Pieniny atrakcje turystyczne – co warto zobaczyć w Pieninach
Pieniny to jedno z najpiękniejszych pasm górskich, które skrywa polska kraina. Szalenie plastyczne, widokowe, a do tego większość szlaków jest technicznie prosta. Pokochacie je zarówno na krótkie weekendowe eskapady, jak również na dłuższe urlopy. Mimo swoich filigranowych rozmiarów są wypełnione wręcz baśniowymi zakamarkami. Powiada się, że najpiękniej bywa tutaj kolorową jesienią. Przycupnęły nieco w cieniu Tatr, 30 kilometrów od Zakopanego, w Małopolsce. Aby chronić ich piękno, w 1932 roku powołano do życia Pieniński Park Narodowy – najstarszy park narodowy w Polsce. I trzeba przyznać, szlaki turystyczne są tutaj arcyciekawe.
Trzy Korony i Sokolica to najpopularniejsze szczyty Pienin, a ta popularność nie bierze się z niczego! Przygotowaliśmy wiele wariacji tras, które doprowadzą Was w te cudowne miejsca. Jest też propozycja długodystansowa – te dwa szczyty w jeden dzień. Nie będziecie żałować!
Grandeus w Pieninach Spiskich to szczyt, który oferuje przepiękną panoramę na Tatry i okolicę. A do tego prosty i przyjemny szlak na szczyt dla każdego. Czego chcieć więcej?
Wysoki Wierch to perła w pienińskiej koronie. Jest to przepiękny widokowy szczyt w Małych Pieninach – w naszym wpisie znajdziecie krótki opis szlaku wraz z mapą i parkingiem
Biała Woda w Pieninach to propozycja prostej i przyjemnej trasy. We wpisie odnajdziecie Informacja o parkingu, czasówki. Czeka na Was również mapa oraz opis szlaku.
Wysoka w Pieninach – szalenie atrakcyjny szlak na najwyższy szczyt Pienin wiodący przez Wąwóz Homole. Ciekawostki, informacje praktyczne, mapa, szlak oraz mała sugestia co czynić dalej. Bo przecież pienińska kraina bywa niebezpieczna. Potrafi zawirować w głowach i rozkochać w sobie przepięknie. Zapraszamy na szlak!
Propozycja przyjemnego i krótkiego szlaku ze Szczawnicy na Bryjarkę, z finiszem w Schronisku pod Bereśnikiem. Piękna wycieczka, widok na Tatry oraz wizyta w niezwykle klimatycznym schronisku z przepysznym jedzeniem. Idealna trasa dla dzieci.
Uzdrowisko Szczawnica, malowniczo położone pomiędzy Pieninami a Beskidem Sądeckim to szalenie ciekawa miejscowość i dobry punkt wypadowy w pobliskie góry. W artykule zestawiliśmy 11 pomysłów na aktywne spędzenie wolnego czasu w Szczawnicy i okolicach na każdą porę roku. Będziecie zachwyceni!
Górski Ośrodek „Pod Durbaszką” to wyjątkowa lokalizacja w Małych Pieninach. Urokliwie położony tuż przy fenomenalnie widokowym Wysokim Wierchu jest idealnym miejscem na nocleg podczas pobytu w okolicy. Jest to jedno z naszych ulubionych miejsc w polskich górach. Te widoki nigdy się nie nudzą!
Opis krótkiego, ale i bardzo pięknego szlaku ze Szczawnicy na jeden z najpiękniejszych pienińskich wierzchołków, na Sokolicę. Niezbyt trudna wędrówka, której kulminacją są zachwycające górskie panoramy na Tatry i słowackie morze gór. To tu zobaczycie też sławną sosenkę, a w dole wijący się Dunajec. Pomysł na fantastyczny dzień w Pieninach.
Wąwóz Homole to jedna z popularniejszych atrakcji Pienin. Przepiękna atrakcja, będąca rezerwatem przyrody, gdzie będziecie mogli podziwiać ciekawe formacje skalne. A może przy okazji zwiedzania tego miejsca, pokusić się o zdobycie Wysokiej – najwyższego szczytu Pienin? Warto, bo będzie to wyborna wycieczka!
Opis wprost cudownego szlaku wiodącego przełomem wijącego się Dunajca, tuż przy samej rzece, fragmentem dawnej Drogi Pienińskiej. Trasa jest malownicza zwłaszcza jesienią, gdy wędruje się wśród kolorowych drzew. Wiedzie ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Można ją też przejechać rowerem.
Małe Pieniny zadziwiają o każdej porze roku. Uwielbiamy je nieziemsko. Opis niezwykle malowniczego szlaku w tych górach od Wąwozu Homole aż do Pienińskiej Drogi. Po drodze mijamy takie atrakcje jak Wysoka – najwyższy szczyt Pienin, czy Wysoki Wierch – jeden z najpiękniejszych pienińskich widoków.
Atrakcje w Pieninach
We wpisie znajdzie całą moc pienińskich atrakcji oraz zestaw najciekawszych szlaków turystycznych. Aby pełniej oddać obraz regionu, dodaliśmy również kilka miejsc, które co prawda nie leżą w samych Pieninach, ale są na tyle blisko, że grzechem byłoby je pominąć podczas urlopu. Naszą pienińską wędrówkę zaczniemy od niewielkiej wsi Jaworki ulokowanej na końcu świata i będziemy poruszali się w stronę Trzech Koron i Jeziora Czorsztyńskiego. To, co z pewnością przyda Wam się podczas wędrówki, to mapa szlaków turystycznych Pienin, którą odnajdziecie tutaj. Na koniec wstępu warto wspomnieć, że na obszarze najcenniejszym pod względem przyrodniczym, czyli w środkowej część Pienin, utworzono dwa Parki Narodowe – po polskiej stronie Pieniński Park Narodowy, a po słowackiej Pieninský národný park (PIENAP). Nasze pierwsze wspólne spotkanie z Pieninami miało miejsce ponad 10 lat temu i od tej pory wędrujemy namiętnie po tutejszych szlakach.
1. Rezerwat Przyrody Biała Woda w Pieninach
Na końcu świata, nieopodal Szczawnicy, w pienińskiej wsi Jaworki, odnajdziecie czarujący, acz niewielki rezerwat Biała Woda. Został on utworzony w 1963 roku celem ochrony tutejszego krajobrazu, licznych elementów przyrody nieożywionej oraz naskalnych roślin wapieniolubnych. Szlak przez Białą Wodę jest świetna opcją na początek przygody z Pieninami. Przez dolinę można spacerować oraz jeździć na rowerach, gdyż wiedzie nią szutrowa droga, pomiędzy skalnymi formacjami. Wędrówka z Jaworek przez dolinę Białej Wody zajmie Wam około 2h w dwie strony.
