Magiczne Góry Stołowe

Góry Stołowe – pasmo górskie w Sudetach Środkowych. Najbardziej tajemnicze i najbardziej oryginalne góry w Polsce. Są jednymi z nielicznych w Europie gór płytowych. Ich obecne formy są wynikiem tektonicznych ruchów pionowych oraz działalności erozji. Aby chronić szalenie piękną przyrodę utworzono tutaj Park Narodowy Gór Stołowych. Najwyższym ich szczytem jest Szczeliniec Wielki. Prowadzi tutaj genialny szlak. Do atrakcji Gór Stołowych należy zaliczyć również Błędne Skały, Fort Karola, Skalne Grzyby oraz Narożnik. Noclegów szukajcie w Kudowie Zdroju. I mała podpowiedź – najpierw zwiedźcie polską część Gór Stołowych, a dopiero później wybierzcie się na zagraniczne wojaże do Czech. Tutaj polecamy Broumowskie steny, Adršpašskoteplické skály, czy też Skalne Miasto Ostas. Wakacje w Górach Stołowych to również wyśmienita okazja do zwiedzenia czarującej Kotliny Kłodzkiej i okolic.


Góry Stołowe odwiedzaliśmy bardzo często i każdy z nas ma swoje ulubione szlaki. Postanowiliśmy wybrać 10 naszym zdaniem najpiękniejszych wędrówek po tych górach. Zestawiliśmy wiele informacji praktycznych oraz opisy poszczególnych przejść. Zapraszamy do skalnej bajki!

Króciutki i bardzo przyjemny szlak do pozostałości Foru Karola – dawnej fortyfikacji ulokowanej w Górach Stołowych. Niewiele z niej pozostało, jednakże wciąż jest to ciekawe miejsce, pełne historii, wprost idealne na romantyczny zachód Słońca.

Opis bardzo ciekawego szlaku w polskiej części Gór Stołowych wśród skalnych grzybów – bajecznych formacji utworzonych przez wodę i wiatr. Można się tu począć jak w prawdziwej bajce. Opis szlaku i informacje praktyczne, jak najlepiej dostać się na miejsce.

Ciekawa wycieczka po leśnych ostępach Gór Stołowych, wśród piaskowcowych ostańców. Trasa wiedzie przez Białe Skały, Skały Puchacza i Narożnik. W tym rejonie znajduje się podobno około 100 dróg wspinaczkowych! Na górze czeka na Was fantastyczny widok na okolicę, wprost rewelacyjny na zachody Słońca.

Propozycja wycieczki na najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki. Szlak nie jest wymagający, a z góry roztacza się bajeczna panorama na okoliczne góry. Dodatkowym atutem wycieczki będzie przejście skalnym labiryntem zwanym Piekiełkiem. W artykule przeczytacie dokładny opis szlaku i liczne informacje praktyczne.

Skalne Miasta są zawsze niebywałą atrakcją. Przyciągają rzesze ludzi swoim pięknem i tajemniczością. Przygotowaliśmy zestawienie 12 skalnych miast zlokalizowanych na pograniczu polsko – czesko – niemieckim. Które z nich jest najpiękniejsze? To już sami musicie zdecydować 😉

Niesamowity skalny labirynt – Błędne Skały, to jedna z większych atrakcji Gór Stołowych po polskiej stronie granicy. Wysokie ściany, skalne grzyby i inne ostańce oraz wąskie przesmyki sprawiają wrażenie, że znajdujemy się w bajce, a nie w województwie dolnośląskim. Do tego jeszcze legenda o Liczyrzepie. Zachęcamy do przeczytania i zaplanowania własnej wycieczki!