Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Pieniny Atrakcje i Ciekawostki

Pieniny to jedne z najcudniejszych pasm górskich, jakie znamy w Polsce. Szalenie piękne, plastyczne, urodziwe, a do tego panoramy, które roztaczają się z ich zakamarków, czarują po stokroć. Dlatego nic dziwnego, że turyści chętnie zaglądają tutaj podczas urlopu, a my wyrywamy się do nich z Krakowa nawet w tygodniu. Pieniny znajdziecie w Małopolsce oraz na północnej Słowacji, około 2h drogi samochodem z grodu Kraka. Aby chronić piękno i cuda natury, powstał tutaj Pieniński Park Narodowy. Jeśli liczycie na ciszę na szlakach, to w sezonie może być to nieco kłopotliwe, ponieważ z uwagi na ich walory, Pieniny są szalenie popularne. Pod względem liczby turystów, zajmują po Tatrach, drugie miejsce w Polsce.


Wysoka w pieninach

Wysoka w Pieninach – szalenie atrakcyjny szlak na najwyższy szczyt Pienin wiodący przez Wąwóz Homole. Ciekawostki, informacje praktyczne, mapa, szlak oraz mała sugestia co czynić dalej. Bo przecież pienińska kraina bywa niebezpieczna. Potrafi zawirować w głowach i rozkochać w sobie przepięknie. Zapraszamy na szlak!

Bacówka pod Bereśnikiem

Propozycja przyjemnego i krótkiego szlaku ze Szczawnicy na Bryjarkę, z finiszem w Schronisku pod Bereśnikiem. Piękna wycieczka, widok na Tatry oraz wizyta w niezwykle klimatycznym schronisku z przepysznym jedzeniem. Idealna trasa dla dzieci.

Szczawnica

Uzdrowisko Szczawnica, malowniczo położone pomiędzy Pieninami a Beskidem Sądeckim to szalenie ciekawa miejscowość i dobry punkt wypadowy w pobliskie góry. W artykule zestawiliśmy 11 pomysłów na aktywne spędzenie wolnego czasu w Szczawnicy i okolicach na każdą porę roku. Będziecie zachwyceni!

schronisko pod durbaszka

Górski Ośrodek „Pod Durbaszką” to wyjątkowa lokalizacja w Małych Pieninach. Urokliwie położony tuż przy fenomenalnie widokowym Wysokim Wierchu jest idealnym miejscem na nocleg podczas pobytu w okolicy. Jest to jedno z naszych ulubionych miejsc w polskich górach. Te widoki nigdy się nie nudzą!

sokolica

Opis krótkiego, ale i bardzo pięknego szlaku ze Szczawnicy na jeden z najpiękniejszych pienińskich wierzchołków, na Sokolicę. Niezbyt trudna wędrówka, której kulminacją są zachwycające górskie panoramy na Tatry i słowackie morze gór. To tu zobaczycie też sławną sosenkę, a w dole wijący się Dunajec. Pomysł na fantastyczny dzień w Pieninach.

Wąwóz Homole - Pieniny

Wąwóz Homole to jedna z popularniejszych atrakcji Pienin. Przepiękna atrakcja, będąca rezerwatem przyrody, gdzie będziecie mogli podziwiać ciekawe formacje skalne. A może przy okazji zwiedzania tego miejsca, pokusić się o zdobycie Wysokiej – najwyższego szczytu Pienin? Warto, bo będzie to wyborna wycieczka!

Czerwony Klasztor

Opis wprost cudownego szlaku wiodącego przełomem wijącego się Dunajca, tuż przy samej rzece, fragmentem dawnej Drogi Pienińskiej. Trasa jest malownicza zwłaszcza jesienią, gdy wędruje się wśród kolorowych drzew. Wiedzie ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Można ją też przejechać rowerem.

Trzy Korony

Trzy Korony i Sokolica to najpopularniejsze szczyty Pienin, a ta popularność nie bierze się z niczego! Przygotowaliśmy wiele wariacji tras, które doprowadzą Was w te cudowne miejsca. Jest też propozycja długodystansowa – te dwa szczyty w jeden dzień. Nie będziecie żałować!

Małe Pieniny

Małe Pieniny zadziwiają o każdej porze roku. Uwielbiamy je nieziemsko. Opis niezwykle malowniczego szlaku w tych górach od Wąwozu Homole aż do Pienińskiej Drogi. Po drodze mijamy takie atrakcje jak Wysoka – najwyższy szczyt Pienin, czy Wysoki Wierch – jeden z najpiękniejszych pienińskich widoków.

Pieniny

Dość subiektywne zestawienie najpiękniejszych szlaków w Pieninach. Tworząc tę listę, sugerowaliśmy się głównie walorami widokowymi oraz górskimi panoramami. Możecie przeczytać tu m. in. opisy szlaków na Wysoki Wierch, Sokolicę, Trzy Korony oraz znajdziecie garść informacji praktycznych.