Po drodze będziecie mogli minąć Bazaltową Skałkę, która przez lata nie dawała spać geologom. Nam natomiast najbardziej przypadła do gustu Smolegowa Skała, która z nieco innej perspektywy, chociażby z Przełęczy Rozdziela, przywodzi na myśl drzemiącego smoka lub grzbiet dinozaura. Takie pienińskie cuda. Gdyby było mało, to jest tutaj również Czubata Skała, która wraz z poprzedniczką tworzy Wąwóz Międzyskały, Skałka Sfinks (czyli Czerwona Skała), Konowalskie Skały, czy też Kornajowskie Skały.
Z Doliny Białej Wody można dotrzeć na Przełęcz Rozdziela i dalej, skręcając w prawo, na Wysoką. Jeśli natomiast wybierzecie przeciwny kierunek, to macie szanse dotrzeć na wieżę widokową na Eliaszówce lub do Bacówki na Obidzy (to już Beskid Sądecki). Rezerwat obejmuje obszar potoku Biała Woda oraz jego dopływu, Brysztańskiego Potoku.
Pieniński szlak doliną Białej Wody na Przełęcz Rozdziela został opisany tutaj – KLIK
2. Przełęcz Rozdziela na styku Pienin i Beskidu Sądeckiego
Jeśli będziecie spacerować pienińską Doliną Białej Wody, to grzechem byłoby nie skorzystać z okazji i nie wejść na Przełęcz Rozdziela. Do celu zawiedzie Was żółty szlak, który porzuca dolinę i po 40 minutach dociera na miejsce. Podczas wspinaczki warto zerkać za plecy, ponieważ z każdym krokiem robi się coraz piękniej. Najpierw uwagę skrada Smolegowa Skała, a po chwili pienińskie klasyki: Wysoka, Wysoki Wierch, Trzy Korony. A przecież wzrok sięga tutaj hen, dalej, za pienińską krainę, na Gorce oraz Beskid Wyspowy i Sądecki. Przełęcz jest ulokowana prawie 200 metrów ponad Doliną Białej Wody i jak sama nazwa wskazuje, rozdziela magiczne Pieniny od Beskidu Sądeckiego. Na stokach jest prowadzony kulturowy wypas owiec i bydła, a w bacówce po drodze można kupić mleczne przysmaki. Jeśli z Przełęczy Rozdziela podejdziecie 400 metrów w stronę odejścia żółtego szlaku na Słowację, to Waszym oczom ukażą się również Tatry.
Opis szlaku na Przełęcz Rozdziela przez Dolinę Białej Wody – KLIK
3. Rezerwat Przyrody Wąwóz Homole – kanion nad kaniony
Po sąsiedzku Białej Wody, skrywa się kraina, która została okrzyknięta najpiękniejszym kanionem w Polsce. Wąwóz Homole ma 800 metrów długości, a czas wędrówki szlakiem wynosi tylko 30 min. Dnem wąwozu przemyka szumiący potok Kamionka oraz zielony szlak. Skalne ściany dochodzą tutaj do 120 metrów wysokości, a ścieżka często przemyka nad potokiem, po metalowych mostkach. Dawniej poszukiwano tutaj złota. Dziś śmiało można rzec, że Wąwóz Homole to jedna z ciekawszych atrakcji przyrodniczych Pienin. Będzie on wybornym punktem startu na Wysoką oraz dalej, na graniowy szlak przez Małe Pieniny (chociażby na Durbaszkę oraz Wysoki Wierch).
Wycieczki do Wąwozu Homole opisaliśmy tutaj – Klik
4. Losy ludzi zaklęte w Kamiennych Księgach
Na końcu Wąwozu Homole, na niewielkiej Dubantowskiej Polanie, odnajdziecie Kamienne Księgi. Jeśli wierzyć legendom, w wapiennych, pienińskich skałach zaszyfrowano ludzkie losy. Odczytał je dotychczas jedynie stary pop z Wielkiego Lipnika. Jednak Bóg, nie chcąc, aby ludzie poznali swoją przyszłość, odebrał mu mowę. Przy Kamiennych Księgach odnajdziecie ławostoły, dlatego też turyści chętnie robią w tym miejscu postój po przejściu Wąwozu Homole. Nabierają oni sił przed dalszą pienińską wędrówką na Wysoką lub z powrotem do Jaworek.
5. Spacer na Wysoką, najwyższy szczyt Pienin
Jeśli kolekcjonujecie szczyty Korony Gór Polski, to wycieczka na Wysoką jest dla Was obowiązkowa. Wszystko dlatego, że to właśnie ten szczyt, kryjący się również pod pseudonimem Wysokie Skałki, jest najwyższym punktem Pienin (1050 m n.p.m.). Mieszkający tutaj Łemkowie nazywali go Pamiarky oraz Kiczera. Na samym szczycie, przez który przemyka granica kraju, odnajdziecie platformę widokową. Wysoka należy oczywiście do Małych Pienin. Można podziwiać stąd Tatry, Magurę Spiską, czy też Matkę Niepogody – Babią Górę. Chodźcie dalej, gdyż ciekawych atrakcji Pienin nie ma końca.
Możecie dostać się tutaj spacerując albo przez Wąwóz Homole (w tym wypadku czas wędrówki szlakiem wynosi 1h 45 min), przez Rezerwat Białej Wody (3h 40 min) lub podążając przez Małe Pieniny wprost ze Szczawnicy (3h 45 min).
Opis szlaku na Wysoką przez Wąwóz Homole w Pieninach – Klik
6. Piękne szlaki Pienin – zachód Słońca na Wysokim Wierchu
Po części szlaków turystycznych Pienin zapewne już spacerowaliście. Ale czy byliście na Wysokim Wierchu? Ten kopulasty i bezleśny szczyt, otoczony zewsząd górskimi łąkami, jest chyba najbardziej widokowym miejscem w całych Pieninach. Z łatwością można zakochać się w tutejszych zachodach oraz wschodach Słońca. I to tu, właśnie tu, można oczekiwać najpiękniejszych pienińskich widoków. Jest zatem masyw Trzech Koron, Tatry, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki oraz pobliska Grupa Golicy.
