Beskidy
Kraina szalenie pięknych gór

Beskidy są grupą pasm górskich w Karpatach, które ciągną się na dystansie szalonych 600 km. Ich zachodnią granicę wyznacza rzeka Beczwy w Czechach, a wschodnie rubieże sięgają aż po rzekę Czeremosz na Ukrainie. Natomiast szerokość Beskidów to 50–70 km. W różnych krajach granice i podział Beskidów jest różnie formułowany, natomiast w polskiej wersji lokalizacja wygląda następująco:

– od strony zachodniej najbardziej wysuniętym pasmem jest Beskid Śląsko – Morawski
– od strony północnej Beskidy graniczą z Pogórzem Karpackim
– od południa z Pieninami oraz Obniżeniem Orawsko-Podhalańskim
– od strony wschodniej najdalej sięgają Beskidy Połonińskie. Choć często wskazuje się, że wschodnią granicą Beskidów jest Przełęcz Użocka. Jest to przełęcz którą znajdziecie dosłownie 200 metrów poza granicami kraju i rozdziela Bieszczady Zachodnie od Wschodnich.


Modyń w Beskidzie Wyspowym zwany jest Górą Zakochanych. Nic w tym dziwnego, ponieważ z łatwością można zakochać się w tutejszej panoramie. Opis niebieskiego szlaku do wieży widokowej na Modyni, która oferuje cudne widoki.

Skrzyczne w Beskidzie Śląskim to dość ciekawa opcja spaceru po górskiej, śląskiej krainie. W naszym wpisie znajdziecie opis szlaków, mapę, informacje praktyczne oraz garść ciekawostek

Łopień w Beskidzie Wyspowym zaprasza na krótką, leśno górską wycieczkę. W naszym wpisie znajdziecie opis szlaku z Przełęczy Rydza Śmigłego, mapa, czasówki i parking

Krawcowy Wierch na hali Krawcula to wyjątkowo magiczne miejsce na mapie Beskidu Żywieckiego. Na hali stoi magiczna i klimatyczna bacówka. Podpowiadamy, którym szlakiem wybrać się tutaj aby było przepięknie. Opis szlaku, informacje o parkingu oraz garść ciekawostek

Klimczok – uroczy a do tego widokowy szczyt w Beskidzie Śląskim, nieopodal miasta Szczyrk. W naszym wpisie znajdziecie informacje gdzie zostawić samochód, ciekawostki, mapę oraz opis szlaku. Zapraszamy do lektury

Trzy Kopce Wiślańskie – uroczy szlak, który odnajdziecie w Beskidzie Śląskim. W naszym wpisie znajdziecie najważniejsze Informacje praktyczne, taki jak gdzie zaparkować samochód, czasówkę, mapę oraz opis szlaku do Telesforówki oraz do słynnego garbusa w górach.

Rysianka w Beskidzie Żywieckim to jeden z najpiękniejszych beskidzkich zakątków. Piszemy o tym jak tutaj pięknie i zachwycająco. A to tego podpowiadamy jak tutaj trafić i co zobaczyć. Bo naprawdę warto spojrzeć ukradkiem z Hali Rysianka na Tatry oraz słowackie wierchy.

Malinowska Skała to fascynujące miejsce w Beskidzie Śląskim. Warto tutaj przybyć o każdej porze roku. Podpowiadamy jaki szlak wybrać i dlaczego właśnie z Przełęczy Salmopolskiej. Informacje o parkingu, czasówki oraz mapa.

Ochodzita – przepięknie położony szczyt w Beskidzie Śląskim. Informacje praktyczne o parkingu, ławeczce oraz opis szlaku na szczyt. Do tego garść ciekawostek oraz legenda. Przybywajcie w Beskidy bo jest tutaj szalenie pięknie <3

Barania Góra – szalenie urocza wycieczka do źródeł Wisły w Beskidzie Śląskim oraz na drugi szczyt całego pasma. Opisz szlaku przez Dolinę Białej oraz Czarnej Wisełki, wieża widokowa oraz ciekawostki, schronisko mapa i informacje o parkingu.