Nieco Pienińskiej Geografii

Trzeba przyznać, że Pieniny wiedziały doskonale, gdzie się usadowić. Od północy graniczą z klimatycznymi Gorcami, nieco od wschodu zerka na nie Beskid Sądecki, a od południa Magura Spiska. Natomiast zachodnie ich krańce stykają się z Kotliną Orawsko-Nowotarską oraz Pogórzem Spisko-Gubałowskim. Pieniny, jak na swoje raptem 30 km długości, są zaskakująco bogate i różnorodne. Dwa przełomy Dunajca dzielą je na trzy części. Możemy wyróżnić:

Pieniny Spiskie, które ulokowały się pomiędzy doliną Białki a przełomem Dunajca pod Niedzicą. Najwyższym szczytem Pienin Spiskich jest wznoszący się na wysokość 883 m n.p.m. szczyt Żar. Możecie spotkać się również z nazwą Branisko, jednak powstała ona w wyniku błędu austriackich kartografów.

Drugą częścią Pienin są Pieniny Środkowe, zwane również Pieninami Właściwymi. Jest to najpopularniejsza część tego pasma, dlatego też bywa określana po prostu jako Pieniny. Rozciągają się od Niedzicy do Przełomu Dunajca, pomiędzy Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą, licząc oczywiście jedynie fragment po polskiej stronie. To właśnie tutaj znajduje się pienińska plejada gwiazd – są Trzy Korony, Sokolica, czy też Czertezik.

Ostatnią częścią Pienin są Małe Pieniny, które ulokowały się najbardziej na wschód. Ciągną się od Przełomu Dunajca do miejscowości Jarzębina na Słowacji i sięgają aż do doliny Popradu. Małe Pieniny mają około 14 km długości, a ich grzbietem przebiega granica polsko-słowacka. Nazwa pojawiła się dopiero w połowie XIX wieku, a przez pewien czas ta część Pienin występowała w dokumentach jako Szlachtowskie Góry. Od Beskidu Sądeckiego oddziela je dolina Grajcarka oraz Białej Wody. I tutaj też znajduje się czarujący Wąwóz Homole.

Niektórzy topografowie wyodrębniają dodatkową, czwartą, część Pienin. Jest to Grupa Golicy, leżąca całkowicie po słowackiej stronie. Oficjalnie jest to część Pienin Właściwych, jednak niektórzy wliczają tę część pasma do Małych Pienin. Natomiast Justyśka, jako geolog, często powtarza mi, że geneza Pienin to jeden z bardziej dyskusyjnych problemów w całej geologii Karpat.

pieniny szlaki

Najwyższy szczyt Pienin to…

Raz, dwa, trzy, odpowiadasz Ty. Wbrew pozorom odpowiedź nie jest taka oczywista i może zaskoczyć niektórych górskich zapaleńców. Wiele osób zapewne w ciemno wskaże Trzy Korony. A tutaj klops, ponieważ najwyższy szczyt Pienin, jakby wbrew logice, znajduje się w Małych Pieniach. Zatem warto podkreślić, że to właśnie Wysoka, zwana również Wysokim Skałkami, mierząca 1050 m n.p.m, jest najwyższym punktem Pienin. Wiedzie na nią przyjemny szlak przez Wąwóz Homole, tudzież nieco dłuższe i bardziej męczące wersje graniczno-graniowe 😉

Pogoda w Pieninach, Kiedy Przyjechać w Tutejsze Góry?

Dla nas odpowiedz jest oczywista, w Pieniny warto pognać w każdą porę roku. Zawsze bywa tu cudnie. Choć przyparci do muru, zapewne wskazalibyśmy jesień, jako ten najcudniejszy czas na pienińskich, kolorowych szlakach 😊 Późną jesienią oraz zimą macie spore szanse, aby w tutejszych dolinach dojrzeć magiczne mgły. Chyba jedne z najpiękniejszych poranków przeżyliśmy właśnie na Sokolicy, gdy wszystko wkoło pływało w morzu chmur i mgieł, ponad którymi wystawały jedynie niektóre szczyty i całe Tatry. Południowe stoki Pienin są mocno nasłonecznione, a halny wieje relatywnie słabo. I najważniejsze – pada tutaj dość rzadko, ponieważ Pieniny wiedziały gdzie się usadowić. Dzięki tak zwanemu cieniowi opadowemu sąsiednich, wyższych pasm górskich (Beskidy wraz z Tatrami są blokerami), pada tutaj mniej niż można przypuszczać. Niechaj przemówią liczby! Kiedy w nieodległym Zakopanem z nieba spada około 1100 mm opadów, to 35 km dalej niebo jest nieco bardziej łaskawe i posyła w dół raptem 755 mm opadów. Tradycyjnie, jak na złość wakacyjnym urlopowiczom, 40% opadów odnotowuje się tutaj latem.