Dojście na Wysoki Wierch w Małych Pieninach nie powinno nastręczać większych kłopotów. Znajduje się on nieopodal schroniska Durbaszka, ponad doliną Leśnickiego Potoku. Średni czas wędrówki ze Szlachtowej żółtym szlakiem to mniej niż 2h, z Jaworek przez Wąwóz Homole i Wysoką – 3h. Natomiast najszybciej zameldujecie się na szczycie ze słowackiej Przełęczy nad Tokarnią – tutaj czas wędrówki wyniesie tylko godzinę. Polecamy z całego serducha!
Opis szlaku na Wysoki Wierch – KLIK
7. Noc w pienińskim schronisku
W Pieninach znajdziecie kilka schronisk. Jest szczawnicka Orlica wznosząca się nad brzegiem Dunajca. Jest również schronisko Trzy Korony w Sromowcach Niżnych, pod najbardziej znanym pienińskim szczytem oraz nasz ukochany Górski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy Durbaszka. Zachęcamy Was, aby przynajmniej noc spędzić w tym ostatnim, gdzie często niosą się dźwięki gitary. Znajduje się ono nad Jaworkami, kilka kilometrów za Szczawnicą. Z parkingu dotrzecie tutaj w mniej niż godzinę. A do tego, taki nocleg można bardzo łatwo powiązać ze wschodem, czy też zachodem Słońca na Wysokim Wierchu.
Opis szlaku pod Durbaszkę oraz na Wysoki Wierch – KLIK
8. Jaworki – sympatyczna wieś nieopodal Szczawnicy
Nieopodal Szczawnicy, w dolinie Grajcarka, na granicy Małych Pienin i Beskidu Sądeckiego, znajduje się niewielka wieś Jaworki. Warto zatrzymać się tutaj na chwilę i zajrzeć do dawnej cerkiew św. Jana Chryzostoma. Jeśli spędzacie urlop w okolicy, wybierzcie się również na koncert do Muzycznej Owczarni, w której często grają znane zespoły. A Prezesem Honorowym Komitetu Założycielskiego Stowarzyszenia „Muzyczna Owczarnia” jest Nigel Kennedy, który jak wieść niesie, ma też w Jaworkach dom. Będąc we wsi, obok pienińskich klasyków, takich jak Wąwóz Homole i Biała Woda, możecie wybrać się również na spacer do Rezerwatu Przyrody Zaskalskie – Bodnarówka, a zimą poszaleć na Arenie Narciarskiej Jaworki – Homole.
9. Małe Pieniny – spacer od Homola do Szczawnicy
Spacer grzbietem Małych Pienin to jeden z najpiękniejszych pienińskich klasyków. Aby go przejść, najwygodniejsze będzie pozostawić samochód w Szczawnicy i podjechać do Jaworek busem. Dobrze, jeśli ktoś jeszcze nie wie, gdzie to dokładnie znajdują się Małe Pieniny, to trzeba ich szukać właśnie na południe od Szczawnicy. Na początek poznacie uroki Wąwozu Homole, później wejdziecie na najwyższy szczyt Pienin, Wysoką, by następnie rzucić się wir widokowego niebieskiego szlaku. Po drodze spotkacie szalenie Wysoki Wierch, a finał wędrówki będzie na Szafranówce. Stąd do Szczawnicy możecie zejść przez schronisko Orlica lub zjechać wyciągiem krzesełkowym z Palenicy. Cała wycieczka, zajmie Wam około 5h.
Opis szlaku przez Małe Pieniny – Klik
10. Muzeum Pienińskie w Szlachtowej nie tylko na niepogodę
W Małych Pieninach znajduje się również Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya, które mieści się w budynku dawnej strażnicy granicznej w Szlachtowej koło Szczawnicy. W 1957 roku, dzięki staraniom Pienińskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Kultury i Sztuki Góralskiej, rozpoczęto zbieranie eksponatów. W muzeum odnajdziecie eksponaty związane z historią Szczawnicy oraz życiem górali pienińskich w okresie pierwszej połowy XX wieku. Są tutaj również zbiory biograficzne, związane z osobami Józefa Szalaya i Jana Wiktora.
11. Spacer po Szczawnicy – uzdrowisko w Pieninach
Na styku Pienin oraz Beskidu Sądeckiego odnajdziecie czarujące 150 letnie uzdrowisko. Szczawnica, bo o niej mowa, może pochwalić się przepięknym Placem Dietla, w obrębie którego warto odszukać Pijalnię Wód Mineralnych. Gdy już skosztujecie prozdrowotnej wody, to obok Placu Dietla znajduje się szczawnicki Park Górny z licznymi alejkami oraz rzeźbami. Choć nie da się ukryć, że turyści odwiedzający Szczawnicę najchętniej przechadzają się promenadą wzdłuż szumiącego radośnie potoku Grajcarek. Trakt spacerowy ma swój początek obok dolnej stacji kolejki na Palenicę i ciągnie się przez prawie 2 km, aż do Dunajca. Ciekawym pomysłem jest również wycieczka do Schroniska pod Bereśnikiem, które jest położone na opadających w stronę Szczawnicy stokach Beskidu Sądeckiego. Po drodze polecamy podejść na szczyt Bryjarka, na której postawiono wysoki, żeliwny krzyż. Widoki na Pieniny, Szczawnicę oraz Tatry są stąd imponujące.
– Atrakcje w Szczawnicy – KLIK
– Spacer do Schroniska Bereśnik – KLIK
12. Wyjazd kolejką ze Szczawnicy na Palenicę
Nad Szczawnicą wznosi się pięknie Palenica, której stoki opadają wprost do szumiącego w dole Grajcarka. Na ten leżący w Małych Pieninach szczyt możecie dostać się wyjeżdżając wyciągiem krzesełkowym lub tradycyjnie – pieszo. Na szczycie mieści się punkt gastronomiczny oraz zjeżdżalnia grawitacyjna. Jednak to, co najbardziej cieszy to fakt, że Palenica jest przyjemnym punktem widokowym na Pieniny, Beskid Sądecki oraz na Tatry. Jednak widoki mogą być jeszcze piękniejsze, bowiem kwadrans drogi od Palenicy znajduje się nieco wyższy szczyt, Szafranówka. Można z niej dojrzeć dodatkowo Gorce, Beskid Sądecki, czy też Mogielicę w Beskidzie Wyspowym. Z Szafranówki po dwóch kwadransach traficie do pienińskiego schroniska Orlica i nad rzekę Dunajec. Skąd spokojnym krokiem możecie wrócić do Szczawnicy. Wracając jeszcze na chwilę do Palenicy, to jest ona szczególnie popularna w okresie zimowym za sprawą tutejszej Stacji Narciarskiej Palenica. Dodatkowo, w zeszłym wieku, nad korytem Grajcarka, istniała mała skocznia narciarska z kamiennym progiem i punktem konstrukcyjny ok 40–50 m. Zatem jeśli wizyta w Szczawnicy, to i też na Palenicy.