Hala Krupowa – czy oby na pewno tam, gdzie myślisz? Opis czarnego szlaku z Sidziny do schroniska na Hali Krupowej przez Kucałowa Przełęcz. Znajdziecie u nas informacje o parkingu, ciekawostki oraz mapę szlaku. Krótki i przyjemna wędrówka przez Beskid Żywiecki

Koziarz – to jedna z czterech wież widokowych w rejonie Ochotnicy. Dziś zabierzemy Was na najszybszy szlak na wieże widokową, ulokowaną w Beskidzie Sądeckim. Szczególnie polecamy na zachód Słońca oraz na spacer z najmłodszymi. Mapa, Parking oraz informacje praktycze

Propozycja przyjemnego i krótkiego szlaku ze Szczawnicy na Bryjarkę, z finiszem w Schronisku pod Bereśnikiem. Piękna wycieczka, widok na Tatry oraz wizyta w niezwykle klimatycznym schronisku z przepysznym jedzeniem. Idealna trasa dla dzieci.

Na Lubomirze w Beskidzie Wyspowym już od niemal 100 lat zawodowcy obserwują niebo. Zwiedzanie obserwatorium astronomicznego jest jedną z większych atrakcji w okolicy. Wycieczka na Lubomir spod Schroniska na Kudłaczach jest bardzo przyjemna i wiedzie głownie lasem. Idealna trasa dla rodzin z dziećmi.

Majestatyczna Cergowa, królująca nad Duklą w Beskidzie Niskim, została obdarzona sporą drewnianą wieżą widokową. Dzięki temu z jej zalesionego wierzchołka można podziwiać śliczne górskie panoramy. Propozycja bardzo przyjemnej jednodniowej wycieczki wśród karpackich buków.

Lackowa, najwyższy szczyt Beskidu Niskiego, daje się we znaki praktycznie wszystkim turystom wędrującym od Krynicy i Izb. Tak stromego podejścia nie ma w całych Beskidach! Góra ciekawa, z historią, będąca wododziałem, zaprasza wędrowców słowami „Pejzaży Harasymowiczowskich” Wojtka Bellona.

Szlak wiodący z Przełęczy Rydza Śmigłego na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego – Mogielicę jest piękny i przyjemny o każdej porze roku. My z kolei upodobaliśmy go sobie zimą, gdy śnieg skrzy pod stopami, a z wieży widokowej możemy obserwować dumne Tatry, Gorce, Beskid Sądecki, Pieniny i Babią Górę.

Jeśli chcecie się wybrać na jedną z nielicznych sekwencji łańcuchów i klamr w Beskidach, to żółty szlak wiodący Percią Akademików wprost na Babią Górę będzie idealnym pomysłem. Choć nie planujcie tej trasy na zimę, gdyż jest zamykana ze względu na zagrożenie lawinowe. Propozycja pięknej trasy na najwyższy szczyt w Beskidach.

Czerwony szlak z Krowiarek to jedna z opcji na zdobycie królowej Beskidów – Babiej Góry. Wystarczy 2,5 godziny i będziecie w raju, wśród nieziemskich panoram. Sokolica, Gówniak i traficie na sam szczyt, najwyższy w Beskidach. Choć piękna i majestatyczna, to dość często bywa też kapryśna, zwłaszcza pogodowo. Opis szlaku z Krowiarek plus garść ciekawostek.

Pierwsza ścieżka w koronach drzew w Polsce powstała w Krynicy Zdrój. Oprócz bardzo ładnego widoku na pasmo Beskidów mieści w sobie kilka atrakcji związanych z kulturą regionu oraz zjeżdżalnię. Warto się na nią wybrać, kiedy jest się w okolicy, to idealny pomysł na popołudnie.