Pogoda Szczawnica – Klik. Pogoda Niedzica – klik. pogoda Jaworki – Klik. Pogoda Sromowce Niżne – Klik.

Małe Pieniny
Pieniny i Tatry na horyzoncie

Pieniński Park Narodowy

Zróżnicowana rzeźba terenu oraz urozmaicony mikroklimat, jak również różnorodność siedlisk sprawiły, że na relatywnie niewielkiej powierzchni, jaką zajmują Pieniny,  swój dom znalazło wiele okazów flory i fauny. Występuje tutaj 1100 gatunków roślin naczyniowych i aż połowa znanych w Polsce gatunków zwierząt. Większość z nich to oczywiście bezkręgowce, ze słynnym motylem niepylakiem apollo, którego można spotkać tylko w Pieninach. Mimo, że góry przecież niewysokie, to zaskakuje również bogactwo gatunków roślin górskich (167). Dlatego też nie może dziwić fakt, że w roku 1932 powstał na tutejszych terenach Pieniński Park Narodowy. I był to pierwszy park narodowy w Polsce! Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że wśród obszarów chronionych w Polsce, Pieniński Park Narodowy ma największy wskaźnik ilości turystów w przeliczeniu na 1 ha powierzchni. Ponadto, poza Pienińskim Parkiem Narodowym, w Pieniach chroni się przyrodę w ramach kilku rezerwatów:

– Rezerwat Przyrody Biała Woda
– Rezerwat Przyrody Przełom Białki pod Krempachami
– Rezerwat Przyrody Wąwóz Homole
– Rezerwat Przyrody Wysokie Skałki
– Rezerwat Przyrody Zaskalskie-Bodnarówka

pieniny szlaki

Noclegi w Pieninach, gdzie spać okolicy?

Turyści przybywający z odległych krain, skuszeni wizją bajecznych panoram, najchętniej wybierają Szczawnicę jako bazę wypadową. Jest ona najkorzystniej położona i prawdę powiedziawszy, oferuje najwięcej możliwości spędzenia wolnego czasu. O jej urokach i atrakcjach pisaliśmy tutaj. Warto również jeszcze wspomnieć, że wiele osób ceni sobie wakacje we wsi Sromowce Niżne, czy też Czorsztyn. Obie miejscowości są położone bardzo blisko Jeziora Czorsztyńskiego. Niektórzy wybierają Krościenko nad Dunajcem, które jest idealne, jeśli chodzi o szlaki na Trzy Korony. Natomiast osobom ceniącym sobie schroniskowy klimat, polecamy: Schronisko Orlica (Szczawnica), Schronisko Trzy Korony (Sromowce Niżne) oraz z całego serca polecamy nasz ulubiony Górski Ośrodek pod Durbaszką! 

Pieniny Atrakcje

Oczywiście największymi atrakcjami będą tutaj pełne pasji górskie wędrówki wiodące kolorowymi szlakami. Można je łączyć, mieszać oraz dzielić, żonglując do woli kolorami. I to właśnie od nich chcielibyśmy rozpocząć główny rozdział naszego artykułu:

1. Wąwóz Homole oraz Kamienne Księgi

Na pierwsze pienińskie wycieczki chcielibyśmy zabrać Was na południowo-wschodnie krańce Pienin. To tutaj, w Małych Pieninach, skrywa się sekretny Wąwóz Homole, uznawany za jeden z najpiękniejszych wąwozów w Polsce. Aby wybrać się na jego podbój, najpierw będziecie musieli zameldować się we wsi Jaworki, około 6 km za Szczawnicą. Sam Wąwóz Homole ma około 800 metrów długości, a jego ściany dochodzą do 120 metrów wysokości. Spacer przez głęboki kanion zajmuje około 30 minut. Nie jest on kłopotliwy, wystarczy bowiem podążać jedynie za zielonym szlakiem, w otoczeniu strzelistych skał i w akompaniamencie szumiącego potoku Kamionka. Potok tworzy liczne kaskady, a w jego korycie odnajdziecie potężne głazy. Poszukiwano tutaj złota oraz prawdy. Na końcu wąwozu traficie na polanę, na której znajdują się Kamienne Księgi. Według ludowych podań w księgach tych zapisano losy ludzkości aż do końca świata. Wąwóz Homole jest wybornym punktem startu na najwyższy szczyt Pienin, na Wysoką.

