Szlaki w Tatrach Zachodnich

Tatry Zachodnie czarują i rozkochują kolejnych śmiałych wędrowców. Pod względem powierzchni są największym tatrzańskim pasmem górskim. Ich powierzchnia została podzielona polsko-słowackimi słupkami granicznymi. Niegdyś Tatry Zachodnie funkcjonowały jako Hale Liptowskie, Hale Liptowsko-Orawskie, czy też Hale Liptowsko-Nowotarskie, a obecna nazwa rozpowszechniła się w polskiej literaturze dopiero po 1868 roku. Najwyższym szczytem Tatr Zachodnich jest Bystra, którą znajdziecie w części słowackiej. Tatry Zachodnie są zdecydowanie łagodniejsze, aniżeli Tatry Wysokie. Charakteryzują je kopulaste szczyty, głębokie doliny oraz rozległe granie. Jest pięknie i cudownie <3


Giewont, symbol polskich Tatr, jest celem wycieczek rzesz turystów. Przedstawiamy Wams opis 4 możliwości na zdobycie tego szczytu. Przygotowaliśmy opisy szlaków wraz z ich charakterystycznymi cechami, zaznaczyliśmy, gdzie mogą pojawić się techniczne trudności na szlaku oraz pokusiliśmy się o opisanie panoram. Wszystko o Giewoncie.

Jaskinia Raptawicka w Dolinie Kościeliskiej to bardzo ciekawa opcja rozwinięcia wycieczki przez dolinę. W naszym wpisie znajdziecie sporą porcję zdjęć, ciekawostek oraz informacji praktycznych. Oprócz Jaskini Raptawickiej, warto wpaść jeszcze do sąsiedniej Jaskini Mylnej

Dziś zabierzemy Was do raju. Ponieważ śmiało można powiedzieć, że Dolina Małej Łąki to szalenie atrakcyjna dolina w Tatrach Zachodnich. Opis szlaku wraz z informacjami praktycznymi. Parking, Czasówki itp

Jaskinia Mylna to niesamowita atrakcja Doliny Kościeliskiej. Jest udostępniona do zwiedzania, choć nie ma tu światła i brak przewodnika. Poruszamy się za szlakiem. Przejście nieoświetloną jaskinią robi fenomenalne wrażenie, a przy jej wejściu dostrzeżecie równie piękna atrakcję – Okna Pawlikowskiego.

Opis przyjemnego spaceru wzdłuż Doliny Białego. Urokliwa i spokojna dolinka najpiękniejsza jest wiosną, gdy staje się królestwem kwiatów. To dobry pomysł na wycieczkę z dziećmi, choć niestety niemożliwa do przejechania wózkiem. Jest idealny pomysłem na krótką wycieczkę bądź początkiem trasy np. na Sarnią Skałę.

Dolina Strążyska i Wodospad Siklawica to idealny pomysł na tatrzańską wycieczkę z dziećmi. Szlak nie jest zbyt długi i brak na nim utrudnień. Przyjemna wędrówka wzdłuż potoku ma swój finał pod uroczym wodospadem, a po drodze można zatrzymać się na coś słodkiego w okresowo czynnym bufecie na Strążyskiej Polanie.

Podrzucamy pomysł na bardzo ciekawy i intensywny dzień w Tatrach. Przejście z Kasprowego Wierchu na Giewont. Przepiękne widoki są tutaj gwarantowane. Sami uważamy, ze jest jeden z najpiękniejszych tatrzańskich spacerów. Zestawiliśmy garść informacji praktycznych o tym, jak wygląda szlak i jak dostać się na miejsce ?

Wąwóz Kraków to niesamowite miejsce w rejonie Doliny Kościeliskiej. Przyjemne, piękne i zachwycające. Wędruje się tu wśród uderzającej zieleni i pionowych skał. A na koniec, czeka na nas przejście przez jaskinię zwaną Smoczą Jamą. Opis jednokierunkowego szlaku przez Wąwóz Kraków, informacje praktyczne.

Dolina Kościeliska to przepiękne miejsce, idealne na całodniowy tatrzański spacer. Jest nie tylko bramą do wypadów w wyższe partie gór, ale znajdziecie tu moc jaskiń udostępnionych do zwiedzania oraz przepiękny Wąwóz. A i to nie wszystko. Po wizycie w schronisku warto odwiedzić jeszcze Smreczyński Staw.