13. Spacer pod wodospad Zaskalnik niedaleko Szczawnicy
Dobrym pomysłem uzupełnienia wycieczki do Schroniska pod Bereśnikiem jest powrót przez Wodospad Zaskalnik. Pamiętajcie jednak, że obie atrakcje to już a Beskid Sądecki. Plusem wodospadu jest fakt, że można tutaj podjechać. Z centrum Szczawnicy do miejsca, gdzie wody Sopotnickiego Potoku przetaczają się i spadają z 5 metrowego progu skalnego jest całkiem blisko. Wodospad Zaskalnik znajduje się tuż przy niebieskim szlaku na Przehybę.
– Spacer do Schroniska Bereśnik i powrót przez Wodospad Zaskalnik – KLIK
14. Pieniński Przełom Dunajca zwany również Drogą Pienińską
Jest to jedna z najpiękniejszych tras spacerowych, jakie znamy. Pieniński Przełom Dunajca wiedzie ze Szczawnicy aż do Czerwonego Klasztoru, który jest już po słowackiej stronie. Długość trasy wynosi około 9 km i warto zarezerwować sobie około 3h w jedną stronę. Ciekawą alternatywą jest również wynajem rowerów, dzięki czemu szybciej i mniej zmęczeni wrócicie z pienińskiej eskapady. Rowery możecie wypożyczyć i oddać zarówno w Szczawnicy, jak i w Sromowcach Niżnych, do których dotrzecie przez mostek przerzucony nad Dunajcem w Czerwonym Klasztorze.
Początkowy odcinek od Szczawnicy do ujścia Leśnickiego Potoku jest asfaltowy, natomiast cała reszta już szutrowa. Po drodze podziwiać będziecie przepiękną Sokolicę, która niczym głowa cukru prezentuje się z poziomu Dunajca, oraz Trzy Korony. Jest tu również „Janosikowy Skok”, gdzie sławny zbój uciekał przed żandarmami i jednym susem pokonał rzekę. Jak inaczej można pokonać Drogę Pienińską? Na tratwie sunącej na falach Dunajca!
Opis szlaku przez ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru (Droga Pienińska) – klik
15. Czerwony Klasztor w Pieninach i brat Cyprian
Na pograniczu Pienin i Magury Spiskiej, w miejscowości Czerwony Klasztor, nad wodami Dunajca, znajdziecie ciekawy kompleks klasztorny. Budowa klasztoru została ufundowana w roku 1319 przez węgierskiego magnata Kokosza Berzewiczego. Był to element kary, jaką Kokosz miał ponieść za zabicie Chyderka z rodu Györgów. Miał on ufundować 6 klasztorów oraz zamówić w nich 4 tys. mszy. W Czerwonym Klasztorze najpierw mieszkali mnisi z zakonu kartuzów, później był on schronieniem dla kamedułów. Po kasacie józefińskiej w 1782 r. przeznaczono go na cele świeckie, a dziś, w zabudowaniach mieści się ekspozycja etnograficzna i restauracja. Nazwa Czerwony Klasztor pochodzi od ścian wybudowanych z czerwonej cegły, które początkowo były nieotynkowane.
Najsłynniejszym mieszkańcem Czerwonego Klasztoru był brat Cyprian (Franz Ignatz Jäschke). W klasztorze pełnił on funkcje cyrulika, lekarza i aptekarza. W ogrodach okalających klasztorne zabudowania uprawiał zioła, z których sam sporządzał leki. Brat Cyprian był również autorem najstarszego zachowanego zielnika z roślinami tatrzańskimi i pienińskimi. A do tego, według legend, skonstruował lotnię i zleciał ze szczytu Trzech Koron wprost na dziedziniec Czerwonego Klasztoru. Choć jest też i wersja, że dofrunął aż nad Morskie Oko, gdzie został zamieniony w skalny głaz, czyli dzisiejszego Mnicha.
Opis szlaku przez ze Szczawnicy, Drogą Pienińską do Czerwonego Klasztoru
16. Słowacka miejscowość Leśnica oraz Przełęcz Limierz
Leśnica leży w głębokiej dolinie Leśnego Potoku, pomiędzy Małymi Pieninami a Grupą Golicy. Jest to jedyna miejscowość całkowicie położona w środku Pienin. Ze Szczawnicy dotrzecie tutaj wygodnie, spacerując asfaltową ścieżką. Najpierw brzegiem Dunajca (czerwonym szlakiem) i następnie od ujścia Leśnickiego Potoku do Dunajca, szlakiem niebieskim. Leśnica jest częstym kierunkiem wycieczek osób spędzających urlop w Szczawnicy. Szczególnie licznie turyści przybywają tutaj podczas odpustu na św. Michała (29 września). Inną opcja wizyty w Leśnicy jest powrót z Czerwonego Klasztoru do Szczawnicy przez nieco zapomnianą Przełęcz Limierz. Dodatkowym atutem takiej wędrówki jest fakt, że przełęcz jest położona na wysokości 677 m n.p.m., dzięki czemu wybornie prezentują się z niej Trzy Korony.
17. Przełęcz pod Tokarnią – widokowe szlaki górskie
Jeśli szukacie wybornego punktu widokowego w okolicy, na który dotrzecie samochodem, to śmiało możemy Wam polecić Przełęcz pod Tokarnią. Na mapach często skrywa się jako Lesnické sedlo. Jest to bezleśna przełęcz w słowackich Pieninach, pomiędzy Grupą Golicy a Małymi Pieninami. Można zerkać stąd na Gorce, Małe Pieniny, Magurę Spiską oraz Tatry. Dodatkowo w sezonie znajduje się tutaj niewielki bufet. Stąd też możecie dotrzeć najkrótszą trasą na Wysoki Wierch.