Wycieczki do Wąwozu Homole – Klik

Wąwóz Homole

2. Rezerwat przyrody Biała Woda

W bezpośredniej okolicy wsi Jaworki znajduje się druga pienińska atrakcja. W roku 1963, w celu ochrony krajobrazu oraz naskalnych roślin wapieniolubnych, został utworzony w tym miejscu Rezerwat przyrody Biała Woda. Wąwóz ten nadaje się idealnie do spokojnego spaceru. Rezerwat położony jest w dolinie potoku Biała Woda oraz jego dopływu – Brysztańskiego Potoku, a po drodze czeka na Was kilka ciekawych skałek. Spotkacie Bazaltową Skałkę, jak nazwa wskazuje –  pochodzenia wulkanicznego. To w tym miejscu ok. 100 mln lat temu niewielka ilość magmy przebiła się na powierzchnię i zastygła. Czekać na Was będzie również Smolegowa Skała, charakterystyczna czerwona skałka, zwana Skałą Sfinks. Ciekawie prezentuje się Kociubylska Skała, którą z dwóch stron opływa potok. Z Doliny Białej Wody można dotrzeć na Przełęcz Rozdziela i dalej, skręcając w prawo, na Wysoką. Jeśli natomiast wybierzecie przeciwny kierunek, to macie szanse dotrzeć na wieżę widokową na Eliaszówce lub do Bacówki na Obidzy.

3. Najwyższy Szczyt Pienin – Wysoka

Wysoka, która kryje się również pod pseudonimem Wysokie Skałki, to najwyższy szczyt Pienin. Sięga 1050 m n.p.m. Możecie dostać się tutaj wykorzystując do spaceru jedną z wcześniejszych propozycji (Wąwóz Homole oraz Rezerwat Białej Wody) lub podążając spacerem grzbietowym ze Szczawnicy. Szczyt jest położony na granicy polsko-słowackiej. Dawniej góra kryła się pod lokalnymi nazwami: Pamiarky, Kiczera, których używali mieszkający w okolicy Łemkowie. Jej południowe stoki wchodzą w skład Pienińskiego Parku Narodowego, natomiast stoki północno-zachodnie należą do Rezerwatu Przyrody Wysokie Skałki. Na szczycie odnajdziecie platformę widokową, z której rozpościera się przepiękna panorama. Oczywiście całe przedstawienie kradną widoczne na horyzoncie Tatry. Jednak dociekliwe oczy dojrzą także Magurę Spiską, Babią Górę oraz Pieniny. Wysoka jest obowiązkowym punktem dla osób kolekcjonujących Koronę Gór Polski. 

Opis Szlaki na najwyższy szczyt Pienin – Wysoka

Wysoka w pieninach
Wysoka Pieniny

4. Zachód Słońca na Wysokim Wierchu oraz Durbaszka

Wysoki Wierch oraz Górski Ośrodek pod Durbaszką to wymarzona para. Na tym pierwszym ujrzycie szalenie piękne przedstawienie końca dnia, a pod Durbaszką znajdziecie schronienie na resztę nocy. W naszej opinii Wysoki Wierch jest najcudniejszym miejscem w całych Pieninach. Nie Trzy Korony, ani Sokolica, tylko właśnie on najczęściej gości nas na swoim szczycie. A najpiękniejsze jest to, że gdy Słońce już czmychnie za horyzont, pokrywając w mroku cały świat, śmiało możecie cofnąć się dosłownie kwadrans pod Durbaszkę, gdzie zostaniecie nakarmieni przepyszną pomidorową. Ze Szlachtowej na Wysoki Wierch traficie po około 75 minutach. Natomiast z Jaworek, najkrótsza droga prowadzi bezszlakową, szutrową drogą, wiodącą prosto  do schroniska. W tym wariancie trzeba liczyć około 60 minut.

Opis Wycieczki na Wysoki Wierch oraz pod Durbaszkę

Wysoki Wierch Panorama
Wysoki Wierch Panorama na Tatry

5. Jaworki – magiczna wieś nieopodal Szczawnicy

Jaworki nie są duża wsią, ale jak widać przepięknie położoną. Warto nie tylko poświęcić czas na eksplorację pienińskich szlaków, ale również podejść do Cerkwi św. Jana Chryzostoma w Jaworkach. Jest to dawna łemkowska cerkiew, zbudowana w roku 1798, na miejscu poprzedniej drewnianej świątyni z 1680. Po II wojnie światowej cerkiew została przejęta przez kościół rzymskokatolicki. Najcenniejszym elementem wyposażenia świątyni jest wielostrefowy rokokowy ikonostas z końca XVIII w., wraz z ikoną chramową św. Jana Chryzostoma.

Gdy już dusza zostanie nakarmiona, wówczas polecamy Muzyczną Owczarnię! Jest to projekt, który narodził się w roku 1997. Wówczas to Wieńczysław Kołodziejski nabył starą owczarnię z polan pasterskich i przeniósł ją do wsi. W przedpandemicznych czasach, w Muzycznej Owczarni koncerty odbywały się cyklicznie, dochodząc nawet do 100 takich wydarzeń rocznie. A w progach gościły liczne gwiazdy.

