Słowackie Wierchy


Słowackie Janosikowe Diery w małofatrzańskiej krainie piękna to szlak wart grzechu. W naszym wpisie znajdziecie informacje o parkingu, o tym jak dojechać i jaki szlak dokładnie wybrać. Bo przecież po drodze będą do wybory Dolne, Górne oraz Nowe Diery.

Niżne Tatry to niezwykle urokliwe pasmo górskie położone na południe do Tatr. Przygotowaliśmy relację z naszego czterodniowego trekkingu w ich zachodniej części. Informacje praktyczne dotyczące dojazdu na miejsce i logistyki, miejsc noclegowych i wody na szlaku. To piękne i malownicze góry, które dosłownie powalają swoim urokiem.

Rysy można zdobyć z dwóch stron. Którą z nich wybrać? Szlak od strony słowackiej jest zdecydowanie łatwiejszy. Wszystkie za i przeciw wejścia na Rysy od słowackiej strony znajdziecie w tym artykule. Pod szczytem znajdziecie moc atrakcji, m. in. kolorowy wychodek i przystanek autobusowy.

Kompendium wiedzy o słowackiej stronie Tatr. W naszym wpisie znajdziecie informacje o komunikacji, czasach przejść. Jest też informacja o trudnościach i walorach widokowych. Masa informacji praktycznych oraz linki do opisów tych tras.

Propozycja zdobycia Sławkowskiego Szczytu wprost ze Starego Smokowca. Długa, ale malownicza trasa na przedostatni szczyt z Wielkiej Korony Tatr. Nie jest wymagający technicznie, ale, jak to w Tatrach bywa, lżej jest z dobrą kondycją. Zapraszamy.

Opis szlaku na Koprowy Wierch, leżący w centrum słowackich Tatr. Trasa nie jest wybitnie trudna technicznie, jednak wymaga dobrej kondycji ze względu na dystans i przewyższenie. Zmęczenie będzie na bieżąco rekompensowane przez cudowne widoki 😉

Propozycja wymagającego kondycyjnie (ok. 1500 m przewyższenia) i średnio trudnego technicznie (łańcuchy) szlaku wiodącego na Mała Wysoką. Ze względu na położenie szlaku na głównej grani Tatr, przecudne panoramy są gwarantowane!

Rohatka to przełęcz w słowackich Tatrach Wysokich. Przepiękny wspinaczkowy szlak, gwarantujący moc emocji i bajowych widoków. Niestety nie jest to trasa dla początkujących. Wymaga kondycji i obycia z łańcuchami i ekspozycją. Naszym zdaniem jest to jedno z ciekawszych przejść w Tatrach.

Krywań to narodowa góra Słowaków, z której roztaczają się piękne widoki. Szlak nie jest specjalnie trudny, choć czasami trzeba będzie wspomóc się dłońmi, ale zaliczany do dłuższych. Jaki by nie był, warto się nim przejść. A co czeka Was po drodze? Przeczytacie w tym artykule.

Czerwona Ławka ze względu na swój charakter, nazywana jest „słowackim Zawratem”. Nie jest to szlak dla początkujących, jest ubezpieczony łańcuchami i klamrami, ze sporą ekspozycją. Oprócz dreszczyku emocji, dostarcza też pięknych widoków na słowackie Tatry. Opis całodniowej wycieczki zahaczającej o tę przełęcz.

Propozycja całodniowej wycieczki po Tatrach Bielskich, mniej popularnych i leżących w całości po słowackiej stronie granicy. Proponowana trasa przez Szeroką Przełęcz i Przełęcz pod Kopą nie jest technicznie trudna, a co najważniejsze, dostarczy pięknych tatrzańskich widoków

Wycieczka w najmniej popularny rejon słowackiej Fatry – Szypską Fatrę. Pętla przez szczyty Havran i Ostre dostarcza wiele atrakcji, bo to nie tylko zwykły spacer przez las. Wędrówka wśród skał, skalnych okien, przesmyków i ostańców, gdzie na deser odkrywają się piękne górskie panoramy.

Słowacja to niewielki kraj, który może poszczycić się dosłownie i w przenośni – „morzem gór”. Tatry Wysokie, Zachodni, Niżne i Bielskie, Wielka, Mała i Szypska Fatra, Góry Choczańskie, Słowacki Raj i sporo innych. Przedstawiamy Wam nasze ulubione słowackie góry.

Opis wprost cudownego szlaku wiodącego przełomem wijącego się Dunajca, tuż przy samej rzece, fragmentem dawnej Drogi Pienińskiej. Trasa jest malownicza zwłaszcza jesienią, gdy wędruje się wśród kolorowych drzew. Wiedzie ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Można ją też przejechać rowerem.

Szlak przez Rohacze, zwane „Orlą Percią Tatr Zachodnich” robi piorunujące wrażenie. Jest wymagający technicznie, miejscami ubezpieczony łańcuchami. Przepiękne tatrzańskie panoramy, widoki na Beskidy dodają uroku. Szczegółowy opis całodniowej wycieczki na grań Rohaczy.