18. Spływ Dunajcem – szalona atrakcja w Pieninach.
Za najbardziej popularną wśród turystów atrakcję Pienin, śmiało można uznać spływ przełomem Dunajca. Nic dziwnego, skoro bardziej komfortowej opcji zwiedzania Pienińskiego Parku Narodowego nie znajdziecie. Trasa spływu rozpoczyna się zazwyczaj w Sromowcach Wyżnych (Kątach), w miejscu, gdzie znajduje się pawilon Pienińskiego Parku Narodowego lub nieco niżej, w sąsiednich Sromowcach Niżnych. Kończy się natomiast po około 2,5 h podróży, w Szczawnicy lub w Krościenku. Podczas podróży przez Dunajec flisacy umilają czas swoimi opowieściami, jednak to pienińskie szczyty kradną tutaj całe show. Sezon na Dunajcu trwa od początku kwietnia do końca października (z wyjątkiem Wielkanocy oraz Bożego Ciała). Oczywiście, po drugiej stronie rzeki, słowaccy flisacy organizują swój spływ Dunajcem. Co prawda jest on nieco tańszy i krótszy (kończy się u ujścia Leśnickiego Potoku, tuż przed Szczawnicą), ale tak samo przemyka przez najciekawszy odcinek przełomu. Dla osób szukających nieco więcej adrenaliny, na Dunajcu jest możliwy także spływ kajakowy lub rafting.
19. Moc szlaków turystycznych Pienin – Wąwóz Szopczański
Na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, w miejscowości Sromowce Niżne, tuż nad Dunajcem, rozpoczyna swoją wędrówkę żółty szlak w stronę Trzech Koron. Trasa wiedzie pradawną ścieżką łączącą Krościenko ze Sromowcami Niżnymi, przez uroczy Wąwóz Szopczański. Jest on często nazywany Wąwozem Sobczańskim. Jednak łatwo zapamiętać prawidłową nazwę, ponieważ ta pochodzi od Przełęczy Szopka, zwanej również Przełęczą Chwała Bogu. Wąwóz Szopczański to przepiękny, wysoki kanion, położony pomiędzy zachodnimi zboczami Trzech Koron i wschodnimi zboczami Podskalniej Góry (Pieniny Czorsztyńskie). Leży na terenie Pienińskiego Parku Narodowego i stanowi najkrótsze piesze połączenie między Krościenkiem a Sromowcami. Zgodnie z legendami, to właśnie tutaj górale uratowali króla Jana Kazimierza przed Szwedami. Dodatkowym atutem szlaku jest fakt, że przemyka tuż obok schroniska PTTK.
20. Szczyt Trzy Korony – wędrówki szlakiem magicznym
Śmiało można rzec, że szalenie pięknie prezentujące się z poziomu Dunajca, od strony Sromowców, Trzy Korony, są najpiękniejszym szczytem Pienin. Partia szczytowa składa się z pięciu wapiennych turni (najwyższa z nich to Okrąglica). Prowadzą tutaj szlaki ze Sromowców Niżnych, z Przełęczy Osice (Pieniny Czorsztyńskie) oraz z Krościenka nad Dunajcem. Średni czas wędrówki na szczyt wynosi około 2h. Aby dostać się na samą Okrąglicę, na samym końcu należy wspiąć się po metalowych schodach. W nagrodę otrzymamy widoki z Trzech Koron, które zachwycą każdego górskiego miłośnika. Przepięknie prezentuje się będąca 500 metrów w dole Rówień oraz sunący przez przełom Pienin, Dunajec. Całość uzupełnia Magura Spiska, Gorce, Beskidy i oczywiście Tatry. Warto pamiętać, że wejście na Trzy Korony w sezonie jest płatne. Bilet upoważnia także do wejścia w tym samym dniu na Sokolicę, na którą z Trzech Koron dotrzecie przez Sokolą Perć.
Opis szlaków na Trzy Korony w Pieninach – klik
21. Ruiny Zamku Pienińskiego i Królowa Kinga
Na obszarze Pienin odnajdziecie klika fortyfikacji. Najskromniejsza z nich ulokowała się pod wierzchołkiem Zamkowej Góry, tuż przy niebieskim szlaku z Trzech Koron, nad doliną Pienińskiego Potoku. Niewielka warownia powstała na półce skalnej, kilkadziesiąt metrów poniżej szczytu, na zlecenie świętej Kingi, w okolicach 1280 roku. Wieść niesie, że zapewne św. Kinga schroniła się w Pienińskim Zamku przed Tatarami plądrującymi okolicę. Na pamiątkę tej historii powstała w tym miejscu Grota św. Kingi.
22. Sokola Perć – karkołomny szlak w Pieninach
Najciekawszych szlaków turystycznych Pienin szukajcie w okolicy Krościenka. Tym razem opowiemy Wam o Sokolej Perci, utworzonej w roku 1926 przez ks. Walentego Gadowskiego, twórcy tatrzańskiej Orlej Perci – stąd też na początku nazywano ją „Pienińską Orlą Percią”. Dziś, znakowana na niebiesko, Sokola Perć jest najsłynniejszym szlakiem turystycznym w Pieninach. Wiedzie grzbietem Pieninek, z Sokolicy na Bajków Groń, gdzie łączy się z żółtymi znacznikami prowadzącymi ze Sromowców Niżnych do Krościenka nad Dunajcem. Najwyższym punktem Sokolej Perci jest szczyt Czerteż, mający 774 m n.p.m. Pamiętajcie, że niektóre fragmenty bywają eksponowane, a Czerteź oraz Sokolica zabezpieczone są barierkami. Czas wędrówki szlakiem wynosi nieco ponad godzinę.
23. Sosenka na Sokolicy (Pieniny Środkowe)
Gdy zapytacie o Pienińskie symbole, to jednym tchem wymieniane są Trzy Korony, Dunajec, Wąwóz Homole oraz oczywiście Sokolica. Przycupnęła na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, we wschodniej części Pienin Środkowych. Wznosi się na 747 m n.p.m. Na szczycie rośnie kilka reliktowych sosen, w tym ta najsłynniejsza, zdemolowana przez podmuch śmigła helikoptera podczas akcji ratunkowej w 2018 roku. Mimo, że uszkodzona, to wciąż zachwyca i przyciąga rzesze turystów. Szacuje się, że reliktowe sosny rosnące na szczycie Sokolicy mają około 550 lat i są najstarszymi sosnami w Polsce.