6. Pieniny: Palenica i Szafranówka

Palenica wznosi się nad centrum Szczawnicy, w Małych Pieninach. Możecie dostać się na nią pieszo po trzech kwadransach lub koleją krzesełkową zarządzaną przez Polskie Koleje Linowe. Palenica szczególnie popularna jest zimą za sprawą Stacji Narciarskiej Palenica. Szczyt jest mocno zagospodarowany, jest tutaj punkt gastronomiczny i zjeżdżalnia grawitacyjna, czyli taki letni tor saneczkowy. Palenica jest dobrym punktem widokowym na Pieniny, Beskid Sądecki, a widać też i Tatry. Szafranówkę od Palenicy dzieli około 15 minut spaceru oraz przełęcz nazywana Maćkówkami bądź Maćkówką. Szafranówka jest nieco wyższa, dlatego rozpościera się z niej też nieco lepszy widok. Otwiera się perspektywa w kierunku północnym i zachodnim. Można dodatkowo dojrzeć Gorce, Beskid Sądecki, czy też Mogielicę. Jeśli jesteście już na Palenicy, to warto podejść i tutaj. Od 1949 roku do lat 70’ XX wieku, na północnym zboczu Palenicy, nad korytem Grajcarka w Szczawnicy, istniała mała skocznia narciarska z kamiennym murowanym progiem. Jej punkt konstrukcyjny wynosił około 40–50 m. Rozgrywano tutaj mistrzostwa województwa.

Male-Pieniny

7. Droga Pienińska cudny trakt spacerowy (Przełom Pieniński)

Jest to jedna z najpiękniejszych tras spacerowych, jakie znamy. Droga Pienińska (słow. Pieninska cesta) wiedzie ze Szczawnicy, prawym brzegiem Dunajca, aż do Czerwonego Klasztoru. Jej długość wynosi około 9 km i przemierza pienińskie zakamarki, w głównej mierze po słowackiej stronie. Początkowy odcinek od Szczawnicy do ujścia Leśnickiego Potoku jest asfaltowy, reszta już szutrowa. Trasę tę poleca się również rowerzystom. Bicykle możecie wypożyczyć i oddać zarówno w Szczawnicy, jak i Sromowcach Niżnych, do których dotrzecie przez mostek przerzucony nad Dunajcem w Czerwonym Klasztorze. Po drodze możecie podziwiać przepiękną Sokolicę, która ciekawie prezentuje się z poziomu Dunajca. Jest tu również „Janosikowy Skok”, gdzie zbój uciekał przed żandarmami i jednym susem pokonał rzekę.

Opis szlaku przez Drogę Pienińską do Czerwonego Klasztoru

Czerwony Klasztor
Przełom Dunajca

8. Słowacka miejscowość Leśnica oraz Przełęcz Limierz

Leśnica leży w głębokiej dolinie Leśnego Potoku, pomiędzy Małymi Pieninami a Grupą Golicy. Jest to jedyna miejscowość całkowicie położona w środku Pienin. Ze Szczawnicy dotrzecie tutaj wygodnie, spacerując najpierw brzegiem Dunajca. A od ujścia Leśnickiego Potoku do Dunajca trzeba skręcić w lewo. Leśnica jest częstym kierunkiem wycieczek osób spędzających urlop w Szczawnicy. Szczególnie licznie turyści przybywają tutaj podczas odpustu na św. Michała (29 września). My z kolei, najchętniej trafiamy do Leśnicy wybierając szlak z Czerwonego Klasztoru przez nieco zapomnianą Przełęcz Limierz. Jest ona położona na wysokości 677 m n.p.m. Szczególnie interesująco prezentują się stąd Trzy Korony.

szlaki w pieninach
Pieniny szlaki: Trzy Korony widziane ze szlaku na Przełęcz Limierz

9. Pieniny: Czerwony Klasztor i brat Cyprian

Czerwony Klasztor – na pograniczu Pienin i Magury Spiskiej, w miejscowości Czerwony Klasztor, nad wodami Dunajca, znajdziecie ciekawy kompleks klasztorny. Budowa klasztoru została ufundowana w roku 1319 przez węgierskiego magnata Kokosza Berzewiczego. Był to element  kary, jaką Kokosz miał ponieść za zabicie Chyderka z rodu Györgów. Miał on ufundować 6 klasztorów oraz zamówić w nich 4 tys. mszy. W Czerwonym Klasztorze najpierw mieszkali mnisi z zakonu kartuzów, później był on schronieniem dla kamedułów. Po kasacie józefińskiej w 1782 r. przeznaczono go na cele świeckie, a dziś w zabudowaniach mieści się ekspozycja etnograficzna i restauracja. Nazwa Czerwony Klasztor pochodzi od ścian wybudowanych z czerwonej cegły, które początkowo były nieotynkowane.