Najdłuższa dolina po Polskiej stronie Tatr – Dolina Chochołowska oferuje moc atrakcji. Jest ciekawym pomysłem na całodniowy spacer z dziećmi do schroniska oraz świetnym punktem wypadowym w wyższe rejony Tatr Zachodnich. Informacje praktyczne, charakterystyczne punkty na trasie i sporo zdjęć.

Opis szlaku na tatrzański Nosal – na górę niewielką, ale taką, która czasem daje popalić. Podejście bywa strome i śliskie. Na górze, w nagrodę ,czekają na nas bajeczne tatrzańskie panoramy i szybko zapomina się o trudach wędrówki. Opisy wszystkich szlaków na Nosal.

Starorobociański Wierch swym kształtem przypomina majestatyczną piramidę. Wycieczka na niego nie należy do najkrótszych, ale z pewnością dostarczy wielu wrażeń. Proponujemy Wam całodniową trasę wiodącą przez Ornak i Trzydniowiański Wierch, która gwarantuje przepiękne górskie panoramy.

Sarnia Skała to jedno z bardziej widokowych miejsc w rejonie dolinek reglowych. Roztacza się z niego przepiękny widok na Giewont i Podhale. Trasa jest technicznie łatwa i niezbyt długa. Pomimo skalistej końcówki trasy na sam szczyt, wycieczka ta idealnie nadaje się dla najmłodszych.

Czerwone Wierchy to jedna z bajecznych tatrzańskich wędrówek, zwłaszcza jesienią. Kopa Kondracka, Małołączniak, Krzesanica i Ciemniak to wielka zachodniotatrzańska czwórka, której przejście zapewni moc górskich wrażeń. Zestawiliśmy Wam różne możliwości zdobycia tych pięknych szczytów oraz czasy przejść.


Położenie Tatr Zachodnich

Granica pomiędzy Tatrami Zachodnimi a Wysokimi, po polskiej stronie widzie dnem Doliny Suchej Wody Gąsienicowej oraz Doliny Gąsienicowej, nieopodal schroniska Murowaniec i sięga Przełęczy Liliowe, która znajduje się nieco na wschód od Kasprowego Wierchu. Natomiast po stronie słowackiej, oba pasma rozdziela Dolina Cichej Liptowskiej, choć tutaj nie ma 100% zgodności wśród słowackich geografów. Drugi kraniec Tatr Zachodnich znajduje się na Huciańskiej Przełęczy, oddzielającej Tatry od Skoruszyńskich Wierchów, około 29 km w linii prostej. Gdy popatrzymy na tą odległość po grani, wówczas można przyjąć, że Główna Grań Tatr Zachodnich wygina się nieco ku południu, mając około 42 km długości.

– od zachodu oddzielone są od Gór Choczańskich Doliną Kwaczańską
– od północnego zachodu od Skoruszyńskich Wierchów dolinami: Huciańską, Błotną i Mihulczą oraz przełęczami Borek i Maniowa Przehyba
– na północy od Orawicko-Witowskich Wierchów oddziela je Dolina Cicha Orawska i Brama Orawska
– północną granicę stanowi krawędź Kotliny Zakopiańskiej – od południa granicę tworzy wielki uskok który oddziela Tatry Zachodnie od Kotliny Liptowskiej.

Tatry Zachodnie mają powierzchnię ok. 400 km², czyli prawie połowę całej powierzchni Tatr. Można przyjąć, że czwarta część Tatr Zachodnich znajduje się w Polsce, a reszta na Słowacji. Polski skrawek Tatr Zachodnich kończy się na Dolinie Chochołowskiej wraz ze szczytem Wołowiec oraz granią boczną, którą tworzy Rakoń oraz Grześ. Całość oczywiście w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Czerwone Wierchy szlak
Czerwone Wierchy w Tatrach Zachodnich

Tatry Zachodnie po polskiej stronie

Od Przełęczy Liliowe, przez Czerwone Wierchy, Starorobociański Wierch, aż po Wołowiec, wzdłuż głównej grani Tatr, biegnie granica państwowa, dzieląca słowacką część Tatr Zachodnich od części polskiej. Również po stronie naszych południowych sąsiadów pozostaje najwyższy szczyt Tatr Zachodnich, czyli Bystra 2248 m n.p.m. Co ciekawe, nie leży ona w Głównej Grani Tatr Zachodnich, a w odchodzącej od niej grani bocznej. Najwyższym szczytem Tatr Zachodnich w Polsce jest przepiękny Starorobociański Wierch 2176 m n.p.m. A jako najwyższy, w pełni leżący po stronie polskiej szczyt, uznaje się, uwaga, uwaga – Giewont. Co prawda, Twarda Kopa jest nieco wyższa, ale charakteryzuje ją mała wybitność, stąd taka podmianka.