Z uwagi na fakt, że Sokolica opada wręcz pionową, 310-metrową przepaścią do przełomu Dunajca, partia szczytowa jest zabezpieczona barierkami. Nazwa szczytu pochodzi od sokołów, które kiedyś tu gniazdowały. Najkrótsza droga na szczyt wiedzie od strony Krościenka nad Dunajcem. Można również wybrać się ze Szczawnicy, jednak tutaj czeka na Was najpierw przeprawa z flisakiem przez Dunajec. Pamiętajcie, że wstęp na Sokolicę w sezonie jest płatny, jednak widoki są tutaj tak wyborne, że warto wysupłać z kieszeni kilka groszy. Z zachwytem można spojrzeć na Przełom Dunajca, Pieniny, Magurę Spiską oraz Tatry. Szlak na Sokolicę jest z jedną z popularniejszych atrakcji Pienin, dlatego zazwyczaj jest tutaj dość tłoczno.
Opis szlaku na Sokolicę ze Szczawnicy – Klik
24. Pieniński Zamek w Niedzicy i legenda o inkaskiej księżniczce
Na prawym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego, na terenie polskiego Spiszu, we wsi Niedzica, odnajdziecie średniowieczną warownię. Kryje się ona pod nazwą Zamek Dunajec lub po prostu Zamek w Niedzicy. Została wzniesiona na początku XIV wieku przez Kokosza Berzewiczego (tego samego, który ufundował Czerwony Klasztor). Zamek w Niedzicy znajdował się na pograniczu polsko-węgierskim, co zapewniło mu burzliwą historię. Jednak najbardziej tajemnicza z nich dotyczy odnalezionego tutaj inkaskiego kipu. Jest to forma trójwymiarowego zapisu stosowana przez Indian z Ameryki Południowej z czasów przedkolumbijskich. Zgodnie z pienińską legendą, kip kryje w sobie tajemnicę ukrytego na Zamku w Niedzicy skarbu. Dzisiaj zamek można zwiedzać i trzeba przyznać, że jest on sporą atrakcją Pienin oraz całego województwa małopolskiego.
25. Rejs po Jeziorze Czorsztyńskim
W roku 1979, na pograniczu Pienin Spiskich oraz Pienin Właściwych, ukończono budowę sztucznego zbiornika zaporowego na Dunajcu. Dzięki tej inwestycji powstało Jezioro Czorsztyńskie, którego najważniejszą funkcją jest ochrona przeciwpowodziowa doliny Dunajca. Jednak z czasem dołożono również funkcje rekreacyjne i dziś coraz bardziej popularne stały się rejsy po jeziorze oraz wędkowanie. I trzeba przyznać, że taki rejs po tafli Jeziora Czorsztyńskiego to strzał w dziesiątkę – pozwala on spojrzeć z nieco innej perspektywy na zamki w Niedzicy oraz Czorsztynie, na samą Zaporę Wodną w Niedzicy, jak również na Rezerwat Zielone Skałki. Szczególnie pięknie całość prezentuje się wiosną, gdy nad jeziorem piętrzą się ośnieżone Tatry. Na przystani położonej tuż przy Zamku w Niedzicy możecie wskoczyć na pokład trzech jednostek: Dunajec, Halny oraz Harnaś.
26. Zamek Czorsztyn – trzeci pieniński zamek
Kilka wieków temu, gdy nie było jeszcze Jeziora Czorsztyńskiego, przemykała tutaj droga handlowa w stronę Węgier. To wymusiło na ówczesnych władcach budowę na wzniosłej skale warowni, pełniącej rolę komory celnej oraz kontrolowanie znacznej części doliny Dunajca. Niestety, Zamek w Czorsztynie został najpierw zdemolowany przez wojska kozackie w XVIII wieku, a następnie ugodzony piorunem, co doprowadziło do pożaru dachu warowni i zapoczątkowało jego upadek.
Na szczęście w połowie zeszłego stulecia postanowiono uratować to, co jeszcze pozostało i zabezpieczono mury, a kilka dziesięcioleci później, przeprowadzono prace konserwatorskie. Dziś gotyckie ruiny, królewskiej warowni pochodzącej z XIV wieku są udostępnione zwiedzającym za drobną opłatą. Opiekę nad Zamkiem w Czorsztynie sprawuje Pieniński Park Narodowy. A po przeciwległej stronie Jeziora Czorsztyńskiego wznosi się średniowieczny zamek w Niedzicy.
27. Organy na Przełęczy Snozka, granica między Pieninami i Gorcami?
Trudno orzec. Ponieważ według jednej teorii Przełęcz Snozka leży w paśmie łączącym Gorce z Pieninami, a według innej należy do Pienin. Nie zwracając uwagi na boje geografów, warto tutaj się zatrzymać. Szczególnie, że z przełęczy roztacza się piękna panorama na Jezioro Czorsztyńskie, Pieniny, Magurę Spiską, Pasmo Radziejowej oraz oczywiście na Tatry. Tuż obok skryty jest natomiast wysoki na 13 metrów pomnik „Organy” autorstwa Władysława Hasiora. Jeśli zaintrygował Was, to pamiętajcie że w Zakopanem znajdziecie galerię poświęconą pracom Hasiora. Będąc na Snozce pamiętajcie ponadto o pobliskim Kamieniołomie Wdżar (Snozka). Przez przełęcz przemyka droga łącząca Nowy Targ z Krościenkiem. Jest spory parking oraz bacówka.
28. Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie
Podróżując drogą pomiędzy Nowy Targiem a Krościenkiem nad Dunajcem, grzechem byłoby nie odwiedzić jednego z najlepiej zachowanych drewnianych gotyckich kościołów w kraju. Kościół parafialny w Dębnie Podhalańskim wybudowano w XV wieku. Trzeba przyznać, że robi spore wrażenie. Wyjątkowo cenne jest ruchome wyposażenie wnętrza świątyni oraz unikatowa, drewniana, zachowana w całości polichromia patronowa. Wart odnotowania jest również tryptyk, drewniane gotyckie tabernakulum z XIV w., krucyfiks na belce tęczowej z ok. 1380 r. oraz zabytkowe rzeźby świętych. Kościół znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego oraz na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
29. Przełom Białki i najstarszy bumerang na świecie
Rezerwat przyrody „Przełom Białki pod Krempachami” znajduje się nieopodal wsi Trybsz oraz Łapsze Wyżne. Obejmuje on przełom rzeki Białki, pomiędzy skałkami Kramnicą na prawym brzegu i Obłazową na lewym. Co ciekawe, miliony lat temu skały stanowiły całość, ale wartko płynąca Białka uparła się, że będzie inaczej ? Dziś Kramica znajduje się w Pieninach Spiskich natomiast Obłazowa po drugiej stronie rzeki, już w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, a środkiem meandruje rzeka. Odkryto tutaj najstarsze ślady człowieka w Pieninach, które pochodzą z przed 40 tys. lat. Ponadto w Jaskini Obłazowej odkryto bumerang wykonany z ciosu mamuta, który dziś uznaje się, za najstarszy bumerang na świecie.