Najsłynniejszym mieszkańcem Czerwonego Klasztoru był brat Cyprian (Franz Ignatz Jäschke). W klasztorze pełnił on funkcje  cyrulika, lekarza i aptekarza. W ogrodach okalających klasztorne zabudowania uprawiał zioła, z których sam sporządzał leki. Brat Cyprian był również autorem najstarszego zachowanego zielnika z roślinami tatrzańskimi i pienińskimi. A do tego, według legend, skonstruował lotnię i zleciał ze szczytu Trzech Koron wprost na dziedziniec Czerwonego Klasztoru. Choć jest też i wersja, że dofrunął aż nad Morskie Oko, gdzie został zamieniony w skalny głaz, czyli dzisiejszego Mnicha.

Opis szlaku przez Drogę Pienińską do Czerwonego Klasztoru

Czerwony Klasztor
Wieża Czerwonego Klasztoru widziana z Wąwozu Szopczańskiego

10. Spływ Dunajcem – szalona atrakcja w Pieninach

Przełom Dunajca można pokonać rowerem, pieszo lub tratwą pośród wzburzonych fal rzeki. Jest to zdecydowanie jedna z największych atrakcji w Pieninach i jedna z najbardziej komfortowo-leniwych opcji zwiedzania Pienińskiego Parku Narodowego. Trasa spływu rozpoczyna się w Sromowcach Wyżnych (Kątach), w miejscu, gdzie znajduje się przystań flisacka oraz pawilon Pienińskiego Parku Narodowego lub w Sromowcach Niżnych. Natomiast finał ma miejsce w Szczawnicy lub w Krościenku. Wycieczka zazwyczaj trwa od 2 do 3 godzin, w zależności od wybranego wariantu oraz poziomu wody w rzece. Spływ Dunajcem umilają swoimi opowieściami i anegdotkami flisacy, a sezon trwa od 1 kwietnia do 31 października (z wyjątkiem Świąt Wielkanocnych i Bożego Ciała). Spływ organizują także słowaccy flisacy. Jest on nieco tańszy i krótszy. Przemyka przez najpiękniejsze zakamarki Pienińskiego Parku Narodowego i kończy się u ujścia Leśnickiego Potoku. Można również wybrać się na w spływ kajakowy lub rafting.

Szczawnica atrakcje
Spływ Dunajcem i Trzy Korony

11. Wąwóz Szopczański – najpiękniejszy szlak na Trzy Korony

Wąwóz Szopczański toprzepiękny, wysoki kanion, położony pomiędzy zachodnimi zboczami Trzech Koron i wschodnimi zboczami Podskalniej Góry, na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Bywa on czasem błędnie nazywany Wąwozem Sobczańskim, jednak łatwo zapamiętać prawidłową nazwę, ponieważ ta pochodzi od Przełęczy Szopka. Żółty szlak turystyczny wiedzie od wsi Sromowce Niżne, obok schroniska Trzy Korony, przez wąwóz, na Przełęcz Chwała Bogu (Szopka) i dalej wprost do Krościenka nad Dunajcem. Jest to najkrótsze piesze połączenie między Krościenkiem a Sromowcami. Zgodnie z legendami, to właśnie tutaj górale uratowali króla Jana Kazimierza przed Szwedami

Wąwóz Szopczanski
Żółty szlak przez Wąwóz Szopczanski (Trzy Korony szlak)

12. Trzy Korony w Pieninach

Trzy Korony to jeden z najpiękniejszych pienińskich szczytów, tłumnie odwiedzany  przez turystów. Szczytowa partia jest zbudowana z pięciu wapiennych turni, a nie, jakby mogła na to wskazywać nazwa, z trzech. Na najwyższej z nich, na Okrąglicy, znajduje się platforma widokowa, do której prowadzą metalowe schody. Zmieści się na niej kilkanaście osób, a widoki zachwycą tutaj każdego górskiego miłośnika. Z platformy opada w dół, na Rówień koło Dunajca, 500-metrowa przepaść. Cudnie prezentuje się stąd Pieniński Przełom Dunajca oraz obszar Pienińskiego Parku Narodowego. Ponadto można śmiało dojrzeć Tatry, Magurę Spiską oraz Gorce i Beskidy. Okrąglica ma wysokość 982 m. Szlaki na Trzy korony nie są skomplikowane, ani szalenie wymagające. Wejście na nie w sezonie jest płatne! A meldując się na szczycie Trzech Koron, warto rozważyć dalszy spacer przez Sokolą Perć, wprost na Sokolicę!