Opis jednodniowej wycieczki na słowacki SIP – najwyższy szczyt Szypskiej Fatry. Skalne ostańce, piękne widoki, zapierające dech w piersiach panoramy i bardzo wąski skalny przesmyk na trasie. Informacje praktyczne i dokładny opis szlaku, które pomogą zaplanować taki wyjazd.

Magura Spiska to niezwykle urokliwy rejon Słowacji. Jej najwyższy szczyt – Veterny Wierh oferuje bajeczną panoramę na Pieniny Właściwe, Tatry i całą masę gór! Będziecie zachwyceni. Przygotowaliśmy dla Was opis tego ciekawego szlaku. Dodatkową atrakcją jest piękne trawertynowe jeziorko Krater.

Dwa warianty górskich spacerów małofatrzańską granią, które oprócz zdobycia fenomenalnych szczytów, zagwarantują niebanalne widoki na okolicę. Przygotowaliśmy szczegółowe opisy tras z obliczonymi czasówkami. Szalenie polecamy ten rejon.

Opis szalenie widokowego szlaku biegnącego przez główną grań Wielkiej Fatry. Podążając nim zdobędziecie najwyższy szczyt tego pasma górskiego, a także odwiedzicie jedyne w okolicy schronisko. Dodatkowa propozycja wydłużenia wędrówki o jeszcze jeden dzień.

Całodniowa wędrówka wśród niesamowitych formacji skalnych w Sulovskich Skałach. Miejsce to jest przepiękne, choć niezbyt popularne. Raczej nie spotkacie tu tłumów. A jako bonus, warto podejść do Buzdogana i Zrakovej piramidy. O czym mówimy? Przekonacie się we wpisie 😉

Propozycja przejścia bardzo ciekawej górskiej pętli w Małej Fatrze, zahaczającej o Janosikove Diery, Mały oraz Wielki Rozsutec – przez Słowaków uważany za jeden z najpiękniejszych szczytów w kraju. Piękna całodniowa górska wycieczka wśród niebanalnych i zróżnicowanych krajobrazów.

Opis wycieczki jednym z najbardziej popularnych szlaków Słowackiego Raja, jakim jest Przełom Hornadu z dodatkowym bonusem w postaci przepięknego punktu widokowego – Tomasovsky vyhlad. Piękna i pełna emocji trasa.

Skalny wąwóz Sucha Bela to jedno z najpopularniejszych miejsc w Słowackim Raju. Przygotowaliśmy dokładny opis tego szlaku i kilka porad, co zrobić, żeby nie stać w długich kolejkach do drabinek. Naprawę warto odwiedzić to miejsce.

Wąwóz Kysel, którego górna część rozdziela się na Mały oraz Wielki Kysel, to kolejna niebanalna atrakcja w Słowackim Raju. Jest tu nawet ferrata. W artykule przeczytacie jak dostać się na miejsce, poznacie trudności szlaków, dowiecie się, gdzie można kupić dodatkowy bilet, aby przejść się wspomnianą ferratą.

Opis szlaku wiodącego Sokolią Doliną będącą najpóźniej odkrytą częścią Słowackiego Raju. Jedną z zapierających dech w piersiach atrakcji jest biegnąca wdłuż pięciokaskadowego wodospadu sekwencja drabinek, stopni i mostków, która wyprowadza nas 75 m do góry!

Opis krótkiej wycieczki przez wąwóz Piecky w Słowackim Raju. Na tak niedługiej trasie znajdziecie całe mnóstwo drabin, stopni i łańcuchów, kładek, a na deser wodospady. Jak dojechać na miejsce, który szlak wybrać, propozycje dalszej wędrówki.

Szczegółowy opis szlaku przez kanion Veľký Sokol w Słowackim Raju. Długośc trasy, czas przejścia, trudne miejsca. Jest to jedna z najpiękniejszych atrakcji, a zarazem chyba najdziksza. Nie powinniście spotkać tu tłumów, a będziecie niezwykle zadowoleni wspinając się wśród dzikiego krajobrazu.

Góry Choczańskie to niepozorne pasmo górskie na południe od słowackiego Dolnego Kubina. Przez część ludzi zupełnie zapomniane, a to bardzo źle. Malowniczo położone pasmo oferuje całkiem przyjemną sieć szlaków. Najwyższy szczyt – Wielki Chocz oferuje przepiękne górskie panoramy we wszystkich stronach świata.

Zapraszamy do Małej Fatry, górskiej krainy cudowności położonej u naszych południowych sąsiadów. Góry niewielkie, aczkolwiek potrafią dać w kość, a na koniec pięknie podziękować cudownymi widokami. Najpiękniejsze szlaki, noclegi, informacje praktyczne.

Słowacki Raj – rozległy krasowy płaskowyż, to rewelacja na skalę europejską. A w niej ukryte skarby i cuda natury – piękne doliny, przez które Słowacy poprowadzili karkołomne trasy. Często turystom na trasie w sukurs przychodzą liczne drabinki, mostki, łańcuchy i wiele, wiele innych ułatwień. Szlaki dostarczają ogrom niezapomnianych emocji.