30. Wodospady w Kacwinie.
W miejscowości Kacwin, tuż przy granicy polsko-słowackiej, na rzece Kacwinianka, poniżej ujścia Hawiarskiego Potoku, znajduje się kilka progów skalnych, które tworzą malownicze wodospady. Niestety największy z nich, Wodospad „Pod Młynarzką” znajduje się na prywatnej posesji (ma prawie 7 m wysokości i 10 m szerokości). Na szczęście Wodospadu pod Upłazem (Wodospad Kacwin) został udostępniony turystycznie. Jednak warto pamiętać, że wiedzie do niego stroma ścieżka. Gdzieniegdzie znajdziecie informację, że Wodospady Kaciwn leżą w Pieninach, jednak pod względem geograficznym jest to obszar Pogórza Spiskiego.
31. Haligowskie Skały w pienińskiej Grupie Golicy.
W Pieninach, pomiędzy Czerwonym Klasztorem a Wielkim Lipnikiem, w słowackiej miejscowości Haligovce, na słowackim Spiszu, odnajdziecie grupę mocno oryginalnych i zróżnicowanych skał. Są to Haligowskie Skały, które wchodzą w skład Grupy Golicy. Skałki objęte są ochroną ścisłą, a największe z nich mają swoje nazwy: Białe Skały, Ciemna, Kończysta, Michałowa, czy też Sowia. W Haligowskich Skałach znajduje się również największa jaskinia w Pieninach – Aksamitka (nazwana na cześć Piotra Axamita, jednego z przywódców husytów). Haligowskie Skały będziecie mijać jadąc na Przełęcz pod Tokarnią. Niektórzy zaliczają Grupę Golicy do Pienin Właściwych, a jeszcze inni do Małych Pienin.
32. Góra Żar – szczyt na Słowacji
Najwyższy szczyt Pienin Spiskich funkcjonuje również pod nazwą Branisko, choć nazwa powstała w wyniku błędu austriackich kartografów. Znajduje się on pośród leśnego szpaleru, jednak dzięki niewielkiej wieży widokowej możliwe są dalsze obserwacje. Można dojrzeć miejscowości Frydman, Dębno, jak również Jezioro Czorsztyńskie i Gorce.
33. Podróż samochodem przez Pieniny Spiskie
Mając chwilę czasu, możecie wybrać się na objazdówkę po wsiach i miejscowościach w Pieninach Spiskich. Zazwyczaj zawsze brakuje na to czasu, a warto. Godnym rozważenia jest wizyta w drewnianym Kościele św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu. Świątynia powstała w 1567 roku z drzewa modrzewiowego bez użycia gwoździ. Natomiast we wsi Frydman znajdziecie najstarszy zabytek sakralny na Podtatrzu, kościół pw. św. Stanisława Biskupa. Jednak to, co najpiękniejsze, jak zawsze oferuje nam natura. Tutejsza panorama na Pieniny jest wprost wyborna. A na deser możecie skierować swoje kroki nieco poza ich obręb, w stronę wsi Łapsze Wyżne i dalej ku Łapszance.
34. Velo Czorsztyn – Ścieżka Rowerowa Wokół Jeziora Czorsztyńskiego
Wieść niesie, że pienińska trasa rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego jest jedną z najbardziej malowniczych tras rowerowych w Polsce. Velo Czorsztyn zwie się oficjalnie „Wokół Jeziora Czorsztyńskiego” i nie do końca jest prawdziwą pętlą. Aby domknąć trasę, spora część rowerzystów decyduje się przepłynąć promem pomiędzy Zamkiem Czorsztyn a Zamkiem w Niedzicy. A widoki jak możecie się domyślić, są tutaj cudne. Choć też trzeba pamiętać, że na trasie bywa też ciężko, jak choćby na podjeździe do Falsztyna. Wokół Jeziora Czorsztyńskiego mieści się sporo wypożyczalni rowerów.
35. Osada Turystyczna Czorsztyn – okolice Pienińskiego Parku Narodowego
Na Półwyspie Stylchyn, nad północnymi brzegami Jeziora Czorsztyńskiego, znajdziecie niewielki skansen złożony z 31 obiektów. W jego skład wchodzą pensjonaty, wille, chałupy oraz budynki gospodarcze pochodzące z XIX i XX wieku. Pierwotnie, mieściły się one w trzech wsiach – Maniowy, Kluszkowce i Czorsztyn, które zostały zalane przy podczas budowy Jeziora Czorsztyńskiego. Jest to ciekawe miejsce, choć powoli zaczyna niszczeć, a sielankową okolicę zaczynają wypełniać nowe domy.
36. Redyk w Pieninach
Co roku jesienny pieniński Redyk w Szczawnicy jest sporym wydarzeniem, które przyciąga rzesze turystów. Jest to najważniejsze święto pasterzy wypasających swoje owce w górach. Schodzą oni wówczas wraz ze stadami do uzdrowiska, wypełniając i blokując ulice. Jest to wydarzenie bardzo widowiskowe. Poza Szczawnicą, jesienne redyki odbywają się również w Leśnicy, Ludźmierzu, Ochotnicy Górnej oraz Zawoi. Wybierając się na urlop w Pieniny warto mieć na uwadze redyk w Szczawnicy, który odbywa się w okolicach święta świętego Michała (29.IX).
Nieco pienińskiej Geografii
Największych atrakcji Pienin należy szukać w okolicy Szczawnicy oraz Krościenka. Trzeba przyznać, że Pieniny wiedziały doskonale, gdzie się usadowić. Od północy graniczą z klimatycznymi Gorcami, nieco od wschodu zerka na nie Beskid Sądecki, a od południa Magura Spiska. Natomiast zachodnie ich krańce stykają się z Kotliną Orawsko-Nowotarską oraz Pogórzem Spisko-Gubałowskim. Pieniny, jak na swoje raptem 30 km długości, są zaskakująco bogate i różnorodne. Dwa przełomy Dunajca dzielą je na trzy części.
Możemy wyróżnić:
- Pieniny Spiskie, które ulokowały się pomiędzy doliną Białki a Przełomem Dunajca pod Niedzicą.
