Góry Izerskie

Góry Izerskie – znajdziecie je na Dolnym Śląsku. To urocze pasmo górskie w Sudetach Zachodnich, na czesko-polskim pograniczu. Najwyższym szczytem Gór Izerskich jest Wysoka Kopa, pnąca się na 1126 m. Na nocleg turyści zazwyczaj wybierają najczęściej Szklarską Porębę oraz Świeradów Zdrój. Góry oplatają liczne szlaki turystyczne. Warto wybrać się tu na kilka ciekawych spacerów. Polecamy wycieczkę do Chatki Górzystów na Hali Izerskiej, do Schroniska Orle oraz na Wysoki Kamień. Znajdziecie tutaj ponadto schronisko górskie na Stogu Izerskim. Pamiętajcie również o Izerskim Parku Ciemnego Nieba! Szlaki w Górach Izerskich są przyjemne, niespecjalnie męczące, nadają się wybornie na krótkie i relaksujące górskie spacery. Zimą królują tu narciarze biegowi, natomiast latem turyści pieszy oraz rowerzyści. Wiedzieliście, że Hala Izerska jest uważana za polski biegun zimna?


Dziś zabierzemy Was na zachodnie krańce województwa dolnośląskiego, w Góry Izerskie. Podpowiemy, gdzie nocować, co warto zobaczyć oraz podrzucimy pięć pomysłów na urocze szlaki przez izerskie ścieżki. Warto przybyć tu choćby dla nieba, które jest tutaj tak ciemne, jak nigdzie indziej w Polsce.

Fenomenalne schronisko na Hali Izerskiej. Położone dosłownie na końcu świata. Miejsce magiczne, ale i pełne tragicznej historii. Na miejscu dawnej wsi stoi dziś tylko jedne budynek – Chatka Górzystów – słynna z jagodowych naleśników. Zbiega się tu większość izerskich szlaków. Naszym zdaniem jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce.

Wysoki Kamień to atrakcja Gór Izerskich, zlokalizowana tuż przy Szklarskiej Porębie. Propozycja przyjemnej wycieczki na szczyt, z którego rozciąga się jedna z najpiękniejszych górskich panoram w całych Sudetach. A w bonusie, na Zamku, możecie skosztować pysznej szarlotki.

Złoty Widok w Szklarskiej Porębie to jedna z nowszych atrakcji miasteczka. Fenomenalny punkt widokowy położony na stokach Gór Izerskich daje nam piękną panoramę na Karkonosze. Będąc na miejscu, warto wybrać się kilka minut dalej, do ciekawej formacji skalnej Chybotek i poznać jego tajemniczą legendę.

Wysoka Kopa, jako najwyższy szczyt Gór Izerskich, ma swoje miejsce w Koronie Gór Polski. Opis krótkiej wycieczki – pętli z Rozdroża Izerskiego. Choć nie ma z niej spektakularnych widoków, bardzo lubimy pojawiać się na jej wierzchołku podczas każdego pobytu w okolicy.