Opis szlaków na Trzy Korony – klik

Trzy Korony szlak
Schronisko Trzy Korony i widok na Trzy Korony
Trzy Korony Wschod Słońca
Wschód Słońca na Trzech Koronach

13. Pieniny: Sokolica i Pradawna Sosna

Sokolica jest wymieniana jednym tchem wraz z Trzema Koronami oraz Wąwozem Homole, gdy pada pytanie o pienińskie symbole. Również i ona znajduje się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Na szczycie rośnie kilka reliktowych sosen, w tym ta najsłynniejsza, zdemolowana przez podmuch śmigła helikoptera podczas akcji ratunkowej (2018). Mimo, że uszkodzona, to wciąż zachwyca i przyciąga rzesze turystów. Szacuje się, że reliktowe sosny mają około ok. 550 lat i są najstarszymi sosnami w Polsce. Platforma widokowa na szczycie Sokolicy jest zabezpieczona barierkami, ponieważ jej skalne, południowe ściany, opadają wręcz pionową,  310-metrową przepaścią do przełomu Dunajca. Nazwa szczytu pochodzi od tego, że niegdyś gniazdowały w niej sokoły. Sokolica jest wybornym punktem, aby spojrzeć na Pieniński Przełom Dunajca, Pieniny, Magurę Spiską oraz Tatry. Wstęp w sezonie jest płatny. Najkrótsza droga wiedzie od strony Krościenka nad Dunajcem. Można również wybrać się ze Szczawnicy, jednak tutaj czeka na Was najpierw przeprawa z flisakiem przez Dunajec. Sokolica ma wysokość 747 m n.p.m.

Opis wycieczki na Sokolicę – Klik

sosna na sokolicy po wypadku
Tak dziś wygląda sosna na Sokolicy
Sokolica sosna
a tak wyglądała kiedyś…

14. Sokola Perć w Pieninach

Sokola Perć to najsłynniejszy szlak turystyczny w Pieninach. Jest znakowany na niebiesko i wiedzie grzbietem Pieninek, z Sokolicy na Bajków Groń. Tutaj łączy się z żółtymi znacznikami ze Sromowców Niżnych do Krościenka nad Dunajcem. Najwyższym punktem jest szczyt Czerteż, mający 774 m n.p.m. Pamiętajcie, że niektóre fragmenty bywają eksponowane. Sokolą Perć utworzył w jeszcze przed wojną, w roku 1926 r., ks. Walenty Gadowski. Tak, to ta sama osoba, która była twórcą tatrzańskiej Orlej Perci. Pierwotnie też nazywano ją „Pienińską Orlą Percią”.

15. Pieniński Zamek i Królowa Kinga

Zamek Pieniński, Zamek Pieniny – Tuż obok Zamkowej Góry, przy niebieskim szlaku z Trzech Koron, znajdują się ruiny zamku. Wybudowany on został na półce skalnej, po północnej stronie wierzchołka góry, kilkadziesiąt metrów poniżej szczytu. Pieniński Zamek był co prawda niewielki, jednak został idealnie wkomponowany w naturalne skalne grzbiety. Przyjmuje się, ze rozpoczęto go budować, najprawdopodobniej na zlecenie świętej Kingi, w okolicach roku 1280. Jest też dość prawdopodobne, że św. Kinga schroniła się tutaj przed Tatarami plądrującymi okolicę. Na pamiątkę tej historii powstała w okolicy Grota Św. Kingi. Obecnie Zamek Pieniny jest w trakcie remontu i nie można go zwiedzać. Jest tutaj też niewielkie, okresowo wysychające źródło św. Kingi.

16. Spacer po Szczawnicy oraz Wodospad Zaskalnik

Szczawnica to urocze 150-letnie uzdrowisko, które może pochwalić się przepięknym Placem Dietla. W jego obrębie znajdziecie Pijalnię Wód Mineralnych, w której warto skosztować miejscowych wód. Obok Placu Dietla znajdziecie Park Górny z licznymi alejkami oraz rzeźbami. Warto również wspomnieć o promenadzie spacerowej, która startuje z okolic dolnej stacji kolejki krzesełkowej na Palenicę i ciągnie się wzdłuż Grajcarka. Polecamy również spacer do nieodległego Wodospadu Zaskalnik. Wody Sopotnickiego Potoku przetaczają się i spadają z 5 metrowego progu skalnego. Nie powinniście mieć problemu z trafieniem do tego malowniczego wodospadu, ponieważ znajduje się on przy drodze oraz dodatkowo tuż przy niebieskim szlaku na Przehybę. Choć warto pamiętać, że te rewiry należą już do Beskidu Sądeckiego. Wodospad Zaskalnik leży na wysokości 550 m n.p.m.