- Drugą częścią Pienin są Pieniny Środkowe, zwane również Pieninami Właściwymi. Jest to najciekawsza część tego pasma, dlatego też bywa określana po prostu jako Pieniny. Rozciągają się od Niedzicy do Przełomu Dunajca, pomiędzy Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą, licząc oczywiście jedynie fragment po polskiej stronie. To właśnie tutaj znajdują się najpopularniejsze szczyty Pienin – Trzy Korony, Sokolica, czy też Czertezik.
- Ostatnią częścią Pienin są Małe Pieniny, które ulokowały się najbardziej na wschód. Ciągną się od Przełomu Dunajca do miejscowości Jarzębina na Słowacji i sięgają aż do doliny Popradu. Małe Pieniny mają około 14 km długości, a ich grzbietem przebiega granica polsko – słowacka. Nazwa ta pojawiła się dopiero w połowie XIX wieku, a przez pewien czas ten fragment Pienin występowała w dokumentach jako Szlachtowskie Góry. Od Beskidu Sądeckiego oddziela je dolina Grajcarka oraz Białej Wody. I tutaj też znajduje się czarujący Wąwóz Homole.
Niektórzy topografowie wyodrębniają dodatkową, czwartą, część Pienin. Jest to Grupa Golicy, leżąca całkowicie po słowackiej stronie. Oficjalnie jest to część Pienin Właściwych, jednak niektórzy wliczają tę część pasma do Małych Pienin. Natomiast Justyśka, jako geolog, często powtarza mi, że geneza Pienin to jeden z bardziej dyskusyjnych problemów w całej geologii Karpat. Oczywiście, jeśli szukacie najciekawszych szlaków turystycznych w Pieninach, to polecamy zawartość naszego bloga.
Najwyższy szczyt Pienin to…
Raz, dwa, trzy, odpowiadasz Ty. Wbrew pozorom odpowiedź nie jest taka oczywista i może zaskoczyć niektórych górskich zapaleńców. Wiele osób zapewne w ciemno wskaże Trzy Korony. A tutaj klops, ponieważ najwyższy szczyt Pienin, jakby wbrew logice, znajduje się w Małych Pieniach. Zatem warto podkreślić, że to właśnie Wysoka, zwana również Wysokim Skałkami, mierząca 1050 m n.p.m, jest najwyższym punktem Pienin. Wiedzie na nią przyjemny szlak przez Wąwóz Homole, tudzież nieco dłuższe i bardziej męczące wersje graniczno-graniowe ?
Pieniński Park Narodowy
Wędrówki szlakami Pienin to idealna propozycja zarówno dla małych, jak i dużych. Zróżnicowana rzeźba terenu oraz urozmaicony mikroklimat, jak również różnorodność siedlisk sprawiły, że na relatywnie niewielkiej powierzchni, jaką zajmują Pieniny, swój dom znalazło wiele okazów flory i fauny. Występuje tutaj 1100 gatunków roślin naczyniowych i aż połowa znanych w Polsce gatunków zwierząt. Większość z nich to oczywiście bezkręgowce, ze słynnym motylem niepylakiem apollo, którego można spotkać tylko w Pieninach. Mimo, że góry przecież niewysokie, to zaskakuje również bogactwo gatunków roślin górskich (167). Dlatego też nie może dziwić fakt, że w roku 1932 powstał na tutejszych terenach Pieniński Park Narodowy. I był to pierwszy park narodowy w Polsce! Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że wśród obszarów chronionych w Polsce, Pieniński Park Narodowy ma największy wskaźnik ilości turystów w przeliczeniu na 1 ha powierzchni. W Pieninach, poza Pienińskim Parkiem Narodowym chroni się przyrodę w ramach kilku rezerwatów:
– Rezerwat Przyrody Biała Woda
– Rezerwat Przyrody Przełom Białki pod Krempachami
– Rezerwat Przyrody Wąwóz Homole
– Rezerwat Przyrody Wysokie Skałki
– Rezerwat Przyrody Zaskalskie-Bodnarówka
Pogoda w Pieninach, Kiedy Przyjechać w Tutejsze Góry?
Dla nas odpowiedz jest oczywista, w Pieniny warto pognać w każdą porę roku. Zawsze bywa tu cudnie. Choć przyparci do muru, zapewne wskazalibyśmy jesień, jako ten najcudniejszy czas na pienińskich, kolorowych szlakach. Późną jesienią macie spore szanse, aby w tutejszych dolinach dojrzeć magiczne mgły. Jeden z najpiękniejszych górskich poranków przeżyliśmy właśnie na Sokolicy, gdy z morza chmur i mgieł wystawały nieliczne okoliczne szczyty.
Dzięki tak zwanemu cieniowi opadowemu sąsiednich, wyższych pasm górskich (Beskidy wraz z Tatrami są blokerami), pada tutaj dość rzadko. Niechaj przemówią liczby! Kiedy w nieodległym Zakopanem z nieba spada około 1100 mm opadów, to 35 km dalej niebo jest nieco bardziej łaskawe i posyła w dół raptem 755 mm opadów. Tradycyjnie, jak na złość wakacyjnym urlopowiczom, 40% opadów odnotowuje się tutaj latem. Ponadto to południowe stoki Pienin są mocno nasłonecznione, a halny wieje relatywnie słabo
Pogoda Szczawnica – Klik. Pogoda Niedzica – klik. pogoda Jaworki – Klik. Pogoda Sromowce Niżne – Klik.
Noclegi w Pieninach, gdzie spać okolicy?
Turyści przybywający z odległych krain, skuszeni wizją bajecznych panoram, najchętniej wybierają Szczawnicę jako bazę wypadową. Jest ona najkorzystniej położona i prawdę powiedziawszy, oferuje najwięcej możliwości spędzenia wolnego czasu. O jej urokach i atrakcjach pisaliśmy tutaj. Warto również jeszcze wspomnieć, że wiele osób ceni sobie wakacje we wsi Sromowce Niżne, czy też Czorsztyn. Obie miejscowości są położone bardzo blisko Jeziora Czorsztyńskiego. Niektórzy wybierają Krościenko nad Dunajcem, które jest idealne, jeśli chodzi o moc szlaków turystycznych. Natomiast osobom ceniącym sobie schroniskowy klimat, polecamy:
- Schronisko Orlica (Szczawnica),
- Schronisko Trzy Korony (Sromowce Niżne)
- oraz z całego serca polecamy nasz ulubiony Górski Ośrodek pod Durbaszką!
Mapa atrakcji turystycznych Pienin
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