Schroniska w Tatrach Zachodnich

W Tatrach Zachodnich znajdziecie siedem schronisk turystycznych. Trzy z nich znajdują się po polskiej stronie granicy, a cztery po słowackiej.

Schroniska w Tatrach Zachodnich po polskiej stronie:

– Schronisko PTTK na Hali Kondratowej
– Hotel Górski PTTK na polanie Kalatówki
– Schronisko PTTK na Hali Ornak
– Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej

Schroniska w Tatrach Zachodnich po słowackiej stronie:

– Schronisko Zwerowka
– Schronisko Żarskie
– Chata Czerwieniec
– Autokemping „Raczkowa”

ornak trasa
Tatry Zachodnie, spacer przez Ornak

Jakie są Tatry Zachodnie?

Pasjonujące, piękne i hipnotyzujące. Najpiękniej na tutejszych szlakach bywa jesienią, gdy zaczynają płonąć. Ta charakterystyczna czerwona barwa sprawiła, że ich najpiękniejszy fragment okrzyknięto Czerwonymi Wierchami. Zaliczamy do nich cztery szczyty (Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak oraz Kopa Kondracka). Zachodniotatrzańskie wierzchołki są zazwyczaj łagodne i mają delikatne, kopulaste kształty, jest na nich więcej wysokogórskich hal, co sprzyja błogiemu leniuchowaniu. Pewnym wyjątkiem jest tutaj Giewont oraz szaleńczo piękna grań Rohaczy oraz Banikova. Tutaj szlaki z uwagi na ekspozycję są okraszone łańcuchami i klamrami. Szlaki w Tatrach Zachodnich cieszą się sporą popularnością. Wysokogórskie hale sprzyjają wylegiwaniu się w pełnym słońcu i spokojnemu delektowaniu się pasjonującymi widokami. W Tatrach Zachodnich jest zdecydowanie mniej jezior, aniżeli w Tatrach Wysokich. Największe jezioro w Tatrach Zachodnich to słowacki Niżni Staw Rohacki, a po ojczyźnianej stronie możecie przeglądać się w tafli Smreczyńskiego Stawu. To, co znacząco odróżnia Tatry Wysokie od Tatr Zachodnich, to zjawiska krasowe. Na obszarze Tatr Zachodnich można zaobserwować liczne jaskinie, kaniony, wywierzyska oraz ponory.

Tylko w Tatrach Polskich poznano do tej pory około 800 jaskiń o łącznej długości ponad 124 km. To tutaj występuje najdłuższa i najgłębsza jaskinia Polski – Jaskinia Wielka Śnieżna, której korytarze plączą się i wiją na długości ponad 23 km! Jaskinia ta znajduje się w Dolinie Małej Łąki. Z naszej strony szalenie polecamy Jaskinię Mylną, Raptawicką, czy też Smoczą Jamę w Wąwozie Kraków.  Ponory to miejsca, w których woda znika nagle w głębi ziemi, natomiast wywierzyska to bardzo wydajne źródła krasowe. Warto tutaj wspomnieć o Lodowym Źródle w Dolinie Kościeliskiej, które znajduje się po wschodniej stronie doliny, przy drodze prowadzącej do Jaskini Mroźnej. Źródło to wyrzuca w ciągu sekundy 500–800 litrów wody o  temperaturze 4,3 C. Głównym grzbietem Tatr Zachodnich biegnie linia Europejskiego Działu Wód, dzieląca zlewnie Bałtyku oraz Morza Czarnego. Klimat nie różni się od klimatu występującego w innych częściach Tatr.

Można rzec, że Tatry są górami młodymi, wypiętrzyły się około 15 milionów lat temu. Trzon krystaliczny głównego grzbietu Tatr Zachodnich stanowią głębinowe skały magmowe, czyli granity oraz skały metamorficzne, jak choćby gnejsy, czy też łupki krystaliczne. Natomiast północne stoki Tatr Zachodnich, podobnie jak to ma miejsce w przypadku Tatr Wysokich oraz Tatr Bielskich, zbudowane są ze skał osadowych. Na dzisiejszy krajobraz swoje piętno odcisnął również lodowiec, choć w zdecydowanie mniejszym stopniu, aniżeli miało to miejsce w Tatrach Wysokich.

jaskinia mylna Tatry Zachodnie
Okna Pawlikowskiego

Główny grzbiet Tatr Zachodnich

Jak już wiecie, granica na głównej tatrzańskiej grani wyznaczona jest na Przełęczy Liliowe. Zatem pierwszym zachodniotatrzańskim szczytem jest Beskid mierzący 2012 m n.p.m. Później w kolejce ustawia się sam Pan Kasprowy Wierch.

Doliny Zachodniotatrzańskie

Poniżej głównego tatrzańskiego grzbietu znajdziecie aż cztery zachodniotatrzańskie doliny walne. Dolina walna to taka, która biegnie od głównej grani, aż do podnóża gór. Podążając od zachodu, dolinami walnymi są Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska, Dolina Małej Łąki oraz Dolina Bystrej. Po słowackiej stronie Tatr Zachodnich znajdziecie sześć walnych dolin. Natomiast jeśli chcielibyście poznać wszystkie doliny ulokowane w Tatrach Zachodnich, to poniżej przedstawiamy je w kolejności od wschodu do zachodu.

Doliny po polskiej stronie Tatr Zachodnich:

Dolina Olczyska
Dolina Bystrej (plus jej odgałęzienia: Jaworzynka, Dolina Kasprowa, Dolina Kondratowa), Dolina Białego,
Dolina ku Dziurze,
Dolina Strążyska,
Dolina za Bramką,
Dolina Małej Łąki,
Dolina Kościeliska (plus jej odgałęzienia: Dolina Miętusia, Dolina Tomanowa, Dolina Pyszniańska),
Dolina Lejowa,
Dolina Chochołowska (i jej odgałęzienia: Dolina Starorobociańska, Dolina Jarząbcza, Dolina Chochołowska Wyżnia)

Doliny po słowackiej stronie Tatr Zachodnich:

Dolina Cicha Liptowska (i jej odgałęzienia: Dolina Walentkowa, Dolina Wierchcicha, Dolina Szpania, Dolina Tomanowa Liptowska, dolina Hlina, Dolina Kamienista),
Dolina Bystra,
Dolina Wąska,
Dolina Raczkowa (i jej odgałęzienia: Dolina Gaborowa, Dolina Zadnia Raczkowa),
Dolina Jamnicka,
Dolina Tarnowiecka,
Dolina Żarska,
Dolina Jałowiecka (i jej odgałęzienia: Parzychwost, Dolina Bobrowiecka Liptowska),
Dolina Sucha Sielnicka,
Dolina Juraniowa,
Dolina Bobrowiecka Orawska,
Dolina Zuberska (i jej odgałęzienia: Dolina Łatana, Dolina Rohacka),
Dolina Siwa,
Dolina Borowej Wody

wejście na Nosal
Nosal to również Tatry Zachodnie 🙂

Fauna i flora w Tatrach Zachodnich

Na terenie Tatr Zachodnich macie okazję natknąć się tradycyjnie na niedźwiedzie. Często widywane są tutaj kozice oraz świstaki. W lasach można czasem spotkać na sarny oraz jelenie. Niegdyś na tutejszych halach wypasano owce, stąd liczne szałasy. Pasterstwo zostało tutaj zapoczątkowane przez Wołochów. Istnym, wiosennym hitem są kwitnące licznie krokusy, czyli bardziej oficjalnie szafrany spiskie. Łowcy kwietnych pejzaży najczęściej szukają ich w Dolinie Chochołowskiej oraz na Kalatówkach. Z uwagi na zróżnicowaną budowę geologiczną, roślinność Tatr Zachodnich jest bogatsza i bardziej zróżnicowana gatunkowo niż w Tatrach Wysokich. Licznie występują tutaj gatunki wapieniolubne, jak choćby szarotka alpejska, pierwiosnek łyszczak, czy goryczka krótkołodygowa.

Tatry Zachodnie po polskiej stronie wchodzą w skład Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dlatego też, aby wejść na tutejsze szlaki trzeba uiścić opłatę pobieraną przez TPN oraz Wspólnotę Leśną Uprawnionych Ośmiu Wsi, której własnością jest część Tatr Zachodnich w rejonie Doliny Kościeliskiej, Lejowej i Chochołowskiej.

Wąwóz Kraków Tatry Zachodnie
Wąwóz Kraków w Dolinie Kościeliskiej