Beskid Sądecki to niezwykle malownicze góry, które zachwycają nie tylko malowniczymi pejzażami. To też kraina kwitnących drzew, drewnianych cerkwi i nieopisanego spokoju. Opisaliśmy 5 najpiękniejszych naszym zdaniem szlaków, którymi naprawdę warto się przespacerować.


Garść Beskidzkiej Historii

Beskidy są najmłodszymi górami w Polsce. Tak, jak i całe Karpaty, powstały podczas ostatniej fazy orogenezy alpejskiej, około 20 milionów lat temu. Jednak ich historia zaczęła się dużo wcześniej. Niechybnie, na terenie Karpat, przez 100 milionów lat znajdował się fragment oceanu Tetydy, w którym deponowały się osady. Jeśli przyjrzymy się Beskidom dokładniej, to dowiemy się, że są zbudowane z naprzemianległych warstw skał osadowych o morskiej genezie, czyli z tzw. fliszu karpackiego. W jego skład wschodzą głownie zlepieńce, piaskowce, łupki oraz czasem margle oraz wapienie. Najstarszymi skałami w obrębie fliszu są tzw. warstwy cieszyńskie, które znajdziecie na pograniczu Beskidu Śląskiego i Pogórza Śląskiego.

Klimat Beskidów

W Beskidach panuje klimat umiarkowany górski, jednak im bardziej na wschód, tym bardziej będą uwidaczniały się cechy kontynentalne. Charakterystyczne jest zmniejszanie się rocznej amplitudy temperatur wraz z wysokością. Szczególnie dobrze widoczne są piętra klimatyczne na Babiej Górze, a co za tym idzie, również układ piętrowy roślinności. Począwszy od umiarkowanie ciepłego, do umiarkowanie zimnego w szczytowych partiach. Pogoda w Beskidach potrafi płatać figle i często się zmienia. Warto o tym pamiętać wybierając się na wycieczki. Beskidy charakteryzują się sporą ilością opadów (nawet ponad 1200 mm rocznie) oraz często dują tutaj silne wiatry. Śniegi najdłużej utrzymują się na partiach szczytowych Beskidu Żywieckiego – głównie na Babiej Górze oraz Pilsku.

W Beskidach można spotkać największe i najpiękniejsze ssaki występujące w Polsce. Biegają tutaj wilcze watahy, hasają zające, a na wszystko z dystansu i ukradkiem spoglądają niedźwiedzie. Mając nieco szczęścia, możecie spotkać rysia, żbika, czy też jelenia. A gdy tego szczęścia zabraknie i spotkacie dzika, czmychajcie  szybko na drzewo. Są tu też salamandry plamiste, żmije, gniewosze plamiste oraz orliki, głuszce, czy też myszołowy. Piękna zwierzęca plejada. Zatem wcale nikogo nie dziwi, że Beskidy obejmują przestrzeń bardzo cenioną przez przyrodników, dlatego na ich powierzchni powstało aż 11 Parków Narodowych. W Polsce są 4, na Słowacji jeden oraz aż 6 na Ukrainie.Babiogórski Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy
Magurski Park Narodowy
Bieszczadzki Park Narodowy
Park Narodowy Połoniny (Słowacja)
Użański Park Narodowy (Ukraina)
Park Narodowy Skolskie Beskidy (Ukraina)
Park Narodowy Synewir (Ukraina)
Karpacki Park Narodowy (Ukraina)
Park Narodowy Huculszczyzna (Ukraina)
Wyżnicki Park Narodowy (Ukraina)

Beskidy – Podział wg J. Kondrackiego

Zgodnie z podziałem Beskidów, którego dokonał Jerzy Kondracki, pasma Beskidów znajdują się na zachód od Przełęczy Użockiej (przełęcz tuż za granicą polsko-ukraińską):

Beskidy Zachodnie:

Beskid Śląsko-Morawski – najwyższy szczyt: Łysa Góra (1324 m n.p.m.)
Beskid Śląski – najwyższy szczyt: Skrzyczne (1257 m n.p.m.)
Beskid Mały – najwyższe szczyty: Czupel (933 m n.p.m.)
Beskid Żywiecki – najwyższy szczyt Babia Góra (1725 m n.p.m.)
Beskid Makowski – najwyższy szczyt Mędralowa (1169 m n.p.m.)
Beskid Wyspowy – najwyższy szczyt Mogielica (1170 m m n.p.m.)
Gorce – najwyższy szczyt Turbacz (1310 m n.p.m.)
Beskid Sądecki – najwyższy szczyt Radziejowa (1262 m n.p.m.)

Słowacy wyróżniają u siebie dodatkowo: Słowackie Beskidy (Slovenské Beskydy), w których skład wchodzą Kysucké Beskydy oraz Oravské Beskydy.

Beskidy Środkowe:

Beskid Niski – najwyższy szczyt Busov (1002 m n.p.m.) na Słowacji, natomiast w Polsce królową jest Lackowa (997 m n.p.m.)
Pogórze Ondawskie na Słowacji

Beskidy Wschodnie dzielimy na Beskidy Lesiste oraz Połonińskie:

Beskidy Lesiste – rozciągają się na obszarze czterech państw: Ukrainy, Polski, Słowacji oraz Rumunii. Po stronie polskiej, Beskidy Lesiste graniczą od północy z Pogórzem Środkowobeskidzkim, natomiast od zachodu z Beskidem Niskim. Najwyższym szczytem tej części Beskidów jest leżąca na Ukrainie Wielka Sywula w Gorganach (1836 m n.p.m.). W skład Beskidów Lesistych wchodzą:

Góry Sanocko-Turczańskie – najwyższy szczyt Magura Łomniańska (1024 m n.p.m.)
Bieszczady Zachodnie – najwyższy szczyt Tarnica (1346 m n.p.m.)
Bieszczady Wschodnie – są to góry już po stronie ukraińskiej, najwyższym szczytem jest Pikuj (1405 m n.p.m.)
Beskidy Brzeżne – najwyższym szczytem pasma położonego w zachodniej Ukrainie jest Turawa (940 m n.p.m.)
Gorgany – najwyższy szczyt Sywula (1836 m)
Beskidy Pokucko-Bukowińskie – najwyższym szczytem jest Rotyło (1483 m n.p.m.). Jest to pasmo górskie położone na zachodniej Ukrainie oraz w północnej Rumunii. Północna część tego pasma bywa w polskiej literaturze turystycznej określana jako Beskid Huculski.

Beskidy Połonińskie znajdziecie na terenie Ukrainy oraz Rumunii. Stanowią one wyższą część Beskidów Wschodnich. Najwyższym szczytem jest Howerla (2061 m n.p.m.) w Czarnohorze. Ta część Beskidów ma już rzeźbę średniogórską, a w najwyższych partiach możecie napotkać piękne formy polodowcowe. Będą to oczywiście powstały w okresie plejstocenu kotły polodowcowe, moreny oraz choćby jeziorka polodowcowe.

Połonina Równa – najwyższym szczytem jest Równa 1482 m n.p.m.
Połonina Borżawa – najwyższym szczytem jest Stohy 1677 m n.p.m.
Połonina Czerwona –
Świdowiec – najwyższy szczyt Bliźnica 1883 m n.p.m.
Czarnohora – najwyższy szczyt Howerla 2061 m n.p.m.
Połoniny Hryniawskie – Baba Ludowa 1590 m n.p.m.

My natomiast najbardziej lubimy wędrować po gorczańskich szlakach i wzdychać podczas wschodów Słońca na Babiej Górze. Albo też pognać na kilka dni, za wschodnią granicę, aby włóczyć się pustymi i pięknymi połoninami.  W Polsce jest też Góra Żar, Klimczok, Szyndzielnia, Hala Pisana, Wielki Rogacz oraz setki pięknych miejsc i zakamarków.