10 minut od szczytu Krawców Wierch. Niestety układ szlaków nie pozwala na stworzenie łatwej i przyjemnej pętli. Pewnym rozwiązaniem jest spacer niebieskim szlakiem ze Złatnej na Krawców Wierch, później spacer przez odległą Rysiankę i powrót niebieskim szlakiem do Złatnej. Całość dość męcząca i czasochłonna.
4.6. Wielka Rycerzowa w Beskidzie Żywieckim
Beskid Żywiecki ma szczęście do wyjątkowych schronisk. I tak z całego serca możemy polecić spacer na Bacówki na Rycerzowej. Nieśpieszna pętla z Soblówki powinna zając Wam około 4h, plus trzeba dodać błogi czas spędzony na miejscu. Czyli najpierw żółtym, a z powrotem zielonym szlakiem. Pamiętajcie, że Bacówka znajduje się na sporej polanie, a na wejście na szczyt Wielkiej Rycerzowej, wznoszący się na wysokość 1226 m n.p.m, trzeba dorzucić jeszcze około 20 minut.
4.7. Wielka Racza z Rycerki Kolonii
Trzeba przyznać, że mamy słabość do Schroniska na Wielkiej Raczy. Może dlatego, że widoki ze schroniska, które skryło się dosłownie w samym rogu Worka Raczańskiego są szalenie kuszące. Można śmiało zerkać na szczyty Beskidu Żywieckiego, na Tatry, czy zapuszczać żurawia w słowacką krainę cudowności <3 Spacer żółtym szlakiem na Wielką Raczę zajmie Wam około 2,5 h. Jeśli nie chcecie wracać po swoich śladach, to odsyłamy Was wówczas na czerwonym szlakiem granicznym, który wzbogacony o kwadrans niebieskich szlakówek pozwoli Wam dotrzeć do Schroniska na Przegibku. Stąd będzie już niedaleko do domknięcia pętli. Taki układ szlaków zajmie Wam około 6,5h. Jest to trasa nieco dłuższa aniżeli dwa poprzednie warianty, ale zdecydowanie warta grzechu.
Szczyty w Beskidzie Żywieckim
Ze wstępu już wiecie, że to właśnie w Beskidzie Żywieckim znajdziecie najwyższe, zaraz po Tatrach, szczyty w Polsce. Bezapelacyjnie prym wiedzie tutaj oczywiście Babia Góra, czyli jej wierzchołek Diablak 1725 m n.p.m. Pozostałe szczyty są już zauważalnie niższe. Sąsiedni Gówniak może pochwalić się w swojej metryce wysokością 1617 m n.p.m. Kolejnym wartym uwagi szczytem w Beskidzie Żywieckim jest Pilsko 1557 m n.p.m., czy też chociażby Mała Babia Góra 1515 m n.p.m.
Inne szczyty, o których warto pamiętać planując spacery po Beskidzie Żywieckim to Sokolica 1367 m, Romanka, 1366 m, Munczolik 1356 m, Polica 1369 m, Lipowski Wierch 1324 m, Rysianka 1322 m, Wielka Racza 1236 m, Wielka Rycerzowa 1226 m.
Schroniska w Beskidzie Żywieckim
Jeśli lubicie schroniskowy klimat, to mamy dobre informacje, ponieważ Beskid Żywiecki może pochwalić się sporą liczbą schronisk. Tych oficjalnych PTTKowskich, jak również bacówek oraz prywatnych schronień. Ich klimat, panoramy i ludzie, których spotyka się na szlakach sprawiają, że chętnie powracamy w te okolice. Nasze serca skradł szczególnie Krawców Wierch oraz jak łatwo się domyślić, Rysianka.
Schronisko na Wielkiej Raczy
Schronisko na Przełęczy Przegibek
Bacówka na Rycerzowej
Bacówka na Krawcowym Wierchu
Schronisko na Hali Rysiance
Schronisko na Hali Lipowskiej
Schronisko na Hali Boraczej
Schronisko na Hali Miziowej
Schronisko na Markowych Szczawinach
Schronisko na Hali Krupowej
Chatka studencka Skalanka – przy szlaku na Wielką Raczę
Chałupa Chemików – Dolina Danielki
Chata na Zagroniu – nad Rajczą
Bazy namiotowe „Głuchaczki” – Przyborów,
Przełęcz Głuchaczki „Hala Górowa” – Korbielów,
okolice Pilska „Przysłop Potócki” – Kolonia (Rycerka Górna),
grupa Wielkiej Raczy schronisko prywatne „Zygmuntówka”
na przełęczy Klekociny Schronisko „Słowianka” na Hali Słowianka nad Żabnicą
Miejscowości które odnajdziecie w Beskidzie Żywieckim
Miejscowości w Beskidzie Żywieckim są szalenie uroczo położone. Z jednej strony góry, z drugiej sielskie doliny rzek i jezioro Żywieckie. Największym miastem Żywiecczyzny jest oczywiście Żywiec. Jeśli spojrzycie w dół mapy, to odszukacie Węgierską Górkę, Milówkę, Rajczę, czy też Zwardoń. Nie można zapomnieć o Korbielowie, leżącym tuż obok Pilska, czy też Zawoi, nieopodal Babiogórskiego Parku Narodowego i samej Babiej Góry.
Gdzie spać w Beskidzie Żywieckim
Jeśli nie przepadacie za schroniskami, albo ktoś Was ubiegł z rezerwacją noclegu, to nie pozostaje nic innego, jak zarezerwować nocleg gdzieś w okolicy. Jeśli na Waszym celowniku są szlaki tylko w Beskidzie Żywieckim, to warte rozważenia są miejscowości Węgierska Góra, Milówka, Rajcza, czy też Ujsoły. Dojazd do szlaku nie będzie wówczas pochłaniał nadto dużo czasu, co już jest w sobie sporym plusem. Jeśli wybieracie się na Babią Górę i w okoliczne pasma, to oczywiście najrozsądniej jest szukać noclegu w Zawoi.
Narciarstwo w Beskidzie Żywieckim
Nie od dziś wiadomo, że w okolicy panują dość dobre warunku narciarskie. Zapewne dlatego, że pokrywa śnieżna w Beskidzie Żywieckim utrzymuje się relatywnie długo – nawet aż do maja. Jest to zasługa specyficznego mikroklimatu Narciarze chwalą sobie szczególnie Korbielów ze sporym Ośrodkiem Narciarskim Pilsko. Odnajdziecie tutaj liczne wyciągi. Do tego trzeba wspomnieć, że vis’a’vis Babiej Góry jest Mosorny Groń.