Plac Dietla szczawnica
Plac Dietla w Szczawnicy
Wodospad Zaskalnik
Szczawnica szlaki: Wodospad Zaskalnik

17. Zamek w Czorsztynie – Pienińskie Zamki

Zamek w Czorsztynie to obecnie ruiny gotyckiej, królewskiej warowni, pochodzącej z XIV wieku. Powstał on na Zamkowej Górze, przy istotnej drodze handlowej na Węgry. Dzięki temu pełnił rolę obronną, komory celnej oraz siedziby starostów. Dodatkowo, usytuowanie na wyniosłej skale, pozwalało na kontrolę znacznej części Doliny Dunajca (pamiętajmy, wtedy jeszcze nie było Jeziora Czorsztyńskiego, a okolica wyglądała nieco inaczej niż dziś). Niestety Zamek w Czorsztynie został najpierw zdemolowany przez wojska kozackie w XVIII wieku, a następnie ugodzony piorunem, co doprowadziło do pożaru dachu warowni i zapoczątkowało jego upadek. Na szczęście w połowie zeszłego stulecia postanowiono uratować to, co jeszcze pozostało i zabezpieczono mury, a kilka dziesięcioleci później, przeprowadzono prace konserwatorskie. Dziś Zamek w Czorsztynie można zwiedzać i pozostaje on pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego. Po przeciwległej stronie Jeziora Czorsztyńskiego wznosi się średniowieczny zamek w Niedzicy.

zamek w czorsztynie i nidzicy
Zamek w Czorsztynie oraz w Niedzicy na jednym zdjęciu

18. Zamek w Niedzicy i Tajemnicza Legenda

Zamek Dunajec zwany również Zamkiem w Niedzicy to średniowieczna warownia, którą odnajdziecie na prawym brzegu Jeziora Czorszytńskiego, na terenie Polskiego Spiszu, we wsi Niedzica – Zamek. Warowania zapewne została wzniesiona na początku XIV wieku przez Kokosza Berzewiczego (tego samego, który ufundował Czerwony Klasztor). Zamek w Niedzicy znajdował się na pograniczu polsko-węgierskim, co zapewniło mu burzliwą historię. Jednak najbardziej tajemnicza legenda dotyczy odnalezienia na zamku, tuż po II wojnie światowej, inkaskiego kipu, czyli zapisu informacji pismem węzełkowym. Zgodnie z legendą, kip kryje w sobie tajemnicę ukrytego na Zamku w Niedzicy skarbu. Dzisiaj zamek można zwiedzać i trzeba przyznać, że jest on jedną z największych atrakcji, nie tylko Pienin, ale i całego województwa małopolskiego.

Jezioro Czorsztyńskie
Jezioro Czorsztyńskie i Zamek w Niedzicy

19. Pieniny i Jezioro Czorsztyńskie

Jezioro Czorsztyńskie jest sztucznym zbiornikiem zaporowym na Dunajcu. Powstał on w roku 1979, poprzez zbudowanie w Niedzicy zapory wodnej pomiędzy Pieninami Spiskimi a Właściwymi. Jego najważniejszą funkcją jest ochrona przeciwpowodziowa Doliny Dunajca. Coraz większą atrakcją cieszą się rejsy po jeziorze oraz wędkowanie, czy też nurkowanie w wodach zbiornika. Rejs po tafli Jeziora Czorsztyńskiego pozwala spojrzeć z nieco innej perspektywy na zamki w Niedzicy, w Czorsztynie, Zaporę Wodną w Niedzicy, jak również na Rezerwat Zielone Skałki. Szczególnie pięknie prezentuje się wiosną, gdy nad jeziorem pięknie piętrzą się ośnieżone Tatry.

Atrakcje Jeziora Czorszytńskiego – Klik

Jezioro Czorsztynskie

20. Pieniny: Przełęcz Snozka

Warto wybrać się na Przełęcz Snozka, ponieważ jest ona wybornym punktem widokowym na Jezioro Czorsztyńskie oraz Tatry. To właśnie tutaj znajdziecie również słynne Organy Hasiora. Przez przełęcz przemyka droga łącząca Nowy Targ z Krościenkiem. Znajduje się tutaj relatywnie spory parking oraz czynna sezonowo bacówka. Podobno na przełęczy straszy duch w postaci kobiety odzianej płachtą. Dlatego ostrożnie! I jest jeszcze jeden argument, dla którego warto tutaj się zatrzymać – Góra Wdżar.

organy hasiora
Organy Hasiora na Przełęczy Snozka

21. Pieniny: Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie

Kościół parafialny w Dębnie Podhalańskim pochodzi z XV wieku. Trzeba przyznać, że robi spore wrażenie. Leży tuż przy drodze łączącej Nowy Targ z Krościenkiem nad Dunajcem. Wystarczy dosłownie zjechać kilkaset metrów. Jest jednym z najlepiej zachowanych drewnianych gotyckich kościołów i jednym z najbardziej znanych polskich zabytków w kraju i za granicą. Wyjątkowo cenne jest ruchome wyposażenie wewnątrz świątyni oraz unikatowa, drewniana, zachowana w całości polichromia patronowa, która pochodzi z okolic 1500 roku. Wart odnotowania jest również tryptyk, drewniane gotyckie tabernakulum z XIV w., krucyfiks na belce tęczowej z ok. 1380 r. oraz zabytkowe rzeźby świętych. Kościół znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego oraz na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie
Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie